Sari la conținut

Accident mortal Craiova


maxu'
 Share

Postări Recomandate

Conducator moto sunt acum. o conduc, inca nu sunt motociclist pentru ca nu am dreptul de a o conduce.

acum esti un infractor (sanctiunea este penala pentru conducerea unui vehicul fara permis adecvat categoriei, constituie infractiune), suna putin ciudat, dar legal asta este incadrarea. iar dupa ce iti vei lua permisul vei fi un posesor de motocicleta cu acte in regula. ca multi altii.

motociclisti se numesc acei oameni care ........ mai ai de pedalat pana acolo. aceasta calitate vine cu timpul, cu experienta, la unii mai usor, la altii mai greu, unii niciodata (ori nu apuca, ori nu sunt facuti).

gasca celor care spun "ce ba, voi nu ati gresit niciodata?, nu ati mers fara permis, fara casca, fara motor inmatriculat, ..., care e fara de greseala sa dea cu piatra" te asteapta cu drag. du'te repede sa prinzi un loc la tribuna.

fiecare insa face ce vrea, legea e pentru restul (prosti) si toti au obligatia sa o respecte, doar jmekerii nu. zi tu, nu asa ca ne-ai spus ca megi fara permis sa te dai putin (doar putin) mare?

 

semnat: un admirator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pacat de prostia lor ... sincer mie imi pare rau doar pt faptul sa sunt oameni si nu meritau soarta asta ...dar au cautat-o cu mana lor ...si pasageru se urca pe motor cu un taribilist dinasta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esecul scolii romanesti in educarea tinerilor, esecul familiei in a-si struni odraslele, esecul Politiei Rutiere, esecul in alegerea prietenilor...

Mai sunt multe...

 

Suntem un popor liber... scoala, politia, justitia sunt lucrurile pe care noi le alegem si/sau le acceptam.

 

Daca nu sunt bune cine sa le schimbe? Mama si tata dupa decenii de comunism? O clasa politica putreda pana la miez care ne-ar vinde pe toti pentru o friptura si o sticla de tuica?

In Franta ardea acum guvernul din temelii daca se intamplau furaciunile si nedreptatile de la noi. Aici ce se intampla? Ne lamentam pe forum. Asteptam sa intoarca Dumnezeu roata.

 

Revolutia aia care cica a fost nu a venit si nici nu va veni prea curand... pentru ca romanul stie sa intoarca armele nu sa tina capul sus. Ca sus risca sa-l taie sabia.

 

Dar destul cu offtopic-ul. Mai bine asteptam urmatoarele 195474638723 de accidente identice ca sa ne dam cu parerea si sa porcaim copii astia care mor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adic ai casca scumpa, permis, cauciucuri in stare perfecta, motor impecabil.

Stiam ca unul din "voi" va raspunde.

 

Multumesc

numai eu stiu cat am impins la ea cand am cumparat-o (nu era inmatriculata, evident), chiar daca mi s-a spus in fata sa ma sui pe ea insa am refuzat fiindca stiam ca-i ilegal... cati bani am bagat inechipament si... in casca... (si da, pot sa ma laud ca am cea mai scumpa casca si am cumparat-o fiindca stiam ca e cea mai buna in domeniu)

 

cat despre kw, a mea de ex are vreo 16; legal, nu?

 

unii nu suntem insa motociclisti :D in opinia ta doar niste din niste "papa lapte" fiindca n-am facut ilegalitati ca doar tot este la moda.

 

scz de offtopic dar chiar nu m-am putut abtine.

 

bafta tuturor motociclistilor si "motociclistilor".

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg putin, in locuri neaglomerate, cat sa imi fac damblaua.

 

O singura rugaminte am, hai sa nu stricam topicul cu discutia asta, este un topic despre moartea unui om. RIP.

 

si ce? brei sa-ti facem topic separat? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instinctul de autoconservare > capacitatea individului de a se autoproteja fara neaparat vointa lui .

Instinctul asta zic eu ne e transmis genetic si il cultivam inca de mici ....atunci cum draq sa nu porti casca ???!

A nu purta casca este echivalent cu a sari intentionat de la etajul 2 cu speranta ca nu dai cu sfecla de pamant si nu-ti rupi nimik.

Daca acest instinct ar fi functionat "motoristii" ar fi trebuit sa incetineasca la vederea farurilor daciei care vrea sa faca stanga prin fatza lor ........sigur conservarul avea farurile aprinse . Cred si sustin ...farurile nu erau aprinse pt a nu fi reperati de gabori ...asta a fost greseala lor fatala . CRED SI SUSTIN ...INAINTE DE PERMIS CATEGORIA A TREBUIE MERS MACAR 1 AN CU CATEGORIA B !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de prostia lor ... sincer mie imi pare rau doar pt faptul sa sunt oameni si nu meritau soarta asta ...dar au cautat-o cu mana lor ...si pasageru se urca pe motor cu un taribilist dinasta ...

