Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... sa sune motorul rotund,sa nu ai sunete metalice venind de la cilindri

 

Am citit ca zgomotele provenite de la oala de ambreiaj sunt destul de comune. Care este cauza principala? Care ar fi simptomele care-ti zic ca nu mai tine si trebuie sa desfaci sa vezi ce e acolo? Pe la cati km trebuie sa faci jocul termic?

Multam!

 

 

incearca la " leoafricatwin " sau la " boieru' " de aici, de pe forum

Nu mai deranjez oamenii. Mai citesc cat pot pana merg s-o vad..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am citit ca zgomotele provenite de la oala de ambreiaj sunt destul de comune. Care este cauza principala? Care ar fi simptomele care-ti zic ca nu mai tine si trebuie sa desfaci sa vezi ce e acolo? Pe la cati km trebuie sa faci jocul termic?

Multam!

Simptomele sunt ca incepe sa nu mai tina. Incarcatura, pante, viteza mare, etc...

 

Ce e ala jocul termic? Si la ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simptomele sunt ca incepe sa nu mai tina. Incarcatura, pante, viteza mare, etc...

 

Ce e ala jocul termic? Si la ce?

jocul dintre culbutori si supape.

 

simptomele pe care le-ai scris par a fi de la ambreiaj uzat, nu de la zgomot/ bataie de oala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac toate. Bine ca n-ai auzit un Ducati.

Jocul la supape il faci cand vrei. Atentie, motorul termic rece.

Pana la urma ti-ai luat mobra sau te interesezi de intretinere en avant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati observat ca posesorii de LOGAN nu vin la intalnirile de Africanist??

Sunt cel putin 2 aici pe forum :)

 

Da mah da Loganu e cea mai jalnica masina posibila. Si Africa twin e motoreta motoretelor

 

Am spus asta ca o observatie, nu ca o categorizare a LOGAN-ului

Hmm, pan la urma e egal

Logan vs AfricaTwin

http://www.tvsud.ro/galerie-foto-video-accident-grav-motociclist-din-cehia-ranit.html#.V2XWU_l97IW

sanatate rider-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac toate. Bine ca n-ai auzit un Ducati.

Jocul la supape il faci cand vrei. Atentie, motorul termic rece.

Pana la urma ti-ai luat mobra sau te interesezi de intretinere en avant?

Maine ma dus s-o vad. De intervalul la care se face jocul am intrebat ca sa compar cu ce spune manualul.

Raspunsuri ca cel bolduit caut, sa stiu ce e acceptabil si ce nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

the insider, nu vii la intruniri....

 

 

chiar speram anul asta sa ajung la una, si nu-s ironic....dar n-a fost sa fie...

» Post actualizat in 21 Jun 2016 07:15

Pai are motorul stricat, doar daca vine Loganizat. Si asa e bine, macar cunoaste trupa de fanatici :)

 

 

nici nu cred ca-l repar prea curand, mi-am dat demisia de la jobul 'bine platit' :D si vreau sa fac o schimbare in viata mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul de ambreaj = aşa fac (aproape) toate, nu crapă nimic în ele, nu afectează deloc funcţionalitatea. Numai vei avea un cloncănit la ralantii, pe liber.


Dacă nu ai fost încă să vezi motocicleta, de ce să nu vorbeşti cu colegii mai sus menţionaţi ? Dacă vor avea timp, e foarte probabil să te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul de ambreaj = aşa fac (aproape) toate, nu crapă nimic în ele, nu afectează deloc funcţionalitatea. Numai vei avea un cloncănit la ralantii, pe liber.

 

Dacă nu ai fost încă să vezi motocicleta, de ce să nu vorbeşti cu colegii mai sus menţionaţi ? Dacă vor avea timp, e foarte probabil să te ajute.

Am vazut motocicleta. In mare pare ok. Are zgomot la oala de ambreiaj (din ce am citit, problema este cu arcurile din oala).

Frana fata mi s-a parut cam elastica..puteam s-o trag pana aproape de manson..in mers n-am ajuns pana acolo..la voi cum e?

Nu mi-am dat seama daca are ceva zgomot la supape sau nu...un posesor si-ar fi dat seama imediat..

