Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

un bidon de 10 litri de vin, asa ca imediat am simtit ca ne cunoastem de-o viata...

Daaa...... de tuica, de tuica aia ta buna, nu zici nimica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Aduc si tuica. Mai am si o butelcuta de palinca de la Berchez. I-am gasit-o abadonata pe la intrunirea de la Targul Secuiesc. Pe aia o dau cand vreau sa va bag la somn.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor mi-a venit si mie vremea sa schimb rulmentii de la ambele roti.Endureala grava se plateste :smoke: Pe spate i-am mai schimbat o data si nu-mi amintesc sa fi fost probleme, s-au batut afara elegant.

In schimb pe fata daca stie cineva ar trebui sa fiu atent la ceva?

 

De asemenea daca are cineva notate dimensiunile (fata spate)inclusiv simeringuri. In al doilea rind ce marca recomandati?

 

Mai am o problema. Bascula aia de la telescopul spate are joc imens(cam 1 cm)in articulatia mica. Nu am reusit sa desfac cu chei normale. Ma pregatesc de fortaj cu teava si ceva cheie serioasa de firma. Ce are acolo? bucsi? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor mi-a venit si mie vremea sa schimb rulmentii de la ambele roti.Endureala grava se plateste :smoke: Pe spate i-am mai schimbat o data si nu-mi amintesc sa fi fost probleme, s-au batut afara elegant.

In schimb pe fata daca stie cineva ar trebui sa fiu atent la ceva?

 

De asemenea daca are cineva notate dimensiunile (fata spate)inclusiv simeringuri. In al doilea rind ce marca recomandati?

 

Mai am o problema. Bascula aia de la telescopul spate are joc imens(cam 1 cm)in articulatia mica. Nu am reusit sa desfac cu chei normale. Ma pregatesc de fortaj cu teava si ceva cheie serioasa de firma. Ce are acolo? bucsi? :cheers:

rulmenti destul de buni si ieftini gasesti la skf

si mai ieftin , adica 7-8 ron bucata gasesti la orice magazin de rulmenti dar atata si tin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..

 

Se incurca cineva de o bascula de RD03? Vreau sa o pun pe un Transalp alaturi de un amortizor de Ktm lc4.

Din cate stiu se potriveste cu roata de Transalp, lucru nevalabil la celelalte modele de Africane. In cel mai rau caz iau si roata, daca e cazul.

RD03-ul din dotare va intra in curand intr-un proces serios de restaurare, dar parca nu ma indur sa il descompletez pana mai fac rost de o bascula.

 

Toate cele bune..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rulmentii rotii fata ai nevoie de 2 bucati 6203-2RS1/C3. Recomand SKF. Eu doar ce i am schimbat sunt cam 15 lei buc.

Semeringuri fata 28x42x8 si 45x55x5. Se gasesc amandoua la SKF, astea nu mai stiu cat sunt unul stiu ca e ieftin celalat e ceva mai scump pe la max 15 lei.

Ca sa ii schimb baga un dorn ceva pe roata si loveste axul din butuc ca sa il descentrezi fata de rulmenti. Asa poti expune o margine a rulmentului ca sa ai in ce bate. Nu e mare chestie sigur te descurci singur, eu i am scos singurel si fara tutoriale. Cu unul din ei scos, apoi scoti axul interior si il dai si pe celalalt afara. Apoi ii bati pe cei noi in locurile lor cu vechii rulmenti. Eu am folosit o presa de arcuri ca mi a fost la indemana. Semeringurile se pun usor.

Cred ca total nu ar trebui sa iti ia mai mult de o ora.

Uite ceva poze de cand am facut operatiunea, din pacate nu foarte detaliate si nu pt fiecare pas.

in poza1 rulmentul vechi scos! batut afara a iesit in max 30 sec.

poza 2 arata roata cu axul scos si rulmentul 2 inca inauntru. Asta a iesit mai repede

poza 3...cei 2 rulmenti vechi...si originalii de altfel impreuna cu unul dintre cei noi.

 

Daca crezi ca ai nevoie de alte info....0721 089499.

Spor

Editat de marius.roibu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Imi pare sincer rau ca nu pot sa ajung la Valeni, la Nadrag a fost super tare. Insa, in schimb, mai am foarte putin de lucru la coburi, maine motorul intra in service pentru verificari, si din 13, sper pana in 03.09 sa fiu pe drumuri.

 

Am schimbat uleiul, urmeaza sa schimb uleiul din amortizoare, rulmentii de pe spate, filtru de aer, si cred (sper), cam atat.

 

 

Distractie faina, si, noroi mult.

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, nu uitati ca se scrie si pe xrv.,de ce l-au mai facut.

