Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Nu am uitat :) Promit ca la iarna imi pun tutorialele mele acolo. Ieri am schimbat toti rulmentii inclusiv la rotile de rezerva.Costul unui kit SKF inclusiv simeringurile este de 90 de lei. Deasemenea am pus (dupa tutorialul meu :D ) placute noi de frina marca ferodo. Corect zicea cineva ca scirtie pe vreme uscata dar numai cele de spate (mult mai dure). Costul este de 85lei/set, cost total 170 lei.

 

Cu bratul ala triunghiular (3 articulatii) de la suspensia spate e belea mare. Piesa de la mobra de rezerva pare buna, dar demontarea ei e un chin datorita pozitiei si piulitelor autoblocante la care nu stiu cum se poate ajunge, probabil cu o cheie cardanica? Cine a mai demontat si poate sa dea ceva indicatii? Altfel nu-i stres, umblu asa de aproape doi ani, dar stiu ca trebuie rezolvata si problema asta. :moto:

 

Salut,

 

Eu le-am demontat cu cheie tubulara si ax cardanic. Daca vrei pot sa-ti imprumut sculele ca-s la mine in masina. Daca te intereseaza suna-ma, ca de maine plec din Cluj pana marti :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Eu le-am demontat cu cheie tubulara si ax cardanic. Daca vrei pot sa-ti imprumut sculele ca-s la mine in masina. Daca te intereseaza suna-ma, ca de maine plec din Cluj pana marti :moto:

Merci fain, am imprumutat deja un cardan , dc nu ma descurc, am sa te solicit. In ce pozitie ai pus mobra, pe o latura, sau te-ai tirit serpeste pe dedesubt? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain, am imprumutat deja un cardan , dc nu ma descurc, am sa te solicit. In ce pozitie ai pus mobra, pe o latura, sau te-ai tirit serpeste pe dedesubt? :cheers:

 

m-am culcat ca o... pe spate :) dupa mai multe pozitii m-i s-a parut cea mai comoda pozitie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa vrajeala cu Strategica si pregateste-te de intalnire. Buna ziua ne-ai dat, belea ti-ai capatat... te trecem pe lista, asa ca sa nu lipsesti.

 

Referitor la pozitii, cred ca cea mai relaxanta e cu ea deasupra, dar merge si pozitia misionarului sau pe la spate... Eu am suspendat-o pe cricul central, ala de care spune toata lumea ca nu e nevoie, si am lucrat linistit. Am dat bascula jos, am demontat triunghiul si am scos acele din rulmenti, le-am curatat, si am schimbat rulmentii pe care i-am gasit la SKF, iar la cei pe care nu i-am gasit, am facut o selectie din multimea de ace scoase, si am refacut rulmentii vechi. Sau mai exact "coliviile cu ace" ca asa se numesc in catalog. Doar pe cele cu virgula nu le-am gasit, restul au venit in 2 zile. O sa fac iar operatia in curand, pentru ca am gasit in sfarsit triunghi de RD07, sa o inalt.

Imi zornaia mereu ceva la lantz, am demontat capacul de la pinionul de atac, si am constatat ca tablitza aceea de pe capac imi intrase intre pinion si capacul cutiei de viteza, asa ca am tras tare cu un patent si am scos-o pe bucati. Am verificat si eu pinionul, si am si eu aceeashi problema clasica cu jocul din ax, si atata timp cat inca mai prinde, nu ii fac nimik, ca poate gasesc si un pinion mai mic, de 15 in locul celui de 16, il sudez si ma mai dau un an cu motorul fara probleme.

Am vorbit acum 10 minute cu Leo. Duminica pleaca in recunoastere pe traseu sa vedem cum se prezinta. Completati lista cu tricourile daca vreti sa le aveti la intrunire, daca nu o sa le primiti prin posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit acum 10 minute cu Leo. Duminica pleaca in recunoastere pe traseu sa vedem cum se prezinta. Completati lista cu tricourile daca vreti sa le aveti la intrunire, daca nu o sa le primiti prin posta.

 

Lista completa (si de completat) e AICI

 

Eu am suspendat-o pe cricul central, ala de care spune toata lumea ca nu e nevoie, si am lucrat linistit.

