Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Care-ati dat, bre , cu piper pe aici? Nu asta e topicul cu certuri, incercati la motoveterani. Lasati gilceava si iesiti la plimbare, ca acusi e gata sezonul. :)

Adriane, te salut! :peace: Si pe tine, Edutzule. In primavara iti fac o vizita, sa inauguram vstromania couchsurfing club.

 

...corect era ....cu chiper ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite-o baba!

 

bai baiete, politicos ar fi sa-ti permiti mici rautati doar cu cei pe care-i cunosti deja personal. nu te impiedica nimeni sa te plimbi cu cine si cit doresti, lasa-i si pe altii sa traiasca.

 

@edutzu: probabil m-am ambalat cam tare si degeaba, imi cer scuze pentru ce-am spus aseara. daca esti de acord ramine cum a zis vlad, ne mistocarim reciproc la bere, e mai haios.

 

@vrajitoru: "baba" era doar un antonim la "racer", nu are legatura cu nr. de km pe zi sau an, fiecare merge cit vrea, poate sau isi permite financiar, fiecare gusta altfel mersul pe 2 roti.

 

@vlad: stiam cine e edutzu din ce am citit de-a lungul timpului pe forum, nu m-am enervat pentru ca e un necunoscut pentru gasca ci pentru ca eu nu-l cunosc personal si m-am simtit luat la misto pe un ton superior. cum am zis si mai sus, am exagerat.

 

@gospodarul: esti liber simbata seara? poti recomanda cazare in/pe linga tirgu neamt pentru simbata seara? EXCLUS couchsurfing, nu vreau sa deranjez. in felul asta maninc si o pizza buna, eu dau berea, ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagam si o plimbare. Ce ganduri ai?

 

am refacut traseul:

 

simbata: http://goo.gl/maps/4IFcq

 

duminica: http://goo.gl/maps/LijPr

 

daca nu te deranjeaza sa plecam duminica pe la 08:30 eu zic ca putem face impreuna o bucla pina la reghin, sovata, gheorgheni si apoi tu faci cheile bicazului iar eu o iau spre sud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand crezi ca ajungi sambata? :)

 

P.S. Care mai veniti la o pizza? :hug: Sau la o friptura de strut? Daca va adunati mai multi, facem o pizza cat vatra la cuptor. ;)

 

tu chiar vrei sa ma corupi ?

deja mi-ai bagat mortu'n casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ne incurcam noi cu berea cand ne intalnim (poate doar in cazuri extreme :) ). La o pizza buna merge si o sticla de vin bun. Nu am cum sa lipsesc duminica din bucuresti ca am un curs de la care nu prea pot sa lipsesc :( .mai sar eu calul dar nu pot tot timpul . Era o treaba sa vin cu Adrian , mai ales ca si el tot 1000 are si mergem cam la fel (adica destul de tare uneori :)) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, nici urma de suparare, e clar ca nu ne cunoastem...altfel recunosteai in topic un pic de invidie ca nu pot pleca tot weekendul si fi sigur ca alegeam traseul tau in loc de unul mic. Da' ne intalnim noi cumva la o halba de impacare.

 

Multumesc pentru suport din partea restului familiei de stromisti. Cred ca m-ati facut dator cu palinca, smecherilor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost azi :) . maine dorm

Vraji...am razbit :). n-a fost super greu traseul dar e clar ca ma nevoie de scut serios daca mai fac dinastea.

cea mai hardcore parte a distractiei Polovragi-Curmatura-Ciunget n-a fost drumul ala vechi...ci drumul nou!

dupa Polovragi s-au apucat unii de ingropat banii in sosea(probabil pentru culegatorii de ciuperci si pentru aia de taie padurea) si acum pun piatra sparta/nisip pe drum.

colegul meu a luat si o tranta din cauza pietrisului in care pur si simplu te scufundai. eu am fost mai norocos

post-746-0-41111100-1350760128_thumb.jpg

post-746-0-27683400-1350760189_thumb.jpg

post-746-0-44355000-1350760203_thumb.jpg

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care se confrunta cu voblaj pe fata la decelerari, nu va grabiti sa schimbati rulmentii de directie.

Acesti rulmenti sunt prea putin stransi din fabrica, valorile de cuplu din manualul de service - strans la 45Nm si apoi slabit cu un sfert pana la o jumatate de tura sunt prea relaxate.

In cazul meu am rezolvat problema prin strangerea la 45Nm si apoi slabirea piulitei cu o 1/6 de tura - se noteaza pozitia unui cant de pe piulita si se slabeste pana se ajunge la urmatorul cant.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am refacut traseul:

 

simbata: http://goo.gl/maps/4IFcq

 

duminica: http://goo.gl/maps/LijPr

 

daca nu te deranjeaza sa plecam duminica pe la 08:30 eu zic ca putem face impreuna o bucla pina la reghin, sovata, gheorgheni si apoi tu faci cheile bicazului iar eu o iau spre sud.

 

Alooooooooo nenea traseul asta e in Timis? Pai cum ,ne era vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care se confrunta cu voblaj pe fata la decelerari, nu va grabiti sa schimbati rulmentii de directie.

Acesti rulmenti sunt prea putin stransi din fabrica, valorile de cuplu din manualul de service - strans la 45Nm si apoi slabit cu un sfert pana la o jumatate de tura sunt prea relaxate.

In cazul meu am rezolvat problema prin strangerea la 45Nm si apoi slabirea piulitei cu o 1/6 de tura - se noteaza pozitia unui cant de pe piulita si se slabeste pana se ajunge la urmatorul cant.

