Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Pai atunci si eu va stimez pe toti..............

 

Nenea admin/moderator dai cu close deja se face boschetareala aici si se mai supara cand sunt luati la misto pe masura posturilor.

 

makeout.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai atunci si eu va stimez pe toti..............

 

Nenea admin/moderator dai cu close deja se face boschetareala aici si se mai supara cand sunt luati la misto pe masura posturilor.

 

makeout.gif

 

Nu stiu daca iti dai seama, dar in incercarea ta de a da un raspuns inteligent, te-ai facut de (cuvant urat) singur. Adica, practic, ne stimezi pe toti ca ne-am purtat frumos cu tine. Deci, accepti ca esti cocalar. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca iti dai seama, dar in incercarea ta de a da un raspuns inteligent, te-ai facut de (cuvant urat) singur. Adica, practic, ne stimezi pe toti ca ne-am purtat frumos cu tine. Deci, accepti ca esti cocalar. :bigstar:

 

Gresit, nu cred, ca vrei sa-ti spun cum te/va stimez headscratch.gif

crackup.gifcrackup.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sa inchida un admin/moderator si dupa sa-mi dea si mie un pm, eventual sa stiu cu cine sa vorbesc sa deschida din nou, cand achizitonez modelul si o sa plec de pe loc cu a 2 a catre directia amk sa facem cursul de perfectionare + alte pareri facute ca incepator pe acel model. makeout.gif ( asta eventual daca nu mor in primele zile, plecand de pe loc tot cu a 2 a ) nono.gif

 

 

 

 

Multumesc, a fost foarte util acest topic, revenim asupra lui luna viitoare !

ricky.gif

 

Am impresia ca topicul asta e la bascalie...

Ce trickuri vrei sa aplici la R1? Motorul ala trebuie sa fii foarte atent cu el cum il mangai ca da cu tine si daca ai experienta cat de cat, dar incepator...Nu prea iarta gresala,are o explozie foarte buna, cere ture multe, si ca sa mergi cu el doar 1-2 in oras nu cred ca e ce iti trebuie.

Daca esti fixat pe el , ia-l.Nu mai sta pe ganduri si ia-l.Dar...maaaare grija.Nu asculta de dracusorul care iti spune sa ii dai si mai tare,si mai tare, sa incepi sa faci "trickuri" cu el si sa arati la atii cum treci tu cu 200 pe langa ei, asa cum zici ca a trecut ala pe langa tine.Apropos,stii ce inseamna 200kmh?Cu franarile aferente?Ai sa vezi cum trebuie sa ai grija cu gazul la R1 pe curbe ca trebuie sa il tii foarte bine si ca trebuie sa ai rabdare cu gazul pe iesirea virajului, altfel faci un highside de mai mare dragul...Dar, ia-l ,daca ti-e drag de el,ia-l...

Chestia ca"iti bati joc de R1" pe strada,nu o cred, da-mi voie sa iti spun.Prea putine R1 am vazut duse pana la capat, si cred ca asta o poti face DOAR pe circuit.Si aia costa bani,suficienti.

Ce cred eu e ca ai neaparata nevoie de un test drive cu R1-le dorit,chiar si ca pasager.Pacat ca nu esti la mine in zona ca iti ofeream o tura gratuita, atat ca nu garantez ca la sfarsit iti va mai placea modelul.Mai ales ca vrei modelul 00-01,care e carburatie si are o explozie extraordinara.Urca-te pe vreunul , vezi cum iti vine, asculta-l , mangaie-i gazul, si ai sa vezi ca o sa ai nevoie de o lesa deosebit de buna ca sa il tii in frau!Plus, ai nevoie sa te tii si pe tine in frau.Dar...ia-l, daca il visezi asa de tare, ia-l !

Chiar daca am impresia vaga ca e bascalie,asa cum iti spuneam, ai citit tot ce s-a postat.Cere parerea instructorilor avizati, cei care fac cursuri moto de pilotaj, nu cei care umbla sa iti ia banii pe scoala.Cere parerea baietilor pe care ii admiri ca se dau pe miare.Ai sa vezi cati iti recomanda de la bun inceput ORICAT DE BUN AI FI,un miar.Nu stiu cine ar face o asa recomandare fara sa aiba inima stransa.Mergi pasager pe un R1,condus cat-de-cat,cu accelerari si franari,cu explozii in turatii si restul.Ai sa vezi ca nu e chiar o pisicuta blanda.Dar daca tie iti place asa de mult, ia-l, nu asculta de ce nu ne place noua, sau ce noi nu conducem, ia-l.

Si daca reusesti sa il iei :

-tine-ne la curent cu impresiile care le ai despre el,cum reusesti sa il tii si cum iti place mersul

-lasa pe topicul de incepatori sau undeva grupa de sange, sa fim pregatiti,nu de alta ...

-vorbeste cu ceva mecanici sa fie pregatiti sa iti schimbe una-alta pe viitor la motor, sau un chit, sau un capac...

-nu iesi cu prietenii in gasca si sa fii ambitios sa le arati ca ai miar si ca poti mai mult decat R1-le,iti spun sigur ca nu vei ajunge "sa iti bati joc de el"

-incearca sa nu iei pasager.Mai ales la inceput.Mai ales pe R1.Mai ales daca tii la el/ea.