 

Nu toata lumea, doar unele parti ale lumii

Unii ar da bani frumosi pe un cric central original

Original pentru ca la RD07A e dat dracu'

Am vazut si la Hepco&Becker ceva interesant, dar nu gasesc pret, ca site-ul lor e doar de prezentare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Promit sa iti face eu unul daca nu ai. Mai ales ca nici pana in ziua de azi nu ne-am achitat datoria pentru forum. Daca ma misc cu talent, poate e gata pana la intrunire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am culcat ca o... pe spate :) dupa mai multe pozitii m-i s-a parut cea mai comoda pozitie :D

Eu am intins-o pe ea lateral si am prelucrat-o dintr-o parte :blbl: Afurisenie mare de dat jos bratul ala cu suruburi ruginite in camasile interioare ale rulmentilor.Ma dor zdravan miinile si mi-a si sarit vopseaua in vre-o doua locuri.Da noah, am satisfacut-o pina la urma cumva! :whip: . Pozele sint elocvente in privinta uzurilor care apar daca se blocheaza vre-un rulment. Din fericire piesa de la mobra donatoare era in stare perfecta.

 

Recomand ca la vacutele mai batrine sa inspectati si sa dati jos pe la 100mii km ansamblul, altfel ajungeti ca mine cu el praf.(cam 140 mii km). Il dati jos, scoateti camasile interioare si gresati cu vaselina de calitate acele. Ar fi bine sa schimbati si simeringurile preventiv sau daca vedeti undeva urme de rugina. Apoi nu mai aveti treaba inca 100 mii.

 

Deasemenea evitati sa treceti prin riuri daca nu este necesar si nu bagati karcherul in vintrele mobrei, lasati mai bine noroiul sa cada singur de pe bratele acelea cu n-spe simeringuri rulmenti si ace. @ Stelia-vezi ca are rulmenti peste tot, la toate articulatiile.

 

Incerc sa ajung si la intrunire, dar nu pot promite :scratch: Distractie faina oricum domnilor!

 

post-4028-0-25539300-1313098063_thumb.jpgpost-4028-0-98069900-1313098063_thumb.jpg

 

Salut, sunt Gabriel, baiatul cu Africa de la Pestera Muierii. Multumesc mult pentru sfaturile date, nu au fost probleme la semeringul de la pinionul mic. Cum a fost Strategica.

Cu placere stimabile! Daca rasfoiesti sectiunea asta africana gasesti multe informatii si ce nu stii intrebi ca asa facem toti. bafta in continuare la rd-03-ul vopsit ca de fabrica.

Faina de tot tura, atit peisajele de pe asfalt, dar mai ales circuitul ulterior de macadam!Strategica , Voineasa Sadurel si Sadurel-Paltinis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta finala si de pus in rama, pe motor, in garaj sau sub perna a afisului. Mai e mult pana marti? Ca o iau razna aici, in mijlocul marii... Abia astept intalnirea.

post-3626-0-40199700-1313112787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si la Hepco&Becker ceva interesant, dar nu gasesc pret, ca site-ul lor e doar de prezentare

 

Gasesti pret numai daca navighezi in limba germana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu gasesti crashbar, rezolvam dupa intrunire. Te costa decat materialul.

 

Haha, tot intre ploiesteni se rezolva problemele.

Daca reusesc sa eliberez week-ul ala o sa plec din Ploiesti spre Valeni, poate mergem impreuna.

 

Andrei..

Editat de namaste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac. crashbar-uri, cricuri centrale, suporti de coburi, masti de protectie farurui, si cam orice e nevoie. dar nu am facut in scop comercial inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am montat noul parbriz, se vede o imbunatatire - minima, stie cineva unde gasesc un inaltator ca cel din imagine ?

 

multumexxxx

post-54569-0-16225800-1313249056_thumb.jpg

Editat de kyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu parbizul acela tot minima o sa fie imbunatatirea daca esti inalt. Se numeste varioscreen, si costa o caruta de bani. E mai simplu sa il faci singur din niste plexiglas. Daca vrei te pot ajuta, dar rezultatul nu o sa fie deloc spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...