Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum spui? :baldy:

Eu ce ma fac? Am cea mai proasta africana...

 

In circumstantele acestea, raman totusi obiectiv si punctez la avantajele date de RD07A:

1. Consum redus cu 20%

2. Motor de putere mai mare

3. Un cadru mai usor

4. O motocicleta vizibil mai bine echilibrata fata de RD03(am simtit diferenta)

5. Sistem de franare mult mai eficient

6. Dupa 67000km, pompa de benzina, releul de incarcare si sist de aprindere se inacapataneaza sa ramana in perfecta stare de functionare(originale)

7. Sitemul de lumini nu necesita modificari gen xenon, acum am un far de RD07 langa unul de RD07A si se vede clar diferenta. Cel original are o lumina mai puternica!

 

Nu vreau sa supar pe nimeni dar merg mai departe pe ideea ca cea mai tare motocicleta este cea pe care o ai!

:cheers:

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa supar pe nimeni dar merg mai departe pe ideea ca cea mai tare motocicleta este cea pe care o ai!

 

Pe mine nu ma superi, ca sunt foarte multumit de cea mai proasta africana

Scrisesem cu un ton usor ironic, pentru ca nu prea agreez ideea ca ce e mai vechi e mai bun, decat la vin si la tuica, nu in materie de tehnica auto-moto

Daca ar fi asa, cea mai buna motocicleta ar fi Zundapp-ul din cel de-al doilea razboi mondial, ca e facut pe cand Honda nici nu exista...

 

As propune sa incheiem polemica despre cea mai buna africana sau cea mai buna motocicleta, nu ne ajuta cu nimic

Toate sunt bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma superi, ca sunt foarte multumit de cea mai proasta africana

Scrisesem cu un ton usor ironic, pentru ca nu prea agreez ideea ca ce e mai vechi e mai bun, decat la vin si la tuica, nu in materie de tehnica auto-moto

Daca ar fi asa, cea mai buna motocicleta ar fi Zundapp-ul din cel de-al doilea razboi mondial, ca e facut pe cand Honda nici nu exista...

 

As propune sa incheiem polemica despre cea mai buna africana sau cea mai buna motocicleta, nu ne ajuta cu nimic

Toate sunt bune

 

Bravo domnule! Ai o tuica de la mine la intrunire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo domnule! Ai o tuica de la mine la intrunire!

Are si de la mine, pentru ca nu s-a suparat ca am scris de RD07A ca e ultima in clasament. Chiar m-a distrat de minune tonul ironic. Pe mine ma distreaza certurile aste cu "a mea e cea mai tare", si de asta mai pun paie pe foc, sa vad reactii. Si acum nu ca ma c.c pe mine, dar Zundapp-ul inca mai e super motocicleta... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu voi incerca sa vin de vineri pana la urma ca mi-a plecat sefu peste garla de ocean :D voi pleca vineri dupa ora 16,daca din bucale mai pleaca cineva sa ma sune la 0729997445.

Editat de neagu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo domnule! Ai o tuica de la mine la intrunire!

 

 

Pot sa am si eu o tuica de la tine? Promit sa nu aduc proiectorul :cheers:

 

 

Anul asta o sa aveti un generator mai silentios? Sau macar puneti-i o toba de esapament de RD07a :laugh:

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il ingropam mai bine, sa nu se mai auda... o sa sa simta, e drept, dar o sa va ganditi ca dormiti pe pat cu vibromasaj pentru relaxare. japonezii s-ar putea sa nu aprecieze gestul. cine stie cum se propaga vibratiile de la generator prin scoarta terestra...

deci o sa se stranga ceva gaska... foarte bine. sa stim cata tuica sa pregatim, ce oitza sa taiem, cati metri de carnatzi sa masuram, zburatoare si alte animale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt amenintat :eek:

O sa vin de data asta cu vaca mare deci o sa-mi fie greu, asa ca o sa ma bag la tura soft :bigstar:

 

Din Timisoara suntem pana acum 4 care venim (3 AT + 1 TA)

Te-ai cam inmuiat Dom' Profesor. Daca tot am corcit adunarea,am sa ma prezint si eu la tura aia de barbati! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vom avea un incepator printre noi, deci nu o sa gonim. In plus vreau sa plecam dimineata la 6 ca sa mergem relaxat si sa putem admira locurile pitoresti de pe traseu :)

Traseu pe care inca nu l-am facut, dar ma voi ocupa de asta de maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, faceti pregatirile! Ca mai e putin. Au anuntat canicula, deci avem sanse mari sa nu mai intalnim noroiul de anul trecut. Intre timp, Leo se antreneaza... :moto: :laugh:

 

Cateva imagini de la sesiunea de antrenamente

post-3626-0-43406400-1312698474_thumb.jpg

post-3626-0-13068500-1312698487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa am si eu o tuica de la tine? Promit sa nu aduc proiectorul :cheers: Anul asta o sa aveti un generator mai silentios? Sau macar puneti-i o toba de esapament de RD07a :laugh:

 

Draga Cristi, tuica pentru tine era deja asigurata!

