Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

O husa de genul celor pt. rucsac magnetic

 

Doar estetic sa fie pe bord, ca practic nu are rost. Nu o actionezi in timpul mersului, display-ul ei iti arata doar canalul de comunicare, are functia "lock" iti blocheaza tastatura si daca o pui in geaca nu poti schimba din greseala canalul. Tot ce-ti trebuie pentru comunicare se afla pe casca si ghidon. Statia ramane doar decorativa pe bord.

Am inteles, dar ma gandeam sa nu o cuplez si s-o decuplez mereu. Si mai e ceva. In timpul mesului nu pot vorbi dar pot auzi ceva ce ma intereseaza (cineva care ma apeleaza de ex.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

revin cu intrebarea

 

are cineva un scanner de frecvente??

 

ma gandesc ca ar fi super sa se activeze pe frecventa gaborilor

si esti mult mai ok decat cu CB

 

o gramada de gabori si au luat CB si dau "LIBER COLEGA"

 

deci mare grija

 

plus ca la scaner nu mai stai sa o tot intrebi

stii frecventa si l lasi in surdina in casca

 

cum ei de obicei "gavaresc" pe statie imediat te ai prinde si cum ii auzi intri in "zbor" legal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aici este un inconvenient, deoarece presupune ca scannerul ala sa-l tii tot timpul pe deschis.

Pe mine ma deranjeaza teribil asta, la drum ascult muzica, statia o tin inchisa si o deschid doar cind vreau sa monitorizez din cind in cind drumul, la intervale regulate.

Nu stiu citi politisti si-au luat statii, ei nu au bani de cauciucuri si benzina, cine isi cumpara din banii lui?

Si chiar daca ar fi asa, sunt multi soferi care ii dau in vileag imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu intrebarea

 

are cineva un scanner de frecvente??

 

ma gandesc ca ar fi super sa se activeze pe frecventa gaborilor

si esti mult mai ok decat cu CB

 

o gramada de gabori si au luat CB si dau "LIBER COLEGA"

 

deci mare grija

 

plus ca la scaner nu mai stai sa o tot intrebi

stii frecventa si l lasi in surdina in casca

 

cum ei de obicei "gavaresc" pe statie imediat te ai prinde si cum ii auzi intri in "zbor" legal

 

Din cate stiu eu frecventele gaborilor sunt codate si sunt intre 160-165 MHz. Cred ca ai mai multe sanse sa afli de la tir-isti pozitia celebrului MCV decat sa te bazezi pe comunicarea politistilor care este periodica. Si chiar daca prinzi frecventa lor tot nu stii unde se afla si trebuie sa mergi cu ochii in saispe 10-20 km cat ai acoperirea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , "colegii"din 22. La capitolul statie ,eu am un Alan 42 si de 4 ani (2008) o folosesc si pe masina si pe moto impreuna cu o antena Sunker 108 care are cam 60 cm inaltime . Pe masinarie are 'bataie' intre 10-25 km (in functie de mai multi factori) iar pe moto pana la maxim 7 km ca nu o poti calibra sa bata bine si pe masinarie si pe moto (ori ma ...ori mo) dar tin sa precizez ca nu am avut niciodata nevoie mai mult de 2 DOI km 'bataie' . la traficul din Romania este imposibil sa nu prinzi pe cineva cand vrei sa intrebi , plus ca de multe ori, cand depasesc un camion de regula intreb daca-i liber (drumul). Sistemul de prins pe ghidon la mine este foarte simplu ,adica pur si simplu statia o prind de cablurile de la ambreiaj si soc cu ajutorul clemei de tabla care este pe spatele ei .Butonul PTT se gaseste la LOUIS cu tot ce trebe pentru statie-casca asa ca nu am mai "inventat"eu alteva si l-am prins de tija de la oglinda cu 'scaiul' din dotarea butonului. Pentru antena am cumparat doua mufe si cu un cablu de la o antena mai veche am facut conexiunile statie-antena , supotrul l-am facut din platbant si cu o "articulatie" cu piulita fluture , care in momentul in care ies in off road mai cu porceala dau antena jos (prin desfiletare )iar suportul(platbandul) il pliez sub far . Statia eu nu o dau jos cand ploua ,ca la mine este destul de aparata de parbriz dar ca solutie de rezerva ,mereu am in buzunar o punguta din aia mica pentru sandwich si un elastic pentru bani (ieftin -rapid-eficient). noah ... asa mi-a fost mai simplu asa ca ... . :moto: :ok: pun si ceva poze iin caz ca nu am explicat cum trebuie