Ai cheie pentru piulitele de la jug? De unde ai cumparat-o?

Am inteles ca se poate face dintr-o tubulara + flex. Daca ti-ai confectionat una din ce anume ai facut-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alooooooooo nenea traseul asta e in Timis? Pai cum ,ne era vorba.

 

sa ma duc in vest :tempted: sa ma duc in nord ... si a cistigat nordul.

 

vin si la lugoj, nu v-am uitat. primul weekend fara ploaie vin sa te stresez, :blbl:

 

unde am mancat o ciorba de burta si un sloi de oaie, alaturi de cateva berici. Asta pina pe la 2, cand m-a apucat talentul de facut o pizza. Bineinteles ca au mai urmat cateva beri si ceva Whisky-ane (vorbesc in numele meu, Cristea s-a lasat) impreuna cu inca un soim de al meu si asa ne-a prins ora 4. fu-t-ui plimbarea de dimineata, voiam sa merg cu el pe Toplita-Gheorgheni-Lacu Rosu , insa era prea riscant, dupa numai vreo doua ore jumate de somn. Asa ca am baut cu Cristea o cafea si l-am condus, cu parere de rau pt vremea superba de afara. Dar tot trag o tura mai dupa pranz. ;)

 

ciorba de burta a fost de vis. fara miros urit, cu smintina si ardei iute ... m-am topit. pizza a fost perfecta.

eu am abandonat bautura dupa 2 rachiuri si 2 beri pentru ca imi stiu ficatul si aveam drum frumos duminica, nu vroiam sa ametesc dupa 3 curbe.

multumesc mult pentru seara frumoasa si vesela

Editat de adrian cristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am rezolvat problema cu opririle motorului,smuceli,etc...Era TPS-ul dus.L-am schimbat la unguri si acum merge bine.Si in aceeasi zi am facut o vizita la un centru dyno tuning.Cam asta a iesit:98,4 CP reali,pusi la sol(119 la ambreiaj) si cuplu de 98,6 NM,ceea ce nu e rau deloc.In viteza a 5-a de la vreo 8800 RPM in sus,se pierd cca.20 CP,de aceea i-am pus un derestrictor.Cei care au V Strom 1000 K8 sa nu dea bani pe kituri de eliminat lambda.Trebuie anulat doar un fir din ECM.Concluzia:daca vrei sa mearga de sa rupa,fara sa ridici consumul aproape deloc,iata:un PCIII,un derestictor si un tuner care stie ce face...Si cand ma gandesc,,ca in Romania asta,asa ceva e de-a dreptul imposibil...Ce e al lor,e al lor!Ungurii te rezolva cu orice si la preturi de bun simt!

Asa e!Acum merge de rupe asfaltul(nu ca n-ar fi mers si inainte)in orice viteza,cu bagaje grele si 2 persoane,fie dealul cat o fi...Eu nu merg tare decat rareori,dar acum merge rotund,nu mai vibreaza chiar asa si acolo unde mergeam cu a 2-a acum merg cu a 3-a.Plus ca in situatii mai nasoale un sprint instant te poate scoate.Nu a fost tocmai ieftina "afacerea"dar merita din plin...

 

salut,

 

sunt si eu interesat de pc lll si derestrictor cu montaj cu tot, mi-ar place un plus de putere in special in vit a 5a

ce implica imbunatatirea asta, ce costuri sunt ? in Ro nu se poate face asa ceva ?

lasa-mi si mie un nr de tel te rog

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cheie pentru piulitele de la jug? De unde ai cumparat-o?

Am inteles ca se poate face dintr-o tubulara + flex. Daca ti-ai confectionat una din ce anume ai facut-o?

Mi-a facut-o batranu' cand avea acces la utilaje. O gasesti la pret bun la tipul asta: http://myworld.ebay.co.uk/turbosuzukis/

Cheile cu cioc de care zice Bogdan nu stiu cat de bune sunt, piulita e facuta dintr-un aliaj moale si daca pui presiune intr-un singur punct o deformezi.

Plus ca nu poti sa strangi la cuplu precis, diferenta dintre voblaj si nevoblaj pe fata a fost la mine de a 12 parte de tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a facut-o batranu' cand avea acces la utilaje. O gasesti la pret bun la tipul asta: http://myworld.ebay....k/turbosuzukis/

Cheile cu cioc de care zice Bogdan nu stiu cat de bune sunt, piulita e facuta dintr-un aliaj moale si daca pui presiune intr-un singur punct o deformezi.

Plus ca nu poti sa strangi la cuplu precis, diferenta dintre voblaj si nevoblaj pe fata a fost la mine de a 12 parte de tura.

 

Daca cheia este potrivita pt diametrul piulitei si nu strangi ca apucatul, merge fara probleme. Piulita in cauza nu este din otel calit, dar nici din aluminu. Si cel putin o cheie dedicata cu cioc oricum trebuie ca sa tii contra la a doua piulita ca altfel nu stiu cum pastrezi jocul la strangerea finala, Eu am folosit numai chei cu cioc la orice avea ghidon si nu am patit nimic. Sincer, nici nu ma ducea capul ca ar trebui altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema cu voblajul cand am schimbat cauciucurile miercuri seara. Aveam un set de metzeler tourance prin garaj cele date jos toamna trecuta cand am montat crampoanele si vad ca nu mai face. Sa speram ca se pastreaza :)

Cred ca o sa-mi confetionez una dintr-o tubulara mai veche ca sa pot strange cu dinamometrica. Nu de fitze da la mine nu exista "simtul strangerii" Si sigur voi stranbge prea tare piulitele alea. :D

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...