Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Salutare..

Dupa cum spuneam, am plecat azi dimineata la 8 si am ajuns la ora 18..total = 560 km(noul meu record personal pt. o zi)

Banditul s-a tinut ferm pe pozitie, nu m-a deznadajduit..ma rog ar fi o chestie mica, pe autostrada m-a rupt vantul..dar d-asta e naked :)

Drumul,peisajul si vremea, de vis..

Acum ma duc la un vecin sa :friends:

 

ps. Incep sa cred ca imi doresc un touring :scratch: combinat cu enduro si naked :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, revin si io cu povesti.

Am terminat si eu plimbarile planificate, am rulat 2078 de km in fix 7 zile. Asta dupa 2 pene in 4 zile pe 2 pneuri diferite. Concluzia e ca cineva mi-a blestemat concediul. Azi dimineata in Hunedoara am gasit o sarma de nici 2 cm in roata spate cumparata luni de la austrieci. Am fo la vulcanizare si cand a scos-o cela a inceput sa fasaie. Din lene de a-mi da jos boarfele de pe motor sa scot roata si sa pun petec, am pus un snur. Aici vreau sa va intreb ce parere aveti voi sau daca ati citit undeva ce parere au producatorii de pneuri ( in special moto) vis-a-vis de snururile astea. Adica unii care lucra in vulcanizari zic ca e contra indicat, ca e periculos, la fel cum am patit si eu in Austria, pe de alta parte Louis-ul vinde asa ceva special pt moto. Personal nu cred ca sunt de rau, pe B6 am avut cred ca in jur de 10 pene rezolvate cu snur si am mers in toate stilurile posibile cu pneurile respective fara nici un stres.

Maine o sa cosmetizez mobreta, merita, s-a comportat exemplar insa s-a si murdarit ca un porc in turele astea 2.

Pentru eventualii carcotasi, eu scriu aici din experienta mea si ce ponoase trag eu, sa nu sara careva ca dau sfaturi. In tema asta, uitasem la postul anetrior sa mentionez un amanunt extrem de important cand pleci in turta lunga, atat in tara cat mai ales afara. Anume, asigurarea de sanatate pt calatorie. M-a costat 16 lei de persoana pe 4 zile. Este pret pe zi, pastrand proportiile va dati seama ca e o nimica toata si asigura orice urgenta mediala pe perioada sederii, inclusiv (Doamne fereste) repatrierea trupului in caz de deces. Ce am invatat eu e ca fiind un pret atat de mic, data viitoare o voi face cu minimum 2 zile mai mult decat planuiesc sa stau, deoarece din cauza aventurii mele de duminica cu pana, ultima zi (luni) cand am venit spre casa nu mai eram asigurat nici eu nici......actualmente logodnica :rusinica: . Plus ca e si foarte linistitor dpdv psihic sa stii ca o ai in jeb.

O sa imi treaca repede sindromul drumurilor bune, insa fiind inca sub influenta, va zic ca azi am facut Hunedoara-Turda, 152 de km, in fix 2 ore si 45 de minute.

Nu sunt ca altii care se excita cand vad V-Max de la Yamaha, insa in Austria am vazut si eu unul fainut pe care nu l-am pozat pt ca eram in mers. De ce era dragut? Pt ca avea ataj, arata ciudat. Era modelul vechi.

Dupa cancerul vienez, la Huedoara am carat in cutii o gramada de haine groase de care desigur nici nu ne-am atins, am venit azi pe 33 de grade. Dar stiti cum e , cu natura nu te pui, ci incerci sa te adaptezi.

@Macke, m-am gandit la tine in Austria, au venit in campingul unde am stat 2 masini de Bacau.

@Banditrider, toate bune, tine-ne la curent.

@arw357 Ma inclin. Motor minunat, la un om bun. Sa traiesti si sa te bucuri multi km de jucarie. Gumele si franele se duc, insa le inlocuiesti cu un ranjet de satisfactie.

Pozele zilele urmatoare, acu beau o bere-doua si somn.

Cheers

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aline, sa nu te superi pe mine, da' pneurile SH sint niste besini care altceva decit pene nu merita :) ia-ti noi si o sa vezi ca e alta viata.

Nu ma supar Caline, insa nu inteleg, alea noi nu puteau prinde la fel un ciob de sticla sau o bucata de sarma oteloasa?