Si poti aduce si proiectorul, numai sa vad pe ce proiectezi, am eu grija de ala care are curaj sa iti tina cearceaful! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vom avea un incepator printre noi, deci nu o sa gonim. In plus vreau sa plecam dimineata la 6 ca sa mergem relaxat si sa putem admira locurile pitoresti de pe traseu :)

Traseu pe care inca nu l-am facut, dar ma voi ocupa de asta de maine.

pe la ce ora crezi ca treci prin sau pe langa bucuresti? Iti recomand sa o iei pe centura din stanga bucurestiului ca este pe 4 benzi.

Daca treci pe langa Bucuresti binenteles. :rolleyes:

Editat de neagu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la ce ora crezi ca treci prin sau pe langa bucuresti? Iti recomand sa o iei pe centura din stanga bucurestiului ca este pe 4 benzi.

Daca treci pe langa Bucuresti binenteles. :rolleyes:

 

Nu ajungem la Bucuresti. Cel mai probabil venim pe ruta TM- Petrosani-Transalpina- Sebes-Sibiu-Brasov-Valeni.

 

Intre timp, Leo se antreneaza... :moto: :laugh:

 

In sfarsit si-a gasit motocicleta pe masura :grinbandit:

 

Si noi am iesit sa dezmortim lanturile la motoare.

 

post-30-0-82134500-1312733598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TM-Arad-Zabrani-Masloc-Bogda-Sintar-Comeat-Hodos-Topolovatul Mare-Podul de la Hitias-Malul Timisului-Albina-TM

 

Cu ocazia asta am descoperit pe harta poduri peste Mures care nu exista :blink:

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor, VACA E-N ATAS ! sau altfel spus la mine-n curte.

dupa ce am cautat asiduu africana MEA aseara m-am urcat in primul tren spre HD si am ajuns iata acasa rupt dar fericit; stiti ce obositor e sa conduci cu un ranjet de bucurie constant pret de 400km ? cred ca va mai amintiti senzatia primei intalniri cu africana.

 

asadar, cu o geaca portocalie KTM, casca cu un nr mai mic (si de strada), manusi de imprumut si multe emotii am plecat azi dupa fo 3-4 ore de somn in cuseta cu cei 5 capsunari - ale caror mirosuri le pastrez inca vii in memoria olfactiva - am plecat la un drum cu vaca de la HD la BUC intai usurel sa ma obisnuiesc dupa care teste-teste si dai si dai pina s-antamplat fuziunea . Ca in Avatar de se legau aia la cal cu mufa cu fire fosforescente , pe viata...

 

asta simt, motocicleta asta a fost conceputa pt mine si bineintele ca A MEA e cea mai tare : deci, sint mandru posesor de RD07 din 1997 cu 88.ooo km reali- pe carte, o alta isprava a profesorului CSTELIA mare om, caruia vreau sa-i multumesc inca odata.

 

nu pot sa-l uit pe DACUL de pe forum (Radu) - fostul proprietar - un om de cuvant si de isprava care mi-a inghitit mitocaniile negociabilistice si s-a indurat sa mi-o vanda si sa-mi dea tot ce avea la ea, ajutor,initiere si chiar ulei pe lant inainte sa plec. MULTUMIRI, si sa-ti gasesti ce ti se potriveste ! ca eu am gasit :-)

 

incerc sa ajung la Valeni desi mi-e greu poate macar pt o zi sa va cunosc.

 

numai bine!

cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta simt, motocicleta asta a fost conceputa pt mine si bineintele ca A MEA e cea mai tare : deci, sint mandru posesor de RD07 din 1997 cu 88.ooo km reali- pe carte, o alta isprava a profesorului CSTELIA mare om, caruia vreau sa-i multumesc inca odata.

incerc sa ajung la Valeni desi mi-e greu poate macar pt o zi sa va cunosc.

cristi

Felicitari ptr achizitie, si baga-ne o poza cu dinsa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos!

Prezenta e obligatorie la Valeni, asa ca nu mai cauta scuze. Avem solutie pentru motivarea celor nehotarati. Venim noi la tine... Si nu stiu daca o sa poti sa cazezi ditamai gaska+motoare+bautura si mancare. Am uitat sa mentionez si focul de tabara, ursul care vine dimineatza la izvor sa bea apa, noroiul necesar pentru traseu, raurile si bolovanii... Sa vedem cum faci tu rost de ele...

 

Si ca sa nu uit? Mihnea, unde e Mihnea? Ca nu mai stiu nimik de el. Nu stiu ce draku am facut, ca nu mai am numarul lui. Si e musai sa vina la intalnire. Promitem un traseu mai usor anul asta. Totusi, sa isi puna placute de frana inainte, ca anul trecut a fost sport extrem pentru el. Fara frane, cu ochelarii aburiti, noroi cat cuprinde si zeci de trante prin el, si tot a trecut linia de finish, si era la prima iesire in teren. Are tot respectul meu. Dar tocmai cand il injectasem cu microbul noroaielor, a trecut pe la mine, si in loc sa il bag la noroaie, unde se obisnuise, l-am plimbat pe asfalt, a cazut si si-a rupt piciorul. Initial am crezut ca e doar o entorsa, asa ca omul a plecat pana la Bucuresti inapoi pe motor. Deci, nu trebuie sa lipseasca de la intrunire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ptr achizitie, si baga-ne o poza cu dinsa.

