Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Va salut! De ieri sunt fericitul proprietar al unui DL 650 2004 cu 20000 km. De aproape 2 ani visez la el si in sfarsit am reusit sa il iau. Deocamdata am facut 60 km si sunt foarte incantat. Nici nu se compara cu Banditul ce l-am avut inainte. :)

 

PS: Ma duc sa la dau!!!

lTS8jm704196-02.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! De ieri sunt fericitul proprietar al unui DL 650 2004 cu 20000 km. De aproape 2 ani visez la el si in sfarsit am reusit sa il iau. Deocamdata am facut 60 km si sunt foarte incantat. Nici nu se compara cu Banditul ce l-am avut inainte. :crack:

 

PS: Ma duc sa la dau!!!

lTS8jm704196-02.jpg

 

Felicitari man!! sa o calaresti sanatos! :crack: Ce suma ai investit daca nu te superi?

 

Am incercat suportul original in toate cele trei pozitii prin oras. Cea de la mijloc si cea de mai sus sunt cat de cat ok.

In afara am incercat doar pozitia cea mai de sus, si de pe la 80km/h in sus e vijelie. Pe la 130 parca imi da cineva cu un ciocan de cauciuc in cap. :crack:

 

Am experimentat si eu mai multe variante de parbriz si cel mai bun mi s-a parut parbrizul care este mai inalt decat cel original, ridicat in pozitia de sus , cu inca 4 cm. La 130-140km/h poti merge cu viziera ridicata, curentul de aer trecand peste casca.In mod inexplicabil la 7 cm peste cel original curentii te lovesc direct in cap si nici nu mai vezi soseaua direct, ci prin plasticul parbrizului.Cel pe care il am acum este si cu 5cm mai lat si protejaza mai bine zona umerilor reducandu-se mult presiunea in piept. Ca forma seamana cu cel original, doar ca este mai inalt si mai lat, putin. :agree:

 

Man eu am 1,802 ..parbrizul e la pozitia cea mai inalta dar la peste 120 capul tremura de nu-ti mai dai seama ce e in fata ...Cred ca un parbriz mai inalt rezolva problema ..

:lol:

Editat de Talpa_mare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! De ieri sunt fericitul proprietar al unui DL 650 2004 cu 20000 km. De aproape 2 ani visez la el si in sfarsit am reusit sa il iau. Deocamdata am facut 60 km si sunt foarte incantat. Nici nu se compara cu Banditul ce l-am avut inainte. :crack:

 

PS: Ma duc sa la dau!!!

Felicitari, s-o stapanesti sanatos!

 

Ciudat cu kilometrajul ala, un motor de genul asta de obicei vede mult mai mult de 20000km in 4 ani :crack:

Oricum, am auzit de exemplare care au ajuns la 100000-150000km fara nici un fel de probleme, asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji.

 

Eu abia ieri am avut timp sa ies la prima plimbarica mai lunga cu V-Stromul, pana la Valea Doftanei.

post-6232-1214118362_thumb.jpg

La intoarcere am luat-o pe un drum peste munte care iesea in Comarnic, un traseu semi-enduro :agree: pe care s-a descurcat admirabil.

 

Eu am 1.87m, si am descoperit ca e mai bine daca las parbrizul mai jos, nu pe cea mai inalta pozitie. Bate un pic vantul, dar turbulentele sunt mult mai mici.

Unii prefera chiar parbrizul "sport", care e mult mai scurt si mai inclinat deat cel normal.

Nu vreau inca sa schimb parbrizul si nu-mi plac deloc alea inalte, o sa incerc sa fac/cumpar un suport reglabil si pe inaltime si pe inclinare.

 

Ieri am trecut de 800km, asa ca mi-am permis s-o turez de cateva ori pana pe la 7500rpm, si WOW - motorasul asta e incredibil. :crack:

Luni sau marti o duc la revizia de 1000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in Italia si am dat 3400 pe ea. Am luat-o de la o reprezentanta asa ca am 1 an garantie si mi-au facut si revizia.

