Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Salut,

 

Poate cineva sa imi spuna daca RD07 din 2000 are sonda de nivel la benzina? se aprinde vreun bec undeva cind trebuie sa schimbi pe rezerva? m am tot uitat dar n am vazut.

(am inteles eu bine undeva pe forum era o discutie despre Trip Master in sensul ca daca se pune 2 rezistente de 10k pe placa in anumit loc indica ceva in legatura cu benzina? sau am inteles gresit?)

 

Nu are nici o sonda. Cele 2 rezistente sunt una, intr-adevar de 10k, si se monteaza pe placa tripmasterului pentru afisarea vitezei, nicidecum a nivelului de benzina.

 

Bafta!

 

 

Referitor la toba...

Toba este mult mai usoara decat cea originala si este de la African Queens modelul Dakar Racing 2 si in catalog costa 430 eur. O sa incerc sa inregistrez sunetul si sa postez aici pentru cei interesati.

 

Ieri i-am schimbat si scaritele cu unele de rally raid, mai late. Azi am sa dau o tura sa vad daca e vreo smecherie :D

 

Scaritele, cele noi vs. originale

 

post-30-1243826732_thumb.jpg post-30-1243826751_thumb.jpg

 

La mers normal in sa nu e nici o smecherie, in schimb daca te ridici in picioare ai o senzatie de stabilitate mai mare.

Filmuletul cu sunetul tobei a iesit mut :P cred ca am o problema cu camera digitala...

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari tuturor !

 

Ca tot a venit vara, am pus si eu preventiv cooler pe releu:

post-462-1243921407_thumb.jpg

 

L-am conectat la mufa pompei de benzina, ramasa libera dupa ce am pus una vacumatica. Astfel ventilatorul e in functiune numai cand merge motorul, nu si cand e doar contactul pus cu motorul oprit. Dupa testul temperaturii la mana, face treaba. :cheers:

 

PS: CStelia, de unde ai facut rost de scaritele Rally ? Ca eu pe unde am gasit tot 80 de euroi costau, si de banii astia pot sa stau bine mersi si pe alea originale ;)

 

BTW, pentru cine are nevoie de scarite normale de schimb, am gasit la louis la 10 E (cod 10046551, se potrivesc la mai multe, inclusiv Africane) . Mi-am comandat o pereche sa le pun pe crashbar, pentru tura lunga la drum intins. La o adica le am de rezerva, doar le mut de pe crashbar in locul normal.

Si pentru soferii din oras, aia simpatici :D , vor desena foarte frumos pe tabla :wave: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor !

 

Ca tot a venit vara, am pus si eu preventiv cooler pe releu:

post-462-1243921407_thumb.jpg

 

L-am conectat la mufa pompei de benzina, ramasa libera dupa ce am pus una vacumatica. Astfel ventilatorul e in functiune numai cand merge motorul, nu si cand e doar contactul pus cu motorul oprit. Dupa testul temperaturii la mana, face treaba. :cheers:

 

salutare !

 

am facut si eu aceasi smecherie la regulator dar spatele regulatorului e in continuare foarte cald. Ai verificat spatele regulatorului? e vreo diferenta la tine dupa montajul ventilatorului ?

cred ca tre sa mut regulatorul in alt loc.....vreo idee aveti?

 

Are cineva idee de ce se prajeste mufa de pe traseul baterie regulator? care arata cam asa

post-27251-1243926103_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

O intrebare... Stiti de ceva alternative de pompe de benzina(sa fie electrica, nu vacumatica) ce se gasesc la noi in comert?

Ma gandesc ca se potrivesc de la ceva masina.

 

Multumesc,

Numai bine,

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee de ce se prajeste mufa de pe traseul baterie regulator? care arata cam asa

 

Aceea este pe traseul generator-regulator si de obicei se prajeste din cauza contactelor imperfecte. La cat este de carbonizata, e mai simplu sa schimbi mufa (sau cel putin papuceii in ea) decat s-o cureti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: CStelia, de unde ai facut rost de scaritele Rally ? Ca eu pe unde am gasit tot 80 de euroi costau, si de banii astia pot sa stau bine mersi si pe alea originale :cheers:

 

Le-am luat de pe ebay.de

Am prins o ocazie la 42 de eur cu transport inclus pe teritoriul Germaniei.

