Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salutare,

A montat careva filtru de aer K&N pe v-stromul de 650? Trebuie facuta vreo remapare??

Filtrul vine fara garnitura separata, semonteaza tot cea originala. Multi spun ca se monteaza fara "o"ring pentru ca ar fi inclusa...

are cineva idee cum este pana la urma

Eu am filtru K&N de cca 35000 km. Se monteaza fara garnitura, rama lui fiind din cauciuc. Atentie ca rebuie manevrat cu grija intrucat rama nu este turnata prea grozav si se crapa. Nu foarte grav ca se poate lipi cu superglue. Dupa schimbarea filtrului se simte o revigorare a motorului. Am ramas placut surprins de cat de bine si usor se curata filtrul cu detergentul din kit. Oricum schimbarea dureaza cateva ore pt ca trebuie sa astepti sa se usuce pasla de apa si apoi sa-l ungi. Nu trebuie remapare, diferentele fiind minore.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. ATW

 

Daca mai ai mobra in garantie, incearca la Elf Workshop la intrarea in Popesti Leordeni de pe Oltenitei. pana acum am auzit numai de bine despre ei.

Tocmai ai auzit de rau... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ai auzit de rau... :cheers:

[/quote ]

 

Deci sa inteleg ca ei sunt vinovatii ? :cheers:

 

Chiar ma intereseaza, pt ca anul trecut prin primavara aveau referinte bune, am auzit ceva ca le-ar fi plecat parte din personal. Ma intereseaza ca sa stiu daca mai trimit pe cineva acolo. NU vreau sa ma injure prietenii cu mobre noi.

 

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In siturile amerinane si italiene in care m-am mai uitat DL 650 are 67CP doar in viteza 4. In rest puterea variaza in jurul valorii de 62CP. Se pare ca cele mai noi, model 2008 cu 2 bujii/cilindru sant si mai taiate in scopul incadrarii in normele euro3. La DL1000 puterea scade si mai mult pana la 78CP si de asemenea numai viteza 4 are puterea declarata in prospect.

Eu i-am pus un intrerupator cu care ii scot limitarea si nu se simte absolut nimic, cu sau fara limitare.

Fara limitare indicatorul de treapta imi arata tot 4 in a 4-a, a 5-a si a 6-a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua baietzi....cu mare parere de rau va anuntz ca nu am cum sa merg de vineri la intrunire....in rest toate raman asa cum am spus...2 tricouri si o singura noapte (sambata spre duminica)....o sa plec sambata dimineatza la prima ora....daca mai sunt printre voi care mai pleaca sambata (din bucuresti) eu zic ca nu ar fi rau sa stabilim cumva pentru a pleca impreuna.....sper ca macar saptamana asta sa ajung la arc sa vorbim....m-au ucis astia cu munca lor..... :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am pus un intrerupator cu care ii scot limitarea si nu se simte absolut nimic, cu sau fara limitare.

Fara limitare indicatorul de treapta imi arata tot 4 in a 4-a, a 5-a si a 6-a.

Este normal. Valoarea tensiunii din cutie merge corect spre indicatorul de viteza, dar spre CDI merge numai valoarea treptei 4 indiferent in ce viteza esti. Treaba este, daca efectiv la mers, se simte un plus de putere. Demaraj cu pasager in panta la urcare, sau viteza maxima peste 180 km/h, sant momentele in care ar fi nevoie de cei cativa cai in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mergem la cetate

ci aici:

http://www.elimheim.ro

Cisnadioara

17 camere (cu 2 sau 3 paturi ) => ca cel putin 34 de locuri sunt asigurate (deci asteptam si alti doritori sa vina)

50 ron / pers cu mic dejun

70 ron / pers cu mic dejun si cina calda

 

mi s-a parut cea mai ok optiune si am ramas ca vom merge acolo.

daca ocupam tot (desi nu cred) locatia anterioara (Sub Cetate) e la aproximativ 100 m)

 

Concluzie: ramane Cisnadioara.

 

Presupun ca vineri va fi ziua de intalnire a celor care vin.

Pentru ruta de plimbare de sambata putem merge asa: Cisnadioara - Cisnadie - Valea Sadului - Lacul de acumulare Gatul Berbecului - Paltinis - Curmatura (unde putem manca) - 4 km inapoi spre Paltinis - Gura Raului - Baraj Gura Raului - Vizitare Bradul de 500 de ani - Retur Gura Raului - Orlat - Sibiu - Cisnadioara.

Sau daca lumea mai e dispusa mergem Orlat - Cristian - Mandra - Slimnic - Sibiu.

