Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

tu in al tau tovarase poti sa bagi no name..e al tau si faci ce vrei cu el ca o sa vezi cu no name peste 5000 cand ai sal schimbi cum sta pilitura pe magnetul de la buson baie...stiu un prieten care a stricat o honda de 1100 cu no name.

 

Tovarase eu spuneam de uleiuri care nu au un nume comercial si de care probabil tu nu ai auzit, asta nu inseamna ca sunt proaste.Am scris "uleiuri certificate si verificate" nu de uleiuri de floare soarelului.Poate nu m-am exprimat corect.Aceeasi pilitura o poti avea si cu un ulei comercial.Eu am vorbit strict de ulei nu si de alte probleme legata de uzura motorului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am mers un sezon cu ulei de pe Louis si motorul inca merge si merge bine.

 

Inca ceva ... pilitura nu apare neaparat de la uleiul prost, ci fie de la o uzura accentuata (poti pune cel mai vrajitor ulei, ca nu scapi) fie de la o ungere proasta. Prin ungere proasta e vorba inclusiv de ulei cu vasozitate necorespunzatoare. Cititi manualul la sectiunea de verificare a presiunii la ulei si veti vedea ca una din cauze este vascozitatea uleiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am stabilit traseul final pentru concediu. Am stabilit opririle si campingurile. Mandra s-a ocupat de localizat punctele de atractie turistica din toate orasele aflate in drumul nostru. Mai trebuie sa rezist 12 zile...

 

post-35709-0-25444500-1343128570_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmin, vigneta se plateste la moto in afara? (din ce stii)

 

PS: bafta la drum!!

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmin, vigneta se plateste la moto in afara? (din ce stii)

 

PS: bafta la drum!!

 

Din ce stiu eu nu se plateste vigneta la moto, cel putin nu pe traseul meu (cu toate ca sunt motociclisti care mi-au spus ca in Austria e nevoie de vigneta si la moto, dar sunt si motociclisti care mi-au spus ca nu e nevoie. O sa vedem la fata lu locu). Ce vom plati, vor fi eventualele taxe de autostrada daca vom alege sa mergem pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers un sezon cu ulei de pe Louis si motorul inca merge si merge bine.

 

Inca ceva ... pilitura nu apare neaparat de la uleiul prost, ci fie de la o uzura accentuata (poti pune cel mai vrajitor ulei, ca nu scapi) fie de la o ungere proasta. Prin ungere proasta e vorba inclusiv de ulei cu vasozitate necorespunzatoare. Cititi manualul la sectiunea de verificare a presiunii la ulei si veti vedea ca una din cauze este vascozitatea uleiului.

ungerea proasta vine din cauza uleiului prost si asta va fi in special la axele cu came unde presiunea e mai mica si la cutia de viteze...te asigur ca daca ii dai pana pe 10000rot/min cel de pe luis e apa de ploaie dupa 3000km..motulul are o serie de detergenti in el care pastreaza motorul curat si o serie de aditivi care determina o rezistenta a filmului lubrifiant si in conditii extreme(temperaturi si presiuni mari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am stabilit traseul final pentru concediu. Am stabilit opririle si campingurile. Mandra s-a ocupat de localizat punctele de atractie turistica din toate orasele aflate in drumul nostru. Mai trebuie sa rezist 12 zile...

 

post-35709-0-25444500-1343128570_thumb.png

 

-Pai mai Cosmine, tu drumul asta il faci pe autostrazi, ca nu-mi dau seama de pe googlemaps ? daca da, atunci e naspa rau..

-Oricum, daca ajungi in Praga, sa vizitezi castelul ala..am uitat cum ii zice..De la vestitul ceas, treci pe pod si e undeva sus pe un deal..eu nu am apucat sa-l vizitez(as vra sa vad niste poze de acolo, sa vad daca se merita)

-Nici "kutna hora" nu este de evitat, ai si acolo ce vedea..numai sa ai timpbeer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciprinhio,nu vreau sa redeschid polemica despre uleiuri,dar recomanzi insistent un produs mult supraevaluat, prea scump pentru calitatea lui (calitate foarte slaba,am vazut cum arata uleiul in motorul meu dupa 4000 km,fara forje, atunci cand am facut greseala sa il incerc) adica motul. la bani mai putini ai variante mult mai bune,dar depinde de fiecare. (ma amuza la vanzari specificatia :folosit doar ulei motul. mie mi se pare ca e o bila neagra)

scuze de interferenta in universul banditilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciprinhio,nu vreau sa redeschid polemica despre uleiuri,dar recomanzi insistent un produs mult supraevaluat, prea scump pentru calitatea lui (calitate foarte slaba,am vazut cum arata uleiul in motorul meu dupa 4000 km,fara forje, atunci cand am facut greseala sa il incerc) adica motul. la bani mai putini ai variante mult mai bune,dar depinde de fiecare. (ma amuza la vanzari specificatia :folosit doar ulei motul. mie mi se pare ca e o bila neagra)

scuze de interferenta in universul banditilor

 

-Ce are uleiul motul ? eu am folosit doua sezoane si a fost super ok..

