Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Ce camera mai?... Noua ne place la cort... :P

Cristi, pune niste poze cu ce ai de vanzare, ca ma intereseaza. Vreau sa imi fac un motor de dat pe dealuri, si vreau sa vad ce ai pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce camera mai?... Noua ne place la cort... :laugh:

Cristi, pune niste poze cu ce ai de vanzare, ca ma intereseaza. Vreau sa imi fac un motor de dat pe dealuri, si vreau sa vad ce ai pe acolo.

 

Eu il rog de doua posturi in urma si ..... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi de ce m-au durut, poate mai mult decat ar fi trebuit, vorbele tale?

Lasa lumea sa vorbeasca , voi sa-aveti dragostea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- furca completa RD04/RD07, adica telescoape + burdufe + juguri - 200 eur

 

post-30-1285770311_thumb.jpg

 

Africa Twin RD04, an 1991, in stare foarte buna, adus din Germania - 1800 eur

 

post-30-1285770575_thumb.jpgpost-30-1285770608_thumb.jpgpost-30-1285770630_thumb.jpgpost-30-1285770669_thumb.jpgpost-30-1285770694_thumb.jpg

 

Africa Twin Rd07a, adus din Germania, an 1997, 79000km, carte service, cric central, portbagaje laterale, topcase + coburi Givi, parbriz touring - 2850 eur

 

Am uitat sa spun ca e incaltat cu TKC80 aproape noi ;)

post-30-1285771166_thumb.jpg post-30-1285771194_thumb.jpgpost-30-1285771215_thumb.jpgpost-30-1285771254_thumb.jpg

 

Am mai gasit prin garaj:

- portbagaje laterale pentru RD04. Nu stiu ce fel de coburi se potrivesc pe prinderile astea, dar se pot folosi cu coburi textili sau ca protectie contra cazaturilor :laugh: Pret 40EUR

 

post-30-1285770866_thumb.jpgpost-30-1285770883_thumb.jpgpost-30-1285770911_thumb.jpg

 

- crashbar universal (?) pentru AT. Cel putin asa pare, sa se potriveasca si la RD07 si RD04/03. Pret 100 EUR

 

post-30-1285771055_thumb.jpg

 

O sa mai revin cu ceva poze dupa ce mai reusesc sa mut ceva fiare prin garaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca mai devreme, sau mai tirziu, trebuia sa o patesc si eu.... S-a intimplat. Un nene de pe contrasens, cu un Opel s-a gindit sa faca stinga, pe dubla continua, chiar daca eu veneam linistit pe banda mea. Rezultatul: poc.. tavaleala.. salvare...

Din fericire nimic rupt, doar vinatai. Motorul... sifonat.

Pentru ca m-am apucat de casa si zic ca imi ajung cei 20 si ceva de ani de cind ma dau pe 2 roti, iar finantele sint limitate (ca sa nu zic inexistente), cu parere de rau, scot la vinzare "epava":

- RD04 din 1992, inmatriculat, ITP pina la anul in toamna (parca), CIV alea alea. RCA-ul mai este valabil pina in noiembrie, anul asta.

- cauciuciuri Tourance, 90% noi

- kit de lant 90% nou

- alarma

- minere incalzite

- parbriz touring MRA

- motorul/cutia functioneaza in parametrii

I-am facut anul asta in primavara carburatia si balansul carburatoarelor.

Am toata istoria motorului. Pina la 70k si ceva maruntzish, cind am cumparat-o eu, carte service, iar dupa aia, pina la accident, electronic (schimburi de ulei, intretinere, etc.). Motorul are acum 102k si un pic.

Pedros, daca vrea, poate sa confirme ca motorul arata/merge excelent.

Ca stricaciuni.. top-case-ul s-a dus de ripa (s-a rupt inchizatoarea),amortizoare fatza+protectii,aripa,carena fata,suport faruri. Mai sint ceva maruntishuri (trapa dreapta pilot/pasager polizate, toba tot polizata), dar nu afecteaza mersul pe motor.