 

O intrebare... Stiti de ceva alternative de pompe de benzina(sa fie electrica, nu vacumatica) ce se gasesc la noi in comert?

Ma gandesc ca se potrivesc de la ceva masina.

 

englezii zic ca merge de Mitsubishi Lancer sau de Mini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:

 

salutare !

 

am facut si eu aceasi smecherie la regulator dar spatele regulatorului e in continuare foarte cald. Ai verificat spatele regulatorului? e vreo diferenta la tine dupa montajul ventilatorului ?

cred ca tre sa mut regulatorul in alt loc.....vreo idee aveti?

 

Are cineva idee de ce se prajeste mufa de pe traseul baterie regulator? care arata cam asa

 

 

Salut !

Automat se raceste tot releul mai bine, nu doar "fata" cu aripioare. Daca te uiti mai bine in poza mea in spatele releului am un "Y" din platbanda groasa care preia o parte din caldura si actioneaza ca un alt radiator. La mine serveste si ca prindere pentru sistemul de bagaje. Se mai poate face o racire pasiva asa: in spatele releului prinsa o placa groasa din aluminiu sau cupru ( cel mai bun) ,mai mare decat releul, prelungita in jos, iar intre placa si spatele releului se pune pasta de transfer termic ,d-aia pentru CPU. Smecheria asta am vazut-o la un polonez cu care m-am intalnit pe drum, si in mers placa aia se incingea la fel de tare ca releul, deci transferul termic e foarte bun. Optional pe placa aia mai jos se poate instala si un radiator de CPU pentru marirea suprafetei active.

 

Acuma, pentru mufa aia prajita... este fix intrarea celor 3 faze din alternator in releu, si cel mai bine o tai ( tai firele pana unde nu sunt prajite) si legi pe direct , numai sa ai grija sa nu inversezi fazele.

 

Despre dilema pompei... puneti fratilor cu incredere o vacumatica de la orice altceva, a mea e SH de pe un TDM si de cand am montat-o am uitat de ea.

 

SPOR !!!

:cheers:

 

PS Cstelia, THX de info !

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scaritele, cele noi vs. originale

 

post-30-1243826732_thumb.jpg post-30-1243826751_thumb.jpg

 

La mers normal in sa nu e nici o smecherie, in schimb daca te ridici in picioare ai o senzatie de stabilitate mai mare.

 

I agree. Scaritele mai late si care-ti confera stabilitate si control mai mare la mersul in picioare sunt un concept.

 

Dom profesor, vreau si eu scarite din astea. Daca is mai ieftine ca la Touratech sau, doamne apara si pazeste, Roc stompa, ma inscriu la o pereche. Sau se vand si la bucata? :cheers:

 

post-19875-1244016201_thumb.jpg

touratech - 149 eur

 

post-19875-1244016189_thumb.png

rocstompa - australia - aluminiu ( alta sectie... ;) ) - cca.200 EUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, pentru mufa aia prajita... este fix intrarea celor 3 faze din alternator in releu, si cel mai bine o tai ( tai firele pana unde nu sunt prajite) si legi pe direct , numai sa ai grija sa nu inversezi fazele.

 

HA ???? Cum adica ? Nu e tot aia, indiferent de ordine ? Nu tot redresarea aia se intimpla ?

 

@PERL :

Daca alegi solutia asta, NU te crampona de ordinea firelor din alternator. Taie ambele mufe (din releu si de pe fire), leaga fiecare fir din releu cu cite un fir din alternator, fludor la greu pe fiecare legatura in parte, sa eviti oxidarea firelor/legaturilor, izoleaza cum trebuie fiecare legatura/lipitura si asfalt uscat.

