Sari la conținut

Ce chopper sa imi cumpar?


Dondo
 Share

Postări Recomandate

....Shadow 600 sau 750 (poate ma lamureste cineva care sunt diferentele principale intre ele, in afara de evidenta diferenta de 150 cmc).....

 

Depinde la care Shadow 750 te referi. Aici http://www.bikez.com/brand/honda_motorcycles.php?page=14 gasesti modelele de diferite capacitati fabricate de Honda sub numele de Shadow.

Daca te referi la comparatia cu modelele de dupa 2004, diferenta exacta la capacitatea cilindrica este de 162 cmc. Shadow-ul de 600 are 583 cm si 29 kW (39 CP), iar cel de 750 are 745 cmc si 33 kW (45 CP). Apoi mai difera greutatea (207 kg vs 255 kg), lungimea cadrului precum si transmisia. Shadow-ul de 600 are transmisie pe lant, iar celalalt este pe cardan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 507
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Echipament ar trebui sa-ti iei in functie de gradul de protejare , nu la ce fel de motor se asorteaza ca nu suntem gagici . Eu mi-am luat niste ghete Alpinestars SMX plus , echipament textil , casca integrala cu grafica verde+negru , iar la motor tindeam catre un SV650 S . Daca acum ma intereseaza un dragstar asta inseamna ca ar trebui sa-mi vand si echipamentul ca nu da bine la gagici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipament ar trebui sa-ti iei in functie de gradul de protejare , nu la ce fel de motor se asorteaza ca nu suntem gagici . Eu mi-am luat niste ghete Alpinestars SMX plus , echipament textil , casca integrala cu grafica verde+negru , iar la motor tindeam catre un SV650 S . Daca acum ma intereseaza un dragstar asta inseamna ca ar trebui sa-mi vand si echipamentul ca nu da bine la gagici ?

Da, ar trebui sa iti schimbi echipamentul daca schimbi clasa. Fiecare motor are stilul lui, iar stilul motorului reflecta si stilul de viata al motoristului,nu e doar un mers pe 2 roti, nu e ca si cum nu conteaza ce motor ai sub tine

 

Ai vazut tu casca nazy pe vitezana? Sau costum cu cocoasa pe chopper? Sau tricou si casca enduro pe naked? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipament ar trebui sa-ti iei in functie de gradul de protejare , nu la ce fel de motor se asorteaza ca nu suntem gagici . Eu mi-am luat niste ghete Alpinestars SMX plus , echipament textil , casca integrala cu grafica verde+negru , iar la motor tindeam catre un SV650 S . Daca acum ma intereseaza un dragstar asta inseamna ca ar trebui sa-mi vand si echipamentul ca nu da bine la gagici ?

 

M-am gandit si la aspectul asta dar pentru mine conteaza si cum arata motorul, design-ul lui si sa ma simt si bine in costumul care il port. Iar daca tot e primul costum care il iau, de ce sa nu iau unul care fie ok din punct de vedere al design-ului si clasei care o aleg?

Si nu, nu o fac pentru "gajici" ca am deja una si mi-e de ajuns. Modul cum arati e o reflexie asupra personalitatii tale si te reprezinta pentru oricine care te cunoaste sau nu. Dar apreciez ca e o parere subiectiva si unii nu dau 2 bani pentru asta ceea ce si asta e ok, banuiesc ca au mai putine griji in viata desi "grija" e dusa un pic la superlativ, ma indoiesc ca cineva chiar se isi mananca creierii la propriu la cum arata.

 

Pai cel mai bine la cruiser se potriveste echipamentul de piele :D dar daca mergi prin oras nu il recomand.Oricum echipamentul de cruisere nu are protectii cine stie ce, maxim la genunchi la pantaloni si la coate si umeri la geaca.

 

Poti sa iti iei de pe www.louis.de niste blugi cu protectii la genunchi si intarituri la coapse, o geaca de blugi cu ceva protectii etc. Eu pt oras am o geaca textil de la Held, modelul Cruiser. Ii ok geaca,este din textil dar are forma de geaca rock :D , o gasesti pe net daca vrei sa vezi cum arata.

 

 

 

Cel mai ok magazin din bucuresti unde gasesti echipament pt choppere este www.kronaumoto.ro Au si pe stoc destul de multe. Cizme chopper iti recomand ce am si eu si ma simt excelent in ele adica Highway 1 Chopper II Boots.

 

Orice gasesti pe www.louis.de pot aduce cei de la kronaumoto. ro , sau iti poti comanda tu separat. Eu asa mi-am comandar cizmele cu 200 lei mai ieftin decat la kronaumoto.

 

Casca sa nu o iei fara sa o probezi. Eu nu am reusit sa gasesc nici o casca flip up care sa nu ma incomodeze la barbie.

 

Chiar in seara asta trag o fuga pe la United. Am ramas uimit sa vad ca marea majoritate a chestiilor sunt mai ieftine decat pe louis dar tind sa cred ca acel curs de 4.99 RON = 1 EUR echivaleaza, poate chiar si depaseste diferenta. Ms de ponturi.

 

recomand vt600 daca nu ai mai avut motor mare , parerea mea ,norock \m/

Da, pai Dragstar 650 sau Shadow 600 sunt primele mele 2 optiuni.

