Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Trebuie sa imi schimb gumele si am o mare dilema.

Ca si cum nu era suficient faptul ca nu stiu incotro sa o apuc, am mai gasit si un site destul de destept unde sunt date note cauciucurilor in functie de cativa parametrii (temperatura, rulare si franare pe carosabil ud sau uscat, stabilitate, confort, etc... ).

Situl este: http://maxitest.moto-station.com/ si prezinta pareri referitoare la motociclete, dar si la cauciucuri.

M-am uitat pe mai multe review-uri pe net, dar mai tare m-am bagat in ceata.

 

Nevoia mea de cauciucuri ar trebui sa raspunda la urmatoarele criterii:

1. mobra trebuie sa ma care pe mine plus bagaje & nevasta

2. mers 90% pe sosea si 10% pe forestiere (offroad - ocazional spre deloc)

3. aderenta buna vara, dar si pe asfalt umed si rece

4. nu conteaza daca se "consuma" repede .... prefer sa le schimb mai des decat sa imi rup gatul

5. nu este hotarator pretul de achizitie

6. vreau altceva decat cauciucurile originale care nu sunt stralucite (Bridgestone Trail Wing).

 

Din review-uri a reiesit ca alegerea potrivita ar fi undeva intre Metzeler Tourance si Michelin Anakee.

Pe situl ala de care spuneam mai devreme, fiind frantuzesc :D Michelin are nota mai buna.

Toti motoristii nemti (BMW R1200GS) pe care i-am intalnit pe drumuri si cu care am stat de vorba erau 100% pentru Metzeler Tourance :P .

Daca toti au luat in calcul si varianta de offroad, este un domeniu care nu ma incalzeste foarte tare. In sprijinul aceluiasi argument, "LONG WAY ROUND" s-a facut tot cu Metzeler Tourance. :D

 

Experienta apropiata imi spune insa asa:

1. Metzeler Tourance montat de 2 amici pe DL a demonstrat ca nu este chiar nemaipomenit.

2. Michelin Anakee am avut eu pe F-ul meu (BMW) si mi s-au parut dure si fara o aderenta deosebita (poate erau imbatranite) dar, asa cum am mers si iarna cu ele, mi s-au parut mai bune decat Metzeler la temperaturi scazute.

 

Dilema ramane aceeasi ..... eu cu ce ma "incalt" ? Dati si voi o idee, poate ma luminez si eu. :lol:

 

Metzeler Tourance...pararea mea e ca-s cele mai bune..ea asta poarta.. :rose:

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai probleme la 10-15 grade pe umed?cati km mergi cu ele?

 

Sal

probleme deosebite nu sunt ;se comporta bine pe la drum ..un prieten a mers cu ele pe un gs650 aprox 20.000km

cauciucurile bridgestone originale au tinut 6000 km la v-stromul meu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea despre calitatile cauciucurilor cred ca, contine si o mare doza de subiectivism. Putini dintre noi au atat de multa experienta sa testeze aderenta la limita si sa poata face comparatie. Eu pot sa spun doar ce am simtit eu. Am avut pe BMW F650 , Bridgeston si la o franare mai energica pe dungile vopsite si pe ud si pe uscat, mi-a fugit statele si asta de cateva ori. Dupa un timp le-am schimbat cu Metzeler Tourance si am facut aceeasi manevra special pe aceleasi dungi vopsite si nu s-a intamplat nimic neplacut. Deci dupa mine Metzler Tourance sant mai bune, dar asta este o parere personala bazata pe o experienta personala. Daca mai intrebi 10 persoane sigur vor fi multe pareri divergente, iar testele de prin reviste sant cam ca sondajele de opinie de la noi, castiga cel ce plateste testele. Eu ramin fidel Metzler Tourance desi sant sigur ca in anumite conditii alte cauciucuri pot fi mai bune. Cred ca mai important este sa testezi gradat cauciucul pe care-l ai si sa incerci la utilizarea de zi de zi sa nu-l duci chiar la limita. :D

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BEST TABACCO MONEY CAN BUY! Ia-le pe cele mai scumpe, sunt si cele mai bune! :D

Ma gandesc inca daca ai postat in gluma sau chiar vorbesti serios. :lol:

 

Da Mare Mahar, dar Bridgestone au aderenta cea mai buna, rece sau cald; umed sau uscat!Noroc!

