Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

am sunat si eu ptr acel motor iar omul mi-a spus din prima ca are ceva carene revopsite si nestickerite la vremea aia .

mergand mai departe , mie asta imi spune ca a fost cazuta , probabil usor insa cu tot cu polizarea/spargerea vreunui capac lateral .

ceea ce a dus la inlocuirea acestuia si prinderea lui cu ce suruburi o fi gasit si omul (e posibil sa se fi polizat si ele).

 

zgomotul de la capacul ambreiajului m-a speriat si pe mine la o HONDA CBR 600 F insa m-am linistit rapid afland ca este o problema frecventa si minora la aceasta motoccicleta .

acum aud si de Africana .

 

n-am ajuns insa la Campulung sa o vad dar am rezolvat problema .

am luat Super Tenere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe partea stinga (cum stai pe motor) la capacul de la carter are un cap de surub sau dop cu cap de inbus ,cred, ei bine acel cap era stricat rau se vedea ca fusese desfacut cu ceva nepotrivit sau f. des. zgomotul parea ca un joc in carter. zgomot metalic. apropo si scutul pe stinga era rau zgiriat. o sa pun niste poze cu suruburile care erau inlocuite cu unele care nu erau din "filmul asta"

oricum plimbarea pe care am facut-o (1100 km.) a meritat.

Editat de I_O_N
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor posesoriilor de africane , am o rugaminte , si-a confectionat vreunul dintre voi cob-uri laterale si suporti pentru coburi , as vrea sa imi confectionez si eu , asa ca daca e vreunul printre voi care are si imi poate da ceva idei i multumesc anticipat , toate cele bune tuturor si asfalt uscat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor posesoriilor de africane , am o rugaminte , si-a confectionat vreunul dintre voi cob-uri laterale si suporti pentru coburi , as vrea sa imi confectionez si eu , asa ca daca e vreunul printre voi care are si imi poate da ceva idei i multumesc anticipat , toate cele bune tuturor si asfalt uscat .

 

parerea mea e ca suportiii de coburi sa ii iei second de pe ebay. sunt mult mai ieftin si scapi de bataia de cap

coburile la fel la poti lua si faci adaptare in functie de suportul tau.

 

acum in functie de cat de dotat esti si de accesul pe care il ai la "tehnologie" poti incerca dar te sfatuies sa il iei ceva second.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au ramas gentile laterale GIVI monokey de 32 litri de la BMW. Asa ca am comandat suporti laterali de la firma nomad din timisoara, duintr-un catalog AUNER, de la givi. Costa 99 iepuroi. Suportii. Pe genti am dat mai mult , vreo 250 iepuroi.

 

Planul b: fa-ti tu.

http://rtw.xtz660.googlepages.com/alluboxes

sau

/index.php?...t=0&start=0

 

Planul c: daca ai 700 iepuroi iti tragi topcase, genti laterale de aluminiu plus suporti de la hepco. Beton daca te lasa inima, buzunarul si nevasta...

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au ramas gentile laterale GIVI monokey de 32 litri de la BMW. Asa ca am comandat suporti laterali de la firma nomad din timisoara, duintr-un catalog AUNER, de la givi. Costa 99 iepuroi. Suportii. Pe genti am dat mai mult , vreo 250 iepuroi.

 

Planul b: fa-ti tu.

http://rtw.xtz660.googlepages.com/alluboxes

sau

/index.php?...t=0&start=0

 

Planul c: daca ai 700 iepuroi iti tragi topcase, genti laterale de aluminiu plus suporti de la hepco. Beton daca te lasa inima, buzunarul si nevasta...

 

 

 

Mersi de sfaturi , cumparatul iese din schema vreau sa imi construiesc singur , oricum tabla e deja achizitionata , intrebarea ramane , care si-a mai facut suporti si coburi laterale la africana , multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi , cumparatul iese din schema vreau sa imi construiesc singur , oricum tabla e deja achizitionata , intrebarea ramane , care si-a mai facut suporti si coburi laterale la africana , multumesc .