In principiu, cine vrea sa o ia, ii schimba fatza, ii pune o carena si un suport de faruri, si pleaca linistit la drum.

Daca nu vrea nimeni sa isi cumpere 7/8 de motor, perfect functionale, cu 1200 de euro, ma apuc sa o demontez. Poate asa e mai bine. :laugh:

Anywho, asta e ce ofer. Daca e cineva interesat si vrea mai multe detalii, ma gaseste la 0722.66.88.22.

Thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca mai devreme, sau mai tirziu, trebuia sa o patesc si eu.... S-a intimplat. Un nene de pe contrasens, cu un Opel s-a gindit sa faca stinga, pe dubla continua, chiar daca eu veneam linistit pe banda mea. Rezultatul: poc.. tavaleala.. salvare...

Din fericire nimic rupt, doar vinatai. Motorul... sifonat.

Pentru ca m-am apucat de casa si zic ca imi ajung cei 20 si ceva de ani de cind ma dau pe 2 roti, iar finantele sint limitate (ca sa nu zic inexistente), cu parere de rau, scot la vinzare "epava":

- RD04 din 1992, inmatriculat, ITP pina la anul in toamna (parca), CIV alea alea. RCA-ul mai este valabil pina in noiembrie, anul asta.

- cauciuciuri Tourance, 90% noi

- kit de lant 90% nou

- alarma

- minere incalzite

- parbriz touring MRA

- motorul/cutia functioneaza in parametrii

I-am facut anul asta in primavara carburatia si balansul carburatoarelor.

Am toata istoria motorului. Pina la 70k si ceva maruntzish, cind am cumparat-o eu, carte service, iar dupa aia, pina la accident, electronic (schimburi de ulei, intretinere, etc.). Motorul are acum 102k si un pic.

Pedros, daca vrea, poate sa confirme ca motorul arata/merge excelent.

Ca stricaciuni.. top-case-ul s-a dus de ripa (s-a rupt inchizatoarea),amortizoare fatza+protectii,aripa,carena fata,suport faruri. Mai sint ceva maruntishuri (trapa dreapta pilot/pasager polizate, toba tot polizata), dar nu afecteaza mersul pe motor.

In principiu, cine vrea sa o ia, ii schimba fatza, ii pune o carena si un suport de faruri, si pleaca linistit la drum.

Daca nu vrea nimeni sa isi cumpere 7/8 de motor, perfect functionale, cu 1200 de euro, ma apuc sa o demontez. Poate asa e mai bine. :laugh:

Anywho, asta e ce ofer. Daca e cineva interesat si vrea mai multe detalii, ma gaseste la 0722.66.88.22.

Thx.

Pune niste poze sa vedem si noi despre ce e vorba, sa ne facem o idee despre motocicleta. Inclusiv cu top-case-ul bulit. Poate seamana cu al meu. Daca nu se da asa si se dezmembreaza, pe mine ma intereseaza motorul cu tot cu carbelitoare si inca cateva piese. Dar poate ai noroc si o dai toata. Dar mi se pare cam mare pretzul, fara sa te superi pe mine. Stiu ca nu vrei sa o dai ieftin, dar stiu si ce inseamna sa refaci o Africana cu fata distrusa. Oricum, "pozele vorbeste", asa ca le asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune niste poze sa vedem si noi despre ce e vorba, sa ne facem o idee despre motocicleta. Inclusiv cu top-case-ul bulit. Poate seamana cu al meu. Daca nu se da asa si se dezmembreaza, pe mine ma intereseaza motorul cu tot cu carbelitoare si inca cateva piese. Dar poate ai noroc si o dai toata. Dar mi se pare cam mare pretzul, fara sa te superi pe mine. Stiu ca nu vrei sa o dai ieftin, dar stiu si ce inseamna sa refaci o Africana cu fata distrusa. Oricum, "pozele vorbeste", asa ca le asteptam.