Fara suparare, dar avand in vedere ca abia ai fost la revizia de 1000 de km, ar trebui sa nu te pronunti asupra calitatii cauciucurilor originale.

Si mai ales, te sfatuiesc sa nu mai fii atat de sigur ca sunt atat de bune. Pot sa te asigur ca sunt cele mai proaste cauciucuri pe asfalt ud pe care le-am intalnit vreodata. Si iti spun asta pentru ca toti in vest le-au schimbat rapid de proaste ce sunt, iti spun asta dupa ce un amic de-al meu a pilit DL-ul pe o parte dupa ce a alunecat pe asfalt umed pe drum relativ drept dar in panta, iar mie mi-a fugit fata la iesire din ac de par la urcare in munti cu vreo 30cm. Sunt niste cauciucuri care nu exceleaza nici pe asfalt uscat, pe viraje abordate la nivel de pilit scaritele avand reale sanse sa piarda aderenta.

Iti doresc cu adevarat "asfalt uscat" cu cauciucurile alea, pentru ca pe umed mai bine stai acasa sa nu iti fracturezi si celalalt picior. :D

 

Astept in continuare parerile V-strom-erilor, dar nu exprimate in gluma. Pentru poante, exista sectiunea "FUN".

Sapaturile dupa gume continua, desi cred ca pana la urma o sa aleg Anakee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am postat in gluma, e parerea mea legat de anvelope.! Merci de grija, o sa te anunt cand se intampla sa imi fracturez si celalalt picior, dar la primul s-a intamplat la parasutism! M-am referit la Bridgestone ca fiind bune la un pret rezonabil, daca-ti iei Michelin mi se pare ca sunt cele mai scumpe si asa vii la vorba mea.Sa fii convins ca tot Michelin o sa iau si eu, daca nu-mi rup ceva pana atunci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am postat in gluma, e parerea mea legat de anvelope.! Merci de grija, o sa te anunt cand se intampla sa imi fracturez si celalalt picior, dar la primul s-a intamplat la parasutism! M-am referit la Bridgestone ca fiind bune la un pret rezonabil, daca-ti iei Michelin mi se pare ca sunt cele mai scumpe si asa vii la vorba mea.Sa fii convins ca tot Michelin o sa iau si eu, daca nu-mi rup ceva pana atunci!

 

Ok, bine. :D Stiu ca te-ai accidentat la parasutism. Dar ai oricum grija mare cu gumele originale, mai ales dupa cca. 6000km, cand isi schimba substantial proprietatile. Pe la 9000km incepe sa imbatraneasca cauciucul. In cel din fata, in santurile din cauciuc, mie mi-au aparut fisuri inainte de 10.000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu am cauciucurile ei initiale, astea fiind Bridgestone. Acum am 25000km cu motorul si a venit timpul sa le schimb. Ca optiuni aveam Metzeler si Michelin. Din ceea ce am citit pe alte siteuri, am observat ca parerile sunt impartite. Erau argumente atat pro cat si contra pentru Tourance si Anakee. Intr-un final am ales Anakee datorita faptului ca am prieteni care le folosesc si sunt multumiti. este, intr-adevar o parare subiectiva dar alta mai buna nu am :D .

 

Saptamana asta imi vin cauciucurile, le voi pune si va voi tine la curent cu comportamentul lor.

