Sari la conținut

Accident mortal in Bucuresti


euinsumi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fratele meu, chiar nimeni nu a inteles sensul postului meu ?

Ideea era in felul urmator, imi este imposibil sa cred ca atata timp cat stai cu doua degete pe frana si ambreiaj poti accelera fara sa iti dai seama iar in al doilea rand , daca intr-adevar iti scapa mana in gaz o diclesti si pe scuter si pe busa. nu a spus nimeni ca vezi doamne stati linistiti ca busa se comporta la fel ca 125cc. ci doar ca la 125cc ca si la busa daca ai scapat mana in gaz rezultatul e acelasi.

As spune ca rezultatul nu e acelasi. Eu am drept termen de comparatie doar un moped ce 4CP si o motocicleta de 27CP, dar realmente cand tragi de gaz rezultatele sunt total diferite... Ce sa mai spun de o motocicleta care trage de 4 ori mai tare cat a mea, care stie sa se ridice pe roata din spate s.a.m.d.... Si eu am dat de cateva ori prin gropi cu motocicleta (in special dupa ploaie, cand gropile erau pline) si senzatia a fost nasoala pentru ca de obicei obiectul a accelerat fara sa-mi dau seama. Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna o senzatie de 4 ori mai nasoala pe o scula care cand gresesti la gaz se ridica pe roata din spate... Realmente daca scapi mana in gaz pe 250cc dupa ceva experienta insemna nimic (adica treci cam tare in curba si redresezi dupa aia), pe cand pe o vitezana de 600cc inseamna ca accelerezi cam de 4 ori mai tare si poate o sa fii suibiect pe topicul asta. Nu vreau sa insinuez ca se intampla la oricine, ci sa precizez ca se poate intampla catorva mai batraiori ca mine sau in special celor fara talent dar care se cred frati cu Rossi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu, chiar nimeni nu a inteles sensul postului meu ?

Ideea era in felul urmator, imi este imposibil sa cred ca atata timp cat stai cu doua degete pe frana si ambreiaj poti accelera fara sa iti dai seama iar in al doilea rand , daca intr-adevar iti scapa mana in gaz o diclesti si pe scuter si pe busa. nu a spus nimeni ca vezi doamne stati linistiti ca busa se comporta la fel ca 125cc. ci doar ca la 125cc ca si la busa daca ai scapat mana in gaz rezultatul e acelasi.

nu este acelasi lucru, weeman. un motor mai slab reactioneaza mai greu si are mai mica putere. la un motor slab, bagi mana in gaz brusc si el accelereaza in timp si pe o anumita distanta. orice motor de vreo 100 de cai se duce pusca. inertia este mai mare. si cand simti ca te da pe spate, ghici de ce te apuci: de gaz!

dar, intr-adevar, toate astea se intampla la inceput. si mie mi s-a intamplat ca din cauza unei gropi sau a unei denivelari mai pronuntate sa ma zdruncin cu tot cu gaz. dar cu timpul nu am mai tinut mainile atat de incordate pe ghidon si chestia asta a disparut. la inceput chiar si la o franare mai brusca, de urgenta, greutatea corpului meu se sprijinea in maini, care maini se sprijineau in ghidon. si, cu ambreiajul tras, aveam motorul turat pana desclestam mana de pe frana. dar au trecut toate astea. ti se intampla cand esti incepator. oricum, sa stii ca diferenta de putere face diferenta. de la a nu cadea deloc pentru ca-ti da timp de reactie tocmai prin faptul ca reactioneaza mai greu un motor mic pana la a muri ca pustiul de la bobocica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde poti prinde 180 in Damaroaia frate , ca imaginile alea nu sunt de pe Jiului.... :)

 

Iti dai seama ce legenda "vie" se naste de aici....Daca era mai faimos ii faceau si-o manea ceva....

 

"180 avea...

In Damaroaiiaaaa,

Politia-l fugarea......

Mare valoare...mare motorrrr,

Da' n-a avut noroc chiorrrr..

EPA....EPA....Pa...pa...pa...pa....." (aici este reverbu dat la maxim efect)

 

 

ii daduse 180 .... nu avea toba ca, cu o zii inainte venise de la "curse ilegale" .... il vad comunitarii , il urmaresc o ia printre stradute .... 80hk/ora => fix in copac

pasager in coma in Elias

 

 

si pentru curiozitatea ta ... in Damaroaia poti da si mai mult de 180 :)) daca ai cu ce

Editat de AqAries
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-i lasam in pace pe pustii cocalari care umbla fara permis/casca etc etc. Groparii saracii sunt oameni de treaba si pe criza asta tre sa manance si ei ceva. Unde mai pui ca imbunatatim calitatea poporului roman :) Propun sa-i incurajam cand dam de ei la semafor cu urmatoarele indemnuri "Poti sa-mi arati cat baga?", "Cred ca imediat se ridica pe roata" , "Cuaie nu mai sta la semafor ca oricum nu te prinde politia cu ce motor ai sub tine"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte bine asa,de acord..Dar ce faci daca baiatul cu gel in par si fara permis da peste un prieten sau un membru al familiei tale...hmmm? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii daduse 180 .... nu avea toba ca, cu o zii inainte venise de la "curse ilegale" .... il vad comunitarii , il urmaresc o ia printre stradute .... 80hk/ora => fix in copac

pasager in coma in Elias

 

 

si pentru curiozitatea ta ... in Damaroaia poti da si mai mult de 180 :)) daca ai cu ce

Ia zi-mi si mie minunatule ,asa pentru curiozitatea mea, unde poti prinde 180+ in Damaroaia + spatiu de "aterizare" daca as avea cu ce ? :) Dar punctual ...asa...numele strazii, nu bla...bla....

