Sari la conținut

Ij. Vs. Java


Debrando
 Share

Postări Recomandate

Raspuns numai pentru motoarele inainte de 1965:

Jawa a fost mai buna decat IJ-ul!

Tinuta de drum mai buna, consum de benzina mai bun, demaraj mai bun, fiabilitate mai ridicata.

Singura problema arhicunoscuta la Jawa de 350 cc era dificultatea reglajului avansului la aprindere pentru cei doi cilindri. Ca o nota separata Jawa de 250 cc avea aceeasi putere ca IJ-ul de 350. Pentru mersul pe sosea Jawa a fost net superioara. Pentru mersul prin noroi si drumuri proaste a fost preferat IJ-ul care avea cuplu motor mai mare si roti mai mari.

Tatal meu le-a avut pe amandoua (Jawa de 250 cc - cumparata in 1961 si IJ-ul monocilindru cu aripa fata ridicata cumparat in 1963) si desi aveam numai 10-13 ani pe atunci imi aduc si acum aminte cum plangea dupa Jawa si injura IJ-ul. Mentionez ca amandoua motocicletele au fost cumparate noi, din magazin, si erau singurele mijloace de transport pentru familie. Amandoua au fost folosite cu acelasi atas, un atas de Panonia si cu amandoua am facut excursii prin tara. Jawa a fost vanduta ca sa luam o motocicleta mai mare. A fost mai mare, adica mai grea si a consumat mai multa benzina, dar cam atat. Pe vremea aia Jawa de 250 cc era mai scumpa decat IJ-ul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: Parerea mea este daca vrei un motor d durata solid si care sa-ti ofere un sentiment de barbatie... Poti sa optezi pt "Ij"! Dar daca vrei o moto de viteza care nu are forta ijului (ma refer ca Ij-ul este moto de tractiune iar jawa este sport, o moto de fidelitate) alegi jawa! Jawa are un moto mai firav decat Ij-ul, care este un moto rezistent !

Ca idee jawa are un ambielaj simplu iar Ij-ul are un ambielaj dublu!!! Adevarat, ca jawa fuge mai tare si-ti confera alte senzatii. Dar cu Ij-ul te simti mai barbat!!! Eu le-am condus pe amandoua ( Cu motoare de 350cm ) si sincer m-am simtit mai bine pe Ij!!! Este mai greu, mai compact!!!

 

Sincer! Daca vrei parerea mea, ia-ti un Ij si nu o sa ai probleme si o sa te simti mult mai bine...

JAWA: Femeie... firava si nervoasa!!!

Ij : Barbat... Puternic si viguros!!!

 

:kick: Bafta la cumparare si asfalt uscat ... TUTUROR!!! ;) :10:

:10: X-( :moron: :D :ok: :bore: :P :( :) :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ce ij si ce jawa? daca e vb. de jupi versus jawa ts, ij rulez din absolut toate punctele de vedere in afara de fiabilitate care e o idee mai proasta! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,sunt curios,care este mai buna dintre aceste doua comuniste?

Vreau sa spuneti ,daca stiti, calitatile si defectele fiecarei motociclete in parte.Sa le comparati.

 

IJ VS. JAVA

:finger:

IJ vs JAWA = 0 ia-ti o japoneza si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,sunt curios,care este mai buna dintre aceste doua comuniste?

Vreau sa spuneti ,daca stiti, calitatile si defectele fiecarei motociclete in parte.Sa le comparati.

 

IJ VS. JAVA

:finger:

 

bai nu-l asculta pe stress ... daca vrei sa te plimbi ia-ti o japoneza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAWA rules :finger:

dc a imprumuta o japoneza,pt a o testa,e mai greu,la o jawa ori un ij e mult mai usor de ajuns(in caz ca pici cu ele nu prea ai ce sa avariezi),asa ca-ti recomand sa le probezi pe amandoua,si sa ne comunici si noua rezultatul.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avind in vedere ca le-am avut pe amindoua, si am facut destui km cu amindoua, am ajuns la concluzia ca IJ e chiar un motor pe care te poti baza in orice conditii si sub orice conditie. Jawa e si ia o motociclete buna dar din punctul meu de vedere are ceva probleme cu ciclistica la viteze ceva mai mari, si un mare dezavantaj e sistemul de aprindere cam greu de reglat, si la cam 1 mie km trebuie reglat din nou. la IJ tolerantele de reglaj sint enorme si din acest motiv merge chiar si reglat la "ochiometru" si tot vei ajunge pina acasa. Ce nu mi-a placut la IJ este ca pierde ulei prin toate gaurile posibile si de aici si imposibilitatea de al tine curat si lucitor (pe cit poate luci chiar si o Jawa). Din discutia cu alti propietari de motoare din aceste categorii, pina la urma depinde mult si de cine si cum conduce si mai ales pe unde conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

