Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

http://shop.heroblobs.co.uk/collections/suzuki-v-strom/products/fenda-extenda-for-suzuki-v-strom-dl100-and-650

 

Si apropo de VStrom-uri albastre, al meu trage muuult mai bine decat cele de alta culoare :cheers:

 

Pai cum ziceam si eu, la albastre sun fro 10-12 caluti in plus!

 

Tu ai cumparat de la astia? In poza vad ca-i fixata cu pocnituri, nu tine dublu-adezivul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum ziceam si eu, la albastre sun fro 10-12 caluti in plus!

 

Tu ai cumparat de la astia? In poza vad ca-i fixata cu pocnituri, nu tine dublu-adezivul?

 

Da, am cumparat-o acu 2 ani, si nu sunt popnituri, ci holzsuruburi scurte de la casetofoane vechi. Dublu-adezivul e si el pus, dar am pus holzsuruburi de siguranta.

post-15231-0-55673900-1313078928_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Asa ar trebui? Astept si continuarea , dl. Bogdan.

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

Pai ce sa mai continui. Cand mergi singur suspensia spate la mijloc, iar cu pasager ridicata la max. Fata regleaz-o prin incercari unde iti convine functie de greutatea ta si drumurile pe care mergi. Un pic mai tare predominant sosea si mai moale daca le ai cu offroudul. Fata nu prea trebuie schimbata functie de greutatea transportata, pt ca pasagerul o descarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce sa mai continui. Cand mergi singur suspensia spate la mijloc, iar cu pasager ridicata la max. Fata regleaz-o prin incercari unde iti convine functie de greutatea ta si drumurile pe care mergi. Un pic mai tare predominant sosea si mai moale daca le ai cu offroudul. Fata nu prea trebuie schimbata functie de greutatea transportata, pt ca pasagerul o descarca.

 

Cea mai buna treaba e sa lasi fata acasa si sa cauti una pe unde te duci. Si nu mai ai probleme de reglaje! :lol:

 

Vreu sa ma duc in uikend la Vadu, pe plaja.

A fost careva p-acolo?

Ma duc cu motoreta incarcata si cu anvelope Anakee... cineva se ingrijora ca n-as putea intra si iesii de pe plaja din cauza dunelor de nisip!

Stiti ceva? sa ma ingrijorez?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de niste date legate de consum. Ce consum are 650ul fata de 1000? Ma intereseaza mai mult consumul la drum lung. In oras nu prea o sa merg cu el. Tot aud ca 1000le consuma mult.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu doar auzi asa e. miarul consuma cam dublu fata de 650 in oras. afara daca mergi linistit (80-110) are consum de bun simt: 6,5-7,5. dar daca te dai la ea nu faci mai mult de 200-250 km cu un rezervor.

 

si daca vrei sa iti iei controleaza si ce s-a reparat la el, are cateva puncte slabe.

 

ce da lume la ora asta pe aici :cheers:

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de niste date legate de consum. Ce consum are 650ul fata de 1000? Ma intereseaza mai mult consumul la drum lung. In oras nu prea o sa merg cu el. Tot aud ca 1000le consuma mult.

 

Multumesc.

 

Eu am schimbat de curand 650-ul pe miar si am ramas mirat ca nu este diferenta semnificativa de consum la mersul extraurban.Ex: la un drum de 600 km in Bulgaria a luat 5,3 iar la un drum Buc-Tg.Mures si retur 5,4 mers 120-140 km\h.

In oras cam 7 nu am calculat exact.Oricum nu este de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine. Stiu ca nu este de oras. M-am tot gandit la o motoreta polivalenta dar am decis sa raman in oras pe supermoto si sa iau v-stromul strict pentru afara.

Este ceva ciudat la consum la DL1000. Unii se plang de consum mare cca 7%, iar altii spun ca se apropie de 650, afara. Poate este si functie de anul de fabricatie, ca la 1000 parca s-au mai facut niste schimbari la maparea motorului. Lasand la o parte consumul si micile probleme constructive, mie mi-a placut motorul, mai ales prin prizma raportului prestatie/cost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ceva ciudat la consum la DL1000. Unii se plang de consum mare cca 7%, iar altii spun ca se apropie de 650, afara. Poate este si functie de anul de fabricatie, ca la 1000 parca s-au mai facut niste schimbari la maparea motorului. Lasand la o parte consumul si micile probleme constructive, mie mi-a placut motorul, mai ales prin prizma raportului prestatie/cost.

