Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Salut.Pe off, cu Alecu si restul am fost 5.Dupa ce ne-am muncit juma de zi prin poteci de padure si drumuri de taf,pe inserat am ajuns la vreo 500 m. de cabana Ciucas dar n-am mai putut urca,asa ca am lasat motoarele in padure si am mers pe jos pana la cabana.Dupa cate doua ciorbe de fasole am dormit toti intr-o rulota ca nu mai aveau camere si dimineata ne-am intors pe acelasi drum.Si de-aici incepe paguba;am intrat cam tare intr-o curba,am cazut si mi-am spart parbrizul+altele.Ajuns acasa mi-am cumparat plexic sa-mi modelez alt parbriz,dar cu graba am reusit sa mai stric un parbriz pe care l-am folosit de matrita.In concluzie stie cineva unde pot gasi 2 parbrize turing,de preferinta "five stars"fumurii second ptr.RD 04 DIN 91?Sau macar unu?Sau orice alt model?Deocamdata nu am net,asa ca daca stiti careva cevadati un tarrrla 0747116901.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am postat si pe xrv.ro si pe transalp.ro, postez si aici:

Adi (Asilindean) a plecat spre Magadan primavara asta cu un Transalp de 600 (el are pe spate bascula, roata spate si sistem de franare de pe AT RD03). In momentul de fata a ajuns in Nyurba si cam are probleme cu motorul, in special roata spate care se dezintegreaza... o sa pun aici update ul de pe facebook ul lui:

 

"Made it to Nyurba (215 km down the road to Myrni) last night around eleven after a horrendous day of riding. Huge amount of mud, sand, rain and cold. Fall in the mud more times then I can remember. Not enjoying it at all.

Find a nice hotel, people are friendly. Took me more then an hour to wash the bike from most of the mud...

My bike falls apart. The back wheel is disintegrating, all spokes are loose, front fairing almost collapsed, a huge dent in the front rim and a also a crack.

Will try and get a truck to Myrni and there maybe fix the back wheel. If it cannot be fixed have to consider alternative options, like shipping the bike back home or someplace else. Let's see how much that can be....

Any information you have related to the above will be extremely useful."

 

Ideea e ca are nevoie de o roata spate de RD03 si probabil si o roata de fata de Transalp...

Ma puteti contacta pe PM pe mine sau scrieti direct pe topicul asta si vedem cum putem sa il ajutam pe om

 

Am postat pe pe forum pe xrv.ro, postez si aici:

 

Adi (Asilindean) a plecat spre Magadan primavara asta cu un Transalp de 600 (el are pe spate bascula, roata spate si sistem de franare de pe AT RD03). In momentul de fata a ajuns in Nyurba si cam are probleme cu motorul, in special roata spate care se dezintegreaza... o sa pun aici update ul de pe facebook ul lui:

 

"Made it to Nyurba (215 km down the road to Myrni) last night around eleven after a horrendous day of riding. Huge amount of mud, sand, rain and cold. Fall in the mud more times then I can remember. Not enjoying it at all.

Find a nice hotel, people are friendly. Took me more then an hour to wash the bike from most of the mud...

My bike falls apart. The back wheel is disintegrating, all spokes are loose, front fairing almost collapsed, a huge dent in the front rim and a also a crack.

Will try and get a truck to Myrni and there maybe fix the back wheel. If it cannot be fixed have to consider alternative options, like shipping the bike back home or someplace else. Let's see how much that can be....

Any information you have related to the above will be extremely useful."

 

Ideea e ca are nevoie de o roata spate de RD03 si probabil si o roata de fata de Transalp...

Ma puteti contacta pe PM pe mine sau scrieti direct pe topicul asta si vedem cum putem sa il ajutam pe om

 

Bafta si a fost fain tare la Valeni, traseul facut cu alecu, marian, gabi si sergiu a fost superb :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Sunt bine, nu mai am nici un bandaj. Cik trebuie sa mi.o tin cat de cat imobilizata ca sa se consolideze, mana ;-) . Nu s,a "lipit" cap la cap dar asta este.... nu ma mai doare este cam bn , akm vedem trebuie sa cautam un magazin honda pentru alifie si bastoane sa avem la batranete, va dati seama k trebuie sa scrie xrv... pe baston.... e o crema himalaya dar aia este pentru alpinisti, pana una alta , vaselina :friends: .