Am pus si acolo nr de tel. sebi 0728292638 ,leo 0723451082 dk sunt intrebari si va putem ajuta.

espre locatie multi o stiu, si vom pune indicatoare cu AT din Starchiojd catre Basca hiojdului.(pentru Petrush si gask sa vor fi cu beculetz sa lumineze si noaptea au mai bine o vodka si ne vom semnaliza de la tabla butii :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..

 

Se incurca cineva de o bascula de RD03? Vreau sa o pun pe un Transalp alaturi de un amortizor de Ktm lc4.

Din cate stiu se potriveste cu roata de Transalp, lucru nevalabil la celelalte modele de Africane. In cel mai rau caz iau si roata, daca e cazul.

RD03-ul din dotare va intra in curand intr-un proces serios de restaurare, dar parca nu ma indur sa il descompletez pana mai fac rost de o bascula.

 

Toate cele bune..

 

Andrei..

 

Am eu o bascula de RD03. PM si discutam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o bascula de RD03. PM si discutam

 

Salut,

 

Nu merge sa iti trimit PM. Probabil ai casuta plina.

 

Vreau bascula si pro-link-ul daca il ai. Da-mi un PM sa vad daca ma incadrez ca m-au secat motoarele astea :)).

 

Multumesc mult!

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest anunt este destinat tuturor celor ce simt deja efectele reumatismului, sau celor ce au probleme cu tenul. Va invitam pe toti, cu mic (Bujie s-a anuntzat prezent) cu mare la tratament, in statiunea Basca Chiojdului. Cazarea este asigurata la campingul "2 Papadii", unde beneficiati de tot comfortul oferit de cortul dumneavoastra, in perioada 19, 20, 21 August 2011. Apa calda este asigurata din plin de vremea frumoasa care incalzeste paraul din apropiere. Impachetarile cu noroi, cu efecte miraculoase asupra tenului si costumului moto se vor efectua de personal calificat, pe intreg traseul de a doua zi. Pentru ca vremea se anunta caniculara in acea perioada, am aranjat cu localnicii sa care cu galeata apa si sa pregateasca niste baltoci de toata frumusetea. Programul cultural artistic incepe odata cu lasarea serii. Dupa ce o sa va dregeti glasul cu tuica, bere si vin, juriul de la Megastar o sa incepa preselectia. Bucatarii iscusiti vor pregati fripuri si carnati la gratar, asigurand un pat bun pentru palinca pe care o veti primi pentru un somn linistit. Pentru desteptarea de dimineatza, o sa incercam sa gasim ursul de anul trecut, daca nu cumva e plecat la cules de mure in Spania. Asteptam inscrierile la agentia de turism "Boieru&Leo Mud&Dust Travel Company". Pentru lamuriri referitoare la locatia exacta, cu coordonate gps si harta de acces, sunati la 0728292638 dupa ora 19:00(Boieru) si 0723451082 Leo

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa facem o lista sa vedem exact cine vine... Ordinea e pur intamplatoare, si daca deranjeaza pe cineva il punem imediat cap de lista si cap de coloana in traseu... :moto:

 

1. Cstelia

2. KYK

3. Marius Roibu

4. Korben Dallas

5.

6.

7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot rasfoit topicul dar n-am gasit. Spuneti-mi va rog cand si unde este intalnirea voastra?

:cheers:

 

http://maps.google.ro/m?q=Bâsca+Chiojdului&hl=ro&ie=UTF8&view=map&ftid=0x40b3998338ed3e0d:0x2b7786178a53d7e0&ftt=37&geocode=FcxUtAIdgXmPA

Vad ca nici asta nu mere.

 

Ia sa facem o lista sa vedem exact cine vine... Ordinea e pur intamplatoare, si daca deranjeaza pe cineva il punem imediat cap de lista si cap de coloana in traseu... :moto:

 

1. Cstelia

2. KYK

3. Marius Roibu

4. Korben Dallas

5. Pedro

6.

7.

 

cine mai vine din Bucuresti ? ne organizam cumva pt vineri ?

 

cristi

 

0726 373 446

Ieri am vb cu Neagu si trebe sa plecam impreuna.0723172823

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa facem o lista sa vedem exact cine vine... Ordinea e pur intamplatoare, si daca deranjeaza pe cineva il punem imediat cap de lista si cap de coloana in traseu... :moto:

 

1. Cstelia

2. KYK

3. Marius Roibu

4. Korben Dallas

5. Pedro

6. Rul

7.

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://maps.google.r...e=FcxUtAIdgXmPA

Vad ca nici asta nu mere.

 

pai nu mere ca l-ai stricat tu :laugh:

http://maps.google.ro/maps?q=B%C3%A2sca+Chiojdului&hl=ro&ie=UTF8&sll=45.344424,26.083603&sspn=0.377878,0.633774&t=h&z=12

 

Ia sa facem o lista sa vedem exact cine vine...

 

Cstelia a zis ca ei sunt 6 (cai frumosi :makeout: )

deci de la el va veni grosul listei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...