In rest, trebuie schimbate anvelopele, kit lant, rulmentii de la jug..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut motocicleta. In mare pare ok. Are zgomot la oala de ambreiaj (din ce am citit, problema este cu arcurile din oala).

Frana fata mi s-a parut cam elastica..puteam s-o trag pana aproape de manson..in mers n-am ajuns pana acolo..la voi cum e?

Nu mi-am dat seama daca are ceva zgomot la supape sau nu...un posesor si-ar fi dat seama imediat..

In rest, trebuie schimbate anvelopele, kit lant, rulmentii de la jug..

 

cand e vorba de achizitionat o mobra, nu mai bine iei un mecanic (atat bun,cat si de incredere) cu tine? Eventual nu un retard cu idei preconcepute (Despre Honda, despre italience etc), ci unul obiectiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai auzi zgomotul supapelor, ar fi grav, la jocuri chiar putin iesite din parametri tot nu auzi mare lucru, alea se verifica cu lera

Zgomotul ambreiajului la relanti e de la rulment, nu de la arcuri, eu am schimbat arcurile si tot asa face

 

Pe de alta parte, la cum arata motocicleta in poze e posibil sa fie km apropiati de realitate (dar nu 52000, la km astia nu ar trebui sa se auda rulmentul de ambreiaj), a mea are 150000 km si se cam vede :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai auzi zgomotul supapelor, ar fi grav, la jocuri chiar putin iesite din parametri tot nu auzi mare lucru, alea se verifica cu lera

Zgomotul ambreiajului la relanti e de la rulment, nu de la arcuri, eu am schimbat arcurile si tot asa face

 

Pe de alta parte, la cum arata motocicleta in poze e posibil sa fie km apropiati de realita/index.php?/topic/36157-honda-africatwin-xrv650750/page-569te (dar nu 52000, la km astia nu ar trebui sa se auda rulmentul de ambreiaj), a mea are 150000 km si se cam vede :)

Ce rulment zici ca ar fi responsabil pentru zgomotul ambreiajului? cel de la placa de presiune sau cel cu ace pe care sta oala?

Eu am citit ca foarte multe cauze ar fi de la arcuri - sunt cateva videouri pe tub care arata asta..si tot pe un forum (xrv.org.uk din ce-mi amintest) se plangeau posesorii cu mai putin de 52k km. Nici eu nu cred ca sunt reali, dar cum ai zis si tu, aproape..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotele vin de la arcurile astea de pe spatele oalei, in momentul in care ele isi fac joc in acel locas. Daca rulmentul e defect deja e alta poveste si se simte si se aude, toata oala avand un joc transversal pe ax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, v-am tot cerut parerea in legatura cu o problema la motocicleta mea , AT RD07A din 1998 (intre 3000 si 4000 rot/ min isi pierdea din putere), toata lumea inclusiv mecanici la care am dus-o au zis ca e din carburatoare. carburatoarele au fost curatate, sincronizate si reglat amestecul de catre mai multi mecanici, dar motorul mergea la fel. Am cumpatrat alte carburatoare de pe o AT din 2000, am pus carburatoarele sus si motorul merge bine (cel putin din cate mi-am dat eu seama din primi 5 km pe care am apucat sa ii fac de la mecanic puna acasa). Mecanicul mi-a aratat o diferenta intre acele de dozaj de la cele doua carburataoare. Carburatoarele pe care le-am avut eu pe motocicleta aveau acele de dozaj drepte (imi pare rau dar nu pot/nu stiu cum sa atasez o poza aici sa va dati seama), acele de dozaj din carburatoarele pe care le-am cumparat sunt conice de la jumatate in jos . Acum am o intrebare pentru cei care au mai desfacut carburatoare de AT, care dintre cele 2 tipuri de cuie sunt cele bune ? precizez ca ambele carburatoare sunt pentru RD07A, cele cu senzor TPS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Era acu mai mult timp un anunț cu cineva care făcea ceva tobe și nu mai găsex anunțu. Toate anunțurile să apeleze la mine!

Vreau un cot de legătură pentru o tobă neoriginală și nu prea am unde face.