Ok. O sa ii pun si niste poze.

Pretul mi l-am facut in functie de ce am mai gasit pe piata. Mai sus un pic dadea cstelia, parca, o furca de fata cu 200 de euro.

Sincer, 1200 nu mi se pare mult. In sfirsit, vad eu ce se intimpla. Cind ajung acasa, ii fac ceva poze si le sui aici.

Cit despre distrugere, poate nu m-am exprimat suficient de clar. In afara de amortizoare si o bucata de carena, motorul e complet si intreg, dar, cum ai spus si tu, "pozele vorbeste".

P.S. Nu m-am suparat. D-aia e forum, sa dezbatem problemele "forumeste".

Editat de za_sly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedros, daca vrea, poate sa confirme ca motorul arata/merge excelent.

Da e adevarat, dar faptul ca o vinzi, ce-ti veni?.Te-ai tacanit la cap?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai pus o data un post, dar vad ca nu a aparut pe forum. Internetul....

Nu am avut nici o intentie sa te supar. Chiar ma gandeam ca daca iei furca de la Cristi, cu tot ce mai e de reparat, ai o Afrikana la 1500 de euro, inscrisa si cu acte in regula. Ma tenta si pe mine ideea, dar vreau un RD03 pentru proiectul meu. Daca o dezmembrezi, as lua motorul pentru un buggy pe care intentionez sa il construiesc pentru Roxy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e adevarat, dar faptul ca o vinzi, ce-ti veni?.Te-ai tacanit la cap?

Nu mestere. Nu mai mult decit sint acum. ;)

Pur si simplu nu am finante. Vistieria e nuda. :D Asta e tot.

P.S. Nu am reusit sa fac poze. Fiu-meu nu a stiut sa imi zica unde a pitit "camara" foto. Am incercat ceva cu telefonul, dar in coltul de garaj unde am parcat motorul e cam bezna, si nu se intelegea nimic din poze. Maybe over the week-end.

Mesaj completat

Am mai pus o data un post, dar vad ca nu a aparut pe forum. Internetul....

Nu am avut nici o intentie sa te supar. Chiar ma gandeam ca daca iei furca de la Cristi, cu tot ce mai e de reparat, ai o Afrikana la 1500 de euro, inscrisa si cu acte in regula. Ma tenta si pe mine ideea, dar vreau un RD03 pentru proiectul meu. Daca o dezmembrezi, as lua motorul pentru un buggy pe care intentionez sa il construiesc pentru Roxy.

Repet si eu: NU e nici o suparare. Asa cum am scris si mai sus, d-aia e forum, sa dezbatem problemele si sa ne expunem parerile.

Si apropo de pareri, sint intru-totul de acord cu ce ai zis si tu. La 1500 de euro (cu tot cu reparatii) ai un motor FARA probleme, si chestia asta o garantez. Toate sint perfect functionale. Chiar si faimoasele contacte ale pompei de benzina, le-am lamurit ca nu mai au nici un motiv sa faca mofturi. (Tot Pedros imi poate sustine afirmatia asta, pentru ca aceeasi manevra i-am facut-o si la motorul lui, si pentru ca nu m-a sunat sa imi livreze carne, banuiesc ca nu are probleme, sau a revenit la configuratia initiala :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as face o propunere pentru toti afrikanii din aceasta tzara:

Afrikani uniti-va!!!!

 

 

haide-ti sa il ajutam pe omul asta!!!!punem mama de la mana si luam macar furca si un cadru de faruri de la cstelia, sa poata omu sa mearga cu motoru!!!

