Sari la conținut

Plimbare de 4 zile ! Aprox 1000 - 1200 km !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca cel mai bine ar fi la benzinaria din Horezu ....

La ce ora estimati sa ajungeti acolo?

Da , ar fi o idee in benzinarie.

De la locul de campare si pana la Horezu avem cam 90-100 km.

Daca reusim sa plecam pe la ora 10:00 , facem cam 2 ore. Aia ar fi ora 12:00 aproximativ in Horezu.

Da acuma cum ma uit pe harta , ar mai fi o varianta sa ne intalnim la iesirea din Rm. Valcea spre Horezu. Si sa mergem de acolo impreuna , ce zici? Numa tu sa pleci mai devreme ( sa ne astepti tu ) oricum ne contactam telefonic cand ajungem in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa facem o mica recapitulare sa fie toata lumea in tema cu stirile.

 

Cati o sa fim chiar numai stiu , pentru ca unu renuntza ... altu zice ca vine...

Mai pun odata punctele de inatlnire si ora aproximativa , cine vrea sa vina sa incerce sa se incadreze in timp si sa fie la locul stabilit.

 

Noi din Arad plecam la ora 8:00 ! Avem de mers pana la prima intalnire 130 km , la Ilia. Pana acolo facem aprox 2ore/2ore si jumate ... unde o sa vina 3 motoare. Din Recas/TM un Dominator si din Lugoj un Freewind si un Tenere. Cu ei ne vom intalni pe la ora 10:00 - 10:30 ( la Ilia ) . ( Trebuie sa lasam toleranta de timp pentru ca nu putem sti ce si cum va fi in trafic ) Trebuie plecat din timp sa prevenim eventualele intarzieri. Nu vorbim de + - 15 min .

 

De la Ilia pana la Cartisoara mai sunt aproximativ 185 km , pe care in mod normal in 4 ore ar trebui sa ii facem. Cu tot cu 2-3 pauze de 10-15 min.

Dar in Sibiu trebuie sa ne intalnim cu dumi_meseriasu cu Aprilia Pegaso si Serbio cu Honda Hornet. Daca totul merge bine pe la ora 13:30 ar trebui sa ajungem la intersectia aia dupa Sibiu.( o vedeti pe harta ) Aici pierdem sigurat o jumatate de ora.

Ne continuam drumul spre Cartisoara unde ne intalnim Cu cei din Buc. , am zis eu ora 14:00 / 14:30 . Facand un mic calcul poate ar fi mai bine sa punem ora 14:30 / 15:00 . Cine ajunge primu sta putin la iarba verde , dupa atata drum nu cred ca strica la nimeni o pauza mai lunga . In caz ca nu ne sincronizam ...

 

Nu stiu nimic de marele blond din CJ , cu care in mod normal ar trebui sa ne intalnim in SEBES. ( daca vine sau nu ) ????

 

Aici de poate vedea HARTA, prima zi cu PUNCTELE de intalnire si ORA.

 

post-26086-1245327494_thumb.jpg

 

 

Sa aveti cu voi :

 

- Haine groase ( vreo 2 treninguri , 2 bluze ) , dar si subtiri ( in cazul in care numai putem de cald )

- Combinezon de ploaie ( daca nu aveti echipamentul moto impermeabil )

- Sac de dormit , cort cat mai bun.

- Mici ustensile de " camping " ( briceag , eventual un gratar mic ce puteti pune pe moto , o furculita ( de intors carnita ) , etc ...

- Primus ( aragaz mic de excursii ) , o farfurioara ... daca cumva vreti sa va faceti seara sau dimineata o supica , un ceai , cafa ... fiecare ce vrea.

- Spray pentru umflat roata in caz de pana ( dou sparay-uri )

- Spray de uns lantul

- O chinga , sfoara ... daca este nevoie sa fie cineva tractat , sau de trecut prin zone dificile ( sper ca nu va fi nevoie )

 

Nu imi mai vin acuma in minte ... pe parcursul zilei imi mai amintesc. Sper sa nu uit nimica acasa.

 

Binenteles daca aveti aparate foto , trepiede , GPS sa nu cumva sa le lasati acasa.

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Am un crick central de Honda TransALP ( pentru modelu pana in anu 2000 ) , il dau cu 270 lei.

Daca este cineva inetersat dintre cei care vin cu TransALP-ul sau daca stiu ei ca trebuie cuiva din Bucuresti sau din zona il pot duce acuma in tura si facem tranzactia. Pe mai tarziu pun si niste poze cu crick-u.

Am rezolvat problema... ii ca si dat in ARAD!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are vreun Transalp'ist camere de rezerva, il rog sa le ia la el, ca am ceva dubii referitoare la cele din dotare si n-ar strica o marja de siguranta.

 

Din Bucuresti se pare ca o sa plecam 3 persoane.

 

Drum bun maine..

 

Sa ne vedem cu bine..

 

 

Andrei..

 

tel 076 77 1 88 99

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Bucuresti se pare ca o sa plecam 3 persoane.

 

Andrei..