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca sa nu o iei fara sa o probezi. Eu nu am reusit sa gasesc nici o casca flip up care sa nu ma incomodeze la barbie.

 

ti-ai lasat cumva pleata? sau ai pleata? eu am un Schubert C3. Acu 2 ani cand am cumparat-o era super ok. Acu dupa ce o crescut iara paru si il tin in coada ma incomodeaza. Dar daca desfac parul nici o problema :) Mi-o luat un timp sa ma prind :D Ma gandeam doara nu mi so deformat capul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pai Dragstar 650 sau Shadow 600 sunt primele mele 2 optiuni.

Nu uita de Intruder Volusia 800 :D

 

Cu shadow nu m-am dat , nu stiu cum este dar Dragstar-ul classic de 650 mi s-a parut puturos. Eram chitit sa imi iau Dragstar classic dar printr-o imprejurare am ajuns sa fac un drive test cu Volusia 800 si mi s-a parut mai faina.

 

Are 250 kg,dar nu e de speriat,e foarte comod de mers cu ea chiar si in oras, cu un apehanger te poti strecura si printre coloanele de masini :D

 

Are 54 CP fata de 40 ai dragstarului si se simt,mai ales de la 80 km in sus cand vrei sa depasesti si ai si pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magazine cu echipamente pentru choppere mai sunt cel din statia de metrou de la Piata Romana,sau Paula's Bikershop in Ploiesti.

 

Ca motor <1000, as recomanda Shadow 750, cel de 600 e prea mic si a si iesit din productie. Din pacate as spune, pentru ca mi s-a parut intotdeauna cea mai bine proportionata motocicleta pentru cineva de sub 1,70m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare..sper sa fi nimerit unde trebuie asa ca am o intrebare la care v-a rog sa-mi raspundeti :ce moto din acesta clasa se preteaza cel mai bine la drumurile lungi(comfort) cu bagaje(multe) si pasager(obligatoriu) si la un pret intre 3500-4500 euro..multumesc anticipat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia ar merge si un Kawasaki Vulcan de 1500 , un Intruder tot de 1500, susbscriu si eu pentru Yamaha Dragstar de 1100 ( xvs 1100) ... etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi all!

 

As vrea sa schimb de la enduro la chopper deoarece nu am timp sa ma dau cu enduro (sa ies sambata duminica cate 4-5h nu-mi permit )

 

As merge mai mult in oras

Vreau sa sune ca un chopper (ca tractorul )

Consum pana in 6l in oras

Sa aiba caroserie mare

pret maxim 2500euro

 

La inceput ma gandeam sa-mi iau Virago de 535 dupa care am trecut la dragstar 650 sau suzuki marauder 800

Astept ceva propuneri

p.s. merita sa cumpar chopper din 1990 pana in 2000? nu prea vreau sa bag alti bani in afara de consumabile.

 

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspunsuri!!..acum sa vad cum reusesc sa ma despart de africana mea!oricum v-a trebuii sa merg cu un moto din acesta clasa sa ma conving ca este bun pt mine!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Kawa Vulcan 800 din 96 sau Intruder 800 din 95? Km in jur de 30-35 de mii? +uri, -uri de la cei care au sau au avut! Multumesc!

Am uitat sa specific: am 1,87, 89 de kg si 46 la picior! :funny:

Editat de Frank
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am vn800a din 1995, si cam aceleasi dimensiuni ca si tine, mi se pare perfect atat la drum lung, cat si la oras

motorul trage bine, are putere si pentru pasager, si consumul e super bun.

minusuri eu nu i-am gasit, ca sa fiu sincer, e un motor complet

si acum ca am terminat cu lauda, al meu e de vanzare, si are deja numere de cluj :P

intruder nu am avut, da vazandu-l si citind pe net, nu cred ca-i cu nimic mai prejos decat vulcanul, asa ca alegerea ta cel mai probabil se va reduce la aspect

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cei 1.87 ai tai Intruderul este scurt rau ...ai sa stai cu genunchii la gura, clar.

Doar daca are sau ii vei face comenzi prelungite poate fi luat in considerare.

In schimb VN-ul 800 este ok, daca mai este si clasic (adica ala cu roata groasa pe fata) arati si mai bine pe el.

 

Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa Vulcan 800 din 96 sau Intruder 800 din 95? Km in jur de 30-35 de mii? +uri, -uri de la cei care au sau au avut! Multumesc!

Am uitat sa specific: am 1,87, 89 de kg si 46 la picior! :funny:

Salut, suna-ma si hai pe la mine sa vezi cum stai pe un DragStar Classic, sa-ti faci o idee de gabarit.

Vulcan 800, da, dar Classic, VS800 nu, VL800 da (parerea mea, daca tot ai cerut-o...)

Povestim, hai norock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Recomand cu incredere --> Yamaha XV RoadStar http://westbikeshop.ro/yamaha-xv-1700/ ,,, pt barbati pretentiosi !! :D

No asa jucarie vreau eu dupa Dragstarul de 1100 pe care momentan il am!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No asa jucarie vreau eu dupa Dragstarul de 1100 pe care momentan il am!

 

 

Nici o problema... se rezolva !

E mare diferenta intre XVS1100 si XV1700, eu am 1,91m si nu ma `lipesc` de Dragstar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e destul se mare diferenta, acuma pot sa zic ca clar nici una nu-i de incepatori in special cea de 1700cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...