Imi pare rau, va dati seama, ca nu a fost cum am vrut sa fie , dar totul e bn cnd se termina cu bine. va multumesc si eu pentru participare in numar asa de mare..... offf cristi ai scapat l-ai pus pe pufarinu' sa ma impinga..... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf cristi ai scapat l-ai pus pe pufarinu' sa ma impinga..... :makeout:

 

Nici nu realizezi cat am lucrat la acest plan diabolic :)

Ma bucur ca esti mai bine si sper sa ne vedem cu totii la editia 9, Nadrag 2013.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, revin la ce a zis DUDA, cu mentiunea ca trebuie o roata de rd04, Asilindean avand tot spatele de rd04 inclusiv etrier, trebuie urgent si se plateste, eventual se cumpara alta roata roata de pe ebay sau de unde vrea omu.

de preferat Bucuresti sau in apropiere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat Duda si inca un baiat, Catalin. Spre seara, pot sa va dau un update referitor la roata de RD04, pe care cred ca o am in Germania. Daca e pozitiv, marti seara as putea sa o am in Timisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt Catalin, am gasit roata in Buc, la incredibilul pret de 250de euro, s-ar putea sa ramana asta din motiv ca pe Adi il costa cazarea 50 de euri pe zi, deci orice asteptare oricum costa, Cstelia as vrea sa-mi confirmi te rog ca rotile de rd04 si rdo7 sunt la fel, Adi are o roata argintie de africana si banuiesc ca e rd07, dar eu am gasit una aurie de rd04.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is la fel cele de 04 cu 07!

da e super scumpa! nu stiu exact ce a patit dar daca as fi eu in locul lui as cere spite, rulmenti, cheie pt spite si m-as descurca cumva, asta daca nu cumva e afectat cercul samd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

janta ( cercul ) s-a fisurat si este indoit, spitele nu mai au filet, deci e cum se poate mai rau :(

si in afara de asta nu e dispus si nici nu se pricepe sa spiteze o roata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat si pe mine Duda ieri, si i-am spus ca am o roata de RD04 dar are probleme la inel, cu oxidul.

I-o dau aproape gratis, mai ales ca e vorba de Asilindean. Am rugamintea sa imi aduca in schimb butucul de la roata care a stricat-o. Nici roata mea nu arata prea bine, are aceeasi problema cu oxidarea jantei, dar cred ca o sa il tina pana ajunge la destinatie, si oricum, in comparatie cu cea de 250 de euro, asta e practic moka...

Problema e ca sunt la munca, si abia peste 2 saptamai ajung acasa, dar daca vine cineva sa o ia de la Valeni, vorbesc cu Leo sa mearga la mine la garaj sa i-o dea.

 

http://www.xrv.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=44

 

Despre roata aceasta e vorba. Eu am cumparat-o pentru ca imi trebuia butucul. Vreau sa imi fac o roata spate pe 18".

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, imi trebuie si mie neaparat un rezervor de RD07, ai cumva ?

Daca nu ai, poti sa mi-l aduci si mie pe asta: http://www.ebay.de/itm/Kraftstofftank-schwarz-silber-grau-ohne-Tankdeckel-f-Honda-Africa-Twin-RD07-/290760584012?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item43b2ae6b4c

As incerca eu sa-l cumpar dar singurul motiv pentru care cred ca nenea ala vinde rezervor si nu altceva este imaginea, daca nu ar fi fost imaginea cred ca putea sa-mi vanda si un cric fiindca oricum nu inteleg nimic din germana.

Ma poti ajuta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boierule mersi mult de ajutor, insa cea de 250 de euro a fost cumparata azi dimineata pt. ca trebuia sa plece azi cu Dhl.

 

m-a durut inima sa dau atatia bani pe o roata care nu e nici macar impecabila, as putea spune ca arata chiar naspa, asta e faptul e consumat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, imi trebuie si mie neaparat un rezervor de RD07, ai cumva ?

Daca nu ai, poti sa mi-l aduci si mie pe asta: http://www.ebay.de/itm/Kraftstofftank-schwarz-silber-grau-ohne-Tankdeckel-f-Honda-Africa-Twin-RD07-/290760584012?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item43b2ae6b4c

As incerca eu sa-l cumpar dar singurul motiv pentru care cred ca nenea ala vinde rezervor si nu altceva este imaginea, daca nu ar fi fost imaginea cred ca putea sa-mi vanda si un cric fiindca oricum nu inteleg nimic din germana.

Ma poti ajuta ?