post-62561-0-08646500-1330263619_thumb.jpg

post-62561-0-25731300-1330263919_thumb.jpg

post-62561-0-00418100-1330264064_thumb.jpg

post-62561-0-43536900-1330264141_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu cred ca singura calibrare a antenei e acea fixare incat antena sa formeze un ungi de 90grade cu solul. pt a nu fi directionata intro anumita parte/pozitie

 

altceva nu imi explic.

 

imi aduc aminte acu 10-15ani cand trebuia sa te urci in pod si sa invarti de antema TV pana gaseai pozitia perfecta pt anumite posturi. pfff cata munca era...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu cred ca singura calibrare a antenei e acea fixare incat antena sa formeze un ungi de 90grade cu solul. pt a nu fi directionata intro anumita parte/pozitie

 

altceva nu imi explic.

 

imi aduc aminte acu 10-15ani cand trebuia sa te urci in pod si sa invarti de antema TV pana gaseai pozitia perfecta pt anumite posturi. pfff cata munca era...

 

Uite aici:

 

http://www.youtube.com/watch?v=9jy1ZFEDLG0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu intrebarea

 

are cineva un scanner de frecvente??

 

ma gandesc ca ar fi super sa se activeze pe frecventa gaborilor

si esti mult mai ok decat cu CB

 

o gramada de gabori si au luat CB si dau "LIBER COLEGA"

 

deci mare grija

 

plus ca la scaner nu mai stai sa o tot intrebi

stii frecventa si l lasi in surdina in casca

 

cum ei de obicei "gavaresc" pe statie imediat te ai prinde si cum ii auzi intri in "zbor" legal

 

Ti-am raspuns cu cateva pagini in urma -> /index.php?/topic/35080-statii-pe-moto/page__view__findpost__p__3024586

 

Am statie pe 136-174Mhz si sta pe canalele dedicate, pt mine e practica sa stiu de accidente sau blocaje mari in oras, de asemenea hingherii de la ridicari :D . In afara judetului nu imi este de folos din simplu motiv ca fiecare judet are alte frecvente dedicate si ar trebui sa stai sa programezi pe acele frecvente.

Deci pe mobra - cam inutila.

P.S. Utila pe munti pt Salvamont si Jandarmeria Montana ;)

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii, ce antena folositi/recomandati pentru folosirea in CB si care poate fi amplasata cu succes pe motocicleta?

Am de curind o statie Alan 42 si caut o antena care sa poata fi montata/demontata reativ usor pe/de pe motocicleta.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii, ce antena folositi/recomandati pentru folosirea in CB si care poate fi amplasata cu succes pe motocicleta?

Am de curind o statie Alan 42 si caut o antena care sa poata fi montata/demontata reativ usor pe/de pe motocicleta.

Multumesc.

 

Citind forumurile electronistilor am ajuns la urmatoarele concluzii:

- iti poti cumpara orice fel de antena dar de preferabil cat mai mare. Ideal pentru canalul 22 (27.225 MHz), antena ar trebui sa aiba 2.75m. Stiu ar arata ca dracu o mobra cu un kilometru de antena, dar stiintific asta este lungimea care rezoneaza cel mai bine cu frecventa canalului 22.

- trebuie calibrata de o persoana care stie sa faca lucrul asta. In general calibrarea se face in functie de frecenta canalului utilizat. Cum cea mai folosita frecventa este 27.225 MHz, calibrarea e bine s-o faci pe aceasta frecventa.

- Calibrarea depinde de:

1.Suprafata pe care e montata antena, suprafata ideala si locul definitiv de montare. Deci daca folosesti aceeasi antena si pe masina si pe moto e bine sa faci calibrarea pe vehicolul pe care vei utiliza cel mai mult statia.