Nu sunt de acord! Nu erau oameni.. erau niste copii idioti, care au mierlit-o pe barba lor. Repet: Te poti nimeri in fata urmatorului putzoi cu 57% teribilisme in aerul expirat.. sau copilul tau.. sau nevasta/sora/mama.. Sunt din ce in ce mai multe anunturi de genul acestuia. Din acest motiv, aproape ca ma bucur de fiecare data cand aflu ca inca un "periculos" periculos (da, e scris de doua ori, incercati sa intelegeti ghilimelele :D ) s-a curatzat..

 

Pentru nushcine spunea ca trebuie sa mergi cu B-ul un an: wake up, neica! Nu-i nevoie decat de cap pe umeri.. uite cati posesori de categoria B (detinatori ai acesteia de ceva ani) sunt pe strada, si tot degeaba au covrigu' ala in maini!! Si posesorii de B mor pe capete, marele lor noroc (si un lucru pentru care incepe sa-mi fie ciuda) e ca sunt mult mai bine protejati in conservele alea.. Altfel nu s-ar mai fi ajuns la numarul asta impresionant de masini pe cap de locuitor.. nu ar mai fi existat "accidente usoare", si iti garantez ca nu ar mai fi fost mereu treij'da milioane de "elevi" la categoria B in momentul in care ZILNIC ar fi fost cativa putrezatori si multi multi multi in spital.. Mi-e lene si sila sa caut o statistica despre numarul de accidente "usoare" in care au fost implicate doar conserve, dar imagineaza-ti cat de frumos s-ar fi curatat strazile de toti impresarii daca n-ar fi avut siguranta masinii.. Daca, in loc de asta, ar fi fost la fel de expusi ca noi, ba chiar mai expusi, pentru ca (precum putzoii din cazul de fata) casca si echipamentul sunt accesorii care dau cu minus la culnez, nu?

 

Mi-e scarba.. sper sa se curete cat de multi e nevoie pana raman doar aia capabili sa bage la cap ca "culnez"ul n-are ce cauta pe doua roti..

 

Hai sa-i raspund si lu' neica ala cu "daca n-ati [aberatii]xoxoxoxox[/aberatii] nu iesteti motoretijdi.." Ce noroc avem ca limba romana este in permanenta dezvoltare! Sunt atatia care doresc sa adauge definitii acestui termen: motociclist. Din punctul meu de vedere e o aberatie:

 

MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. 1. S.m. Âşi f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2. Adj. Care aparține motocicliÂştilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliÂşti sau la motociclism; care foloseÂşte motocicleta. – Din fr. motocycliste.

 

Pana si permisul de conducere este "optional" pentru a fi considerat motociclism, lasati-ma cu aberatiile astea!! Nu faceti decat sa transformati termenul intr-un cocalarism.. intr-unul "onorabil", insa.. Fi-mi-ar scarba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din zona, stau la cateva sute de metrii de accidentati dar desi aveam B-ul nu am iesit pe Bariera pana in clipa cand am avut A-ul, decat odata dar am mers cu mare grije. Ei sunt 2 dintre baietii de treaba ai cartierului ( de fapt acum unul din ei mai este). Ce pot zice, viteza lor s-a presupus dupa cum s-a blocat acul, ceea ce e destul de veridic. Daca n-au avut far cum am auzit, la fel, si-au facut-o cu mana lor. Am fost aseara p-acolo, dupa urme imi pare ca masina s-a pozitionat standard intre linii sa astepte sa treaca motocicleta si cred ca motocicleta a agatat. Ultima parte e o presupunere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi amintesc ca acu' 3 ani cand am dat de permis, pt ca motoreta mea depasea cu vreo 5 kw limita maxima de putere admisa precum si raportul greutate forta, l-am intrebat pe profu de legislatie in ce consta testul suplimentar. n-a stiut sa raspunda insa a sunat un politai si l-a intrebat. nu a stiut nici ala. raspunsul a fost : ''mergi linistit ca daca nu stie sefu tablagii sigur nu stiu"

 

de atunci din curiozitate intreb asta mereu cand prind un instructor sau un politist. legea a ramas tot fara aplicatie.

 

de obicei incepatorii isi iau motoare cu putere cel putin dubla fata de ceea ce incearca sa zica legea(foarte timida la noi)

 

daca nu stiu aia care-s platiti sa stie (de la mic la mare) la ce sa ne asteptam de la un copil???

la ce sa ne asteptam de la parinti (care n-au nicio treaba cu motociclismul) cand inalnim motociclisti care intreaba "da ce ma dr-u de 350 are putere sa urce cu 2 persoane dealu ala?". daca-l intreaba un copil pe motociclistu ala....ce zici de o motoreta de 250-350? care o fi raspunsul?