Dacă știți ceva ce mă poate ajuta... nu țineți în voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, v-am tot cerut parerea in legatura cu o problema la motocicleta mea , AT RD07A din 1998 (intre 3000 si 4000 rot/ min isi pierdea din putere), toata lumea inclusiv mecanici la care am dus-o au zis ca e din carburatoare. carburatoarele au fost curatate, sincronizate si reglat amestecul de catre mai multi mecanici, dar motorul mergea la fel. Am cumpatrat alte carburatoare de pe o AT din 2000, am pus carburatoarele sus si motorul merge bine (cel putin din cate mi-am dat eu seama din primi 5 km pe care am apucat sa ii fac de la mecanic puna acasa). Mecanicul mi-a aratat o diferenta intre acele de dozaj de la cele doua carburataoare. Carburatoarele pe care le-am avut eu pe motocicleta aveau acele de dozaj drepte (imi pare rau dar nu pot/nu stiu cum sa atasez o poza aici sa va dati seama), acele de dozaj din carburatoarele pe care le-am cumparat sunt conice de la jumatate in jos . Acum am o intrebare pentru cei care au mai desfacut carburatoare de AT, care dintre cele 2 tipuri de cuie sunt cele bune ? precizez ca ambele carburatoare sunt pentru RD07A, cele cu senzor TPS

 

Toate carburatoarele pe care le-am vazut eu au avut ace conice. Cu diverse pante, dar conice.

Ci aici par conice: https://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=&T=XRV750&Y=1998&L=HO-XRV750W&O=CARBURETOR%20(COMPONENT%20PARTS)&F=HO-XRV750Y-QK&L2=HO-XRV750T-QK

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr-un ceas bun! Sa ai drumuri bune cu ea si sa pui si tu niste poze mai faine sa o vedem mai in detaliu :cheers:

Multam!

 

Scarita stanga este mai lunga decat cea dreapta sau nu este originala? (moto a fost cazuta, scarita indoita si indreptata la cald)

 

Ghidonul este stramb - recomandati vreun aftermarket?

Si-a montat cineva setul de furtunase din otel? Merita banii? (pt frana fata)

 

SAUA! Nu e deloc ok pt 2..vreau sa cumpar una sh si sa caut pe cineva care s-o modifice. Aveti vreuna in plus? :)

post-37084-0-15307700-1467043855_thumb.jpg

post-37084-0-22016800-1467043865_thumb.jpg

post-37084-0-53387500-1467043887_thumb.jpg

post-37084-0-68336000-1467043911_thumb.jpg

post-37084-0-30006200-1467043923_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sunt scaritele originale la AT, asimetrice. Eu mi-am pus de CR80 pt ca sunt mai late.

Ghidon poti sa pui orice alt model vrei tu. Pentru cele de 28 trebuie adaptare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de furtunase de frana, vezi si tu etrierii, daca trebuie servisati, placutele, serviseaza furca, etc chestii de bun simt :)

 

De furtunase intreb pt ca si la F650 am schimbat si s-a simtit. Sunt convins ca se simte si la AT, dar diferenta de pret fiind de aprox 2x-3x, mi-ar fi de folos un feedback. Am vazut pe alte forumuri ca sunt destui care cauta sa faca upgrade, intr-un fel sau altul..

 

Asa sunt scaritele originale la AT, asimetrice. Eu mi-am pus de CR80 pt ca sunt mai late.

Ghidon poti sa pui orice alt model vrei tu. Pentru cele de 28 trebuie adaptare.

 

E ok atunci.

M-am gandit si la 28...sunt cam scumpe, dar o sa vad ce gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu 28 cu tot cu adaptoare pt vanzare.

daca ajung pe afrikana poate negociem.http://olx.ro/oferta/ghidon-moto-pe-28-cu-adaptoare-pt-prinderi-pe-22-ID6w3XO.html

sigurat se simt furtunele de frana cu insertie metalica.

ia-o usurel...la o batrana doamna trebuiesc toate verificate/upgradate-schimbate . ahhh...sa nu te astepti sa tina pasul cu noua AT sau chestii similare, dar e o moto buna ce isi face treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...