 

Ar fi ok daca am pleca max pe la ora 1 ca altfel va fi dificil sa facem tot (de altfel nici nu e obligatoriu sa facem tot traseul asta). Spun ora de plecare pentru ca cei care vin sambata sa ajunga pana atunci.

Traseul are aproximativ 150 km din care peste 65% va fi drum forestier, asa ca viteza de deplasare nu va fi extraordinara.

 

Duminica puteti vizita cetatea de la Cisnadioara si muzeul satului din Sibiu care e exact pe drumul Cisnadioara - Sibiu (unde se poate si manca in reastaurante cu specific).

 

postul e aici: /index.php?...t&p=2078453

 

un link in care puteti vedea starea vremii in sibiu. Pe durata de 3 zile are sanse 90% sa fie asa: http://www.meteoblue.com/index.php?id=246&...921&zf_c=ro

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua baietzi....cu mare parere de rau va anuntz ca nu am cum sa merg de vineri la intrunire....in rest toate raman asa cum am spus...2 tricouri si o singura noapte (sambata spre duminica)....o sa plec sambata dimineatza la prima ora....daca mai sunt printre voi care mai pleaca sambata (din bucuresti) eu zic ca nu ar fi rau sa stabilim cumva pentru a pleca impreuna.....sper ca macar saptamana asta sa ajung la arc sa vorbim....m-au ucis astia cu munca lor..... :( :blink:

 

salut..la fel ca tine o sa plec tot simbata dimineata spre sibiu, sper sa ajung pina la ora11 acolo ,ca sa am timp sa cunosc lumea si sa beau o cafea inainte de a pleca la drum cu gasca...putem pleca din bucuresti impreuna

fabio am inteles ca vine si el tot simbata dimineata (dar nu-i place pe autostrada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei din Bucuresti, hai sa stabilim o ora de plecare si unde ne intilnim pentru cei care pleaca Vineri dimineata.

Eu vin cu propunerea sa ne intilnim in parcarea de la Decatlon Militari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatii pentru a ajunge in Cisnadioara:

- cei care vin dinspre Brasov sau Valcea vireaza stanga pe drumul spre Cisnadie. Treceti prin Cisnadie si ajungeti in Cisnadioara.

- cei care vin dinspre Sebes: intrati in Sibiu si dupa Magazinul Dumbrava (e pe stanga) virati dreapta spre Paltinis. Dupa ce iesiti din Sibiu se face un drum la stanga care duce in Cisnadioara (sunt indicatoare).

 

Care vrea poate sa ma sune la 0722738871 si o sa vin sa va iau de pe unde sunteti (sper sa nu ma sunati din Bucuresti :blink: )

 

Locatia exacta a pensiunii este http://wikimapia.org/#lat=45.7068836&l...amp;l=0&m=b

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei din Bucuresti, hai sa stabilim o ora de plecare si unde ne intilnim pentru cei care pleaca Vineri dimineata.

Eu vin cu propunerea sa ne intilnim in parcarea de la Decatlon Militari.

Mai bine la benzinaria Petrom de langa Metro. Cred ca 9,30-10,00 ar fi o ora potrivita. Mergem pe Transfagarasan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine la benzinaria Petrom de langa Metro. Cred ca 9,30-10,00 ar fi o ora potrivita. Mergem pe Transfagarasan?

 

Ok la Bezinaria de linga Metro ora 9:30. Discutam acolo daca pe Tranfagarasan sau nu. Sau mai bine miercuri la ARC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am venit de la revizia de 12.000km, am facut tot mai putin sincronizarea injectiei.

Mobra a fost conectata la calculator si toti paramentrii erau in limite normale asa ca am sarit peste sincronizare.

 

Ce mi se pare demn de prezicat a fost sfatul celor din service (B&S Motors) cu privire la ulei: V2-ul de la Suzuki, atat cel de la V-Strom cat si cel de pe SV, nu se intelege cu uleiul sintetic in sensul ca il consuma si intr-adevar nivelul era sub cel de la ultimul schimb de ulei.

 

Sfatul celor de la Suzuki este sa se foloseasca semisintetic pentru motoarele astea (in varianta Motul in loc de 7100 sa se foloseasca 5100).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, am lipsit de pe aici o perioada din cauza serviciului. Imi pare nespus de rau ca nu pot veni si eu cu voi, dar asta e tot din cauza serviciului. :(

Astept poze si povesti de la intalnire. Va doresc distractie placuta si daca vedeti vineri dimineata pe autostrada un microbuz alb Peugeot Boxer cu stickerul galben " Atentie la Motociclisti" sa stiti ca sunt eu.