 

 

am fost si eu prin ceva tari s-am constatat ca nu omu-i mai educat sau mai civilizat ca noi...nici pe departe, insa sistemul ii rupe sistemul nu le permite sa iasa din cuvantul legii.

 

incepatorii ar trebui sa poarte obligatoriu un semn distinctiv pe motor(lamaie sau ceva de genu) iar nenea politaiu sa stie si sa aiba ce-i face daca respectivu are cai putere sa traga o garnitura de tren.

 

amin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce amuzant e cand abia scapati de comunism plangem dupa influenta "sistemului". O singura ora de educatie rutiera la scoala cu niste poze extra-explicative si sa vezi cum aprindea ala farurile si isi punea casca in cap.

 

Care scoala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu R6-le pe strada prin locuri neaglomerate fara permis.....bun asha. :D

Hai sa vb despre tine....ca aia oricum s-au dus si nu-i mia invie nimeni. Uite....eu am o mare nelamurire...si te rog sa nu te supere intrebarea mea, dar chiar nu inteleg.

Daca la un pusti de 17 ani, inteleg ca nu are dreptul legal sa dea de permis...si tentatia e mai mare decat cretul de pe creier la varsta aia...si se suie pe motor...masina...ce mai conduce el...la cineva de 26 de ani nu inteleg. sa scrii si sa citesti e clar ca stii...ptr ca scrii aici. Nu esti capabil sa-ti iei permisul? Nu-ti dau astia testul psihologic? In ambele cazuri....esti un pericol. Ori ca nu iei testul, ori daca nu esti in stare sa iei sala sau poligonul.

Care-i de fapt raspunsul? Ce te face sa ignori toate pericolele la care te expui conducand fara permis? Dupa cum vezi am facut abstractie ca e r6. Vb in general...de ilegalitate (penala)

 

Daca observi spun ca mai am o saptamana, nu ca nu iau testul, nu ca nu sunt in stare sa fac poligonul. lipsa timpului mi-a intins scoala pe o perioada mult prea lunga. maine am sala si sper miercurea viitoare poligonul.

Obisnuiesti mereu sa tragi concluzii inainte sa cunosti datele problemei ?

Si inca o intrebare, fara suparare, citesti in cafea de spui ca sunt inapt sa iau testul? :P

 

Iliuta, tu esti ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum esti un infractor (sanctiunea este penala pentru conducerea unui vehicul fara permis adecvat categoriei, constituie infractiune), suna putin ciudat, dar legal asta este incadrarea. iar dupa ce iti vei lua permisul vei fi un posesor de motocicleta cu acte in regula. ca multi altii.

motociclisti se numesc acei oameni care ........ mai ai de pedalat pana acolo. aceasta calitate vine cu timpul, cu experienta, la unii mai usor, la altii mai greu, unii niciodata (ori nu apuca, ori nu sunt facuti).

gasca celor care spun "ce ba, voi nu ati gresit niciodata?, nu ati mers fara permis, fara casca, fara motor inmatriculat, ..., care e fara de greseala sa dea cu piatra" te asteapta cu drag. du'te repede sa prinzi un loc la tribuna.

fiecare insa face ce vrea, legea e pentru restul (prosti) si toti au obligatia sa o respecte, doar jmekerii nu. zi tu, nu asa ca ne-ai spus ca megi fara permis sa te dai putin (doar putin) mare?

 

semnat: un admirator

 

nu extrage doar o fraza din ceea ce am spus.

am incercat doar sa subliniez ca merg fara permis in locuri in care nu pot pune pe nimeni in pericol si port echipament full pentru a nu ma pune nici pe mine.

 

 

INFRACTĂR, -OĂRE, infractori, -oare, s.m. Âşi f. Persoană care a comis o infracțiune

 

din cate stiu infractiunea este atunci cand conduci fara aposeda un permis de conducere pe un drum public, eu momentan nu am spus asta, dar inca o data vad ca multi sunteti rude cu mama omida si cititi in cafea.

 

Posesor de motocicleta cu acte in regula sunt si acum, motocicleta are toate actele trecute pe numele meu si culmea, toate in regula.

 

am spus locuri neaglomerate, asta poate insemna , camp, padure, cer, apa, dormitor, nu neaparat drum public.

 

Hai mai dati o data in ghioc si vedeti ce mai ghiciti. Ce imi place cand se completeaza spatiile libere cu imaginatia fiecaruia.

