Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

@OLY

O alta cauza ar fi pistonasele de la choke, PLUS cablurile care foarte posibil sa agate undeva si nu lasa pistonasele sa ajunga in pozitia initiala.

Ce model ai, 07 sau 07a?

carburatoarele au fost sincronizate?

Filtrul de aer e ok?

Cum arata bujiile, ce culoare au?

 

 

Africanu

daca tot ne-am lansat in discutii ....... pistonasele de la soc sunt functionale RD07 simplu, carburile au fost sincronizate(asta iarna), filtru de aer este NOU bujiile sunt arse mega ok .........

Azi am desfacut rezervorul , l-am masurat l-am curatat am schimbat sita, robinetul curatat.........nu am umblat si nici nu o sa o fac singur , la cui ponto si chestii dinauntru pt ca nu e de stiinta mea .....to be continued

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca tot ne-am lansat in discutii ....... pistonasele de la soc sunt functionale RD07 simplu, carburile au fost sincronizate(asta iarna), filtru de aer este NOU bujiile sunt arse mega ok .........

Azi am desfacut rezervorul , l-am masurat l-am curatat am schimbat sita, robinetul curatat.........nu am umblat si nici nu o sa o fac singur , la cui ponto si chestii dinauntru pt ca nu e de stiinta mea .....to be continued

Parerea mea e ca ori iti curge pe undeva benzina (vezi furtunele intre rezervor pompa si carburi) , ori gresesti la masuratori. Am vazut motorul ala in actiune si merge perfect. Nu scoate gram de fum negru nici la depasiri, nici la deal, e un mister adinc :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mare rugaminte.., cineva care are suportii de bagaje laterali (originali, nu facuti) il rog sa-mi dea si mie masurile ! Adica latimea si lungimea patratului pe care vin prinderile, in rest nu e important ca il adaptez cum imi vine mie mai bine! Va rog mult de tot, daca se poate cat mai repede ca vreau sa le am gata facute pana plec in Apuseni! Multam anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ori iti curge pe undeva benzina (vezi furtunele intre rezervor pompa si carburi) , ori gresesti la masuratori. Am vazut motorul ala in actiune si merge perfect. Nu scoate gram de fum negru nici la depasiri, nici la deal, e un mister adinc :polite:

Domnul meu ai perfecta dreptate, motorul nu da nici un semn de vreo boala si as fi dat vina pe stilul de mers dar ai vazut ce face Mielu' unei biete africane :unsure:) si nu scoate asa consum. De cum am ajuns acasa am dat rezervorul jos l-am golit de benzina in totaitate si apoi l-am umplut cu furtunul cu apa de la robinet . Rezultatul acestei operatiuni a fost:

-au curs 20,5litri din el pe normal

-au curs un pic mai mult de 4 litri pe rezerva

rezulta ca are aproape 25 de litri rezervorul meu , si pot CURGE toti , nu tu rezerva infundata nu nimic. Intr-adevar adanc mister ......mai investigam

Mesaj completat

Ptr Orlando, OLY, opreste-i un set nepersonalizat, am vb cu el la tel .

Multumesc, o sa trec si eu miercuri pe la arc sa le iau !

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea Alex de la Vs ... nu iti stiu nickul.. ai neste pozne haioase...da-mi un buzz ca sa ti le trimit

 

buna ziua tuturor si scuze pt intarziere dar de cand am ajuns de la rasnov am avut putin de munca...ceea ce e bine...draga antenuta pe mess ma gasesti la xela_moto iar poznele primei intalniri le puteti vedea aici: /index.php?...0&start=130 ...avand in vedere privirea hotarata a motzoaclelor cu ochii gingasi, cred ca ne vom revedea iar asta nu poate decat sa ma bucure...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mare rugaminte.., cineva care are suportii de bagaje laterali (originali, nu facuti) il rog sa-mi dea si mie masurile ! Adica latimea si lungimea patratului pe care vin prinderile, in rest nu e important ca il adaptez cum imi vine mie mai bine! Va rog mult de tot, daca se poate cat mai repede ca vreau sa le am gata facute pana plec in Apuseni! Multam anticipat

Hai, frati africani, chiar nu ma poate ajuta nimeni cu doua masuri sau nu aveti cm pe acasa?! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

am mare nevoie de o roata spate sau macar janta pt africana. a mea e varza. am sunat pe la dezmembrari dar fara rezultat. asa ca daca are cineva de vanzare va rog sa ma anuntati!

salut iti pot da o roata de rd04 dar are butucul cu defect

Mesaj completat

am uitat ...mai am una de transalp...