 

tel 076 77 1 88 99

3 persoane ? sau 3 motoare ? ... ca nu-i tot una :lol:

 

Noi ( cei 3 din arad ) acuma am ajuns acasa de la cumparaturi. Am tras o fuga prin kaufland , Plus si BILLA ... din fiecare cate-un pic :banana:

 

Deja ne-a batut un gand sa plecam de azi noapte si sa va asteptam maine la Cartisoara pe toti :cheers: ... da ne-am razgandit :lol:

 

Ramane totul cum am stabilit , programul este cel de mai sus ! Am reusit sa vb si cu " marele blond " din CJ cu TransALPul. Si numai poate veni ca i-a intervenit ceva la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 persoane pe 4 motoare (mi-a confirmat azi un tip Robert ca vine) deci 2 Transalp si 2 F650 GS

Asta ii veste buna , ca eu am una mai putin buna.

Am primit si eu o confirmare negativa. Baietii din Lugoj ( Freewind-u si Tenere-ul ) numai pot venii. Lucreaza si maine si Luni . :lol:

Noi maine mai luam de pe drum doar pe Emilian cu Dominatoru de la Ilia la 10:30 aprox ... si pe dumi_meseriasu cu prietenu lui de la intersectia dupa Sibiu pe la ora 13:30. Si de acolo Cartisoara intalnitea cu Bucuresti-ul. De acolo Echipa este completa pentru prima zi. Sambata dimineata pe la ora 10 trebuie sa plecam la drum , ca la ora 11:00 - 11:30 ne intalnim cu Kata4 cu Varadero 125 in Rm. Valcea . Posibil sa mai vina cu inca un TransALP. Radu din Buc.

 

Cam astea ar fi ultimele noutati. :cheers:

 

Eu acuma ma pun sa fac bagaju ... Sa ne vedem cu bine. :banana:

 

ceau la voi ! :lol:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun sa aveti ... o mica rugaminte: cat mai multe poze :cheers: ca peste o luna si noi "teneristii" plecam cam pe acelasi traseu ... as vrea sa aflu detalii despre starea transalpinei si a zonei cheile-oltetului-lacul petrimanu.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun sa aveti ... o mica rugaminte: cat mai multe poze :banana: ca peste o luna si noi "teneristii" plecam cam pe acelasi traseu ... as vrea sa aflu detalii despre starea transalpinei si a zonei cheile-oltetului-lacul petrimanu.

 

Numai bine.

Asa va fi ! Sa ne tina acumulatorii si aparatu ! Restu vine de la sine !

 

PS:Mai 6 ore si am plecat ! Am terminat si eu cu bagaju. Trag o baita la coitza si somn !

 

Ne auzim pe Luni seara , dar deja la sectiunea " Imagini calatorii pe 2 roti " :cheers:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam relatarile si propuneri de traseuri,precum si poze,fiindca si noi mergem cu 6 Transalpuri pe weekend-ul

urmator.Pt cei care vor fi acolo,poate ne intalnim si bem o bere impreuna.Drum cat mai placut.

Ps:as vrea sa prind si eu putina zapada.

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii care au plecat de azi acasa, ajunserati cu bine?

 

Atasez si o poza din excursie:

 

 

post-15231-1245606608_thumb.jpg

 

 

Doi dintre noi ne-am intors de la Predeal, ca mi-a picat alternatorul ( 3 fire impuscate)..

Am ratat o tura minunata...abia astept sa se intoarca, sa vedem pozele...

 

Cei cu 6 transalpuri care pleaca week-ul viitor, mai primiti 2 transalpuri?

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Emilian.

 

Cei trei care au plecat ieri spre Bucuresti au ajuns cu bine, dupa ce l-am lasat pe Dumi meseriasu' la Rm.Valcea. Detectorul lui de radar ne-a scapat de bani de dat la Pulitia Romana.

 

De la Pitesti, am evitat autostrada incercand drumul prin Gaesti - Chitila. Cam plictisitor ... plin de comune/sate care au doar indicatoare de intrare in ele. De iesit ... am vazut doar la vreo 2-3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Emilian.

 

Cei trei care au plecat ieri spre Bucuresti au ajuns cu bine, dupa ce l-am lasat pe Dumi meseriasu' la Rm.Valcea. Detectorul lui de radar ne-a scapat de bani de dat la Pulitia Romana.

 

De la Pitesti, am evitat autostrada incercand drumul prin Gaesti - Chitila. Cam plictisitor ... plin de comune/sate care au doar indicatoare de intrare in ele. De iesit ... am vazut doar la vreo 2-3.

Salut Kata4, las sa dea altii care merita bani la Militai noi sa fim sanatosi. Si eu am ajuns cu bine acasa. ma bucur ca toata lumea a fost multumita si ca au ajuns cu bine acasa, sper ca si Berty cu Ati si Ovy or ajuns cu bine acasa, iar tie Alex drum bun in continuare. Respect si Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceau la voi ! Am ajuns de o ora cu bine !

 

Ma pun si deschis un topic pe " Imagini calatorii pe 2 roti " sa postati acolo poze , filmulete , poveste ... ce vreti voi !

 

Intrati AICI !!! si bagati poze si tot ce aveti. Mersi ! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina plimbare.

Mda , fain o fost ! :)

Daca o sa vrei poti sa pui poze si la sectiunea " Imagini Calatorii pe 2 roti " unde am continuat cu " povestea " acestei ture...

 

Mersi ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...