Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Ok am inteles a fost gresit inteles dar oare de ce?In fine nu mai conteaza oricum am primit suficiente semnale de la alti useri pe privat privind lucrurile si ............chiar nu ma intereseaza.Sincer crede-am ca e un post interesant pt cei mai multi nu sa ma trezesc ca scrie cneva ca nu au loc posturile de reclama mea.Pentru-ca exact asta era exprimarea am inteles exact ce era negru pe alb.99% din doritori ma cauta pe site.Nu l-am mentionat decit acum ca am fost intrebat.Asta e uni pot cu gura altii cu munca ...alti.........fiecare cu ce poate.

Iar in ceea ce priveste priceperea lui de a aprecia un lucru e de asta sunt convis ca e bun doar are posturi in tot forumul clar ca stie ceva.

 

deci gata matrita si primele piese,,multumit ies chiar ok

In maxim 3 saptamani am gata matrita pt ambutisat lateralele si capacele:)

asa o sa iasa stok si pretul nu va depasi 250 euro maximper set

perfect :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pt un sondaj poate imi raspundeti si voi,ma intereseaza ce dimensiuni de topcase a-ti dori in general(aluminiu)

undeva la 30 litri eu zic ca e ok...

iar side-case-urile undeva la 38-39 litri.

 

PS: anunta cand esti gata de facut cele noi...eu vreau

Editat de CuCun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ok sa pot sa fac la un asa pret dar din pacate nu ies materialele:)

 

250 euro setul de 2 coburi 150 un topcase

 

suportii si prinderile depinde se mobra da in jur de 150 euro

cred ca preturile sunt decente....vis a vis de cele de pe piata

 

Cuncun te anunt sunt gata :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci gata matrita si primele piese,,multumit ies chiar ok

In maxim 3 saptamani am gata matrita pt ambutisat lateralele si capacele:)

asa o sa iasa stok si pretul nu va depasi 250 euro maximper set

 

cum vrei sa modifici lateralele si capacele ? asteptam poze :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu daca suportii pt sidecase-uri sunt identici cu cei pe care ii fac baietii de la Heavyduties Cluj[asa am eu o informatie insa e neverificata]

 

 

La capitolul topcase cred ca ar fi ok sa faci 2 modele [cam asa fac toti] unul pt o casca unul pt 2 casti.

 

De asemenea as vrea sa stiu daca ai facut deja sau ai modelul pt suport de topcase. In caz ca nu te-ai apucat inca sa schitezi ceva am o sugestie . Avand in vedere ca destul de multi dintre cei interesati de astfel de produse merg mai des sau mai putin des pe coclauri ar fi o idee buna ca placa suport pt topcase sa fie si rack de bagaje pt legat un "softbag" aka sac impermeabil pe spatele motorului [metoda consacrata pt coclauri].

 

Ideea nu imi apartine este luata de aici . Mentionez ca pe respectivul rack se poate prinde orice topcase Kappa/Givi din seria Monokey. Cred ca ai putea face ceva similar sau dc nu identic intrucat rack-ul ala e genial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu nush ce info ai da nu seamana cu ce zici tu pt sunt cumparate chiar de la ei:)) suportii i cumpar si eu dea gata de la heavyduty

 

Acuma lucrez la un alt sistem mai simplu care poate fi adaptat pt cele de pe piata.

 

u am inca nimic gata pt topcase pt mai dureaza vreo 2 saptamani matritele pt ambutisare.

apoi ma apuc da orice idee e binevenita

 

Acuma am aruncat un ochi la rac

 

Da super inteligent o sa ma interesez sa vad cit imi ia CNC pt decupaj poate renteaza ....poate nu

 

totusi e tabla de 5mm ........... intreb oricum:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt un sondaj poate imi raspundeti si voi,ma intereseaza ce dimensiuni de topcase a-ti dori in general(aluminiu)

 

Salut,

Pana de curand am avut un topcase de genul celor de pe scutere (poate ceva mai mare, undeva pe la 30 si ceva de litri). Acum am unul ce scrie pe el 48l si este mult mai ok. E loc de haine si diferite chestii pt o excursie de 2-3 zile (fara cort). Sincer, nu m-as baga la un top case mai mic de 45l, cu toate ca (presupunem) ca voi avea si side case-uri. Intotdeauna se gaseste sa cari ceva neprevazut sau sa vrei sa pui casca la siguranta cand vizitezi ceva (si mai ai unele lucruri in topcase).

