Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Multumesc pt apreciere.De eloxare nu poate fi vb.Am incercat procedeul si pt piese mici nu se pune problema pot face eloxare la culoarea dorita,dar la o asa suprafata mare ma tem ca nu am posibilitatea.

Ar fi mai multe inconveniente vase prea mari pt acid ventilatia corespunzatoare,sursa de amperaj mare,etc etc.Deci cred ca este exclus.Dar o sa fie vopsite in camp electrostatic negre dar din pacate nu negru mat mat ci un negru cu un pic de luciu pt nu au negru mat.Zgarieturile nu cred ca se vor vedea pt stratul este de 0.5mm.Sudurile la colt nu le mai ajustez pt prefer sa fie robust in detrimentul esteticului.Inprivinta zgarieturilor ar mai fi o solutie.Folierea coli de tabla la cumparare chiar in magazin pe ambele parti si prelucrarea lui cu folia pe el.Dat jos doar la finish.Pun inchizatorile si mai vreau sa adaug un buzunar etans in capac pt acte etc etc.unsuport ce sa se poata adauga pt o canistra de 5 litri si un suport pt instinctor,un buzunartip plasa pt o bautura racoritoare la indemana sau o talpa suplimentara pt piciorul de sprijin lateral,etc etc.Plus etansarea pe interior cu silicon de lipit parbrize.Sper sa iasa pe placul majoritati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc pt apreciere.De eloxare nu poate fi vb.Am incercat procedeul si pt piese mici nu se pune problema pot face eloxare la culoarea dorita,dar la o asa suprafata mare ma tem ca nu am posibilitatea.

Ar fi mai multe inconveniente vase prea mari pt acid ventilatia corespunzatoare,sursa de amperaj mare,etc etc.Deci cred ca este exclus.Dar o sa fie vopsite in camp electrostatic negre dar din pacate nu negru mat mat ci un negru cu un pic de luciu pt nu au negru mat.Zgarieturile nu cred ca se vor vedea pt stratul este de 0.5mm.Sudurile la colt nu le mai ajustez pt prefer sa fie robust in detrimentul esteticului.Inprivinta zgarieturilor ar mai fi o solutie.Folierea coli de tabla la cumparare chiar in magazin pe ambele parti si prelucrarea lui cu folia pe el.Dat jos doar la finish.Pun inchizatorile si mai vreau sa adaug un buzunar etans in capac pt acte etc etc.unsuport ce sa se poata adauga pt o canistra de 5 litri si un suport pt instinctor,un buzunartip plasa pt o bautura racoritoare la indemana sau o talpa suplimentara pt piciorul de sprijin lateral,etc etc.Plus etansarea pe interior cu silicon de lipit parbrize.Sper sa iasa pe placul majoritati.

Mesaj completat

Multumesc pt apreciere.De eloxare nu poate fi vb.Am incercat procedeul si pt piese mici nu se pune problema pot face eloxare la culoarea dorita,dar la o asa suprafata mare ma tem ca nu am posibilitatea.

Ar fi mai multe inconveniente vase prea mari pt acid ventilatia corespunzatoare,sursa de amperaj mare,etc etc.Deci cred ca este exclus.Dar o sa fie vopsite in camp electrostatic negre dar din pacate nu negru mat mat ci un negru cu un pic de luciu pt nu au negru mat.Zgarieturile nu cred ca se vor vedea pt stratul este de 0.5mm.Sudurile la colt nu le mai ajustez pt prefer sa fie robust in detrimentul esteticului.Inprivinta zgarieturilor ar mai fi o solutie.Folierea coli de tabla la cumparare chiar in magazin pe ambele parti si prelucrarea lui cu folia pe el.Dat jos doar la finish.Pun inchizatorile si mai vreau sa adaug un buzunar etans in capac pt acte etc etc.unsuport ce sa se poata adauga pt o canistra de 5 litri si un suport pt instinctor,un buzunartip plasa pt o bautura racoritoare la indemana sau o talpa suplimentara pt piciorul de sprijin lateral,etc etc.Plus etansarea pe interior cu silicon de lipit parbrize.Sper sa iasa pe placul majoritati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

switch asta scriam cu un post anterior dar nu cred ca ai citit :D) ca mai trebuie incuietorile si gata.Plus ca si extra suport de o canistra de 5litri suport pt un instinctor etc etc

Ah, scuze. Am interpretat eu aiurea post-ul tau. ;)

 

 

Totusi, cum va fi sistemul de montare? Nu se indoaie de la greutatea lor + 2kg sad pe capac + 6kg canistra plina + 10kg incarcatura? Suportii presupunem ca ar duce, dar cum se prind cutiile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

switch asta scriam cu un post anterior dar nu cred ca ai citit :D) ca mai trebuie incuietorile si gata.Plus ca si extra suport de o canistra de 5litri suport pt un instinctor etc etc

Ah, scuze. Am interpretat eu aiurea post-ul tau. ;)

 

 

