Sari la conținut

Motociclist înfipt într-o autoutilitară


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

http://www.clon.ro/stiri/cluj/articol/moto...090519-12094682 1490623.jpg

CLUJ-NAPOCA. Un tânăr a fost rănit în jurul prânzului după ce a intrat cu motocicleta pe care o conducea într-o maÂşină aparținând Consiliului Județean Cluj. Din primele cercetări se pare că Âşoferul autoutilitarei nu a acordat prioritate de trecere motociclistului. </H3>Accidentul a avut loc la intersecția străzilor Observatorului Âşi Rapsodiei, unde Âşoferul maÂşinii aparținând Consiliului Județean a efectuat un viraj la stângă fără a acorda prioritate de trecere motociclistului care circula regulamentar. În urma impactului deosebit de grav, motociclistul a intrat din plin în maÂşină. ,,Eu eram pe partea cealaltă, autobuzul era pe prima bandă, pe a doua a apărut motociclistul nu Âştiu din ce poziție, cum a depăÂşit, când a fost în dreptul autobuzului a accelerat, o fi pus frână chiar în fața dubei, a intrat direct cu motocicletă cu tot în înauntru. Avea viteză. S-o fi speriat, că a accelerat în loc să încetinească. Eu am fost cea care a sunat la 112. AÂşa a dat de tare de o ieÂşit cu capul în partea cealaltă Âşi pe urmă a căzut în cap ? a declarat Marinela Bolboacă, martor la accident.

 

La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje SMURD care au acordat îngrijiri motociclistului, aceÂştia declarând că starea de sănătate a acestuia este bună. ÂŞoferul vinovat de producerea accidentului a fost testat cu aparatul etilotest, valorile indicând faptul că nu a consumat băuturi alcoolice. ,,Din primele cercetări reiese faptul că autoutilitara marca Volkswagen a efectuat virajul stânga la intersecția străzii Observatorului cu strada Rapsodiei Âşi nu acordat prioritate de trecere motociclistului care circula regulamentare din sens opus. Se pare că accidentul este uÂşor, aÂşteptăm concluziile medicilor? a declarat agent Florin Costan, de la Serviciul Poliției Rutiere Cluj.

 

Traficul pe strada Observator s-a desfăÂşurat cu greutate mai bine de o oră.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

a avut noroc ca a iesit pe cealalta parte.. daca nu iesea se strivea in interior.speram ca e bine motociclistul.Cine are detalii sa scrie despre starea lui.

ciudat accident oricum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost foarte norocos.Usa a preluat prin deformare tot socul.(vezi ca geamul de pe partea opusa usii e intreg,nu a iesit pe acolo).Noroc chior.Daca nu exista usa acolo se strivea de caroserie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca a avut zile!

mai rar asa bafta!

cum draq, de nu a cazut motoru langa masina ci a intrat cu totul inauntru......s-o mai zburat si prin geam pe partea cealalta!

 

insanatosire grabnica motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare accidentul. insanatosire grabnica!!!dumnezeu il iubeste!

poze aici. http://media.clon.ro/bildserie/clon/Accide...009/index.shtml

totusi avea o casca care nu lasa de dorit

 

 

poti sa ai casca lui peste... casca te salveaza daca te lovesti la cap... nu daca te izbesti cu tot corpul de un obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
poti sa ai casca lui peste... casca te salveaza daca te lovesti la cap... nu daca te izbesti cu tot corpul de un obiect.

