Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Gata, am facut plata pt VStromanie.

 

Vedem mai spre eveniment cum rezolvam cu camera.

 

Cine stie unde gasesc o husa de GPS, compatibila cu un tel Allview cu display de 5.2 inch. Montabila pe suportul vechi de la Touratech. (se prinde cu dat gauri pt 4 suruburi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SW motech are gentute. Vezi pe gentimoto.ro.

Si au 4 gauri.


» Post actualizat in 10 Jun 2015 19:18

Referitor la camera te pun in una cu 2 paturi si vedem cine mai e solo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie unde gasesc o husa de GPS, compatibila cu un tel Allview cu display de 5.2 inch. Montabila pe suportul vechi de la Touratech. (se prinde cu dat gauri pt 4 suruburi)

 

sau il cumperi pe asta :) /index.php?/topic/725295-vand-suport-gps-telefon-mobil-pt-motor/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare vstromisti,

 

Pentru a schimba simeringurile de la supape trebuie dat jos motorul la un DL650 sau se poate si cu el pe mobra?

 

Multumesc,

Mihai

salut, de ce ai vrea sa schimbi simeringurile la supape???

 

Gata, am facut plata pt VStromanie.

 

Vedem mai spre eveniment cum rezolvam cu camera.

 

Cine stie unde gasesc o husa de GPS, compatibila cu un tel Allview cu display de 5.2 inch. Montabila pe suportul vechi de la Touratech. (se prinde cu dat gauri pt 4 suruburi)

eu 90% vin singur. nu stiu cum e organizata treaba o sa il intrebam pe Vraji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, de ce ai vrea sa schimbi simeringurile la supape???

 

eu 90% vin singur. nu stiu cum e organizata treaba o sa il intrebam pe Vraji.

 

Salut Bozoro,

 

Consuma ulei cam mult mobra mea: minim 200 mililitri la 1000 km. Am incercat si cu Motul 7100 10w40 full synthetic si cu Bel Ray 15w50 full synthetic si la fel de mult consuma. Din ce am discutat cu mai multi simeringurile de la supape ar fi de vina.

 

Daca ai cumva alta parere te rog spune-mi.

 

Mersi,

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

din pacate consumul de ulei SINTETIC este aproape normal la mobra asta. toti avem aceasta problema cu acest ulei. incerca intai cu semisintetic, recomand 5100 10w50. si vezi consumul. molecula uleiului sintetic este mai mica decat cea a uleiului semisintetic si la un motor cu tolerante mari ca al vstromului se strecoara mai usor pe unde nu trebuie. si nici nu e un ulei recomandat la un motor care nu e foarte performant. semisintetic este mai mult decat suficient.

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

din pacate consumul de ulei SINTETIC este aproape normal la mobra asta. toti avem aceasta problema cu acest ulei. incerca intai cu semisintetic, recomand 5100 10w50. si vezi consumul. molecula uleiului sintetic este mai mica decat cea a uleiului semisintetic si la un motor cu tolerante mari ca al vstromului se strecoara mai usor pe unde nu trebuie. si nici nu e un ulei recomandat la un motor care nu e foarte performant. semisintetic este mai mult decat suficient.

o zi buna

Initial am pus 5100 10w40, dar si acesta l-a mancat...nu cred ca asa mult si repede ca cele sintetice, dar tot l-a mancat. Am sa incerc si 5100 10w50 sa vad. Mobra are 55k km acum si din ce am mi-a spus vechiul proprietar jocul la supape a fost verificat la 25k km si era ok.

 

Ce altceva imi recomanzi sa verific la 55k km?

 

Mersi,

Mihai

 

Ce altceva imi recomnzi sa ii verific?

Editat de mihai.ch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 55k de abia a terminat rodajul. :) o sincronizare, reglat socul automat daca e nevoie, de facut furca daca nu a fost facuta, verificat rulmentii la roti si la bascula......nu prea multe. e antiglont mobra asta.

 

Mersi de info! :)

 

Sincronizarea trebuie sa o fac, restul le-am facut.

 

Toate cele bune,

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi consuma pic de ulei si am bagat numai Motul si Motorex sintetic in ea incepand cu 6000km.

Consumul de ulei e normal numai daca o tii in ture multe pentru perioada lungi de timp, gen trecut autostrada europeana in blana.

Pe forum a fost cel putin un caz de motor gripat in urma consumului de ulei si necompletare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Multumesc pt oferta, dar e prea mic. Dimens tel meu sunt 148,8x72,4x5,5mm

 

Aveam ceva pe masura asta si trebuie schimbat. Oricum, am nevoie doar de gentuta fara suport. Si vreau sa fie mai larga, GPS-ul meu cel vechi inca merge, dar e dezlipita din placa de baza mufa USB, pb a tot fortat cat am mers cu el alimentat.

 

Bafta la vanzare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi consuma pic de ulei si am bagat numai Motul si Motorex sintetic in ea incepand cu 6000km.

Consumul de ulei e normal numai daca o tii in ture multe pentru perioada lungi de timp, gen trecut autostrada europeana in blana.