Mesaj completat

am uitat ...mai am una de transalp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fata de ce probleme are lumea pe aici o sa sune stupid dar stiti cu totii ce inseamna sa aiba vaca chiar si o capusa.. nu stai linistit pina nu o scoti

 

asa ca: cine poate sa imi spuna si mie pe unde gasesc niste semnale banale dar elastice pentru a se da peste cap atunci cd o mai culc ... sau dc are cineva o pereche si mai bine (doar 2 imi trebuie desi vreau sa le schimb pe toate in final).. acum am doar "urechea" dreapta nenorocita dar nu vreau sa astept sa patesc acelasi drac si pe stanga :crack:

 

ps: multam antenutzei pentru ca s-a ocupat cu zel de distribuirea stickerelor. o treaba excelenta! :unsure:

 

sa ne auzim pe la arc miercuri

Mesaj completat

fata de ce probleme are lumea pe aici o sa sune stupid dar stiti cu totii ce inseamna sa aiba vaca chiar si o capusa.. nu stai linistit pina nu o scoti

 

asa ca: cine poate sa imi spuna si mie pe unde gasesc niste semnale banale dar elastice pentru a se da peste cap atunci cd o mai culc ... sau dc are cineva o pereche si mai bine (doar 2 imi trebuie desi vreau sa le schimb pe toate in final).. acum am doar "urechea" dreapta nenorocita dar nu vreau sa astept sa patesc acelasi drac si pe stanga ;)

 

ps: multam antenutzei pentru ca s-a ocupat cu zel de distribuirea stickerelor. o treaba excelenta! :polite:

 

sa ne auzim pe la arc miercuri

dupa o treaba excelenta este emoticonul cu thumb up! (dar dintr-un motiv sau altul : ok : iese dupa cum se vede :P asta ca sa nu las loc la interpretari :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, fac apel la bunavointa voastra.., chiar nu are nimeni timp sa se duca in clipa asta la motoreta si sa imi dea doua masuri?! Pt Dumnezeu, am mare nevoie urgent si omul nu poate sa mi le faca maine cand are timp fara masurile alea doua nenorocite!! da-ti un Pm urgent sau un tel la 0723569561, please! :unsure:

Mesaj completat

Vreau sa fac si cricul central si nu mai gasesc postul unui frate african care pusese poze cu dimensiuni, tot ce trebuia ca sa ma apuc de treaba.., stie cineva unde e postul respectiv, a fost cumva sters ca avea poze mari cu schita si tot ce trebuia, imi vine sa-mi smulg parul( care nu-l mai am) din cap pt ca nu il mai gasesc, stie cineva, ceva despre asta?! :polite:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jane,

Dreptunghiul pentru portbagajele laterale are dimensiuni diferite in functie de tipul cutiilor laterale. De exemplu, Givi are un dreptunghi de dimensiuni mai mici, H&B sau Touratech au dreptunghiul mai mare. Tu ce cutii vrei sa pui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jane,

Dreptunghiul pentru portbagajele laterale are dimensiuni diferite in functie de tipul cutiilor laterale. De exemplu, Givi are un dreptunghi de dimensiuni mai mici, H&B sau Touratech au dreptunghiul mai mare. Tu ce cutii vrei sa pui?

Orice numa Touratech sa nu fie ca alea sunt cam scumpe..., deocamdata nu pun decat gentile de textil dar in viitor poate imi voi lua ceva sau cel care o va avea, cine stie! Sincer sa fiu le fac pt protectie in caz de cazatura dar daca tot le fac sa le fac la dimensiuni! Nu stie nimeni ude e postul celui care pusese poze cu cricul , schita cu dimensiuni si toto ce trebuie, nu mai reusesc sa gasesc postul respectiv! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul meu ai perfecta dreptate, motorul nu da nici un semn de vreo boala si as fi dat vina pe stilul de mers dar ai vazut ce face Mielu' unei biete africane :rolleyes:) si nu scoate asa consum. De cum am ajuns acasa am dat rezervorul jos l-am golit de benzina in totaitate si apoi l-am umplut cu furtunul cu apa de la robinet . Rezultatul acestei operatiuni a fost:

-au curs 20,5litri din el pe normal

-au curs un pic mai mult de 4 litri pe rezerva

rezulta ca are aproape 25 de litri rezervorul meu , si pot CURGE toti , nu tu rezerva infundata nu nimic. Intr-adevar adanc mister ......mai investigam

Mesaj completat

 

Multumesc, o sa trec si eu miercuri pe la arc sa le iau !