Editat de za_sly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am de vanzare oglinzi originale pt Transalp, cred ca merge si pt AT

 

Pret 150 RON.

 

:cheers:

post-35895-1244037725_thumb.jpg

post-35895-1244037736_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

sunt si eu proaspat posesor de AT ma intereseaza ceva stikere daca se mai pot face personalozate

- Cristi - 2buc

- logo Dakar - 2 buc

 

ma mai intereseaza daca stie cineva de unde pot face rost de supotr pentru genti si crashbar-uri

o zi buna

 

 

pozeee cu africana sa vedem animalu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am de vanzare oglinzi originale pt Transalp, cred ca merge si pt AT

 

Pret 150 RON.

 

:cheers:

 

Mer'i frate de-ti bate coasa, intelegeam un 15-20 de euro, dar nu 35.

Asta e bataie de joc.

Dar pana la urma prost e cel care da, nu cel care cere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o poiana numa' buna pt asa ceva, incap cam 50 de corturi.

Hotelul e la vreo 2-3 km distanta de locul de campare.

Saptamana viitoare sper sa ajung sa fac si poze pt clarificarea situatiei.

Deocamdata aveti la dispozitie harta locatiei.

 

salut

cum stam cu speranta,ati ajuns la locul de campare pt ceva poze,fara sa par insistent

sa ne vedem sanatosi

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

cum stam cu speranta,ati ajuns la locul de campare pt ceva poze,fara sa par insistent

sa ne vedem sanatosi

:cheers:

 

Maine sunt acolo sa fac poze, chiar daca nu ma simt prea bine, dar ce nu face "virusul" acesta din om ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine sunt acolo sa fac poze, chiar daca nu ma simt prea bine, dar ce nu face "virusul" acesta din om :cheers:

 

frate sa ne intalnim numa sanatosi,nui nici o graba

sa te faci bine

cand ne vom intalni io iti dau trusa de prim ajutor

post-46018-1244045505_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incaltari pt africana

salut

as dori sa aflu cu ce gume va-ti incaltat motoru

ce gume se gasesc sa mearga si stradal max 110km/h si pe noroaie fara sa-ti faci probleme mari de aderenta si stabilitate

specific ca africana mie incaltata de cand am cumparato cu ContiTrailAttack

duminica venind de la intrunirea seth rc din cj,cei cu care am fost ne-am pus de acord cu o bucla catre oradea: gilau -marisel-fantanele-padis-pietrosa -beius-oradea

si pt.mine a cam fost totu ok pana cand am dat de drumuri comunale,forestiere pline cu ceva noroi,si am avut ceva de lucru cu tinutul africanei in frau si in picioare,dar spiritul ei nu se murdareste asa usor.

din pacate nu am facut poze,am prins si ceva ploaie si am cam tras de motoare sa scapam mai repede de portiunea aceea cam cativa km buni 10-15km nu sigur,care pt mine au durat o vesnicie dar a meritat.

 

astept pareri

multam mult

:cheers:

 

incaltari pt africana

salut

as dori sa aflu cu ce gume va-ti incaltat motoru

ce gume se gasesc sa mearga si stradal max 110km/h si pe noroaie fara sa-ti faci probleme mari de aderenta si stabilitate

specific ca africana mie incaltata de cand am cumparato cu ContiTrailAttack

duminica venind de la intrunirea seth rc din cj,cei cu care am fost ne-am pus de acord cu o bucla catre oradea: gilau -marisel-fantanele-padis-pietrosa -beius-oradea

si pt.mine a cam fost totu ok pana cand am dat de drumuri comunale,forestiere pline cu ceva noroi,si am avut ceva de lucru cu tinutul africanei in frau si in picioare,dar spiritul ei nu se murdareste asa usor.

din pacate nu am facut poze,am prins si ceva ploaie si am cam tras de motoare sa scapam mai repede de portiunea aceea cam cativa km buni 10-15km nu sigur,care pt mine au durat o vesnicie dar a meritat.

