Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Postat (editat)

Stiti careva o metoda de montare a piesei negre din poza pe un 650 DL 2005 ? Din pacate am doar scutul, exista ceva kituri separate pentru montaj? Multam! 

20240508_010622.jpg

Editat de Adrian.Popescu
Uitat attach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic îți trebuie suportul din spate și două "scoabe" filetate M6 pentru față. Îți fac niște poze orientative după-amiază?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Dacă erau gratis, nu mai era țeapă, corect?

Corect. Si nub ra teapa si daca ii spuneai de la inceput ca sunt pribleme, in asa fel incat omul sa isi asume ca da banii pe ceva ce sar putea sa nu ii fie de folos.

Mie asa imi zice bunul simt. O fi mai acut la mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai înțeles, le-am dat jos că nu erau corect poziționate comenzile, eu neiesind cu mobra câteva săptămâni după achiziționare, din lipsa permisului.

Dar dacă eu sunt țepar, alții sunt zgârciți, deoarece au cumpărat lucruri ieftine, în dauna unora originale. Eu măcar n-am dat bani pe ele (am schimbat uleiul și filtrele la o mobra, i-am pus oglinzi noi, mici, i-am zis omului că nu-l costă nimic manopera dacă îmi lasă oglinzile). Acum nu le mai pun înapoi, că mi-am luat de Aprilia, cum am avut și pe 650. De fiecare dată trebuie să explic, după ce s-au scuipat semințe în capul meu.

Cât despre claxoane, astea sunt ok, e ceva de obiectat? Pe cel original l-am dat cu 50 lei, montaj inclus. Am dat țeapă?

IMG_20240410_200232.jpg

IMG_20240504_190929.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Lucian_M a spus:

claxoane

Fac ca 🚂? De unde și cât? Bine, un cod ceva m-ar ajuta mai mult că sigur le găsesc pe la un furnizor cu care am contract. 🫣

Nu mi-ai zis ce lungime are bena remorcii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a dat a doua zi după ce am luat miarul.

Impresii? Două chestii nașpa: vibrează in draci, iar oala de ambreiaj face zgomot la relanti. In rest, trage de rupe, TC și-a făcut impecabil treaba ieri pe ploaie și aluviuni, consum mediu cca 5% cu pasager (și stil alert când mă apucă), bord cu instrumentar divers, protecție foarte bună cu Givi AirFlow, șaua e destul de confortabilă, frânele conform așteptărilor (foarte ok, mai ales în comparație cu un 650 stock, la al meu am făcut câteva mici upgrade-uri la frâne). Una peste alta, singurul regret e că nu mi-am luat mai din timp miarul. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

Teoretic îți trebuie suportul din spate și două "scoabe" filetate M6 pentru față. Îți fac niște poze orientative după-amiază?

Multam fain. Baga niste poze cand ai timp. Suportul din spate ar trebui manufacturat cumva banuiesc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu, la miar, poate făcut din aluminiu de 5 mm. La 650 îl poți face din platbant de 3 mm, nu-i greu de realizat, se prinde mai ușor decât la miar. Să ajung acasă și îți pun poze, prinderea diferă, dar măcar să vezi, orientativ, cum ar merge. 

*pare, nu poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Adrian.Popescu said:

Stiti careva o metoda de montare a piesei negre din poza pe un 650 DL 2005 ? Din pacate am doar scutul, exista ceva kituri separate pentru montaj? Multam! 

20240508_010622.jpg

Vezi aici manualul... poate iti vin idei: https://www.cosmo-accessories.com/products/suzuki/dl-650-v-strom-2004-2011/skidplate-dl650-vstrom-detail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebare: sigur acel scut e compatibil cu crashbarul de pe moto? La al meu știam că nu se pupă scutul Cosmo cu crashbarul Heed, dar pun mai multă bază pe țeavă decât pe tablă, așa că urmează să îi fac niște prinderi pentru crashbar și aia e.

Aici e prins provizoriu.

IMG_20240415_193817.jpg

IMG_20240415_193807.jpg

IMG_20240415_193801.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, vis-a-vis a spus:

În spate trebuie prins cu brida aia și în față de crashbar...

image.thumb.png.13cdc557725e8fdd02df563827faf0a7.png

Ala e. Poti te rog sa ma ajuti cu linkul acela ? Nu reusesc deloc sa gasesc pe site si poza pusa de tine nu se mareste suficient incat sa identific piesele exact. In mare mi-am cam dat seama care e treaba. Multumesc pentru ajutor baieti si calariti cu placere ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Lucian_M a spus:

Nu. E cel pus de colegul de mai sus. Intre timp am reusit sa il si deschid. Asa ca multam baieti. Problema rezolvata. Mai revin cu intrebari daca e cazul( sper ca mai rar) 😀

Mobra e blana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2024 la 1:33, Adrian.Popescu a spus:

Stiti careva o metoda de montare a piesei negre din poza pe un 650 DL 2005 ? Din pacate am doar scutul, exista ceva kituri separate pentru montaj? Multam! 

20240508_010622.jpg

Salut. Eu mi-am croșetat unul din tabla de alu de 4mm pt al meu DL650XT 2022. Am găsit pe stormtrooper un desen, l-am ajustat, mockup din tabla de 0.5mm, ajustat din nou, salvat dxf si trimis la CNC pt tăiere si indoire. Dacă te ajută caut desenul sa ți-l modifici pe modelul tau de scut. 

17153254649774913938225583146404.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cra a spus:

Salut. Eu mi-am croșetat unul din tabla de alu de 4mm pt al meu DL650XT 2022. Am găsit pe stormtrooper un desen, l-am ajustat, mockup din tabla de 0.5mm, ajustat din nou, salvat dxf si trimis la CNC pt tăiere si indoire. Dacă te ajută caut desenul sa ți-l modifici pe modelul tau de scut. 

17153254649774913938225583146404.jpg

M-ar ajuta daca as gasi schita pt brida de prindere cu cotele ca sa incerc sa o fac la un cnc. Alternativa este sa incerc sa o fac singur, eventual cu un "mulaj" de carton si 100 de masuratori pe parcursul operatiunii 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian.Popescu a spus:

M-ar ajuta daca as gasi schita pt brida de prindere cu cotele ca sa incerc sa o fac la un cnc. Alternativa este sa incerc sa o fac singur, eventual cu un "mulaj" de carton si 100 de masuratori pe parcursul operatiunii 🙂

Las mai jos un link...nu pot face upload aici la pdf. Varianta asta a mai necesitat ceva modificări înainte de cnc. Vezi cum se potrivește la tine. 

Download link
https://wetransfer.com/downloads/0a535b953445c8fbac66b5c2fd82020520240510113442/da0b252f123d622e5dff51af20a4d04920240510113459/247c2c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cra a spus:

Las mai jos un link...nu pot face upload aici la pdf. Varianta asta a mai necesitat ceva modificări înainte de cnc. Vezi cum se potrivește la tine. 

Download link
https://wetransfer.com/downloads/0a535b953445c8fbac66b5c2fd82020520240510113442/da0b252f123d622e5dff51af20a4d04920240510113459/247c2c

Multam fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...