-Am folosit si Repsol la Loganul lui tata si am simtit o singura diferenta, zgomot mai mic in relanti..Inainte avea uleiul recomandat de Dacia, nu mai stiu care Castrol cred..aceeasi vascozitate, dar se simtea la zgomot..cand opream la semafor, credeamc a mi s-a oprit motorul, pentru ca nu-l mai auzeam..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis ce are: e prost si scump. am subliniat ca nu vreau sa reinceapa polemica legata de uleiuri,dar sa tot recomanzi acelasi nechezol e putin limitat. aia ziceam,sunt alternative mult mai bune si culmea,mai ieftine. eu odata am muscat o cu el,a doua oara ma feresc. am mai patit cu elf la masina

Editat de kevin77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate ABS-ul din circuit si o sa-ti inghete cand o sa pui frana. Da, binenteles, mergi la risc dupa .

 

Genial ABS-ul , nu o data mi-a intrat si si-a facut treaba extraordinar.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scoate ABS-ul ... eu am reusit performanta sa blochez si fata si spatele saptamana trecuta..spatele de 2 ori la interval de 1 ora :D Noroc ca nu ma sperii asa usor :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Pai mai Cosmine, tu drumul asta il faci pe autostrazi, ca nu-mi dau seama de pe googlemaps ? daca da, atunci e naspa rau..

-Oricum, daca ajungi in Praga, sa vizitezi castelul ala..am uitat cum ii zice..De la vestitul ceas, treci pe pod si e undeva sus pe un deal..eu nu am apucat sa-l vizitez(as vra sa vad niste poze de acolo, sa vad daca se merita)

-Nici "kutna hora" nu este de evitat, ai si acolo ce vedea..numai sa ai timpbeer.gif

 

Nu avem de gand sa mergem pe autostrada. Traseul de pe google e facut dupa orasele pe care le vom vizita. In Praga o sa stam 5 zile, deci vom avea timp sa vizitam tot ce e de vizitat. Dupa cum am zis, eu m-am ocupat de pregatit mobrele si facut liste de bagaje si tot ce trebuie sa avem la noi, iar mandra s-a ocupat de localizat punctele de atractie turistica din fiecare oras prin care trecem ;) O sa facem multe poze. Cand ne intaorcem o sa va fac un rezumat cu doua trei poze din fiecare loc vizitat :) Cheers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciprinhio,nu vreau sa redeschid polemica despre uleiuri,dar recomanzi insistent un produs mult supraevaluat, prea scump pentru calitatea lui (calitate foarte slaba,am vazut cum arata uleiul in motorul meu dupa 4000 km,fara forje, atunci cand am facut greseala sa il incerc) adica motul. la bani mai putini ai variante mult mai bune,dar depinde de fiecare. (ma amuza la vanzari specificatia :folosit doar ulei motul. mie mi se pare ca e o bila neagra)

scuze de interferenta in universul banditilor

zi tu unu care duce mai bine 4000km..si inca ceva nush daca la sv e recomandat5100 sau 7100...cauta unul pt motocicleta ta avand un motor in V trebuie un ulei pt ea...polemica nu e despre ulei..e ceea ce ii place motorului meu apoi tu pune ce vrei...am avut si motorex si castrol ca nu bag nume ascunse si de nici unul nu am fost multumit ca de motul.

Editat de ciprinhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce marca? :lol:

 

PS: se poate pune, totul e sa lucrezi frumos si sa ascuzi matzaraia. Si regleaza-l sa nu orbeasca pe ceilalti. Mai intervine si problema ITP-ului, dar te descurci ca esti mare :D :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare, unde gasesc si eu protectiile alea de plastic de pe furca fata care protejeaza simeringurile si jambele de la furca.(GN77A din 96).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, tocmai ce mi-am luat si eu un Bandit gsf600S, am facut deja vreo 500km cu ea si se simte grozav. Singura mea intrebare e daca un consum in oras de aproximativ 6,7L e ok la ea, eu am avut un DR650, care imi lua 5,7L cam la acelasi stil de mers(ma refer la mers normal pana la munca si inapoi)?

post-61400-0-69939400-1343325734_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun consumul. pana la urma dr-ul e monocilindru, banditul e in 4 cilindri. si cuplul difera, si turatia difera...e ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred si eu ca merge sa pun..normal ca daca pun ascund incarcatorul acela de balast si firele au loc dupa far...da as vrea sa vad daca si-a pus careva xenon si cum functioneaza adica l-a tinut ceva sau nu duce nici o luna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...