Sau era ironie si nu m-am prins io?

Sa ma dea banii afara din casa mi-as lua si eu gume noi, cel putin pe fata. Pe spate chiar nu merita, sincer, mai ales la motorul meu. Eventual ceva cauciuc touring tare ca o bordura de beton. Unul cu valente mai spre sport (desi nu sunt neaparat adept, cumpar ce apuc) nu as cumpara nou in veci.

@Macke, nu am spus/scris ca ai fi fost tu, ma gandesc ca craceai gura daca erai tu si vedeai mobra de romania, mai ales bandit. Atat doar ca m-am gandit la tine vazand masinile respective. Erau 2 cupluri, unul cu Toyota Corola si unul cu un Ford Mondeo modelul mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditul s-a tinut ferm pe pozitie, nu m-a deznadajduit..ma rog ar fi o chestie mica, pe autostrada m-a rupt vantul..dar d-asta e naked :)

Incep sa cred ca imi doresc un touring :scratch: combinat cu enduro si naked :disappointed:

Imi pare rau pentru amatorii de N, dar solutia este una singura - GSF 1250 SA 2007+ cu parbriz ridicat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ps. Incep sa cred ca imi doresc un touring :scratch: combinat cu enduro si naked :disappointed:

 

 

Si eu am ajuns la aceeasi concluzie :scratch: , am cautat, am comparat si am ajuns la rezultat :shootingsmilie:

 

BMW 1150 GS sau 1200 GS , insa preturile ne cam descurajeaza Asta este cand vrei 3 in 1.

 

post-28174-0-40311800-1311917726_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varadero sau VStrom sunt 2 variante foarte bune. GS-ul mi se pare prea exclusivist. Mai degraba R-ul simplu. (R1200R)

 

PS: aseara am vazut un S1000 RR de la BMW ... FUCK ME cum arata! :cheers: Insa are un pret.... uhhaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@redbandit - sa vezi ce vibratii ai in ghidon la 1100gs-u la relanti.

 

S-ul de la bandit o sa fie intotdeauna cel pur touring, eu nu mi l-am luat s din 2 motive - protectie la vant inseamna usurinta de viteza mare, 2- nu-mi place. 3 -e si mai greu. deci 2 motive. Eu m-am obisnuit la 140 pe banditu asta ( cu experienta anterioara). Scaunul este crapoola. Dupa o ora , o ora juma deja am un musuroi de furnici pe buci.

 

Ma bucur ca macar un bandit a facut o tura lunga anu asta aline.. urmeaza si motorocker si cu doamne ajuta prin august dau si eu o tura de tara , o saptamana.

 

Un alt motor extrem de frumos este f800r de la bmw, era cumva pe lista mea, dar m-a indepartat pretul.

 

Pneuri sh decat daca au mai putin de 2 ani si mai mult de 3 mm fata de martor.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru amatorii de N, dar solutia este una singura - GSF 1250 SA 2007+ cu parbriz ridicat :)

imi pare rau pt. amatorii de S dar solutia este VW Golf :)

 

cu toate ca n-am categoria B, cine cauta confort si siguranta in motociclism cauta unde nu trebuie.

 

n-oi fi mers eu 100000km pe motor da' in afara de momentele de blana (din ce in ce mai rare) nu m-a deranjat vintul. nu stiu, o fi lume care merge cu viteza de croaziera 170 da' nu-s eu ala.

 

Aline, cind am scris aseara pe forum eram atit de lemn incit daca nu citeam acum nu stiam ca am facut-o :lol: totusi sa stii ca am cam observat o regula: cei cu penuri SH fac des pana. nu pricep, da' ceva tre' sa fie. eu n-am facut ever si cu SH nu umblu la pneuri, nush, pitici pe creier.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat si sh si noi. Prefer noi acum :D

 

Cat priveste vantul...aseara am "gonit" prin oras pana spre 100 km/h spre rusinea mea si nu mi-a placut. E riscant, multe masini, gropi, politie :D .... in afara mai merge, dar in oras..calmo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt. amatorii de S dar solutia este VW Golf :)

 

cu toate ca n-am categoria B, cine cauta confort si siguranta in motociclism cauta unde nu trebuie.