 

@boieru' si-a facut suporti. Mai citisem pe forum de cineva care si-a facut coburi din tabla de aluminiu, dar sincer nu aratau prea bine. E una cand indoi tabla in menghina si o bati cu ciocanul si alta cand e ambutisata. Deasemenea imbinarea daca o faci cu suruburi sau popnit-uri va arata si va fi cam aiurea. Preferabil sa sudezi, dar sudura in Al nu prea e la indemana.

 

Oricum, iti urez succes la manufactura. Daca as avea timp, poate as sacrifica si eu o coala de Aluminiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@boieru' si-a facut suporti. Mai citisem pe forum de cineva care si-a facut coburi din tabla de aluminiu, dar sincer nu aratau prea bine. E una cand indoi tabla in menghina si o bati cu ciocanul si alta cand e ambutisata. Deasemenea imbinarea daca o faci cu suruburi sau popnit-uri va arata si va fi cam aiurea. Preferabil sa sudezi, dar sudura in Al nu prea e la indemana.

 

Oricum, iti urez succes la manufactura. Daca as avea timp, poate as sacrifica si eu o coala de Aluminiu :)

 

 

Mersi , tabla e interesanta are ceva plastic intre 2 foi de tabla , iar constructia vreau sa o fac singur din placere .Nu vreau sa o indoi in menghina ci sa tai dimensiuni exacte iar apoi sa le prind in corniere ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Nu e greu de facut suportul de coburi. Eu l-am facut singur, si pentru ca era prima data, am muncit mai mult. Apoi, pe urmatoarele le-am facut lejer. Trebuie putzina rabdare, scule si bere. Suportul meu de coburi vreau sa il dau, pentru ca decat sa stau sa il modific pentru cutiile metalice, mai bine fac altul. E destul de solid, si si-a facut bine treaba, ata ca suport de coburi, cat si ca protectie la trante.

Ieri m-am apucat sa modific si crash bar-ul, pentru a putea monta proiectoare si pentru a mari protectia la cazaturi. Azi l-am vopsit si montat. Am fost la o tura in seara asta sa vad diferentza, cu proiectoare si fara.... Fara cuvinte.... Merita munca. Poate ca arata ea mai Panzer, dar oricum, pentru mine e "soldatul universal" si imi place. Un amic de-al meu a ras, cand a vazut-o din fatza, spunand "ai facut-o boxer?"

Alte modificari recente: am pus o aripa Acerbis sa nu imi mai iau trante prin noroaiele din padure, pentru ca intra sub aripa originala si imi bloca fatza, filtru de aer K&N, cric central, pentru ca o cumparasem fara, si ca sa nu ma mai pierd noaptea prin paduri, un GPS Garmin Etrex. Urmeaza sa pun becuri bi xenon, cutiile metalice, si sa vedem ce imi mai tuna prin minte....

post-3626-1212870487_thumb.jpg

post-3626-1212870519_thumb.jpg

post-3626-1212870557_thumb.jpg

post-3626-1212870582_thumb.jpg

post-3626-1212870615_thumb.jpg

post-3626-1212870671_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea boieru' ,esti de neoprit.

Arata misto cu aripa si proiectoarele...

I-am pus si eu cric central da-mi cam freaca ceva de la el, tre sa vad ce. Deocamdata mi-a adus mai multe insatisfactii decat utilitati...

Care-i treaba cu filtrul k&n?

Bafta!

 

Late edit:

eu am luat africanul cu aripa fata ridicata, cum bine stii. Insa neamtul mi-a livrat motorul fara suportul metalic pe care era prinsa aripa originala. Vad ca tu l-ai pastrat, pe suport. Are vreun rol de stabilizare a telescoapelor?

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Nu e greu de facut suportul de coburi. Eu l-am facut singur, si pentru ca era prima data, am muncit mai mult. Apoi, pe urmatoarele le-am facut lejer. Trebuie putzina rabdare, scule si bere. Suportul meu de coburi vreau sa il dau, pentru ca decat sa stau sa il modific pentru cutiile metalice, mai bine fac altul. E destul de solid, si si-a facut bine treaba, ata ca suport de coburi, cat si ca protectie la trante.