Asta-i parerea mea.

Vice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer asa stiam si eu [ca le iei de la Heavyduties...doar ca info nu era verificata]...si ma intereseaza pt ca am pe mobra suportii de la Heavyduties....insa imi fac cu ochiul cutiile facute de tine .

 

Ce grosime are tabla din care sunt confectionate? E o singura grosime sunt mai multe ? Oricum astept niste poze cu noile cutii din aluminiu integral.

 

Daca te intereseaza o schita/poza la respectivul rack il am pe mobra deci nu ar trebui sa fie greu de facut/pozat.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns pentru dimensiunile topcaseurilor si sidecase :

 

Topcase : minim 45L . Se presupune ca ceea ce faci tu ( cutii aluminiu ) sunt pentru cei care calatoresc in ture lungi, nu pentru vitezane de plimbat in oras. Cei care merg la ture lungi au nevoie de spatiu, de aceea 45-50L la topcase este necesar. Dimensiuni mai mici, pentru cei care au nevoie doar pentru a-si tine casca si manusile se gasesc destule in comert, din plastic.

 

Sidecase : Doua versiuni, una pana in 40L si una pana in 50 L. Asta daca se poate, daca nu un compromis ar fi undeva la 40-44L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offence, dar 50L pentru ceva cvasi-cubic din aluminiu e cam o cutie din aia de livrari pizza. Nu ti se pare cam maricel? Mi unuia mi se pare ca nu da bine asa ceva nici pe un R1200GS Adv, care e de departe cea mai mare balena de motocicleta non-cruiser (dpdv al masivitatii).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar un Givi Maxia de 52L da bine, nu ?

 

O persoana descrisa mai sus are nevoie de spatiu de depozitare cat mai mare, daca 'nu da bine o cutie cubica' atunci isi ia altceva, de la alt producator, care 'da bine' si ii ofera si acelasi spatiu de depozitare.

Da, nu cred ca mi-ar placea nici mie sa plimb cufarul dupa mine, dar de spatiu am nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offence, dar 50L pentru ceva cvasi-cubic din aluminiu e cam o cutie din aia de livrari pizza. Nu ti se pare cam maricel? Mi unuia mi se pare ca nu da bine asa ceva nici pe un R1200GS Adv, care e de departe cea mai mare balena de motocicleta non-cruiser (dpdv al masivitatii).

 

 

Dar un Givi Maxia de 52L da bine, nu ?

 

O persoana descrisa mai sus are nevoie de spatiu de depozitare cat mai mare, daca 'nu da bine o cutie cubica' atunci isi ia altceva, de la alt producator, care 'da bine' si ii ofera si acelasi spatiu de depozitare.

Da, nu cred ca mi-ar placea nici mie sa plimb cufarul dupa mine, dar de spatiu am nevoie.

 

 

Dupa cum am spus, e vorba de o opinie personala. Mie unuia mi se pare ca Givi-urile din seria Maxia sunt un fel de sicrie montate pe motociclete. Nu prea le agreez, ca sa fiu sincer. Daca il faci in stilul cob-urilor sau altor top-case-uri din Al ar arata cubic si atunci e mai oribil, pentru ca dupa ce ca e neplacut de mare, mai aduce si a pizza-box.

 

Si mie imi place spatiul de depozitare, in schimb am observat ca atunci cand plec la drum, in topcase pun chestiile cel mai des utilizate. Adica multe chestii marunte, nimic destul de mare cat sa am nevoie de super mult spatiu.