 

ce zice-ti??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de asta sunt si eu curios sa vad pozele. Motocicleta pe care o are acum Leo, e motorul cu care a avut accidentul Catalin. Furca a fost distrusa, si din cauza impactului, rulmentii axului furcii s-au spart si au ovalizat colivia rulmentului destul de nasol. A reusit sa o indrepte cu multa rabdare si niste prese facute special pentru asa ceva. Dar a fost mult de lucru. Ati vazut cu totii ca reparatia a rezistat pana acum foarte bine, avand in vedere la ce chinuri a indurat motorul pe dealuri. Deci, daca nu s-a intamplat acelasi lucru si cu cadrul motocicletei tale, inlocuirea furcii stricate dureaza vreo 3-4 ore, si asta daca se schimba si uleiul din amortizoare si simeringurile. Altfel, in 2 ore e gata. Indreptarea cadrului farurilor e putin mai dificila, in sensul ca trebuie rabdare multa, mai ales la scoaterea si montarea tuturor mufelor si cablurilor instalatiei electrice.

Nu ai spus daca e afectata si roata, dar mai mult ca sigur a avut si ea ceva de suferit. Trebuiesc verificate si discurile, pentru ca la impact se pot deforma. Asteptam pozele.

"Problema" pompei de benzina se rezolva simplu. 35 de ron l-a costat pe Leo inlocuirea ei cu una vacumatica de scuter, sau atv, nu stiu exact de ce este, cred ca e "universala", pentru ca merge la fix pe Africana.

Mesaj completat

Mare dreptate ai Dorulet. Hai sa facem o cheta sa il reparam, ca nu e mare branza. Furca e mai importanta, cadrul acela il indreptam noi cumva. Eu pot sa ii ofer 100 ron si ajutorul meu la indreptat cadrul, daca vine cu motorul la mine la o tuica. Si normal, sa il ia si pe Pedros cu el, mai strengem vreo 2-3 de prin Bucuresti, cu ce mai suntem si noi, mai facem o "ieseala" la un gratar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie si la cadru. dupa accidentul meu, asemanator, am schimbat furca si surpriza. lasam 2 urme pe asfalt, adica era stramb cadrul. asta s-a vazut doar dupa montarea furcii. deci, de preferinta treceti o bara lunga prin cadru si vedeti daca e la 90 de grade cu roata spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- bascula + suspensie spate RD03 - 150 eur

 

Sau pentru alt proiect:

- RD03 incomplet: cadru + motor + furca + roti, cu acte - 700 eur

 

ar mai fi un cadru de RD03 fara acte, pe care daca nu-l vrea nimeni il arunc la fier vechi.

 

Asta ar fi cadrul de RD03 fara acte pe care sunt inca montate bascula si suspensia mentionate mai sus. De asemenea se vinde si roata fata si furca de RD03 ce inca sunt "legate" de cadrul respectiv. Furca 150eur, roata 70 eur. Tot 200eur.

 

post-30-1285918781_thumb.jpgpost-30-1285918808_thumb.jpgpost-30-1285918866_thumb.jpgpost-30-1285918885_thumb.jpgpost-30-1285918904_thumb.jpg

 

Acesta ar fi RD03-ul incomplet. Rezervorul e de la alt motor si nu intra in pret, dar daca e cineva interesat, negociem si rezervorul :laugh:

 

post-30-1285919206_thumb.jpgpost-30-1285919234_thumb.jpgpost-30-1285919265_thumb.jpgpost-30-1285919363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa imi fac niste calcule cu banii, dar mai mult ca sigur vin eu dupa rd03-ul acesta si dupa cadrul de rd03. Motorul merge? Mai are ceva probleme? Nu este inmatriculat la noi, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io pun la bataie 50 ron, cutia de scule si ce cunostinte de mecanica mai am!!!!!

si un loc in cort, in cazul in care il reparam la valeni!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa termin garajul mare, sa am unde sa va primesc, fara sa mai fie nevoie de corturi, rulote sau alte inventii. Deja se lucreaza la elevatie, si cand ajung acasa vreau sa torn placa de egalizare. De asta spuneam ca tre' sa fac niste socoteli sa vad cum fac sa iau Africana de la Cristi.

Avem 150 ron pentru furca, un stramba fiare si un meserias in reglat carburatoare. Cine se mai baga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...