Ieri m-am apucat sa modific si crash bar-ul, pentru a putea monta proiectoare si pentru a mari protectia la cazaturi. Azi l-am vopsit si montat. Am fost la o tura in seara asta sa vad diferentza, cu proiectoare si fara.... Fara cuvinte.... Merita munca. Poate ca arata ea mai Panzer, dar oricum, pentru mine e "soldatul universal" si imi place. Un amic de-al meu a ras, cand a vazut-o din fatza, spunand "ai facut-o boxer?"

Alte modificari recente: am pus o aripa Acerbis sa nu imi mai iau trante prin noroaiele din padure, pentru ca intra sub aripa originala si imi bloca fatza, filtru de aer K&N, cric central, pentru ca o cumparasem fara, si ca sa nu ma mai pierd noaptea prin paduri, un GPS Garmin Etrex. Urmeaza sa pun becuri bi xenon, cutiile metalice, si sa vedem ce imi mai tuna prin minte....

 

Arata BETON, protectiile la proiectoare si proiectoarele insusi !

O sa montez si eu pe a mea, ca LC8-ul este cam chior din nascare, insa nu prea m-am hotarat de unde sa iau proiectoare.

Tu de unde le-ai luat si ce marca sunt ? Sunt cu xenon ?

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt cu xenon. Sunt luate de la piese auto. dar fac treaba buna. In faruri o sa pun becuri h4 bixenon. Acum vreau sa caut vopsea cauciucata. Cum au crash-bar-urile originale. Am dat ceva mailuri la firme care se ocupa cu vopseluri, dar nu am nici un raspuns inca. Daca stitzi ceva, datzi un semn. Am bagat-o printr-un lan de grau, parca era o combina. super tare senzatzia, sa mergi prin marea aceea de grau, sa auzi decat fosnetul graului si motorul, sa iti zboare in fatza un fazan.... tare misto. O sa pun filmuletzul pe you tube si o sa va dau un link sa vedetzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt cu xenon. Sunt luate de la piese auto. dar fac treaba buna. In faruri o sa pun becuri h4 bixenon. Acum vreau sa caut vopsea cauciucata. Cum au crash-bar-urile originale. Am dat ceva mailuri la firme care se ocupa cu vopseluri, dar nu am nici un raspuns inca. Daca stitzi ceva, datzi un semn. Am bagat-o printr-un lan de grau, parca era o combina. super tare senzatzia, sa mergi prin marea aceea de grau, sa auzi decat fosnetul graului si motorul, sa iti zboare in fatza un fazan.... tare misto. O sa pun filmuletzul pe you tube si o sa va dau un link sa vedetzi.

:crack: ai stricat graul oameniloor!!!!! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreau sa caut vopsea cauciucata. Cum au crash-bar-urile originale.

 

Cele originale sunt vopsite electrostatic. Vopseaua "cauciucata", din cate stiu eu, se numeste clor-cauciuc si nu prea are aderenta pe metal. Era folosita de cei de la drumuri pentru marcaje. Din cauza pretului mare si a faptului ca nu e ecologica s-a renuntat sa se mai foloseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o firma care face vopsire electrostatica in bucuresti ... se cheama Eurocolor sau ceva de genu' si este pe platforma Faur ... pe la Poarta 4 ... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O MARA INTREBARE: merita sa-mi aduc motorul asta?

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

 

nu am cautat foarte atent preturile dar mie, personal 3500 pt o africa din 94 mi se pare putin mare. daca motorul e in toate mintile lui, daca poti sa il vezi si sa il testezi si nu iti pasa asa de mult de bani, poti sa il iei. parerea mea e ca 3500 + drum+ alergatura e cam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cautat foarte atent preturile dar mie, personal 3500 pt o africa din 94 mi se pare putin mare. daca motorul e in toate mintile lui, daca poti sa il vezi si sa il testezi si nu iti pasa asa de mult de bani, poti sa il iei. parerea mea e ca 3500 + drum+ alergatura e cam mult.

