Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Desi nu imi imaginez cum ai facut peste 20.000 de km intr-un sezon, ai fost intr-o situatie delicata. Numarul mare de km ti-a dat o falsa incredere si ai fost indreptatit, oarecum, sa treci la o mie. Pe cealalta parte, tu relatezi acolo ca ai luat-o usor usor cu 600 ( ma refer la viteza, traseu etc ), mai pe scurt ai dat impresia unui tip ultra-cerebral.
Asta e, alegerile si, implicit, greselile au fost facute. Ar trebui sa lasi deoparte mandria numarului mare de km facuti, daca tu nu te simti confortabil pe 750, mai bine revino la 600. Desi eu in 2 ani de motoretism am 10.000 km sunt foarte multumit de 600 si nu cred ca voi schimba cilindreea prea curand. Spun asta dupa cateva ture mai lungi ( in oras ce-i drept ) cu un 1000rr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MoederNuker

Adica 100 km facuti in Bucuresti, eu zic ca e ceva, sau nu ?

este.. poti scrie 3 romane despre vitejia asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri eram la romexpo cu un prieten incepator(incepator ma refer ca are 50km pe 600,dar nici pe aia cred),ma uitam la un 600rr de pista cu 140cai la roata!(la roata nu la motor sa ne intelegem)

 

Ți-au zis ei sau au pus-o pe standul dyno ? Nu de altceva, dar poate citește ten Kate pe aici și moare de oftică

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6000?? Wow, esti deja veteran. In cati ani ai "adunat" 6000KM?

 

Acum ca sa tinem subiectul in viata, de dragul discutiei, numarati intr-o zi racerii care merg cu picioarele pe jos(fac exceptie tronsoanele de "blana")

 

Am fost acasa cu masina si am avut ocazia sa "observ" o multime de "vitezisti" care pleaca sau ajung la stop (se inscriu in viraj) din talpa in talpa. Normal ca daca incepi pe un motor cu care nu te intelegi , o sa-ti fie frica de el. Singurii care te vor considera un "guru" sunt poate doar cei ce n-au idee ce inseamna...

 

Acum, ma repet, chiar crezi ca dupa 6000km fara incidente si probabil muulte picioare pe jos te simti indreptatit sa dai sfaturi "incepatorilor"? :)

 

Amu, si eu cred ca 6000 km sunt cam putintei. Imi aduc aminte de inceputuri: dupa 500 de km am invatat sa nu mai uit semnalul aprins. Dupa 1000km am invatat sa merg cat de cat. Duapa 2000 km am invatat cu adevarat sa merg. Dupa 4000 km am dat-o-n sant cu tot cu pasagera si mi-am dat seama ca sunt bou si ca tot ce am crezut ca stiu (sa merg cat de cat) nu era adevarat. Dupa 45.000 km m-a imprastiat unu prin zona Orsova - Ciurel, si mi-am dat seama ca inca nu stiu sa merg. Oh, si btw, si eu am inceput pe 900 RR.

Acum ma gandesc sa-mi iau iar miar, da unu sa-mi fie nitel frica de el, si sunt convins ca inca sunt bou in ale mersului pe doua roti. Sunt pe undeva pe la 75.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este la romexpo un 600rr facut de pista si are specificatiile!scrie clar "140cai la roata"

 

biancocelleste

nu e mandria de km,era un exemplu ca nici dupa 20000km nu a fost o alegere inteleapta pe care am facut-o!am si zis ca stau la 260km distanta de bucuresti pe urziceni si 330km daca ma duc pe brasov,de aici fa tu calculele,dus-intors si plecat aproape in fiecare week acasa cel mult o data la doua,plus alte plimbari!in primii 3 ani ma culcam pe "mobra ma trezeam pe ea"!

si nu am zis nici o clipa ca nu ma simt confortabil pe el am zis ca e rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este la romexpo un 600rr facut de pista si are specificatiile!scrie clar "140cai la roata"

ce cred eu ca vrea sa zica bibi este ca asa ceva este extrem de greu spre imposibil de realizat.

si daca chiar exista asa ceva omul ala a mai investit echivalentul a inca 2 motorete, nu una, sa scoata asa ceva si in mod sigur nu o duce la romexpo scriind clar "140cai la roata".

 

de ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul sfat:Lasa motoarele si ocupa-te intens de Limba Romana. :)

am si eu un sfat pentru tine... :stfu: aici e un forum de motociclete nu de limba si literatura romana !!! Sunt permise cateva greseli de ortografie si gramatica. Asa ca... go away :box:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gata e liniste aici?Vine si fratele din tari straine (adica eu) sa dea bacu, isi ia motor(adica firebleid)si aici liniste .Crbl69 frate las-al dracu de motor.Promit ca pun poze cu motoru ca nu mati crezut da acu e in vacanta la vopsitorie.Io nu am stiut ca pe praf la mine la tara nu e aspfalt de Braila.Acu stiu.Da motoru e belea trage rau e din 99 da e ok si are multe chestii schimbate.Va pup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata e liniste aici?Vine si fratele din tari straine (adica eu) sa dea bacu, isi ia motor(adica firebleid)si aici liniste .Crbl69 frate las-al dracu de motor.Promit ca pun poze cu motoru ca nu mati crezut da acu e in vacanta la vopsitorie.Io nu am stiut ca pe praf la mine la tara nu e aspfalt de Braila.Acu stiu.Da motoru e belea trage rau e din 99 da e ok si are multe chestii schimbate.Va pup.