 

iaca vaca :

 

Sa o stapanesti sanatos!

Prezenta e obligatorie la Valeni, asa ca nu mai cauta scuze. Avem solutie pentru motivarea celor nehotarati. Venim noi la tine... Si nu stiu daca o sa poti sa cazezi ditamai gaska+motoare+bautura si mancare. Am uitat sa mentionez si focul de tabara, ursul care vine dimineatza la izvor sa bea apa, noroiul necesar pentru traseu, raurile si bolovanii... Sa vedem cum faci tu rost de ele...

 

nu e vorba de scuze, doar ca ar trebui sa lipsesc de la propria-mi petrecere :-)

cumva fac si vin... cine mai pleaca din Buc si cand ?

 

cristi 0726 373 446

 

 

Si ca sa nu uit? Mihnea, unde e Mihnea? Ca nu mai stiu nimik de el. Nu stiu ce draku am facut, ca nu mai am numarul lui. Si e musai sa vina la intalnire. Promitem un traseu mai usor anul asta. Totusi, sa isi puna placute de frana inainte, ca anul trecut a fost sport extrem pentru el. Fara frane, cu ochelarii aburiti, noroi cat cuprinde si zeci de trante prin el, si tot a trecut linia de finish, si era la prima iesire in teren. Are tot respectul meu. Dar tocmai cand il injectasem cu microbul noroaielor, a trecut pe la mine, si in loc sa il bag la noroaie, unde se obisnuise, l-am plimbat pe asfalt, a cazut si si-a rupt piciorul. Initial am crezut ca e doar o entorsa, asa ca omul a plecat pana la Bucuresti inapoi pe motor. Deci, nu trebuie sa lipseasca de la intrunire.

 

Sa o stapanesti sanatos!

Prezenta e obligatorie la Valeni, asa ca nu mai cauta scuze. Avem solutie pentru motivarea celor nehotarati. Venim noi la tine... Si nu stiu daca o sa poti sa cazezi ditamai gaska+motoare+bautura si mancare. Am uitat sa mentionez si focul de tabara, ursul care vine dimineatza la izvor sa bea apa, noroiul necesar pentru traseu, raurile si bolovanii... Sa vedem cum faci tu rost de ele...

 

nu e vorba de scuze, doar ca ar trebui sa lipsesc de la propria-mi petrecere :-)

cumva fac si vin... cine mai pleaca din Buc si cand ?

 

cristi 0726 373 446

 

 

Si ca sa nu uit? Mihnea, unde e Mihnea? Ca nu mai stiu nimik de el. Nu stiu ce draku am facut, ca nu mai am numarul lui. Si e musai sa vina la intalnire. Promitem un traseu mai usor anul asta. Totusi, sa isi puna placute de frana inainte, ca anul trecut a fost sport extrem pentru el. Fara frane, cu ochelarii aburiti, noroi cat cuprinde si zeci de trante prin el, si tot a trecut linia de finish, si era la prima iesire in teren. Are tot respectul meu. Dar tocmai cand il injectasem cu microbul noroaielor, a trecut pe la mine, si in loc sa il bag la noroaie, unde se obisnuise, l-am plimbat pe asfalt, a cazut si si-a rupt piciorul. Initial am crezut ca e doar o entorsa, asa ca omul a plecat pana la Bucuresti inapoi pe motor. Deci, nu trebuie sa lipseasca de la intrunire.

post-54569-0-61897300-1312782989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa dom'le! Buna motocicleta, ai avut noroc.

Cristi, daca nu puneai poza cu vanatorul, uitam sa il invit pe tipul cu ATV-ul de anul trecut. A fost criminal. A venit la mine "tu esti Sebi? vino cu mine ca ti-a trimis mama mea un pachet", am ramas masca, habar nu aveam cine este, sau cine e mama lui. Apoi mi-a aratat ca imi trimise un bidon de 10 litri de vin, asa ca imediat am simtit ca ne cunoastem de-o viata...

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa dom'le! Buna motocicleta, ai avut noroc.

Cristi, daca nu puneai poza cu vanatorul, uitam sa il invit pe tipul cu ATV-ul de anul trecut. A fost criminal. A venit la mine "tu esti Sebi? vino cu mine ca ti-a trimis mama mea un pachet", am ramas masca, habar nu aveam cine este, sau cine e mama lui. Apoi mi-a aratat ca imi trimise un bidon de 10 litri de vin, asa ca imediat am simtit ca ne cunoastem de-o viata...

 

da, asa e ! cu exceptia crash barului care e strimb si belit si a tobei care trebuie pusa la punct totul e ok la ea.

si mergeeeeeeeee, fabulos, incredibila ciclistica la ea (!) si motorul care e o minunatie, da ce-ti zic eu - stii mai bine...

 

cumpar parbriz inalt, daca are careva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...