Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Am si eu o sugestie pt cei ce confectioneaza cutii laterale: nu ar fi mai bine ca balamaua sa fie pe partea cutiei dinspre motoreta? In felul asta ai acces mai usor la continutul cutiei daca peste aceasta ai legat diverse alte obiecte: cort, izopren, top bag textil etc.

Cel mai practic este capacul detasabil. Chiar daca nu-l poti rabata din cauza topcase-ului il dai deoparte si ai acces in orice situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

totusi balamaua orientata perpendicular pe axul motocicletei, rigidizeaza cat de cat (mai bine decat fara balama sau cu balamaua pe latura lunga)cutia in cazul unei rasturnari pe lateral, chiar daca coltul de jos al cutiei loveste primul, rigidizarea balamalei ajuta... parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mai multi sunt valabile urmatoarele: nu stau bine cu finantele; nu prea merg cu ele pe unde se pot rasturna (sau unde e probabil sa se rastoarne); sunt comozi.

 

eu la asta m-am gandit cand am zis de balama. o balama e mai ieftina decat o inchizatoare. daca ai o singura incuietoare, ai un singur lacat. daca cazi pe ele, oricum nu rezista....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva pot fi deschise si daca sunt "incuiate"?

Incuietorile si cheile sunt facute pentru oameni cinstiti! Oricum sunt superb manufacturate. Bravo! Cu aproximatie poti sa spui un pret pentru un posesor de V-strom si cum ar putea fi prinse de cadrul existent al coburilor originale la 650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incuietorile si cheile sunt facute pentru oameni cinstiti! Oricum sunt superb manufacturate. Bravo! Cu aproximatie poti sa spui un pret pentru un posesor de V-strom si cum ar putea fi prinse de cadrul existent al coburilor originale la 650.

ABsolut irelevant. Daca incuietoarea aia nu e cat de cat desteapt pusa acolo, este degeaba pentru ca deschizand cele doua cleme poti ridica doar cu un minim de efort capacul ala (ridici intai marginea dinspre motocicleta). Foarte probabil sa nici nu misti motorul pe cric facand asta si tunci ce rol are incuietoarea aia? Intrebarea mea era menita sa subliniteze ca trebuie putina atentie la montarea incuietorii.

 

Si daca nu am numai cuvinte de lauda nu inseamna ca nu stiu sa apreciez. Inseamna ca pentru mine conteaza mai mult ca produsul sa fie cat mai aproape de perfectiune decat sa aplaud incontiuu. De'aia o sa ma vezi subliniind si aspectele negative pe care cascada de "Bravo, au iesit super" omite sa le puna in evidenta.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch partea din spate are balamale deci nu se poate ridica cum zice-ai mai sus.Darrrrrrrr exista o problema

aratami tu pls o geanta de aluminiu care nu se poate deschide fara chei???Nu exista asa ceva pt 99%folosesc inchideri pe laterala mica cum am pus si eu dar care au butuc un el.

ce mai conteaza cheia cind veriga care vine peste capac practic partea basculanta este doar un fier indoit

in capat nu are nimci la nici un model

tragi cu un patent si lai scos afara.sau ele se agata peste o margine de tabla ca si la mine indoita

poi cu un patent il indoi in jos si e open.Mare vrajeala.Sistemele nu sunt puse pt hoti sper ca stii asta.Parerea mea este ca se mai putea lucra la sitem dar ce folos ...oricum mai cazi cu ele mai le zgarii le mai indoi,iar pt asa ceva sunt super ok.Nu am vrut pur si simplu sa pun zarul deasupra pt nu am vrut sa ploaie in butuc Rar genti care sa aibe butucul deasupra.Nu ma astept la aplauze sau cascade etc etc nu ma astept la nimic pt nu am de ce simplu.Stiu tu ti-ai cumparat deja genti si cred ca esti multumit de ele.Nu am sa comentez asta tot ce conteaza tu sa fi happy cu ele.In rest.....kmmmmm multi.

PS sincer am vrut sa optez pt sistem lacat la ambele capete dar eu motoresc mai mult afara si ...e suficient si atit

Mesaj completat

finish........

post-57784-1296775121_thumb.jpg

post-57784-1296775145_thumb.jpg

post-57784-1296775162_thumb.jpg

post-57784-1296775171_thumb.jpg

post-57784-1296775201_thumb.jpg

post-57784-1296775225_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch partea din spate are balamale deci nu se poate ridica cum zice-ai mai sus.Darrrrrrrr exista o problema

aratami tu pls o geanta de aluminiu care nu se poate deschide fara chei???

 

Nu exista incuietoare impsibil de descuit, dar ar fi fost o prostie sa pui incuietoarea acolo daca nu exista baklamaua pe partea cu motocicleta a cutiei.

 

Interesant era sa folosesti cleme cu incuietoare la ambele capete :D Dar e foarte scump...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte bine 2.2 kg !! ce grosime are tabla? eu am facut un calcul folosind tabele de densitate si mi-a iesit dublu.

monsmedius vinde si la bucata? (profilul)

E foarte putin 2.2kg de aluminiu. Imi aduce aminte de niste cutii de pe un LC4 care s-au desfacut ca o cutie de sardine la prima tranta. Ma astept ca o cutie din asta sa aiba cu totul vreo 4kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relax ale tale au 4 kg si o sa tine eu le-am facut usoare sa nu tina special:)) sunt doar de efect optic.Hai sa nu vb de rezistenta materialelor si cum se calculeaza ca vad ca ........o dai in .......stiu tie ti se potriveste Tatra ca Audi e usor...in fine no coment.

PS asa doar ca un exercitiu mental fa un calcul intre ceva sudat si nituit si intre ceva ce e doar nituit..nu vreau sa zic intre ce si ce ca baietii chiar isi dau silinta dar tu stii despre ce e vb asa ca....lasa-ma cu vorbaria goala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...