Totusi, cum va fi sistemul de montare? Nu se indoaie de la greutatea lor + 2kg sad pe capac + 6kg canistra plina + 10kg incarcatura? Suportii presupunem ca ar duce, dar cum se prind cutiile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

switch cred ca singura problema va fi cu capacul adica greutatea de pe capac sa nu fie mult peste.Cele laterale mai exactfata spate nu cred pt sunt verticale,si nu va fi o problema suprafata fiind destul de mica si nu se va flamba.Oricum fac un test iardaca totusi vor fi probleme le voi intari pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca le vopsesti negru mat sau reusesti sa le eloxezi sigur vor fi cele mai reusite cutii home made care s-au facut la noi. Negru mat electrostatic estompeaza zgarieturile tablei si face mai putin vizibile niturile. Sudurile la colturi le mai ajustezi? Sunt curios la sfarsit, cu balamale si incuietori, eventual montate pe motor, cum vor arata. Spor la lucru!

 

Cu folie autoadeziva nu merge? l

am vazut si taxiuri infoliate ;)

Editat de Johann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte faine,dar nu sunt totusi putin prea mari?

Aproape 100 l in doua cutii,trebuie sa-i faci si niste prinderi pe masura.Omu' daca are 100 l la dispozitie o sa bage la greu in ele.

Apropo,tu le faci si niste teste inainte sa le vinzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de volum nu de greutate doar cineva care nu gandeste ar pune 100kg sarcina maxima este ca si la cele de fabrica 10kg si orice motorist cred stie asta oricum au in interior actibild cu masa maxima.Sunt mari pt volum haine etc etc.Si iara ma intorc ce insemna pt tine mari 45 de litri sunt standard oferiti de orice producator aici e vb de nici 2 litri in plus deci nu sunt chiar asa de mari pt un cunoscator.Teste nu e nevoie sa fac cu fiecare model in parte am mai facut pt mine personal si ma tinut drumuri lungi...plus n si n cazaturi pe laterala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutiile arata si sunt mult mai rezistente decat cele bricolate de mine cu plastic si tabla si care aveau volumul interior de 42 L. 46 L este max necesar pt a cara bagaj pt 2 persoane si foarte aproape de ce se practica in general la cutii pt enduro-turing integral din aluminiu. Sa vedem finalul! Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de volum nu de greutate doar cineva care nu gandeste ar pune 100kg sarcina maxima este ca si la cele de fabrica 10kg si orice motorist cred stie asta oricum au in interior actibild cu masa maxima.Sunt mari pt volum haine etc etc.Si iara ma intorc ce insemna pt tine mari 45 de litri sunt standard oferiti de orice producator aici e vb de nici 2 litri in plus deci nu sunt chiar asa de mari pt un cunoscator.Teste nu e nevoie sa fac cu fiecare model in parte am mai facut pt mine personal si ma tinut drumuri lungi...plus n si n cazaturi pe laterala.

Normal ca nu la greutate ma refeream! Dar daca sunt mari o sa bagi in ele pana se umple,asta stiu din proprie experienta!

Mi s-au parut un pic mari( mie ca si "necunoscator")si nu stiu cum ar arata pe mobra!Atat!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine cutiile si interesant profilul ala H de alumuniu . Sunt curios ce sistem de prindere pe suporti o sa faci . Anu' trecut mi-am facut si eu un set de laterale " TRAX " dar am indoit tabla la partea superioara si am pus garnitura la inchiderea cu capacul , iar la capac i-am indoit 'buza' in interior in forma de U si nu a intrat apa deloc chiar si pe ploaie torentiala de care am avut parte din plin anul trecut . Am mers cu ele pe sosea si off road incarcate la maxim si s-au comportat f bine . Astept finalul proiectului tau si atasez cateva poze cu ce am facut eu .

Mesaj completat

Faine cutiile si interesant profilul ala H de alumuniu . Sunt curios ce sistem de prindere pe suporti o sa faci . Anu' trecut mi-am facut si eu un set de laterale " TRAX " dar am indoit tabla la partea superioara si am pus garnitura la inchiderea cu capacul , iar la capac i-am indoit 'buza' in interior in forma de U si nu a intrat apa deloc chiar si pe ploaie torentiala de care am avut parte din plin anul trecut . Am mers cu ele pe sosea si off road incarcate la maxim si s-au comportat f bine . Astept finalul proiectului tau si atasez cateva poze cu ce am facut eu .

Din pacate nu m-am prins cum e cu pozele :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l ia boala pe browse ala ca nu merge nici de'a dracului. :) dau browse , selectez poza bag tare upload si hop... initializing. dupa care ... nimic :lol: Io cre' ca-i dau box lu' browse ala .