 

Ca sa continui (si sa nu-mi fie luata opinia ca stiu-eu ce atac la persoana), cred ca marimea maximala pentru un topcase este una care sa permita doua casti normale sa incapa simultan si sa permita incuierea. Asta, contrar opiniilor, nu e 48L. Am constatat ca intr-un jaf de 38L incap doua casti integrale M, desi l-am tapetat pe interior cu burete subtire (5mm cred). Ca urmare, nu voi preciza un volum. Doua casti una langa alta (puse cu atentie, eventual cautat un unghi corect) mi se pare cea mai buna "dimensiune".

 

De ce doua casti? Pentru ca daca iti tii lucrurile uzuale in doi rucsacei in topcase si vrei sa intrii la ceva muzeu, poti lasa castile si lua rucsaceii. E mult mai comod sa te plimbi cu un rucsac (mic) decat cu o casca dupa tine, nu?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa tin cont de toate parerile.Deci topcase-ul ideal are volumul a 2 casti .

Nu e problema pt pot face orice dimensiune dorita asa doar ca si ideea vrea sa fac sa am in stok si ma interesa c-am ca ar trebui sa am ce se cere ce vrea omu.

La fel e cu coburile......depinde de mobra......dar in general 35 e ok per bucata.nici prea prea nici foarte foarte.Chiar acum am o comanda pt un gs650 care le vrea de 20l bucata.

Omu a mai luat de la mine pt cealalta mobra si ....a calculat el ca mai mult nu are nevoie.ms oricum la toti raman la dimensiunea ideala 2 casti:)

 

la ce alte accesori v-ati mai gandit???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La poza de mai sus cine cedeaza prima data la o "cazatura"?

 

Parerea mea, din auzite (rog nu dati de prieteni si nu luati de bun):

 

Cutia (se indoaie). Daca impactul e foarte puternic, pridnerile si cutia. Parca asa vorbisem cu baietii de la HD. Prinderile sunt la fel, din ce spunea domnul lauramarginea.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 2 saptamani am gasit intamplator intr-un morman de vechituri o valiza de scule care seamana f mult cu ce-a din imaginea de mai jos

 

4231720090316040728.jpg

 

n-am luat-o ca n-aveam ce face cu una singura dar s-ar putea sa am noroc si sa se gaseasca si o pereche . din cate citisem la un moment dat au mai fost incercari de a improviza sidecase-uri din diverse cutii de scule din plastic sau alu dar nu stiu cat de reusite sunt . voi ce credeti , merita osteneala ? :)

cutia , cel putin asta pe care am tinut-o eu in mana era in stare f buna , dar inchizatorile nu-mi inspirau incredere . Iar de etanseitate nici nu poate fi vorba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

acum 2 saptamani am gasit intamplator intr-un morman de vechituri o valiza de scule care seamana f mult cu ce-a din imaginea de mai jos

 

4231720090316040728.jpg

 

n-am luat-o ca n-aveam ce face cu una singura dar s-ar putea sa am noroc si sa se gaseasca si o pereche . din cate citisem la un moment dat au mai fost incercari de a improviza sidecase-uri din diverse cutii de scule din plastic sau alu dar nu stiu cat de reusite sunt . voi ce credeti , merita osteneala ? :)

cutia , cel putin asta pe care am tinut-o eu in mana era in stare f buna , dar inchizatorile nu-mi inspirau incredere . Iar de etanseitate nici nu poate fi vorba

 

 

Se merita doar daca faci o tura de promenada. Daca vrei sa faci o tura serioasa, gandeste-te ca iti strici tot concediul din cauza unei economi de 100 de euro.

 

Si eu am incercat tot felul de improvizatii, insa am ajuns la aceeasi concluzie ca si altii de dinaintea mea. Marfa de calitate are un pret pe masura, iar in motociclism trebuie sa platesti. Pe topicul asta am vazut ceea ce au facut cei de la HD si laura, asa ca daca nu ti le poti face tu acasa, mai bine cumparale de la ei ... nu am vazut mai ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...