 

n-oi fi mers eu 100000km pe motor da' in afara de momentele de blana (din ce in ce mai rare) nu m-a deranjat vintul. nu stiu, o fi lume care merge cu viteza de croaziera 170 da' nu-s eu ala.

 

Aline, cind am scris aseara pe forum eram atit de lemn incit daca nu citeam acum nu stiam ca am facut-o :lol: totusi sa stii ca am cam observat o regula: cei cu penuri SH fac des pana. nu pricep, da' ceva tre' sa fie. eu n-am facut ever si cu SH nu umblu la pneuri, nush, pitici pe creier.

 

 

Cand faci autostrada Bucuresti-Constanta cu 140 km/h si sufla vantul ala nesimtit de Dobrogea poate ca ti-ar placea o semicarena. Daca va aparea golf pe 2 roti am sa iau in calcul propunerea ta :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caline, aia is pitici clar. Nu-mi zice ca gumele noi au sistem anti-pana, adica indeparteaza obiectele contondente. E parerea ta si o respect.

Legat de cele 3 chestii (naked, touring si enduro) am si eu 3 pretentii sau cereri de la viata. BENZINA, TIMP LIBER si VREME BUNA. In rest am de toate in motorul meu. Asta simt eu la momentul asta.

Am reusit sa uploadez pozele pe un site insa nu stiu de ce le pune in ordine aleatorie, adica nu in ordinea in care le-am facut. Mentionez ca multe sunt facute de pe motor, iar care nu........nu am DSLR si nici talent la photo. Eu raman cu amintirea in cap, pt mine e mai vie ca orice poza. SIngurul regret care il am acum e ca nu am fost ca japonezii "take picture, take picture" si am venit fara a avea o poza cu mandra alaturi. De fapt moaca mea apare accidental in vreo 3-4 poze.

Enjoy care aveti rabdare, desi sunt micite bine de catre site pozele, sper sa se vada ceva.

http://s427.photobucket.com/albums/pp359/alin_barburas/Viena/#!cpZZ1QQtppZZ24

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat si sh si noi. Prefer noi acum :D

 

Cat priveste vantul...aseara am "gonit" prin oras pana spre 100 km/h spre rusinea mea si nu mi-a placut. E riscant, multe masini, gropi, politie :D .... in afara mai merge, dar in oras..calmo!

 

Ai dreptate. Eu merg prin oras pe bulevarde cu square pe mijloc si unde stiu traseul cu max 80, hai 90. In rest si 70 mi se pare SF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Aline, frumos motor ai. Esti printre putinele persoane care au reusit sa fac o poza frumoasa la modelul ala de bandit... El arata mult mai beton in realitate decat in orice poza. Fu incarcat putin motoru pentru plimbarea asta.

 

Uite ca io am facut drumul ala de bucuresti constanta cu banditii la 140/150 si nu as fi vrut o semicarena :P. Am vrut io semicarena cand mi-am pus echipamentul de ploaie ca eram cu parasuta dupa ce l-am imbracat si imi apasa pe maini si imi taia circulatia. Imi place din cand in cand sa-i dau gaz, eu sa ma aplec si sa las pilionul sa simta ce simt si eu ca vant. Plitctisitor drumul ala pana la mare .. extrem de plictisitor, am inceput sa cant in casca pe la km 50 si m-am oprit la km 120 din cantat... am ramas fara voce :).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ajuns la aceeasi concluzie :scratch: , am cautat, am comparat si am ajuns la rezultat :shootingsmilie:

 

BMW 1150 GS sau 1200 GS , insa preturile ne cam descurajeaza Asta este cand vrei 3 in 1.

 

post-28174-0-40311800-1311917726_thumb.jpg

Or fi descurajante preturile, dar eu ieri cand am fost pe transfagarasan, am vazut foarte multe..Ba chiar m-am tinut dupa un englez cu un bmw r1150(aproape de la baraj pana la balea lac)..

Pe curbele lungi, ma tineam mai greu dupa el..Dar cand am ajuns pe serpentine mai stranse, pot sa zic ca m-a avantajat motorul(unghi de inclinare)..asta pana am atins cu cizma asfaltul si m-am potolit..mi-a cam stat inima in loc.

Uneori uit ca este doar un naked, dar asa suntem toti..vrem o mobra care sa combine si vitezana si enduro si naked si touring.. :rolleyes:

 

@make- de TDM ce zici ?