-citeste tot ce se poate din categoria Twist of the Wirst, Cornering Bible,etc.O sa ai nevoie de chestiile spuse acolo.Dar nu doar citite, ci aplicate.

-incearca sa intelegi ca in joaca asta care se cheama motociclism, intotdeauna ASFALT vs Motociclist = 1-0.Intotdeauna.

 

Astept cu nerabdare.Tine-ne la curent.Alege ce vrei tu din cele spuse de mine (si mai multi de pe aici), restul tine doar de tine.Poate crezi ca glumesc, insa DUPA ce il iei, asigura-te ca ai cel mai bun echipament.O sa ai nevoie,la un moment dat.

 

Bafta!

 

Iti multumesc foarte frumos pentru toate posturile de aici ! drink.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-l ma nu vezi ca nu e in stare nici sa dea cu semnatura?

 

Va mai obositi mult pentru o persoana care o arde fara permis si NU doar atat, se mai si fălește cu acest lucru. Cu alte cuvinte, va mai coborati mult la nivelul lui? Va mai uitati mult in gura lui? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai obositi mult pentru o persoana care o arde fara permis si NU doar atat, se mai si fălește cu acest lucru. Cu alte cuvinte, va mai coborati mult la nivelul lui? Va mai uitati mult in gura lui? :crack:

 

Tu vorbesti de permis?

 

Eu am asigurare + ITP valabil, tu parca n-ai acte la mizeria aia de o calaresti, sau cel putin asa te plangeai, nu stiu de ce vorbesti tu de permisul altora ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord dar nu am inteles o questie,cand ai zis de varsta de 22 de ani (de exmplu) te-ai referit la incepator de 22 de ani sau la motociclist de 22 ani ?

 

sa referit ca e varsta nebuniei scrie clar, precum orice tanar o are mai devreme sau mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci si eu va stimez pe toti..............

 

Nenea admin/moderator dai cu close deja se face boschetareala aici si se mai supara cand sunt luati la misto pe masura posturilor.

 

makeout.gif

 

lasai ma 'neBu' e plina lumea de ciudosi si cocalari care sufera de ei ... eu nici macar nu am injurat si mi'am luat suspend :)))) deci iti dai seama ce admin/moderator, boschetareala nu gluma :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare sunt si eu un incepator pe CBR 900 RR ,de condus am mai condus scutere si un enduro fara acte luat de la un prieten ,CBR-ul este prima motocicleta pe care o conduc de cand am permis,mentionez ca am B-ul de ceva vreme si destui kilometri...si da te cam sperie la inceput acceleratia da in rest zic ca e ok...cat despre pozitie pot spune ca nu as vrea sa ie alta decat cea de pe CBR fie in oras fie in afara....miam luat FireBlade pt ca am visat-o inca de cand aveam 15 ani....o sa va tin la curent cu evolutia asta dak mai apuc sa o fac....:)) drumuri libere si cat mai multi km. va pup papa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare sunt si eu un incepator pe CBR 900 RR ,de condus am mai condus scutere si un enduro fara acte luat de la un prieten ,CBR-ul este prima motocicleta pe care o conduc de cand am permis,mentionez ca am B-ul de ceva vreme si destui kilometri...si da te cam sperie la inceput acceleratia da in rest zic ca e ok...cat despre pozitie pot spune ca nu as vrea sa ie alta decat cea de pe CBR fie in oras fie in afara....miam luat FireBlade pt ca am visat-o inca de cand aveam 15 ani....o sa va tin la curent cu evolutia asta dak mai apuc sa o fac.... :)) drumuri libere si cat mai multi km. va pup papa

 

Tu vrei sa zici ca este mai comod FireBlade-ul decat un touring? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa zici ca este mai comod FireBlade-ul decat un touring? :))

omul zice ca pentru el e comoda, oras sau extra.

 

sunt care isi iau ss si dupa o luna o dau ca ii omoara pozitia (cand de fapt ei sunt de vina, nu moto.)

 

(adica nu stau cum trebuie pe ea)

 

sunt care suporta mai multe, sunt care nu inghit pozitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok nu vreau sa ma cert cu nimeni accept orice opinie si respect parerile altora dar fazele astea ca pozitia nu e buna ca lumea e rea si viatza e grea ...frate vrei comoditate stai in masina asculta muzica ,fumeaza...oricum mi se pare super tare pozitia pe ea...asta e parerea mea...cel putin la viteze de la 120km\h in sus nu as vrea sa fiu pe o necarenata.

In fine ,weekend = plimbare ,pareri: mam indragostit :X ,schimb prietena pentru inca una :)), imi place mult cum se comporta la viteze ,in curbe, nu mi se pare ca este chiar asa cum zice lumea,oricum dak esti atent nu cred ca e vreo problema cu ss..

Editat de SorinCbr900rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil nu stiu sa zic cum e pe semicarenate...tot ce zic e ca mie imi place asta si as vrea sa ne vedem urmatorul sezon cu totii la o bere ...sper sa nu mi se rupa cablul la ambreiaj pana atunci ...hai ma ca eu credeam ca suntem ca fratii ...motociclistii ma refeream frate eu asta asteptam de la voi...sper sa fie asa...hai sa ne vedem sanatosi si sa prindem sezonul urmator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...