Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Salutari baieti !

 

 

As percuta si eu la ideea cu intalnirea, dar, w-e asta e Tg.Secuiesc si e una din putinele intalniri la care mai merita sa mergi. Ne vedem acolo ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Help! Help! Help!

Am nevoie pana vineri de un kit de lant ptr rd07. Vreau sa plec in concediu si din germania imi vine in 2 saptamani, iar concediul meu se termina atunci.

Daca aveti careva pe acasa, va rog contactati-ma.

Mersi.

Mircea

0746248584

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Help! Help! Help!

Am nevoie pana vineri de un kit de lant ptr rd07. Vreau sa plec in concediu si din germania imi vine in 2 saptamani, iar concediul meu se termina atunci.

Daca aveti careva pe acasa, va rog contactati-ma.

Mersi.

Mircea

0746248584

 

 

incearca sa schimbi numai lantul. cred ca vei gasi asa. adica lant "vrac".

 

erau niste tipi din m ciuc care vand. poate au si pe stoc.

 

bafta in concediu sa pui poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta din Germania vrea sa-si vanda Africana. Anul de fabricatie este 1994, in jur de 53.000km rulati, culoare neagra originala, motorul este ingrijit si in stare foarte buna. Parbriz inalt de touring, cric central, portbagaj Hepco & Becker. Are doar semne normale de folosinta. Pretul este 3200 eur. Genti laterale exista (Hepco & Becker) si sunt incluse in pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume..

a gasit pe eaby , la niste oameni de la care mai cumpar un set de oglinzi (rezerva) si racordurile pt carb, placi de ambreaj (ambreiaj?) doua modele : unu la 44 euro (EBC heavy duty) si un lucas la 60.

 

merita cumparate numai pentru a fi pe stoc ? de ebc stie cienva ceva ?

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merita. Stiu ca EBC mai face placute de frana si nu sunt rele deloc. La Louis cred ca setul de placi de abreiaj e mai scump.

 

O cunostinta din Germania vrea sa-si vanda Africana. Anul de fabricatie este 1994, in jur de 53.000km rulati, culoare neagra originala, motorul este ingrijit si in stare foarte buna. Parbriz inalt de touring, cric central, portbagaj Hepco & Becker. Are doar semne normale de folosinta. Pretul este 3200 eur. Genti laterale exista (Hepco & Becker) si sunt incluse in pret.

 

Poze am pus aici:

http://picasaweb.google.com/oldmotors/AfricaTwinClaus

 

Nu le pot urca pe forum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merita. Stiu ca EBC mai face placute de frana si nu sunt rele deloc. La Louis cred ca setul de placi de abreiaj e mai scump.

 

 

 

Poze am pus aici:

http://picasaweb.google.com/oldmotors/AfricaTwinClaus

 

Nu le pot urca pe forum....

 

om vedea cum se comporta ebc ul cand se uzeaza cel de acum. l-am luat numai de rezerva ca sunt strangator..

 

stie cineva ceva de filtrele astea

http://cgi.befr.ebay.be/Honda-moto-africa-...1QQcmdZViewItem

 

a incercat cineva ? merita ? au pretul acelasi cu un filtru normal, de hartie, sau cel putin foarte apropiat. sunt cel putin de la fel de bune ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merita. Stiu ca EBC mai face placute de frana si nu sunt rele deloc. La Louis cred ca setul de placi de abreiaj e mai scump.

 

 

 

Poze am pus aici:

http://picasaweb.google.com/oldmotors/AfricaTwinClaus

 

Nu le pot urca pe forum....

ma intereseaza pt. un prieten. ti-am dat PM.

 

in alta ordine de idei, la ce tre' sa ma uit in particular fata de alte mobre sa verific la o africana cand o iau second hand? v-as ruga o lista scurta de checking uri esentiale la modelul asta. multam! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ce problema am , stimati camarazi : mi s-a dus pe apa sambetei melcul de plastic de la kilometraj.

Initial am crezut k s-a rupt cablul, dar nici pe departe, sufa otelita din interiorul camasii a iesit afara fara nici o rezistenta, n-am verificat tot angrenajul si cand am pus cablul nou, surpriza , evident, nu functiona kilometrajul.

Asadar am dat jos roata si cand m-am uitat inauntru melcul acela avea dintii terfeliti.

Intrebare: ati mai avut careva problema asta, de unde ati cumparat piesa si la ce baneti ?

Eu am gasit-o la un distribuitor la 131 ron.

 

post-6408-1215185436_thumb.jpg

piesa nr 17 e melcul respectiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza pt. un prieten. ti-am dat PM.

 

in alta ordine de idei, la ce tre' sa ma uit in particular fata de alte mobre sa verific la o africana cand o iau second hand? v-as ruga o lista scurta de checking uri esentiale la modelul asta. multam! :kiss:

 

parerea mea e ca nu ai la ce sa te uiti in mod special fata de alte modele. ceea ce mai pica la modelul asta, sau cu ce m-am confruntat eu, este relaul de incarcare pe care te sfatuiesc sa il ai de rezerva (cam 120 euro nou, nu lua second) si din cand in cand, daca ramane fara gaz, pompa de benzina. sunt in general motoare foarte bune si care nu au bube. il asculti si vezi sa sune "plin", vezi ca daca are toba originala o sa ai impresia ca suiera putin dar mie imi place sunetul.

 

nu cred ca ar trebui sa verifici ceva "special" ci sa te uiti ca mobra sa fie in mintile ei.

 

 

 

Iaca ce problema am , stimati camarazi : mi s-a dus pe apa sambetei melcul de plastic de la kilometraj.