zici foarte bine, dar cred ca in cele mai multe accidente moarte e provocata de loviturile la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost un accident ...cumva surprinzator...undeva in oltenia .Motoristul intra prin geamul lateral sofer , ii f..te o casca in gura soferului de-l baga in coma si iese prin parbriz . Soferul moare pana la urma...de motorist ...nu mai stiu.Acu io ma intreb...cine plateste oalele sparte si sanatatea motoristului ?! Nu e ste buna legea in Romanica .Adica el se scuza ca nu a vazut..si eu sufar prin spitale ?! Nu frate... ochi pt ochi si dinte pt dinte ...! Recomand calduros motoristului sa caute soferul si sa-i produca ..idem suferintele trase .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost un accident ...cumva surprinzator...undeva in oltenia .Motoristul intra prin geamul lateral sofer , ii f..te o casca in gura soferului de-l baga in coma si iese prin parbriz . Soferul moare pana la urma...de motorist ...nu mai stiu.Acu io ma intreb...cine plateste oalele sparte si sanatatea motoristului ?! Nu e ste buna legea in Romanica .Adica el se scuza ca nu a vazut..si eu sufar prin spitale ?! Nu frate... ochi pt ochi si dinte pt dinte ...! Recomand calduros motoristului sa caute soferul si sa-i produca ..idem suferintele trase .

Nu stiu daca ala care a intors aiurea peste linia continua (sau dubla continua) fara sa semnalizeze chiar a murit cum spui tu, dar motociclistul din Caracal care a intrat prin geamul unei masini in Craiova e bine-mersi si a facut post aici acum ceva vreme ca sa ne anunte ca a iesit din spital si ca a scapat binisor (a avut ceva fracturi dar e tanar si voinic asa ca s-a reparat).

A mai fost un caz undeva prin Alba anul trecut cand unul a intrat prin geamul masinii si soferul macaronar a plecat la spital cu colier din ala la gat si se pare ca avea fractura de coloana pentru ca si-a luat o casca in barba, iar motociclistul a scapat cu casca infipta in interiorul usii din stanga a masinii. Acolo am inteles ca macaronarul vroia sa faca plangere penala pentru lovire, dar i-a facut Politia Rutiera lui dosar penal pentru accident cu victima.

Oricum cazurile seamana si spre deosebire de aproape tot ce citim aici la accidente astea sunt singurele cazuri de care am auzit in care cel cu masina a iesit mai prost decat cel pe motor, pentru ca in ambele cazuri motociclistul a avut norocul sa intre pe geam, nu sa incerce sa treaca prin tabla, si daca apuci sa treci prin geam ai clar un avantaj competitiv fata de sofer (casca, echipament).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

apropo am vazut ca zicea cineva ca ar fi accelerat in dreptul masinii. nu cumva a avut intentia de a o depasi iar in acel moment tipul deja il avea pe directia dubei? am stat si mam gandit bine. alta varianta nu ar fi fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul asta nu de mult il avea , experienta avea , a mai avut motoare de 600 inclusiv si alt r6 .

uni zic ca s`a speriat si a tras de gaz , alti spun ca a incercat sa il evite adevarul numai el il stie important e ca e bine , la telefon nu am dat de el dar am aflat ca starea lui este buna .

 

de accident de sa mai zic . soferi romani .....

 

insanatosire grabnica mihai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi place ce gandesc, dar nu ma pot abtine... ce bine ar fi fost sa fie vreo 3 oameni in duba pe locurile din spate. se invatau unii automobilisti minte. macar cei care au vazut accidentul... Si alta chestie. ce tare ar fi sa ai 80 pe un drum judetean, la 5 m in fata sa se bage o masina de pe un drum lateral, si, stiind ca nu ai cum sa franezi sau sa eviti sa accelerezi.

 

se vede ca e tarziu... numa prostii imi debiteaza mintea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici foarte bine, dar cred ca in cele mai multe accidente moarte e provocata de loviturile la cap.

 

casca pare sa fie un gunoi de vemar...insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu scapa cu o tibie rupta + mici contuzii dintr-un accident in care avea 99% sanse sa moara, si tu tot bosumflat esti?

 

Insanatosire :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata bafta!!! Dumnezeu mai iubeste si pe motociclisti din cand in cand :P :)

 

autoutilitara marca Volkswagen a efectuat virajul stânga la intersecția străzii Observatorului ...

 

in poze se vede un fiat... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...