Pe forum a fost cel putin un caz de motor gripat in urma consumului de ulei si necompletare.

supscriu pentru prima parte. 70500 km la bord.

pentru a doua parte - nu pot spune ca am tinut-o blana - cu pasager si bagaje la 160 km/h cred ca era pe la 7000rpm (cu pinion de 16) deci departe de blana dar tot fara consum de ulei.

Acum sa vedem cum se manifesta si cu axele de sv.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un V-strom 2005,intinzatorul de la lantul de distributie este pe arc sau hidraulic? As vrea sa-l schimb...stie cineva?

arc. ca mai jos:

post-18136-0-91461200-1434095573_thumb.jpg

 

... in urmatorul post probabil de la Fabio: "dar de ce ai vrea sa il schimbi?"

 

stima,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai treaba sta asa:

Eu am motorul la vanzare.Ieri un potential client a venit cu un mecanic sa se uite la motocicleta. La final ,mecanicul respectiv si-a dat cu parerea ca motorul este stricat,nevoie de schimb cuzineti,vibrochen etc,uleiul prea subtire ( 5100 10w40 ) ptr caldura de afara. Mi-a recomandat sa schimb uleiul . ok...El a lasat motorul sa se incalzeasca apoi la sprit din acceleratie imi expica ca pe revenire se aude un huruit fin care nu este normal si ca motorul este dus. In fine,el a recomandat cumparatorului ca nu face afacere cu acest V-Strom.

Ce mi s-a parut haios ,la final.....eu il intreb - ok,cum fac sa am grija de motor, sa nu se agraveze situatia...el - stai linistit,schimb uleiul cu unul semisintetic apoi pui niste aditivi sa se duca sunetul de huruit , apoi poti pleca fara grija la capatul lumii :)

In fine.

Nu dorm toata noaptea ,zic gata ,am pus-o (stiu povestea cu jhonn si vlad de pe vstromania - refacerea motorului )...Apoi ma gandesc ca zgomotul respectiv ar veni de la distributie via intinzator.... de aceea intrebarea despre intinzatorul de lant, daca sa-l il schimb plus alt ulei poate zgomotul dispare.

O sa ma duc la Fabio sa o asculte si el sa vad ,el ce parere are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai treaba sta asa:

Nu dorm toata noaptea ,zic gata ,am pus-o (stiu povestea cu jhonn si vlad de pe vstromania - refacerea motorului )...Apoi ma gandesc ca zgomotul respectiv ar veni de la distributie via intinzator.... de aceea intrebarea despre intinzatorul de lant, daca sa-l il schimb plus alt ulei poate zgomotul dispare.

O sa ma duc la Fabio sa o asculte si el sa vad ,el ce parere are

:)))

lasa bre prostiile - du-te cu motorul la Fabio sa il auda.

Oricum - daca e zgomot de lant de distributie trebuie vazut ca nu e lungit lantul (se masoara intre doi pini) - intinzatorul poate sa se uzeze dar nu am auzit sa aibe astea de suzuki o problema.

(oricum - la solutia mecanicului de pus aditivi ca sa se duca sunetul de huruit eu i-as fi cerut atestatul de mecanic).

ideea cu schimbat uleiul cu unul cu vascozitatea la caldura mai mare nu ar fi rau (gen 10w50 sau 10w60).

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul de lant de distributie se aude si in mers.

Eu cred ca sunt singurul de pe aici care am schimbat lanturile de distributie. Dar se aude zgomot diferit (zornait de lant) la motor cand sunt intinse. Si daca te-ai dat ceva vreme cu motorul ala atunci auzi ca e ceva diferit.

Mecanicul ala suna tare ciudat. Adica cum poti sa spui ca e dus vibrochenul si cuzinetii numai din sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am experienta,sunt praf la mecanica la motoare....Nu vreau sa il vorbesc de rau pe baiatul respectiv,probabil a avut motivele lui sa catalogheze "la ureche"motorul. Nu stiu,poate are dreptate,habar nu am. dar mi sa parut totusi absurd sa-mi spuna ca motorul e pe duca si in maxim 10k orice ,oricum as da-o tre sa desfac motorul. Am inteles ca are un service in spate la gradina zoo din Buc., Dl.Bogdan Padure.......Cumparatorul a apelat la el .

O sa ma duc la " Il Dottore " :) sapt.viitoare,sa vad el ce "vede" la ureche

 

 

Motorul are 38000km,eu l-am cumparat la 32000,el spunea ca imposibil sa fie km reali

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba io ma las de mecanica. Ie unii care ma intrece. :)

Un motor cu probleme la cuzineti bate la greu. la inceput se aude ca o masina de cusut apoi suna a fier. in nici un caz nu suiera. in cel mai rau caz e lantul de distributie. da nu cred ca la km astia e gata. saptamana asta le schimb pe ale mele. si au ceva km la bord. de ce ar trebui sa le schimbi tu la 40k???

Bine ca nu ti-a zis sa bagi rumegus in el sa nu mai faca zgomot.

 

Da o fuga pe la mine sa ne lamurim. :cheers:

 

PS: De ce ai vrea sa schimbi intinzatorul??? :D

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...