 

astept pareri

multam mult

;)

post-46018-1244047530_thumb.jpg

post-46018-1244047704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondafan, ce se mai aude cu siglele alea ? se mai fac ? sau au ramas ca pestele ? adica in coada ? :cheers:

 

Sal.

Eu am dat pe ele atat tot cu transportul curierat.

 

Respect.

 

Mer'i frate de-ti bate coasa, intelegeam un 15-20 de euro, dar nu 35.

Asta e bataie de joc.

Dar pana la urma prost e cel care da, nu cel care cere.

Sal.

Eu am dat pe ele atat tot cu transportul curierat.

 

Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I agree. Scaritele mai late si care-ti confera stabilitate si control mai mare la mersul in picioare sunt un concept.

 

Dom profesor, vreau si eu scarite din astea. Daca is mai ieftine ca la Touratech sau, doamne apara si pazeste, Roc stompa, ma inscriu la o pereche. Sau se vand si la bucata? ;)

 

post-19875-1244016201_thumb.jpg

touratech - 149 eur

 

post-19875-1244016189_thumb.png

rocstompa - australia - aluminiu ( alta sectie... :D ) - cca.200 EUR

 

 

salutare !

 

am gasit o varianta si mai ieftina :cheers:

La scaritele originale am adaptat niste platbanda de aluminiu zimtata(de mine) prinsa in suruburi si.... gata scaritele.... ;) . Cred ca sunt si mai mari decat cele de prin poziii ,atata stiu ca stau ca ””boieru”” in ele. :wave:

Daca e cineva interesat bag si niste poziii ca sa va faceti idee.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am de vanzare oglinzi originale pt Transalp, cred ca merge si pt AT

 

Pret 150 RON.

 

:cheers:

 

 

 

sunt 26 de euro perechea de oglinzi pt. AT pe wemoto ;)

 

mie imi trebuie ca port oglinzi de scuter ...da scump dom'le scump ...dincolo e mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am de vanzare oglinzi originale pt Transalp, cred ca merge si pt AT

 

Pret 150 RON.

 

:cheers:

Ce faci frate ? vinzi castraveti la gradinari? 5 lei ma costat doar sticla[ oglinda].dupe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !

 

am gasit o varianta si mai ieftina :D

La scaritele originale am adaptat niste platbanda de aluminiu zimtata(de mine) prinsa in suruburi si.... gata scaritele.... :blink: . Cred ca sunt si mai mari decat cele de prin poziii ,atata stiu ca stau ca ””boieru”” in ele. :P

Daca e cineva interesat bag si niste poziii ca sa va faceti idee.....

PERL, baga niste poze ca-s si eu interesat, a mele sa cam dus cauciucul de pe scarite.

Merci

 

Maine sunt acolo sa fac poze, chiar daca nu ma simt prea bine, dar ce nu face "virusul" acesta din om :D

Dane da-mi un tarrrr maine daca mergi prin imprejurimi, eu sint la Sibiu pana dupa amiaza, dar daca mergi dupa 5-6 ma intorc si poate ne intilnim.Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 26 de euro perechea de oglinzi pt. AT pe wemoto :D

 

mie imi trebuie ca port oglinzi de scuter ...da scump dom'le scump ...dincolo e mai ieftin

30ron bucata la romimoto.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate sa ne intalnim numa sanatosi,nui nici o graba

sa te faci bine

cand ne vom intalni io iti dau trusa de prim ajutor

 

Cea mai tare trusa EVER ... uiti rapid de toate problemele :blink:) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PERL, baga niste poze ca-s si eu interesat, a mele sa cam dus cauciucul de pe scarite.

Merci

 

 

salutare !

 

ete niste pozele.......ceea ce vezi nu e montajul definitiv,mai tre sa ingrop capatul suruburilor in platbanda. ca timp de lucru si montaj la ambele ...aprox 4 ore . daca ai intrebari baga PM.

 

spor !

post-27251-1244123792_thumb.jpg

post-27251-1244123822_thumb.jpg

post-27251-1244123838_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...