Nu e chiar asa. In primul rind e ofertant privat, vei negocia precis cam 300 cel putin. In plus motorul este superaccesorizat, respectiv chestii care costa impreuna cam 600 euro pe putin ma refer la GPS, cric central, crashbar,suporti cufere si cufere Givi , parbriz inalt de tura, etc. o sa-ti dea neamtul probabil si ceva consumabile ca astia nu se lasa fara rezerve. La AT nu prea conteaza anii ci kilometri, neamtul e corect nu se preteaza, iar la 60 de mii africana este inca tinara, motoarele astea ajung la 200 mii. La cum arata eu zic ca e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O MARA INTREBARE: merita sa-mi aduc motorul asta?

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

 

Eu zic ca merita. Pentru ca e accesorizat. I agree cu @galen. Si daca lasa si 200 iepuroi ( cred ca o sa lase doar 100 dar incearca , o sa-ti placa.

Insa du-te tu dupa el, vezi sa-ti placa cum merge... si o sa fii multumit. :cheers:

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Am bagat-o printr-un lan de grau, parca era o combina. super tare senzatzia, sa mergi prin marea aceea de grau, sa auzi decat fosnetul graului si motorul, sa iti zboare in fatza un fazan.... tare misto.

intr-adevar e o senzatie rara...eu, urmaream prin lanul de grau un 450 EXC , fiind in "misiunea de salvare " a lui plescoi,accidentat la EMA..totusi incerc-o -- pe africana,evident-- printr-un lan de rapitza deasa , unde chiar si combina ar fi trecut cu greu!

 

Te astept in dobrogea la o tura de... secerat!! :cheers: si sa-ti povestesc ,la un pahar de spritz,pe unde a trecut africana mea ...!!

Editat de cocaine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Nu e greu de facut suportul de coburi. Eu l-am facut singur, si pentru ca era prima data, am muncit mai mult. Apoi, pe urmatoarele le-am facut lejer. Trebuie putzina rabdare, scule si bere. Suportul meu de coburi vreau sa il dau, pentru ca decat sa stau sa il modific pentru cutiile metalice, mai bine fac altul. E destul de solid, si si-a facut bine treaba, ata ca suport de coburi, cat si ca protectie la trante.

Ieri m-am apucat sa modific si crash bar-ul, pentru a putea monta proiectoare si pentru a mari protectia la cazaturi. Azi l-am vopsit si montat. Am fost la o tura in seara asta sa vad diferentza, cu proiectoare si fara.... Fara cuvinte.... Merita munca. Poate ca arata ea mai Panzer, dar oricum, pentru mine e "soldatul universal" si imi place. Un amic de-al meu a ras, cand a vazut-o din fatza, spunand "ai facut-o boxer?"

Alte modificari recente: am pus o aripa Acerbis sa nu imi mai iau trante prin noroaiele din padure, pentru ca intra sub aripa originala si imi bloca fatza, filtru de aer K&N, cric central, pentru ca o cumparasem fara, si ca sa nu ma mai pierd noaptea prin paduri, un GPS Garmin Etrex. Urmeaza sa pun becuri bi xenon, cutiile metalice, si sa vedem ce imi mai tuna prin minte....

Domnule, nu credeam sa vad vreodata asa ceva. Ca spectacol nota 10. Da se vede ca nu circuli cu africa prin oras. Acum arata ca un real pantzer. Probabil ai si tu nenorocitele alea de becuri italiene. Am meditat si eu o groaza ce naiba sa fac si pina la urma am decis sa schimb cu totul elementii de far si sa bag xenoane. Din pacate insa toate suruburile de la carena sint blocate, umezeala din Italia. Am sa-mi pun si eu pina la urma proiectoare, nu exista cumva unele mai mici sa intre in interiorul crasbarului? Pina am mai multa vreme la iarna sa ma distrez cu carena. :cheers:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...