2.Lungimea, calitatea si lipsa prelungirilor pe cablul de coborare

3.Calitatea mufelor

4.Calitatea aparatului, preferabil nou-nout.

 

Eu m-am hotarat sa fac urmatoarea miscare: folosesc aceeasi antena care este un ML 145 si pe masina si pe mobra dar calibrarea o s-o fac pentru masina (sper sa nu se decalibreze prea mult cand o transfer pe mobra), un cablu T301 care sa leg antena de statie, si un sistem de prindere fixat pe unul dintre suruburile placii topcase-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vlad, foarte corect ce spui, antena face totul..

Ti-as da un sfat..chiar daca dai niste bani in plus nu te zgarci si cumpara-ti o antena separata pentru moto.

Nu te costa o avere.

Nu vei avea receptia chiar asa buna, nefiind calibrata pt.motor+ca te chinui plimband-o de colo/colo.

Din ce stiu ML145 este cu talpa magnetica pt.masina, ce faci cu ea la motor?

Acolo iti trebuie o antena cu prindere pe suport..

Ca idee, la masina am antena Sirio de 200cm cu talpa magnetica, la moto una de 150cm, fixa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Eu m-am hotarat sa fac urmatoarea miscare: folosesc aceeasi antena care este un ML 145 si pe masina si pe mobra...

Te rog foarte mult, dupa ce faci treaba asta sa-mi spui si mie rezultatul. Sunt foarte curios. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, foarte corect ce spui, antena face totul..

Ti-as da un sfat..chiar daca dai niste bani in plus nu te zgarci si cumpara-ti o antena separata pentru moto.

Nu te costa o avere.

Nu vei avea receptia chiar asa buna, nefiind calibrata pt.motor+ca te chinui plimband-o de colo/colo.

Din ce stiu ML145 este cu talpa magnetica pt.masina, ce faci cu ea la motor?

Acolo iti trebuie o antena cu prindere pe suport..

Ca idee, la masina am antena Sirio de 200cm cu talpa magnetica, la moto una de 150cm, fixa.

 

Da, asa am vrut initial. Pe urma m-am razgandit cand am citit cum se face calibrarea si ca antena este elementul central. Eu am statia de vreo 3 ani si pana acum n-am calibrat antena. A mers excelent pana acum pe masina si m-am gandit ca daca tot voi face aceasta calibrare pe masina, transferul ei pe mobra nu o s-o decalibreze prea mult. Daca nu voi fi multumit de rezultat, am sa-mi cumpar alta antena si voi calibra pentru mobra. Apropos de antena. Am zis si eu ca n-are rost sa ma zgarcesc si am googalit sa vad ce optiuni am. Am inceput cu antene de 60-70 RON si conform bancului "degeaba ii dai tiganului de mancare ca el tot te va injura ca nu i-ai dat si apa" am zis ca vreau ce e mai bun pe piata. M-a linistit un nene care a scris pe un blog ca daca vrei ce-i mai bun, alege Solarcon I-MAX 2000 care costa vreo 600 RON si mi-a inchis gura.

E adevarat ca ML 145 are talpa magnetica dar antena este detasabila prin defiletare. Cablul T301 este deja mufat pentru statie si antena si costa cam 35 RON si antena oricum o scot de pe mobra cand o parchez acasa (ca si de pe masina).

@Sorin. Astept firul ierbii si il cotropesc pe Bogdan sa-mi faca sistemul de prindere. Cum e gata, o testez dau un feedback

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba dar antena asta pusa pe Alan 42 nu e ok? are 53cm, iar pe moto nu ar arata cine stie ce rau iesind din bord unde va fi pusa statia) cred ca da un randament bun. acum nu stiu cat e de lunga aia originala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu stiu despre ce antena vorbesti :scratch:

Oricum, nimeni nu-ti poate spune ce face ea, atata timp cit nu o incerci pe traseu.

Fa si tu un montaj provizoriu si cind permite vremea pleaca afara din localitate si fa niste probe.

Ideea e ca pe traseu intrebi de la ce distanta te receptioneaza si iti dai seama daca este buna sau nu :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...