Initial am crezut k s-a rupt cablul, dar nici pe departe, sufa otelita din interiorul camasii a iesit afara fara nici o rezistenta, n-am verificat tot angrenajul si cand am pus cablul nou, surpriza , evident, nu functiona kilometrajul.

Asadar am dat jos roata si cand m-am uitat inauntru melcul acela avea dintii terfeliti.

Intrebare: ati mai avut careva problema asta, de unde ati cumparat piesa si la ce baneti ?

Eu am gasit-o la un distribuitor la 131 ron.

 

post-6408-1215185436_thumb.jpg

piesa nr 17 e melcul respectiv

 

nu stiu sa te sfatuiesc in legatura cu achizitionarea unui melc nou dar eu decat sa dau 130 lei pe el, as prefera, daca nu am alta solutie, sa iau o roata second complea care are melcul in stare perfecta.

 

 

 

 

legat de mobra de 3200. nu comentez daca pretul e mic sau mare.. DAR

 

are crash bar (cam 150 la louis) are portbagaj (cam 100 la louis) are suport topcase (cam 50-60 euro) si are semnalele originale. daca si gentile sunt incluse in pret tre sa te gandesti(second) , in functie de model/stare la inca 150 euro.

 

eu am bagat in africa mea inca 500e pentru cele de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa te sfatuiesc in legatura cu achizitionarea unui melc nou dar eu decat sa dau 130 lei pe el, as prefera, daca nu am alta solutie, sa iau o roata second complea care are melcul in stare perfecta.

 

 

Sigur nu gasesc o roata la 130 de lei, intreaga, si daca e second, melcul acela are si el uzura lui.

Poate a schimbat careva melcul, sa-mi fac idee cam cati km / ani l a tinut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e cineva interesast de una bucata disc frana fata marca Lucas(cica tine cu 30% mai mult) pt Honda Africa Twin RD04 sau RD07 folosit 114 km pana a venit originalul dupa cum vedeti in poza inca nici nu sau asezat placutele pe ea.Pret: 70 Euro (nou la louis 112.95 Euro).Rel. la 0721/522.633 Brasov. Mai am si alte piese vezi in semnatura...pt doritori asigur si montaj

post-12060-1215327592_thumb.jpg

post-12060-1215327603_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ce problema am , stimati camarazi : mi s-a dus pe apa sambetei melcul de plastic de la kilometraj.

Initial am crezut k s-a rupt cablul, dar nici pe departe, sufa otelita din interiorul camasii a iesit afara fara nici o rezistenta, n-am verificat tot angrenajul si cand am pus cablul nou, surpriza , evident, nu functiona kilometrajul.

Asadar am dat jos roata si cand m-am uitat inauntru melcul acela avea dintii terfeliti.

Intrebare: ati mai avut careva problema asta, de unde ati cumparat piesa si la ce baneti ?

Eu am gasit-o la un distribuitor la 131 ron.

 

post-6408-1215185436_thumb.jpg

piesa nr 17 e melcul respectiv

 

 

Am luat eu unul nou de la reprezentanta Honda Bucuresti, 85 lei. Si asa e exagerat pentru un cacao se plastic, dar 130 lei sau 80 eur cum mai spunea cineva.... :kiss: e de-a dreptul jenant, mai bine numar km in gand. Melcul ala mai cedeaza si la Dominator si Transalp, e normal pt ca l-au facut de plastic... deh, daca motoarele astea nu crapa o eternitate daca ai grija de ele, s-au gandit ei japanski cum sa ne mai jumoale de un ban din cand in cand pt "periferice" ...

 

 

PS. Dupa ce s-a futut prima data melcul ala, i-am rectificat cu cutterul dintii si l-am mai subtiat sa intre mai adanc 3 mm in carcasa, si a mai mers cca 12000 km :lol:

 

PS iar: Daca vreti sa traiasca melcul mai mult , scoateti miezul la cablu si curatati-l mai des, dupa care il bagati la loc dat cu un ulei usor... va opune mai putina rezistenta la invarteli.

Sau duceti melcul la Dunare, sa bea apa tulbure :D

Editat de Axa cu Scame
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu gasesc o roata la 130 de lei, intreaga, si daca e second, melcul acela are si el uzura lui.

Poate a schimbat careva melcul, sa-mi fac idee cam cati km / ani l a tinut.

 

Melci ieftini gasiti pe www.wemoto.com . 15 lire :kiss: Vreau sa dau si eu comanda de unul. Daca mai vrea careva dati un tel la 0742.026395. in maxim 1 ora vreau sa dau comanda,.

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau 80 eur cum mai spunea cineva.... :burnout:

 

Eu am zis. dar am platit atat pe toata piesa care vine pe axul rotii, nu numai plasticul din interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Are cineva poze cu stickerele de RD07? Vreau sa le transform in format vectorial sa le pot taia la mashina.

 

Am si eu probleme cu melcul de la roata. Am vb cu cineva sa vedem daca poate sa faca unul metalic. Daca se poate, va tzin la curent. Un cablu de kilometraj de unde se poate cumpara? Si unul de ambreiaj...

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Are cineva poze cu stickerele de RD07? Vreau sa le transform in format vectorial sa le pot taia la mashina.

 

Am si eu probleme cu melcul de la roata. Am vb cu cineva sa vedem daca poate sa faca unul metalic. Daca se poate, va tzin la curent. Un cablu de kilometraj de unde se poate cumpara? Si unul de ambreiaj...

 

 

eu am cumparat cablu de kilometraj din Brasov, de la o firma cu 37 roni.

made in Japan, cel putin asa scrie pe eticheta ambalajului.

mi l-au adus in 5 zile.

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca mai stii cumva numele firmei, nu potzi sa imi comanzi si mie unul si il iau de la tine cand cobor pe uscat?(pe 22 Iulie) Hai ca dau de beut... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...