 

Asa este la modelele dupa 2006 s-au facut mai multe schimbari la maparea motorului si la ambreiaj.Stiu pe cineva care avea unul din 2002 si se plangea de consum si inainte sa il cumpar pe cel din 2007 am vazut unul din 2003 care avea amberiajul foarte zgomotos. Se pare ca dupa 2009 au mai fost facute si alte imbunatatiri dar este greu de gasit un 2009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place miarul. Niciodata nu m-a interesat cat consuma, bine sa mearga. Nu vreau sa fiu gresit inteles sau sa fiu luat drept fanfaron, dar chestiile astea cu 5,7 consum fata de 5,9 mi se par putin deplasate. Pun pret pe un parcurs fara probleme si prestatie pe masura. Restul e amuzament ! Plimbari placute ca acus-acus vine frigul, zilele trecute au fost vreo doua nopti cu 10 grade, asa ca sa dam kilometrajele peste cap.

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

Daca nu iti pasa de km, poate sponsorizezi si pe altii cu benzina, nu? :P

 

Serios, chiar ma simt prost ca nu am bani sa ma dau cu ceva care ia 8% fara de ceva care ia 5% (costul unei plimbari e mai mare cu mai bine de jumate!!).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste cifre aproximative cu sau fara pasager pentru ambele modele are cineva?

Nu difera foarte mult intre singur si cu pasager. Singur esti tentat sa mergi mai nervos si compensezi lipsa greutatii. Un consum de 5,5 fara sa depasesti 140km/h, este de asteptat, dar daca mergi linistit 70-80 localitate si max 120 afara poti ajunge si la 4,5 relativ usor. Consumul nu este exagerat nici pt DL 1000, oricum este mai mic decat KTM 990/950 sau Varadero. DL650 este devansat la consum numai de F800/650 bicilindricele. In general pt cei ce au dubii in alegere, daca mergi preponderent singur si mult in oras DL650 este alegerea perfecta, iar pt pasager si bagaje la drum lung clar DL1000. Desi AS-ul,ATW, care nu tin cont de turatii si benzina, alearga cu 650 cum nu as reusi eu cu 1000. :laugh:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdan E cam exlus sa folosesc dl1000 in oras. Motoreta actuala face perfect treaba asta. Il vreau pentru plimbari scurte prin tara 400-600km si plimbari de 2 3 saptamani in concedii prin lume. Evident pasager si bagaje moderate. Daca la 80 in localitati si 130 pe autostrazi poate sa scoata un 6 6.x e perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdan E cam exlus sa folosesc dl1000 in oras. Motoreta actuala face perfect treaba asta. Il vreau pentru plimbari scurte prin tara 400-600km si plimbari de 2 3 saptamani in concedii prin lume. Evident pasager si bagaje moderate. Daca la 80 in localitati si 130 pe autostrazi poate sa scoata un 6 6.x e perfect.

 

eu as merge pe modelul de 650, am facut de vreo 2 ori consumul in afara si mi-a iesit un 4,3

zic ca-i numa bun modelul de 650 pentru ce vrei tu dar...decizia iti apartine :bigstar:

Editat de vld_bc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti, vreau sa-mi iau si eu un V-strom dar ma confrunt cu o mica problema. eu am vreo 1.66-167cm înălțime :).

vreau sa stiu cam cat se poate cobora un V-strom ? din ce am văzut în specificații înălțimea la Âşea este de 840mm. Hornetul meu este la 800mm si stau bine. am vreo sansa sa cobor V-stromul 40mm ?

din ce am observat seaua este foarte groasa, deci vreo 2 cm as mai putea scoate de acolo ..desi asta e deja țigănie.

m-am urcat astazi pe un V-strom 1000 si abia ajungeam pe varfuri. motoreta apartine unui baiat care are vreo 1.90m deci banuiesc ca era setata destul de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as merge pe modelul de 650, am facut de vreo 2 ori consumul in afara si mi-a iesit un 4,3

zic ca-i numa bun modelul de 650 pentru ce vrei tu dar...decizia iti apartine :bigstar:

 

Inainte sa fac pasul asta o sa ma mai documentez. Parca nu mi-ar pinde rau caii si cuplul in plus. Daca diferenta de consum e de 2l la 1000 de km un 20l in plus nu sunt un capat de lume. Ca fiabilitate sunt diferente intre 650 si miar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...