 

Nu inteleg de ce nu exista un buton de "edit", sau poate nu-l vad eu..la mine apare doar la 1 minut(aproximativ) dupa ce am postat ceva..

Am vrut sa evid dublu post, dar asta e..

Nu prea am stat de poze, dar totusi am facut cateva:

https://picasaweb.google.com/116481576444738240137/July302011?authuser=0&feat=directlink

 

Later edit: Acum am vazut ca uneste posturile :crack:

Editat de Banditrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Banditrider Haha, nu ai nicio poza pe site-ul ala. Ai grija pe transfagarasan cu mersul "scapa cine poate", nu sunt parapeti si nici nu merita. Mai bine admiri peisajul. Stiu ca a fost o joaca, nu tre sa raspunzi, scriu aiurea de dimineata.

Legat de TDM da-mi voie sa spun ca BLEAH. A avut un amic din Zalau si l-am incercat si eu. Mi s-a parut funky ideea de 2 cilindrii in linie, insa cand m-am urcat pe ea, nu stiu....parca nu e ce trebuie. Mi s-a parut submotorizat, cu suspensii moi ( are valente de enduro si e normal sa fie asa). Mi-a placut pozitia inalta ( ca la oricare din clasa sa) si parca franele. Pe coclauri nu l-am incercat desi nu cred ca are multe de oferit.

Ca se vorbea si de Varadero mainainte, ala mi se pare un porc pe picioare de balerina. E un motor de 300 de kile pe roti inguste si cu centrul de greutate mutat in pod. Sincer, nu stiu cum naiba l-au facut asa. Si am inteles ca prima generatie si consuma cu draci. Daca e sa prind 100 de ani sa imi iau enduro-touring m-as uita la V-Strom 1000. Stiu ca e mai nou ca Varadero, insa e mai suplu, mai FRUMOS si are motorul ala de SV care si-a cam demonstrat tot ce poate, adica e fiabil. Problema e ca mie nu imi plac V-urile, insa nici nu am auzit de enduro-touring 4L :crack:

De strutocamile gen GS nu ma pronunt, la kilele si inaltimea mea as fi ca Adrian Copilu Minune calare pe un cal Lipitan. Cu toate accesorile menite sa sporeasca comfortul, ar fi un chin pt mine sa il conduc. Si nici nu prea ma atrag nici estetic, imi place doar sa ii vad pe altii echipati la maxim pe ele.

Acum 3 ani pe TF am vazut o ciurda de englezoi cu GS-uri cu cutii din aluminiu, GPS-uri, chestii. Cu ei era un motor ca al meu, exact naked, deci se poate, nu cred ca ii tinea in urma cu ceva.

Stiu, sunt fanatic, macar am si eu pt ce trai spiritul moto.

Weekend minunat la toti.

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry Alin, am uitat sa setez accesul(puteam sa le vad doar eu)

Asta ar trebui sa fie un link bun..

https://picasaweb.google.com/116481576444738240137/July302011?authuser=0&authkey=Gv1sRgCLqi-OXAvZ2zDw&feat=directlink

Tare mi-as dori sa incerc un motor V2(daca e la fel de grozav precum sunetul, m-as indragosti pe loc) :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry Alin, am uitat sa setez accesul(puteam sa le vad doar eu)

Asta ar trebui sa fie un link bun..

https://picasaweb.google.com/116481576444738240137/July302011?authuser=0&authkey=Gv1sRgCLqi-OXAvZ2zDw&feat=directlink

Tare mi-as dori sa incerc un motor V2(daca e la fel de grozav precum sunetul, m-as indragosti pe loc) :bigstar:

Cainele ala face deliciu. Mama ce fata are :crack:

Se pare ca ai prins vreme buna, sa te tina tot asa. Misto pozele.

P.S. Esti singur in tura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii cu turele, altii cu surubaitul...

 

Bandit stock vs. kit stage 1:

http://www.holeshot.com/dynocharts/dyno_bandit_600_1999.shtml

 

daca e pe bune ai la 5000 de ture cuplul pe care-l ai stock la 9000. nu suna deloc rau, ar iesi la vreo 500 RON toata distractia.