Mesaj completat

:)

post-62561-1295738894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Coltarele alea din plastic " sunt de fapt 'coltare ' din vopsea neagra :lol: (arata bine ,nu ?) dar vreau sa fac unele din polibutilena sau poate faci tu din fibra de sticla ca vad ca te ocupi cu asa ceva . Pacat ca ai renuntat la capacul "original" , pareau mai de fabrica si spatiu de legat bagaje aveai destul , asta ti-o spun din proprie experienta .ceva poze ca am descoperit 'buba '(erau pozele prea mari )

post-62561-1295814235_thumb.jpg

post-62561-1295814313_thumb.jpg

post-62561-1295814379_thumb.jpg

post-62561-1295814448_thumb.jpg

post-62561-1295814509_thumb.jpg

post-62561-1295814538_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit sursa doar ca se obtin mai greu(ma refer la coltare)Se fabrica in austria pt gentile de pe bmw.Am vb si primesc deja un set pt 2 genti care sunt la comanda doar ca nu sunt sigur ca pe viitor voi mai putea obtine.Din pacate nu se pot cumpara de la producator si nu vand nici macar rebuturile.Din fibra e greu sa faci pt nu iese fin pe ambele parti.Una din parti va fi mai ..zgruntzuroasa,dar mai caut solutii,injectarea etc etc sa vedem.Da colturile tale in poza mica pareau de plastic asa cind se pot vedea detalii se vede clar ca e vopsea dar sunt de efect.Acum eu cautam solutii sa protejez aceste colturi.....dar dupa cum zice-am mai caut.Sunt super ok gentile.Eu maine le duc la vopsire in camp elecrostatic si zicea tipul ca le temina in 3 4 zile.vedem cum iese.

Mesaj completat

Gata am trimis gentile la vopsit electrostatic negru mat ...astept sa le pot lua joi....sa vedem ce iese

Mesaj completat

Asa au iesit negru mat texturat..destul de ok

Mesaj completat

si aproximativ pe moto..

Mesaj completat

Mai pun azi sistemul de inchidere si e finish..

post-57784-1296207062_thumb.jpg

post-57784-1296207075_thumb.jpg

post-57784-1296207091_thumb.jpg

post-57784-1296207098_thumb.jpg

post-57784-1296207115_thumb.jpg

post-57784-1296207136_thumb.jpg

post-57784-1296207143_thumb.jpg

post-57784-1296213909_thumb.jpg

post-57784-1296213918_thumb.jpg

post-57784-1296213925_thumb.jpg

post-57784-1296213940_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

hai sa mai trezim topicul!

va prezint ultima versiune a schitelor mele pentru cutii de aluminiu. de ceva timp tot astept sa apara la noi in firma o freza mecanica, care nu ar avea nici o problema sa-mi taie placa de aluminiu EXACT dupa cum mi-am imaginat eu.

 

prima data poze, apoi vorbe:

exterior_fata.jpg exterior_jos_fata.jpg

exterior_sus_spate.jpg interior_jos_spate.jpg

 

dimensiunile nu sunt batute in cuie. astea din poza sunt la proportiile 48x23x35cm

m-am gandit sa fac fiecare cutie din 3 bucati +capac (culorile din imagini): fata, spatele, interion+jos+exterior, capac.

prinderile intre elemente... nituri si silicon pentru etansare

balama in partea din spate. incuietoare in fata.

ca sa nu ma complic si mai mult, am ales doar 2 "canturi taiate": unul jos (ca asa ARE toate, nu ca as vira vreodata atat de inclinat) si unul in fata-exterior (aerodinamica? aspect?)

deocamdata am hotarat sa nu folosesc corniere/coltare. (poate in timpul constructiei o sa imi dau seama ca sunt intradevar necesare.)

la capac as apela la un sudor in aluminiu. in total ar fi 5x2cm de sudura. nu pot ajunge foarte scump.

greutatea ar cam trebui sa ajunga la 4-4.5kg.

uite si schita desfasurata: cutie%20aluminiu%20desfasurata.jpg liniile rosii reprezinta indoituri (majoritatea la 90gr.) liniile albastre arata cum vin partile in contact.

 

ce ziceti? sugestii?

 

@laura: n-am inteles, tu faci si pentru vanzare? cu cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o sugestie pt cei ce confectioneaza cutii laterale: nu ar fi mai bine ca balamaua sa fie pe partea cutiei dinspre motoreta? In felul asta ai acces mai usor la continutul cutiei daca peste aceasta ai legat diverse alte obiecte: cort, izopren, top bag textil etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Coltarele alea din plastic " sunt de fapt 'coltare ' din vopsea neagra :D (arata bine ,nu ?) dar vreau sa fac unele din polibutilena sau poate faci tu din fibra de sticla ca vad ca te ocupi cu asa ceva . Pacat ca ai renuntat la capacul "original" , pareau mai de fabrica si spatiu de legat bagaje aveai destul , asta ti-o spun din proprie experienta .ceva poze ca am descoperit 'buba '(erau pozele prea mari )

 

Off topic. De unde ai facut rost de plexiglass pentru deflectorul de la parbriz ca eu tot caut o bucata de 20/10 cm si de minim 3 mm grosime si nu gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...