Referitor la Bridgestone, aceeasi problema am avut-o si eu, in sensul ca alunecau prea repede in momentul franarii, parca nu aveau nicio aderenta ( mentionez ca am incercat chestia asta pe astfel ud, pe vopsea si pe astfal uscat dar fara sa le incalzasc inainte :lol: )

 

Zi buna tuturor, :D

 

Alex

Editat de EricDraven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am interesat de cauciucuri Metzeler Tourance pt V-Strom si costa 1000 ron perechea cu montaj si echilibrare. Astept targul poate nimeresc vreo reducere cat de minuscula. :blbl:

 

Salutare. Imi poti recomanda unde as putea sa-mi montez si sa-mi echilibrez cauciucurile? Mi-am luat ieri Michelin Anakee si acum stau in dubiu unde as pute sa le montez :D

 

Multumesc mult :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat si echilibrat cauciucuri la Pneurom pe soseaua de centura spre Domnesti, iar de alte service-uri am auzit de la prieteni : Bd. Timisoara vulcanizarea de linga magazinul Suzuki si atelierul din spatele Mc Donalds de la Polizu. :crack:

 

--- Mesaj completat în 13 Mar 2008 19:56 -------------
ErikDraven cat te-au costat cauciucurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat si echilibrat cauciucuri la Pneurom pe soseaua de centura spre Domnesti, iar de alte service-uri am auzit de la prieteni : Bd. Timisoara vulcanizarea de linga magazinul Suzuki si atelierul din spatele Mc Donalds de la Polizu. :crack:

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Mar 2008 19:56 -------------</small><br/>ErikDraven cat te-au costat cauciucurile?

 

Salve.

Multumesc mult pentru raspuns. Cauciucurile m-au costat 1150 Ron si le-am cumparat de la Magazinul Yamaha din Ghencea. Am observat ca tu ai facut o afacere mai buna, 1000 ron plus montat si echilibrat :blbl: Asta e, trebuia sa ma interesez pe la mai multi dar...e ok si asa. Cei de la Yamaha au fost super de treaba, in 5 zile mi le-au adus

 

Bafta,

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Si eu recomand Anakee. Le-am schimbat de 1000 de km si cel putin ca aderenta sunt mai bune ca cele originale care oricum aveam profilul cam bulit. Mie mi le-a adus cel care mi-a vandut moto si au costat 250 EUR. De montat le-am montat la United Motors pe Vacarescu ca la Polizu' si peste drum nu aveau meseriasii sculele la ei ca era iarna.

 

Aseara m-am intors dintr-un concediu in Austria de unde am cumparat un tank protector (sau mai exact tank bra).

 

N-am facut poze de cum l-am montat pentru ca e extrem de simplu, dar va atasez produsul final.

 

Costa 106 EUR.

 

 

nu vreu sa fac reclama nimanui dare aici pe forum un tip din Cluj foarte serios cu preturi NORMALE /index.php?showtopic=79226

post-12219-1205691243_thumb.jpg

post-12219-1205691330_thumb.jpg

post-12219-1205691413_thumb.jpg

post-12219-1205691498_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparatori pt maini gasestila B&S cam scumpe (parca 100euro), dar se potrivesc ca functie si design. Scut gasesti tot la ei sau pe Louis, numai sa-ti placa cum arata. S-a mai discutat mai sus problema si gasesti mai multe detalii daca insisti. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cauciucuri ma sfatuiti sa-mi iau???

Vreau sa le schimb pe cele originale Brigestone cu care am luat motorul ca s-au cam uzat si nu vreau sa risc.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cauciucuri ma sfatuiti sa-mi iau???

Vreau sa le schimb pe cele originale Brigestone cu care am luat motorul ca s-au cam uzat si nu vreau sa risc.

 

Merci

 

--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 21:50 -------------
Mai e inca un topic facut de mine mai de mult. Inainte sa-mi iau motorul

 

/index.php?...p;#entry1099676

 

Comunitatea Motociclistilor din Romania > Totul despre motociclete > Coltul Enduristilor > Enduro Touring & Adventure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cauciucuri ma sfatuiti sa-mi iau???

Vreau sa le schimb pe cele originale Brigestone cu care am luat motorul ca s-au cam uzat si nu vreau sa risc.

 

Merci

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 21:50 -------------</small><br/>Mai e inca un topic facut de mine mai de mult. Inainte sa-mi iau motorul

 

/index.php?...p;#entry1099676

 

Comunitatea Motociclistilor din Romania > Totul despre motociclete > Coltul Enduristilor > Enduro Touring & Adventure

:rusinica:

Man cat te-au tinut alea originale?..is curios ca la mine la 11.000 ala pe spate era varza!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...