Descrierea e ok, cica vine asa cum il vezi fara rugina, furtune capac, ici colo ceva urme de folosinta. A fost cumparat ca reervor de rezerva si folosit dor cateva zile pe motor efectiv. pretul a fost de 1400DM. mai sunt cateva ore insa la ce am studiat eu ebayu asa lucruri se vandpe la 400e plus! Bafta, l-ai sunat pe cristi? ca e busy man

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa-l sun pe cristi insa fara succes, cred ca e foarte ocupat caci era inchis telefonul, sau poate nu am eu numarul care trebuie.

 

400 de euro, da, da, sigur. Cel mai probabil cum spui si tu andry a licitat de pe un al doilea cont. Trebuie sa ai mare nevoie de rezervor sa licitezi pana la 400 de euro si sa te si duci sa-l ridici de la el.....caci cu google translate-ul vazui si eu aceeasi chestie pe care o spuse si africanu, insa la cum stiu eu ca traduce google/translate-ul ma gandesc ca n-o fi fost chiar asa. Ar fi destul de ciudat sa pui ceva la vanzare pe ebay si sa nu-l trimiti ci doar sa-l predai personal. In sfarsit e tardiv.

 

Gasisem mai demult cateva oferte bune pe unul dintre site-urile italiene, dar nu ardea atat de rau si nu am incercat nimic, pana acum o saptamana cand a sunat cineva pentru mine la tot ce era anunt cu rezervor. Incredibil, se vandusera toate. Acum astept si ma plimb cu motocicleta lui Marius ca tot e el plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0722858566 - numarul de urgente :)

Dar ia spune... ce are rezervorul tau?

 

Sar'mana pentru numarul de telefon, o sa-l memorez.

Cand am cumparat motocicleta pica benzina de undeva, s-a banuit cum ca ar fi de la carburatoare din cauza cuiului pontou. La un momentdat picaturile de benzina aveau o puternica tenta de alb ( rezervorul meu fiind alb, am tras concluzia ), am bagat mana sub rezervor si era benzina, l-am desfacut, l-am intors si surpriza era si este lipit in 2 locuri.

 

Deci am un rezervor cositorit in 2 locuri. Am fost si l-am cositorit din nou, m-a tinut doar cateva luni. Acum pica din nou.

Vreau si eu un rezervor sa pot sa plec la drum cu el, cand merg mai mult cu motocicleta si se incinge bine motorul cred ca se dilata porul ala si incepe sa curga deja, nu mai pica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sar'mana pentru numarul de telefon, o sa-l memorez.

Cand am cumparat motocicleta pica benzina de undeva, s-a banuit cum ca ar fi de la carburatoare din cauza cuiului pontou. La un momentdat picaturile de benzina aveau o puternica tenta de alb ( rezervorul meu fiind alb, am tras concluzia ), am bagat mana sub rezervor si era benzina, l-am desfacut, l-am intors si surpriza era si este lipit in 2 locuri.

 

Deci am un rezervor cositorit in 2 locuri. Am fost si l-am cositorit din nou, m-a tinut doar cateva luni. Acum pica din nou.

Vreau si eu un rezervor sa pot sa plec la drum cu el, cand merg mai mult cu motocicleta si se incinge bine motorul cred ca se dilata porul ala si incepe sa curga deja, nu mai pica.

solutia e simpla si mai ieftina decat un rezervor nou! dute la un service serios sa-l repare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sar'mana pentru numarul de telefon, o sa-l memorez.

Cand am cumparat motocicleta pica benzina de undeva, s-a banuit cum ca ar fi de la carburatoare din cauza cuiului pontou. La un momentdat picaturile de benzina aveau o puternica tenta de alb ( rezervorul meu fiind alb, am tras concluzia ), am bagat mana sub rezervor si era benzina, l-am desfacut, l-am intors si surpriza era si este lipit in 2 locuri.

 

Deci am un rezervor cositorit in 2 locuri. Am fost si l-am cositorit din nou, m-a tinut doar cateva luni. Acum pica din nou.

Vreau si eu un rezervor sa pot sa plec la drum cu el, cand merg mai mult cu motocicleta si se incinge bine motorul cred ca se dilata porul ala si incepe sa curga deja, nu mai pica.

 

Am un rezervor de RD04, dar asta nu te ajuta prea mult. Ideea e ca (virgula) cositorirea nu e o solutie buna. Fie se sudeaza, fie se alameste, dar pentru asta trebuie sa scapi de vaporii de benzina din rezervor ca altfel pocneste ca popcornul :)

 

In ultima instanta, fa sa ajunga rezervorul la mine si incerc sa te rezolv eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...