In legatura cu km am cartea service cu toate reviziile facute la Suzuki si se cam potrivesc cu km. Si nici motorul nu pare sa aiba multi km pentru ca arata foarte bine si nu se vad uzuri pe scarite sau ceva de genul. Toti ma intreaba daca e nou. :crack:

In 2 zile am facut 200 km si sunt foarte incantat de el. In iulie ne asteapta un drum Italia-Romania. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos si multi KM impreuna! Observa ca V-stromul a inceput sa intereseze din ce in ce mai multa lume, si daca acum un an era destul de rara ,acum apar din ce in ce mai multe. Deocamdata la ce stie sa faca nu are concurenta si nu poate fi schimbata decat tot cu un V-Strom eventual mai nou. Mai mult aud ca in Cluj o firma le comercializeaza noi, 0 KM cu 5700 euro, cu 2 ani garantie. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o veste foarte buna. In Romania motor mai ieftin decat in Italia! Aici l-am gasit cel mai ieftin la 6050€. Si varianta cu ABS la 7250€ si aveau doar un singur exemplar. Din cate am auzit pana acum Italia era singura tara din Europa care nu importa varianta cu ABS. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte interesanta o intalnire a V-Stroamelor la toamna sau in primavara, undeva mai pe la mijlocul tarii sa se poata ajunge usor indiferent de domiciliu, la un sfarsit de saptamana. :kali: :kali: :kali: :kali: :kali: :nono:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte interesanta o intalnire a V-Stroamelor la toamna sau in primavara, undeva mai pe la mijlocul tarii sa se poata ajunge usor indiferent de domiciliu, la un sfarsit de saptamana. :kali: :kali: :kali: :kali: :nono: :nono:

 

 

Eu sunt pentru :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare V-Stromeri :kali:

Sper sa ma primiti in "gasca" voastra :kali:

Am si eu o minunatie d'asta de vreo 2 luni un K8 650 cu ABS. Super Vacuta!!! PROVOACA DEPENDENTA!!! nu-ti vine sa te mai dai jos de pe ea :kali:

Dc e vorba de intrunire/adunare spuneti locul si ora si voi fi prezent :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte interesanta o intalnire a V-Stroamelor la toamna sau in primavara, undeva mai pe la mijlocul tarii sa se poata ajunge usor indiferent de domiciliu, la un sfarsit de saptamana. :kali: :kali: :kali: :kali: :kali: :nono:

 

Si eu astept pentru saptamana viitoare un DL650 K8 cu ABS.

Daca se face intrunirea puteti conta in mod sigur si pe prezenta mea.

 

Si dupa ca am citit cele 48 de pagini scrise pana acum pe acest topic vreau sa aduc si eu aportul meu comunitatii: http://www.stromtrooper.com/ un alt forum dedicat in intregime V-Stromului.

 

@alexman: s-ar putea sa avem un prieten comun: numele Ciprian Stanciu iti spune ceva ? :nono:

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frati v-stromeri vin cu o mare rugaminte la voi :

Ma tenteaza foarte mult sa-mi fac un scut pentru motor si am nevoie de unul original sa il masor si sa fac un sablon.

Platesc cu bere :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Sigur ca da. Mi-a zis pe ym zilele trecute ca are un prieten care asteapta un V-Strom. Welcome aboard.

 

Astept sa ma anunti cand ai chef de o iesire.

 

Congrats!!!

 

Si eu astept pentru saptamana viitoare un DL650 K8 cu ABS.

Daca se face intrunirea puteti conta in mod sigur si pe prezenta mea.

 

Si dupa ca am citit cele 48 de pagini scrise pana acum pe acest topic vreau sa aduc si eu aportul meu comunitatii: http://www.stromtrooper.com/ un alt forum dedicat in intregime V-Stromului.

 

@alexman: s-ar putea sa avem un prieten comun: numele Ciprian Stanciu iti spune ceva ? :jump:

 

 

Daca ajung in Ploiesti weekendul acesta cu V-Strom-ul poti sa il masori pe-al meu.

 

Berea pastreaz-o pentru tine :jump:

 

Frati v-stromeri vin cu o mare rugaminte la voi :

Ma tenteaza foarte mult sa-mi fac un scut pentru motor si am nevoie de unul original sa il masor si sa fac un sablon.

Platesc cu bere :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut la ce categorie sa incadrez acest motor, la stada DA, dar parca si putin la enduro. Asa ca am ales coltul enduristilor aceasta nefiind chiar un ZZR, CBR sau altele. As vrea sa aud parerile voastre posesori de V-Strom-uri. Ce impresie v-a lasat aceasta motocicleta dupa achizitionarea ei?