avind in vedere ca le-am avut pe amindoua, si am facut destui km cu amindoua, am ajuns la concluzia ca IJ e chiar un motor pe care te poti baza in orice conditii si sub orice conditie. Jawa e si ia o motociclete buna dar din punctul meu de vedere are ceva probleme cu ciclistica la viteze ceva mai mari, si un mare dezavantaj e sistemul de aprindere cam greu de reglat, si la cam 1 mie km trebuie reglat din nou. la IJ tolerantele de reglaj sint enorme si din acest motiv merge chiar si reglat la "ochiometru" si tot vei ajunge pina acasa. Ce nu mi-a placut la IJ este ca pierde ulei prin toate gaurile posibile si de aici si imposibilitatea de al tine curat si lucitor (pe cit poate luci chiar si o Jawa). Din discutia cu alti propietari de motoare din aceste categorii, pina la urma depinde mult si de cine si cum conduce si mai ales pe unde conduce.

 

de acord, sunt in aceeasi situatie am si ij si jawa si stiu ce zic!

 

jawa inca se facem dar, din cate stiu, ij nu :finger: , asta cred ca inseamna ca la jawa sunt probleme mai mici cu service-ul, piese, etc.

 

si ij se face in continuare, chiar cu racire pe apa si aprindere electronica si furca oleopneumatica si frana pe disc pe fata ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Jawa oricum din cate am inteles serviceul la astea noi e sub orice critica.

Cat despre Ij , se fac in continuare toate modelele Planeta 5 sau 6 deluxe, Jupiter cum zice Stressu, Planeta Sport Sturmbock si alte cateva variatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Vorbesc de Jawa 350TS si IJ FEstival de care am avut)Jawa are prostul obicei, ca in deal, cum se inclina putin....da in primire.....si ii dai a 3-a.......IJ-ul se infinge altfel.....insa JAwa cu a 3-a urca mai tare decat FEstivalul cu a 4-a cu pinion de 17. FEstivalul de net superior la fiabilitate si in teren naspa, ca-ti asigura un cuplu mai bun la turatii mici....Jawa trebe accelerata tare.....si dak o accelerezi fuge......e cam greu de mersu cu ea pe mocirle si coclauri. Un alt dezavantaj pe care-l are Jawa este ca e prea usoara......in viraje nu-ti asigura stabilitatea pe care o are IJ-ul. In schimb Jawa te ajuta pe sosea......la o depasire, la un sprint si la alte lucruri de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jawa inca se face dar, din cate stiu, ij nu :finger: , asta cred ca inseamna ca la jawa sunt probleme mai mici cu service-ul, piese, etc.

piesele la ij sunt mai ieftine, cam la jumate din pret. Ijurile monocilindrice au o fiabilitate de invidiat daca sunt exploatate corect (lejer 30miikm), daca vrei sa fuga le pui pinion de 21 si mergi cu 100 toata ziua. E drept, nu uimesti pe nimeni cand pleci de la stop, dar pe coclauri si pe gheata rulz (spun asta pt ca am reusit sa il ingrop pe al meu pana la sea aproape si a iesit singur, doar tinut de urechi -- adica de acceleratie, iar iarna asta nu a stat acasa deloc, am mers pe zapada, gheata, mazga si altele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tot cautat, dar nu am gasit vre-o poza cu un ij nou :finger: , ar putea sa puna cineva una aici ca sunt curios cum arata ;)

 

Uite aici:

http://www.bikez.com/motorcycles/izh_yunke...020-05_2004.php

si aici:

http://www.izhmoto.ru/eng/planet

Editat de Ion54
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este una simpla

Jawa este cu mult mai fiabila si "vitezana" de cat ij'u.

Aici nu conteaza in cati cilindrii este.

:finger:

 

piesele la ij sunt mai ieftine, cam la jumate din pret.

Ieftine si de tot cakatu"" ;) :10: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Parerea mea este una simpla

Jawa este cu mult mai fiabila si "vitezana" de cat ij'u.

Aici nu conteaza in cati cilindrii este.

:finger:

Ieftine si de tot cakatu"" ;) :10: :10:

 

jupiter e mai "vitezana" X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...