 

ATW o sa te caut dupa ce fac revizia la Suzeta. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Care dintre cei care ajung la intalnire e dispus sa imi trimita IBAN-ul sa ii trimit contravaloarea celor 2 tricouri comandate si a stickerului? Eu nu pot ajunge la arc azi (incerc dar nu promit) si as vrea sa ma tin de cuvant si sa trimit banii celui care a produs tricourile.

 

Alternativ, daca ajung la Arc, pe unde stati ca nu va cunosc pe nici unul dintre voi.

 

Multumesc,

 

Alex

 

Salut baieti, am lipsit de pe aici o perioada din cauza serviciului. Imi pare nespus de rau ca nu pot veni si eu cu voi, dar asta e tot din cauza serviciului. :(

Astept poze si povesti de la intalnire. Va doresc distractie placuta si daca vedeti vineri dimineata pe autostrada un microbuz alb Peugeot Boxer cu stickerul galben " Atentie la Motociclisti" sa stiti ca sunt eu.

 

ATW o sa te caut dupa ce fac revizia la Suzeta. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepe sa ma ia cu nervi

tot mai tare se albastreste meteoblue pe vineri seara.

noroc ca sambata o lasa mai moale.

 

sper ca macar tura de sambata sa o facem fara ploaie.

 

avand in vedere faptul ca amiaza o sa ne prinda undeva prin Paltinis am fost si am vorbit pentru masa la Perla Paltinisului (un restaurant undeva la iesirea din Platinis).

am luat numarul de telefon si daca ne hotaram sa mancam acolo o sa ne faca o masa la care sa stam toti, ca sa nu fim imprastiati la mai multe mese.

... eventual facem si o partida de tenis :blink:

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitorul@ pt sambata am inteles ca traseul este pe drum forestier. Cat de prost este? Poate fi parcurs cu cauciucuri de strada si pasager? Mai ales ca se preconizeaza ploi pt vineri si eventual sambata. Nu mi-e frica de ploaie pe sosea, ca santem obisnuiti si avem costume de ploaie, dar mi-e scarba de noroaie, sleauri de tractor pline cu apa, etc. Daca mai sant amatori as face drumul si la dus si la intors pe Transfagarasan.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitorul@ pt sambata am inteles ca traseul este pe drum forestier. Cat de prost este? Poate fi parcurs cu cauciucuri de strada si pasager? Mai ales ca se preconizeaza ploi pt vineri si eventual sambata. Nu mi-e frica de ploaie pe sosea, ca santem obisnuiti si avem costume de ploaie, dar mi-e scarba de noroaie, sleauri de tractor pline cu apa, etc.

Data trecuta cand l-am facut era tot ploaie.

E un drum care se poate face cu masina. Deci nu e asa rau.

Acum daca o sa ploua pe un drum de tara e clar ca o sa fie noroi. Dar nu e noroi clisos, din ala in care te scufunzi. E drum de tara, cu piatra pe el.

 

Na acum o sa vedem la fata locului.

Si dupa tura ... daca vreti mergem si la o spalatorie sa curatam motoarele. :blink:

 

Mesaj completat

cred ca am mai zis ca a fost facut pe ploaie de un SV cu cauciucuri de strada adevarate nu dual cum ai si tu bogdan si cum am si eu (m-am uitat pe pozele din alpi si ai cauciucuri care sunt ok pentru traseul asta).

Daca nu putem sa facem o excursie pana la Poiana Neamtului unde drumul e asfaltat. Si ajungem la 2 ore de mers de cabana Barcaciu, chiar sub muntii Fagarasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am venit de la revizia de 12.000km, am facut tot mai putin sincronizarea injectiei.

Mobra a fost conectata la calculator si toti paramentrii erau in limite normale asa ca am sarit peste sincronizare.

 

Ce mi se pare demn de prezicat a fost sfatul celor din service (B&S Motors) cu privire la ulei: V2-ul de la Suzuki, atat cel de la V-Strom cat si cel de pe SV, nu se intelege cu uleiul sintetic in sensul ca il consuma si intr-adevar nivelul era sub cel de la ultimul schimb de ulei.

 

Sfatul celor de la Suzuki este sa se foloseasca semisintetic pentru motoarele astea (in varianta Motul in loc de 7100 sa se foloseasca 5100).

 

Si mie tot 5100 Motul mi-au recomandat - din acelasi motiv, consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...