Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Sunt sticle de aluminiu la Decathlon.

 

Insa eu prefer sticle de plastic, pentru ca nu e nimeni tentat sa fure o sticla de plastic, pentru ca nu-ti trebuie tot timpu benzina la tine (sunt putine portiunile de drum in care ai cu adevarat nevoie de benzina suplimentara), si pentru ca prefer sa am mai multa apa la mine decat benzina.

 

Probabil ca e o chestiune de gusturi. :cheers:

 

Nu folosi recipientii de aluminiu de la Decathlon. In primul rand, doapele au un filet nashpa, greu de nimerit din prima si se fuck repede. Doi, au o garnitura care nu rezista la benzina. Pentru benzina, exista recipienti de alu speciali, se folosesc la aragazele de munte.

 

Pentru bezina foloseste canistre de plastic de pe louis.de 2L : http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10002942&lang=en

 

Mda dar asa cere omu ce sa fac ...metalic.Adevarul este ca pe caldura nu a-si transporta benzina in sticla de plastic asezat fiind linga toba...

Alea de aluminiu cred ca ar fi ok.Se multumeste

 

Gata am gasit pe net miltare de aluminiu de 2,5 litri arata super pret ok

 

Link, please!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Maestre, parca am mai spus, daca da scuze ca ma repet.. cutiile tale arata superb!

Vezi ca poti gasi canistre de-alea de metal mici si pe la benzinarii si sigur in Bucuresti, la targul Vitan-Barzesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este daca iese ceas matrita si pot ambutisa capacele atunci fac la serie la bani super ok si tre un furnizor care sa aibe tot timpul in stok asa ceva..............

L.U.V. ms ms dar sper ca cele noi care le pregatesc sa fie mai bune chiar decit cele de pe piata iar ca si pret clar vor bate tot.Full aluminiu cu colturi de plastic............

natur sau vopsite electrostatic

Editat de lauramarginea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa produceti si topcase ? Daca s-ar putea unul de 55-60 l .Ca voiam sa cumpar unul Givi , dar mai bine cumpar de la dvs. in caz ca veti avea si acest produs .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiff Rider dimensiunile sunt 50x36x24 cel mai uzual dar am mai multe dimensiuni.Acuma ca o sa fac matrita pt colturi de plastic o sa pot face absolut orice dimensiune

 

Canistre sunt la Practiker in cluj

 

man, mă refeream la cele ale lu' Robert ...

post-7350-0-96904000-1308547614_thumb.jpg

 

[:rolleyes:

 

 

dar ... zi-mi astea ce dimensiuni au ...

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi le stiu la cele care le fac si mai sus ti le-am scris......la restu nu am cum sa stiu.oricum in poza par de 50l

 

Are cineva idee de unde pot cumpara asa ceva?Am gasit la furnizor dar..cantitatea minima......5000 buc

 

Se multumeste in avans

 

Nimeni nici o idee?

post-57784-0-69944200-1308672669_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din moment ce nu-s facute de el de unde naiba sa stie...

 

nu mă gândeam că o mică săgetuță, care apare undeva în stânga postării vechi (odată cu noua "față" a forumului) si făcând click pe ea te duce la postarea initiala, poate creea atâtea polemici, intrebarea era clară si se referea la cutiile omului, cele puse pe acel V-strom și la dimensiunile lor.

vă rog să citiți / recitiți mai atent ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Voi ce recomandati sa pun pe buza cutiei de aluminiu sa nu mai intre apa cand ploua?

Cand ploua apa se prelinge pe sub capac, si ma gandeam sa pun un fel de cheder din cauciuc sau banda adeziva cu burete de se punea la usi iarna.

Alte solutii mai aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o cutie buna nu are cum sa se prelinga pt are margine in sus vreo 2cm

 

apa nu curge in sus clar deci nu vad cum ar intra.Depinde de ce cutii folosesti.

 

Chedere gasesti orice tip google te ajuta sunt peste 50 producatori de toate tipurile la noi in tara.

 

cauta ceva sa para industrial...mai profi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca acum ai buzele cutiei de o asemenea grosime incat sa nu taie acel burete, il poti folosi dar cu conditia de a-l lipi pe interiorul capacului si nu a buzelor cutiei, astfel buretele calca pe buze atunci cand inchizi capacul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Daca acum ai buzele cutiei de o asemenea grosime incat sa nu taie acel burete, il poti folosi dar cu conditia de a-l lipi pe interiorul capacului si nu a buzelor cutiei, astfel buretele calca pe buze atunci cand inchizi capacul.

La ceva de genul asta m-am gandit si eu. :cheers:

 

Asa cum sunt acum "fier pe fier", am prins cateva ploi torentiale de mi-au umplut cutiile cu apa :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o cutie buna nu are cum sa se prelinga pt are margine in sus vreo 2cm

 

apa nu curge in sus clar deci nu vad cum ar intra.Depinde de ce cutii folosesti.

 

Depinde ce turbulente sunt...

 

Voi ce recomandati sa pun pe buza cutiei de aluminiu sa nu mai intre apa cand ploua?

Cand ploua apa se prelinge pe sub capac, si ma gandeam sa pun un fel de cheder din cauciuc sau banda adeziva cu burete de se punea la usi iarna.

Alte solutii mai aveti?

 

Fara nici un sto - doi saci de plastic in side...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Fara nici un sto - doi saci de plastic in side...

 

Stiu ce spui de sac (de fapt erau mai bune niste genti din plastic touratech), insa nu-mi surade ideea asta pentru ca e prea incomoda pentru mine, vreau sa am bagajele cat mai libere sa pot umbla usor in ele (e mai complicat).

 

Pana acum foloseam mai multe pungi, dar tot nu e ceea ce vreau.

 

Am observat ca baga apa doar la ploile puternice, din cauza asta nici buretele ala nu stiu cat va putea sa tina apa afara ... doar daca atunci cand il pun, se preseaza atat de bine capacul pe cutie incat nu mai intra nici aerul :scratch:

 

O sa incerc faza cu buretele, si am sa-l testez cu un spalator auto sa vad daca mai baga apa.

 

Alte idei mai aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce spui de sac (de fapt erau mai bune niste genti din plastic touratech), insa nu-mi surade ideea asta pentru ca e prea incomoda pentru mine, vreau sa am bagajele cat mai libere sa pot umbla usor in ele (e mai complicat).

 

Ma gandeam la utilizare alternativa a sacilor, peste capac... oricum cand incepe ploaie teapana pp ca tot te opresti sa pui costum sau strat de ploaie... nu ia mult timp sa tragi niste saci peste capac si-o banda adeziva. Daca devine incomod inseamna ca mergi numai pe ploaie :)

 

Am observat ca baga apa doar la ploile puternice, din cauza asta nici buretele ala nu stiu cat va putea sa tina apa afara ... doar daca atunci cand il pun, se preseaza atat de bine capacul pe cutie incat nu mai intra nici aerul :scratch:

 

Cred ca tine destul de bine si buretele ala de izolat... apa trece fara ca-i usor si-o impinge aerul, ca sa treaca masiv prin el ar trebui intai sa impinga aerul din el afara, altfel aerul functionaza ca blocaj... cauciucul e prea tare, parerea mea. Alta varianta - neopren?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...