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, nu este locul pe acest topic pentru asa ceva. Dar cum ajungi tu cu R6 intr-un loc "nepublic", mergi ca pasager pana pe amkart si acolo te dai, sau pana in padure si te dai cu R6 enduro? Nu cred, in parcarea din spatele blocului unde crezi tu ca e liber si nu oui pe nimeni in pericol, este tot domeniu public, deci infractiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, nu este locul pe acest topic pentru asa ceva. Dar cum ajungi tu cu R6 intr-un loc "nepublic", mergi ca pasager pana pe amkart si acolo te dai, sau pana in padure si te dai cu R6 enduro? Nu cred, in parcarea din spatele blocului unde crezi tu ca e liber si nu oui pe nimeni in pericol, este tot domeniu public, deci infractiune.

 

Fill the blanks ...

 

o tin in padure legata de pom, cobor cu ea in ocean si ma dau pe fundul oceanului, pana acum nu a depus plangere niciun peste.

 

e prea putin important cum, unde , ce...

 

incercati sa extrageti partile bune, nu faptul ca nu am eu permis. nu mai stau sa umplul topicul saracului baiat cu toate tampeniile si v-as sfatui sa procedati la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fill the blanks ...

 

o tin in padure legata de pom, cobor cu ea in ocean si ma dau pe fundul oceanului, pana acum nu a depus plangere niciun peste.

 

e prea putin important cum, unde , ce...

 

incercati sa extrageti partile bune, nu faptul ca nu am eu permis. nu mai stau sa umplul topicul saracului baiat cu toate tampeniile si v-as sfatui sa procedati la fel.

 

are dreptate. e doar inca un idiot care se da permis pe fundu oceanului. probabil curand va incerca si pe la doi metri pe sub pamant. dati-i pace. lumea are nevoie de organe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti care e faza? Cel ce a murit avea 2 variante: sa faca la stanga de unde statea si sa intre pe Bariera la juma de kilometru mai incolo, sau sa faca la dreapta si sa se duca spre camp ( cu drum) care incepea de la juma de kilometru. A ales stanga

Editat de Bicious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate. e doar inca un idiot care se da permis pe fundu oceanului. probabil curand va incerca si pe la doi metri pe sub pamant. dati-i pace. lumea are nevoie de organe

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai foarte mare dreptate!! cum te poti urca pe motor fara casca si fara far aprins? hai ca fara permis cred ca neam dat cam toti cel putin 50metri dar cu pasager, fara casca, si fara far aprins................. nu as face asa ceva acum au aprinse lumanari totusi unii tineri din ziua de azi din neatentia parintilor isi iau motoare de care nu au habar si care nu au nici cea mai mica cunostinta despre circulatia pe drumurile publice si despre siguranta pe doua roti, si ajung sa fie postati la topicul accidente dumnezeu sa ii ierte

Majoritatea sunt si prea infatuati sa intrebe pe cineva mai avizat despre motociclete sau tehnici de condus... Boala romaneasca, se poarta de parca le stiu pe toate. Pe de alta parte mai sunt si bikeri adevarati care se poarta de parca stiu tot, si lipsa lor de colaborare denota faptul ca sunt 0... Aceeasi boala romaneasca, infatuare dusa la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca oricui i se poate intampla sa ii taie cineva calea, nu iau apararea nimanui dar sunt multi soferi chiar inconstient de nepasatori fata de ceilalti participanti la trafic

 

deocamdata tot ce s-a determinat legal este ca victima nu avea permis si casca, viteza a fost determinata doar din imaginatia unora, iara faza cu farul stins doar din delcaratiile soferului

 

oricum eu ii compatimesc pe toti cei implicati, desi tind sa cred ca soferul are 90% din vina doarece motocicleta ii venea din fata pe un drum iluminat...

 

 

 

Tare asta!

Imi iau un camionoi (n-am permis, dar se pare ca nu-mi trebuie!!!) si rup tot ce nu-mi acorda prioritate. Carmagedon iese. Si dupa parerea "avizatilor" colegi de forum sunt curat ca lacrima. Sau am doar MAXIMUM 10% vina. Corect?

Care ai o basculanta de vanzare?

 

 

P.S. Ai draq nemti cu legile lor!!! Auzi tu, sa interzica mersul pe motoare cu multi cai daca n-ai 2 ani de experienta! Ce idioti! Pai la noi pustanii merg pe racheta inainte de a spune mama!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , eu ma dau fara permis, recunosc. Dar incerc pe cat posibil sa nu trezesc cei 120 de cai si sa ma folosesc de cat mai putini. port echipament full, am grija si nu o alerg. momentan sunt bine si nu mi-am pus viata mea si nici a nimanui in pericol pentru ceea ce fac. mai am 1 saptamana si devin motociclist :D

 

 

Frate esti cam obosit. Ai ales perfect si motocicleta. Este chiar de incepator. Are doar 120 de ponei? Sper sa nu aud aici despre tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...