 

clonele sunt pretutindeni! :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata e liniste aici?Vine si fratele din tari straine (adica eu) sa dea bacu, isi ia motor(adica firebleid)si aici liniste .Crbl69 frate las-al dracu de motor.Promit ca pun poze cu motoru ca nu mati crezut da acu e in vacanta la vopsitorie.Io nu am stiut ca pe praf la mine la tara nu e aspfalt de Braila.Acu stiu.Da motoru e belea trage rau e din 99 da e ok si are multe chestii schimbate.Va pup.

Cred ca ai venit degeaba sa dai bac-ul...: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foarte bun topicul. O remarca am si eu: eu am inceput pe un R1 2003. Nu am cazut niciodata in trafic cu el (decat pe amckart o data). Este foarte important care-ti este scopul de a merge pe doua roti ca daca acel scop este de a te da mare si a plimba "mitzi", sunt de parere ca si daca incepi pe cbr 125 tot praf o sa te faci.

 

As completa lista de sfaturi cu inca unul: evita sa mergi noaptea, in week-end si de sarbatori (din pacate sunt inca foarte multi soferi care merg obositi sau bauti)

 

Bafta tuturor!



si inca o completare pe care am invatat-o de curand la cursurile de perfectionare de la amckart: cand simti ca ai obosit (sau ca nu te mai asculta motocicleta) oprestete si trageti sufletu pentru 5 minute.

Editat de scorpion031185
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cum am luat permisu miam luat un zuzuki gsxr 750 , nici scuter nu avusesem inainte , cand am cumparato de la fostul proprietar nu am fost instare sa plec cu ea dupa loc mia aduso el pana la poarta si pe acolo mam invatat cu ea , o urcam pe coasta si coboram cu ea oprita doar ca sa ma invat cu greutatea ei , si acum dupa doua luni ma joc cu ea ,260-280 km/h viteza pe curbe si mai si , trebuie doar sa ai vointa si sa fi putin sarit ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cum am luat permisu miam luat un zuzuki gsxr 750 , nici scuter nu avusesem inainte , cand am cumparato de la fostul proprietar nu am fost instare sa plec cu ea dupa loc mia aduso el pana la poarta si pe acolo mam invatat cu ea , o urcam pe coasta si coboram cu ea oprita doar ca sa ma invat cu greutatea ei , si acum dupa doua luni ma joc cu ea ,260-280 km/h viteza pe curbe si mai si , trebuie doar sa ai vointa si sa fi putin sarit ,

 

Bravo ... esti foarte talentat ! Ma bucur sa stiu ca avem pe aici oameni asa experimentati si buni. Care poat da sfaturi pertinente.

Multumim !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate isi face cineva mila de baiat si incearca sa ii explice cate ceva acum, pana nu ajunge sa intareasca regula aia cu 18 ani motor puternic, IQ sub medie ... uff nu vreau sa jignesc ... imi este cam lehamite plus ca mie selectia naturala imi pare un lucru bun.

L.E. I-am trimis un PM baiatului ... sper sa ... fie bine ...

Editat de Tzache*
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor cand vorbiti de motociclete puternice parca vorbiti de nave spatiale , orcine poate merge cu ori ce motocicleta , am un prieten de 16 ani care ii dau motocicleta si merge cu ea mai bine ca mine , taicasu e motociclist inrait are un suzuki sv 650 de doi ani si umbla cu ea fara permis pe unde nam umblat eu cu permis si voi vorbiti aci , pai cand iti cumperi o motocicleta de viteza pai de viteza sa fie frate cand pleci de acasa nu pleci sa mergi batraneste , ii bagi numaru sub sa si cox ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor cand vorbiti de motociclete puternice parca vorbiti de nave spatiale , orcine poate merge cu ori ce motocicleta , am un prieten de 16 ani care ii dau motocicleta si merge cu ea mai bine ca mine , taicasu e motociclist inrait are un suzuki sv 650 de doi ani si umbla cu ea fara permis pe unde nam umblat eu cu permis si voi vorbiti aci ...

Sper sa nu il ai pe constiinta...

Nu de alta, dar multe accidente contin chestia asta : "nu avea permis, dar se dadea bine" , "i-am dat motorul sa faca o tura, nici nu am stiut...", bla,bla.

 

... pai cand iti cumperi o motocicleta de viteza pai de viteza sa fie frate cand pleci de acasa nu pleci sa mergi batraneste , ii bagi numaru sub sa si cox ,

Sper sa te prinda anii urmatori sanatos si intreg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...