DECI misterul a fost elucidat..........in urma cu vreo 2-3 luni intr-un drum spre sighisoara am bagat ceva benzina proasta si am decis sa purjez carburatoarele pe marginea drumului ca sa pot continua linistit si fara gunoaie ......Toate bune si frumoase numai ca nu am nimerit din prima suruburile care dau drumul la benzina , ci fix pe alea de langa care datermina amestecul de benzina si aer ..........si unul din ele l-am insurubat la loc cu simt de raspundere pana la capat deci aer complet inchis. Astazi am dus-o si am facut sincronizarea si amestecul si m-am intors la bar si acasa pe UN LITRU DE BENZINA adica 14 km la litru intraurban FUCK YEAH!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(cuvant urat) mea gata give it up !

mai bine certati-va pe urmatoarea afirmatie 6,2% consum urban mers batranesc, si 5,5 mers extraurban @120km/h ah ah ah ?who's the daddy now? cred ca dau o fuga pana in india cu asa autonomie ( 410 km )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai salut! Lasatzi balacareala asta aiurea, ca umpletzi forumul cu discutzii aiurea. Fiecare e liber sa isi faca sau nu conturi oriunde, si nu trebuie sa ne masuram putzele sa vedem care e mai mare sau mai legendara.

Nu mai tzin minte cine mi-a dat un mesaj pe mess referitor la un tip care vinde 2 motoare de Afrikana. Vreau sa imi iau unul pana il fac pe al meu, ca trece vara si eu nu m-am mai urcat pe dealuri de multa vreme, si tare imi e dor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tzin minte cine mi-a dat un mesaj pe mess referitor la un tip care vinde 2 motoare de Afrikana. Vreau sa imi iau unul pana il fac pe al meu, ca trece vara si eu nu m-am mai urcat pe dealuri de multa vreme, si tare imi e dor...

 

eu ti-am zis de treaba aia ... incerc sa dau de nenea ala sa vad ce si cum ... te anunt :rolleyes:

Mesaj completat

mai bine certati-va pe urmatoarea afirmatie 6,2% consum urban mers batranesc, si 5,5 mers extraurban @120km/h

mamaaa ... vreau si eu asa ceva titi ... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OLY ... pot sa iti zic si eu consumul la a mea? :rolleyes:

 

 

:huh:

sa va prezint ultima nasaramba a lui razvan

 

asa arata inainte(primele doua pozne)

 

 

asa arata dupa :lol: (ultimele doua..) :huh:

Editat de antenutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OLY ... pot sa iti zic si eu consumul la a mea? :rolleyes:

 

 

:huh:

sa va prezint ultima nasaramba a lui razvan

 

asa arata inainte(primele doua pozne)

 

 

asa arata dupa :lol: (ultimele doua..) :huh:

 

salut

partea fata a iesit ok,spatele groaznic fara suparare ,

gusturile nu se discuta, tie sa-ti placa

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OLY ... pot sa iti zic si eu consumul la a mea?

 

 

:huh:

sa va prezint ultima nasaramba a lui razvan

 

asa arata inainte(primele doua pozne)

 

 

asa arata dupa :lol: (ultimele doua..)

O boiiii, ati ciopartit biata africana, :rolleyes: :huh: ati facuto mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am o mare rugaminte la un posesor de AT rd 07 A din Bucuresti. As vrea sa compar niste dimensiuni cu cele ale africanei mele.

Daca aveti 5 min libere va rog sa da-ti un beep la 0742.026395 sau pe pm.

 

Multumesc anticipat .

Dau si o :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am o mare rugaminte la un posesor de AT rd 07 A din Bucuresti. As vrea sa compar niste dimensiuni cu cele ale africanei mele.

Daca aveti 5 min libere va rog sa da-ti un beep la 0742.026395 sau pe pm.

 

Multumesc anticipat .

Dau si o :laugh:

 

am eu rd 07a dar sunt in timisoara.

daca te pot ajuta, da un tel la 0746 248 584.

mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Un AfricaTwin din Italia participant la TransCarpatic 2009:

post-3763-1249505872_thumb.jpg

post-3763-1249505878_thumb.jpg

post-3763-1249505885_thumb.jpg

 

Scut carbon, evacuare sport, suspensia fata modificata total, carena rally-raid. O frumusete :laugh: .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-am zis de treaba aia ... incerc sa dau de nenea ala sa vad ce si cum ... te anunt :rock:

Mesaj completat

 

mamaaa ... vreau si eu asa ceva titi ... :wacko:

iti dau numarul omului pe mess o sa merite fiecare banutz crede-ma !

Mesaj completat

@OLY ... pot sa iti zic si eu consumul la a mea? :laugh:

ar fi relevant consumul la a ta daca as fi tot eu pilotul ei :) da incearca sa-l spui oricum

Mesaj completat

am eu rd 07a dar sunt in timisoara.

daca te pot ajuta, da un tel la 0746 248 588.

mircea

deci daca e dragutza si nemaritata am eu un RD07 de masurat ca deh sunt din BUCURESTI ! :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare..again...cumva mi-a disparut postul de aseara... e legat de stikerele personalizate

 

 

domnii PERL, oly si eti radu sunt rugati sa ma contacteze pentru a-si recupera stikerele.

 

multumesc

 

numai bine

 

 

@ oly .. eu am scos undeva pe la 4.5 ... dar e rd03 asa ca nu se foarte pune presupun :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...