 

Bafta si asfalt uscat.

domnilor .....am un v-strom 1000....din 04...inainte am avut in bmw f 650 ....enduro de altfel........acest vstrom 1000 cu care am facut 1000 km in saptamana asta de cand il am...se comporta extraordinar pe starda( cu bagaj +pasager)sau singur.....putin incomod (pt mine deocamdata) este faptul ca ma obisnuisem cu bmw-ul cu care ma bagam prin toate coclaurile,urcam borduri,intram in apa pana aproape de toba fara probleme... vstromul are suspensia rigida atat fata cat si spate (deci la enduro eu zic ca nu prea trebuie bagat)dar un offroad asa usurel pe un drum forestier cred ca nu crapa....pt greutatea lui ciclicitatea este surprinzator de ok ....in rest nu am nimik de comentat pt cei aproape 100 de caluti care iti dau senzatie de zbor

din experienta mea.....(acum ca am facut diferenta) vstromul = touring

va urez multa bafta si mentineti cauciucurile pe asfalt :jump:

 

Frati v-stromeri vin cu o mare rugaminte la voi :

Ma tenteaza foarte mult sa-mi fac un scut pentru motor si am nevoie de unul original sa il masor si sa fac un sablon.

Platesc cu bere :P

nea florine...ma poti contacta lejer si sa ne inalnim sa iei dimensiuni...sti nr. de tel...asa ca ..... :jump:

 

OK, 29-31 august in zona Brasovului. Santem doi, cine mai vine? :jump: :jump:

haideti sa facem sigura data,(locatia si ora) :jump: intalnirii...eu vin negresit.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Sigur ca da. Mi-a zis pe ym zilele trecute ca are un prieten care asteapta un V-Strom. Welcome aboard.

 

Astept sa ma anunti cand ai chef de o iesire.

 

Congrats!!!

 

Mersi, azi am si incalecat prima oara Wee Strom-ul. Sper sa fi fost intr-un ceas bun.

E de munca insa la acomodarea cu greutatea motocicletei si cuplul motorului.

Facem si iesirea dar deocamdata capul la cutie si prudenta maxima pentru mine :bigstar:

 

Ajuns la cota 125Km deja apar si problemele. Mai precis la vopsea :crack:

Am o problema cu luciul vopselei in zona de actiune a genunchilor, care freaca atat ornamentul negru de plastic (cu asta n-am nimic ca se sterge usor si fara urme) dar si portiunea de deasupra, si anume tabla rezervorului.

Nu e foarte sesizabila treaba dar pe viitor ma gandesc ca vopseaua va avea de suferit.

 

Vreau sa stiu daca si voi v-ati confruntat cu asemenea problema si care a fost rezolvarea; eu unul ma gandesc la niste sticker-e transparente pentru zona aia insa nu stiu de unde pot procura asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, stikerele nu o sa iti reziste mult timp. Depinde si ce genunchiere folosesti. Am aceeasi problema, si inca nu stiu cum ar fi mai bine. Cred cel mai ok ar fi niste ornamente ceva, gen tank - pad, dar inca nu am gasit ceva care sa imi placa(mai ales ca imi place foarte mult asa simplu cum e).

 

Daca facem intrunire, incec sa bag si eu capul, numai sa nu fiu in concediu in perioada aia. Oricum, voi stabiliti o data si eu incerc sa ajung.

 

Legat de firma de la cluj, ala, daca am inteles bine, e pretul fara tva la varianta fara abs, deci e cam acelasi pret ca la B&S.

 

As avea si eu o problema legata de scutul original, de la Suzuki: trecand peste faptul ca trebuit sa desfac atat pedala de frana cat si cea de la schimbator, cam l-am montat am observat ca gaurile din spate nu se potriveau cu cele alle suportului. A trebui sa invesez niste saibe la prunctele de prindere de crash bar, ca sa iasa. A mai avut cineva problema asta? Zicea cineva mai sus ca vrea sa vada unul original pentru masuratori. Daca esti din Bucuresti, sau dispus sa bati drumul pana aici, te ajut cu placere, da un pm, sau vorbim pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, stikerele nu o sa iti reziste mult timp. Depinde si ce genunchiere folosesti. Am aceeasi problema, si inca nu stiu cum ar fi mai bine. Cred cel mai ok ar fi niste ornamente ceva, gen tank - pad, dar inca nu am gasit ceva care sa imi placa(mai ales ca imi place foarte mult asa simplu cum e).