 

avind in vedere ca daca as comanda din USA de la Holeshot as sta o luna pina vin si as plati oricum TVA, transport si vama, ma gindeam sa comand din UK piesele separat, doar ca ar trebui sa merg la ghici cu dimensiunile jicloarelor si cu saibele pentru acul de dozaj. ma gindesc ca n-a mai facut nimeni magarii din astea sa-mi dea un sfat...

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cainele ala face deliciu. Mama ce fata are :crack:

Se pare ca ai prins vreme buna, sa te tina tot asa. Misto pozele.

P.S. Esti singur in tura?

Ma oprisem sa infulec niste sandwich-uri, cand a aparut si patrupedul..foarte simpatic, evident am mancat impreuna :P

Intradevar, vremea a fost superba, doar d-asta am asteptat 2 saptamani, nu ? :crack:

Eu am intrebat in stanga si in dreapta daca merge careva, dar fiecare cu motivul lui, dar sincer sa fiu, a inceput sa-mi placa mai mult sa merg singur..poti sa te opresti cand vrei, poti sa mergi cum vrei(esti ceva mai independent)

Si nu am fost singur, eram cu englezul ala :friends: De obicei imi fac pe drum tovarasi de calatorie..

Transalpina imi cam face cu ochiul, dar nu stiu daca anul asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in my face.

Am mai auzit acu ceva ani de debilu asta. Laudabil ce a facut, a demonstrat ca se poate, totul este sa vrei. Insa intreb eu "de ce?". Mi se pare ca s-a chinuit mult prea mult fizic decat daca avea macar un motor de strada. Insa cine sunt eu sa critic?

@Banditrider eu anul asta am facut primul (dupa 5) concediu pe motor numai cu gagica in spate, fara alt motor langa mine. Ce sa zic, e placut, poate o sa ma obisnuiesc asa, insa parca e mai linistitor daca mai e o mana de barbat langa tine in caz ca apar ceva probleme. Mai ales cand mergi pe afara. Imaginatia fiecaruia lucreaza, gandeste-te din cate lucruri naspa te-ar scoate un tovaras de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca macar un bandit a facut o tura lunga anu asta aline.. urmeaza si motorocker si cu doamne ajuta prin august dau si eu o tura de tara , o saptamana.

 

AMR 5 zile.,

La intoarcere o sa mergem la ce intruniri mai raman + o transalpina si poate o vama veche, fiecare cu mobra lui, ca nu prea ne-am plimbat vara asta decat de 1 mai pana la mare, 2-3 ture de 60 km si putin prin oras...si daca eu pun dintr-un foc 4500 km pe ceas, macar sa faca si fata cateva ture cu mobra ei, mai ales ca acum arata giugiuc dupa accidentul din toamna...zici ca e noua :)

 

Un alt motor extrem de frumos este f800r de la bmw, era cumva pe lista mea, dar m-a indepartat pretul.

cum am zis si mai in spate, daca ar fi sa aleg o mobra naked de generatia noua, doar asta ma face sa tresar. Am incalecat-o la SMAEB, foarte tare

 

Daca va aparea golf pe 2 roti ....

 

ai grija ce-ti doresti...

 

car_photo_260853_7.jpg

Volkswagen-motorcycle-concept-Nils-Poschwatta.jpg

 

Plitctisitor drumul ala pana la mare .. extrem de plictisitor, am inceput sa cant in casca pe la km 50 si m-am oprit la km 120 din cantat... am ramas fara voce.

:laugh: n-o mai luati fratilor pe A2, ca suge!

 

Bucuresti-Calarasi-bac-Adamclisi-Vama Veche - drum bunicel, privelisti de-ti pica moaca, pustiu chiar si cu o portiune de serpentine.

sau

Buc - Urziceni - Vadu Oii - Harsova - CT

sau

Buc - Lehliu - Dragalina-Fetesti-A2-Cernavoda si continuarea pe drumul obisnuit...

 

N-am mai fost la mare pe A2 de 3 ani jumate...

 

mobil + casti. Pui AC/DC si ochii beliti la radare, ca de mers, mergi tare, GARANTAT :friends:

aprob :D

 

Tare mi-as dori sa incerc un motor V2(daca e la fel de grozav precum sunetul, m-as indragosti pe loc) :bigstar:

este!

tragi de gaz si-ti rupe gatu': )) V2-urile se axeaza mult pe cuplu, asta e farmecul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...