 

Nu folosesc genunchiere, adica nu le folosesc ca produs de sine statator, am costum de piele din 2 bucati cu genunchiere integrate.

Practic pielea freaca de rezervor. Vreau ceva invizibil, adica nu vreau sa-l cocalaresc cu cine stie ce abtipilduri sau ornamente. Cele cu sigla V-strom de pe laterale mi s-au parut a fi trainice, nu stiu daca pot gasi acelai lucru dar complet transparent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu folosesc genunchiere, adica nu le folosesc ca produs de sine statator, am costum de piele din 2 bucati cu genunchiere integrate.

Practic pielea freaca de rezervor. Vreau ceva invizibil, adica nu vreau sa-l cocalaresc cu cine stie ce abtipilduri sau ornamente. Cele cu sigla V-strom de pe laterale mi s-au parut a fi trainice, nu stiu daca pot gasi acelai lucru dar complet transparent.

La Louis gasesti sticker-e transparente ca protectie pentru side-case. poti sa le folosesti pe alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista pentru V-Strom ceva de genul 'tank bra', e din piele neagra si arata destul de bine. E pe lista de accesorii de la Suzuki dar se gaseste si la alte firme (am mai vazut pe net). Salutare! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa dai un link ceva, te rog, ca in afara de tank pad, nu mai gasesc nimic. Ar fi ok ceva de genul ala, daca e simplu si fara brizbrizuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abtibildurile transparente sunt 10026131 pe louis.

Si eu am aceeasi problema - am zgariat un pic rezervorul cu genuncherele. Pana la urma mi-am pus niste tampoane de pasla pe genunchere, dar zgarieturile au ramas.

Deocamdata solutia mea a fost sa nu ma mai uit la ele :D .

 

P.S. AM descoperit ca exista un "tank bra" (tank cover) in lista de accesorii originale Suzuki (cod 99950-64048):

http://www.suzukicycles.com/Accessories/de...31-a248955db7cc

 

Probabil ca se poate comanda la unul din dealerii Suzuki, daca ai chef sa astepti 3 luni si sa platesti de 3 ori pretul din USA. :(

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Uite aici cum arata tank bra de la Bagster, nu cred ca iti rezolva problema zgarierii.... Pe albastru...

 

Abtibildurile transparente sunt 10026131 pe louis.

Si eu am aceeasi problema - am zgariat un pic rezervorul cu genuncherele. Pana la urma mi-am pus niste tampoane de pasla pe genunchere, dar zgarieturile au ramas.

Deocamdata solutia mea a fost sa nu ma mai uit la ele :blink: .

 

P.S. AM descoperit ca exista un "tank bra" (tank cover) in lista de accesorii originale Suzuki (cod 99950-64048):

http://www.suzukicycles.com/Accessories/de...31-a248955db7cc

 

Probabil ca se poate comanda la unul din dealerii Suzuki, daca ai chef sa astepti 3 luni si sa platesti de 3 ori pretul din USA. :baldy:

post-12219-1216135157_thumb.jpg

post-12219-1216135167_thumb.jpg

post-12219-1216135225_thumb.jpg

post-12219-1216135237_thumb.jpg

Editat de alexman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal man! :baldy:

Daca cineva vrea un dl 650 din 2005 , 16000Km cu cric central si suport coburi,argintiu, 3 cutii shad, etc..cam 5000 E ..astept PM

Daca nu....ma duc la mare prin Iulie..

:blink: :blink: :blink:

 

Sunt interesat de V-strom am Id messenger ca si Id-ul de aici.

 

Salut la toata lumea!

Am si eu nevoie de cateva pareri sau sfaturi de la voi stimati V-stromisti, eu sunt un incepator in lumea asta dar am ideie cat de cat cu ce se mananca,am aproape 2 metri(1,99 cm) inaltime si 114 kg si as dori sa imi iau un DL 650 ,as dori sa va dati si voi cu parerea tinand cont si de statura mea si sa imi spuneti si mie ce ar mai trebui sa aiba pe el motorul pt.protectie si siguranta.

Astept cat mai multe pareri si sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...