 

Ai condus in viata un autovehicul cu oricate roti vrei tu cu viteza asta ca sa stii despre ce vorbesti ? :)

 

Bine macar ca nu ai spus ca a intrat in vegetatie cu 180 ci cu 80, probabil cam atat avea ,ca altfel era facuta direct piese de schimb.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia zi-mi si mie minunatule ,asa pentru curiozitatea mea, unde poti prinde 180+ in Damaroaia + spatiu de "aterizare" daca as avea cu ce ? :) Dar punctual ...asa...numele strazii, nu bla...bla....

 

Ai condus in viata un autovehicul cu oricate roti vrei tu cu viteza asta ca sa stii despre ce vorbesti ? :)

 

Bine macar ca nu ai spus ca a intrat in vegetatie cu 180 ci cu 80, probabil cam atat avea ,ca altfel era facuta direct piese de schimb.

 

dupa 7 ma duc sa ma uit cum se numeste strada ... tu chair nu ai fost pe acolo ...

si 80 avea cand a intrat in copac

 

am condus si cu 4 si cu 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau numele strazii pe pm si am incheiat cu topicul asta ... si cu vorbitul despre vali pe aici prin zona ... si mai ales cu tine

Editat de AqAries
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau numele strazii pe pm si am incheiat cu topicul asta ... si cu vorbitul despre vali pe aici prin zona ... si mai ales cu tine

Nu stiu daca ai observat, chiar daca se mai bate campiile, aici sunt marea majoritate oameni seriosi care nu pun botul la prostii.

Drept dovada ca de-a lungul timpului foarte putini membrii au fost implicati in accidente grave si acelea de cele mai multe ori nu din vina lor.

Ca sa poti accelera pana la 180 apoi reduce viteza sau a te opri de la un topspeed de 180 (sau 180+) iti trebui niste sute de metri. Chiar daca ai ss. Dar vezi tu...se pare ca unii le au numai cu acceleratia, uita si de spatiu la franare care iese lipsa la inventar la accidente sau din contra...iese prea mult pe stoc... :)

Putine artere de circulatie din Bucuresti permit asa ceva si asta in conditii de siguranta precara. Mai este ceva trafic...mai sunt ceva semne de circulatie prin zona...semafoare...masini parcate...strazi laterale...mici amanunte neimportante...

Niciuna din Damaroaia nu este pe lista mea. Poate pe a altora, desi topicul acesta ne arata ca si un 80 este mortal pe acolo, mai ales daca nu ai carnet. :)

Asa ca nu imi mai trimite nimic pe PM. Oricum nu ai facut-o pana acum.

Ai luat o hotarare buna. Pe viitor iti recomand totusi sa renunti la a mai posta balarii pe forum.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca apucati maneta de acceleratie gresit o sa scapati mana in gaz si daca trageti o basina

ma mir cum de ai mers 12000 km, dar aici si vina instructorului care se zgarma`n in 3 litere in loc sa invete lucruri elementare

 

 

 

prietene atotstiutor, lumineaza-ma si pe mine daca tot te dai rotund, CUM SE TINE MANETA DE ACCELERATIE CORECT,, (acum, sa imi zici, corect, ca esti tu zmeu si o tii asa ca e bine, sau cum e la carte,,?) sa profesorul meu de motociclism, de la scoala luis, nu mia aratat :) ,,

 

poate deschidem un topic nou, despre acest subiect, ptr ca am vazut mai multi baeti tinand in mai multe feluri de maneta,, si sincer nu stiam ca exista un anume fel corect,,

 

 

P.S sincer sa fiu, am cam tras ceva bashini cand mergeam pe motoru, meu,, doar ce dracu, noi fi singurul :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate deschidem un topic nou, despre acest subiect, ptr ca am vazut mai multi baeti tinand in mai multe feluri de maneta,, si sincer nu stiam ca exista un anume fel corect,,

tu ai motocicleta cu maneta de acceleratie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai motocicleta cu maneta de acceleratie?

 

 

prietene, am scris si io cum a zis si omu care ma criticat pe mine, si totusi io nu l-am luat asa la per,,p,ulis cum ma iei tu pe mine acum,,

 

MANSON de acceleratie, e bine ? sau daca esti tu mai destept,, cum zici tu, ca io-s de la tara la noi asa se zice, cititule care esti,,

 

mor pe astia care scriu doar de dragu de a ne arata cat sunt ei de destepti,, cat se pricep ei la motoare, si la tot ce tine de ele,,respect ptr voi baeti sunteti adevarati,, ia vedeti , am scris coresct gramatical frazele de mai sus ? sau sunt analfabet,, corectati-ma,, voi ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, am scris si io cum a zis si omu care ma criticat pe mine, si totusi io nu l-am luat asa la per,,p,ulis cum ma iei tu pe mine acum,,

 

MANSON de acceleratie, e bine ? sau daca esti tu mai destept,, cum zici tu, ca io-s de la tara la noi asa se zice, cititule care esti,,

 

mor pe astia care scriu doar de dragu de a ne arata cat sunt ei de destepti,, cat se pricep ei la motoare, si la tot ce tine de ele,,respect ptr voi baeti sunteti adevarati,, ia vedeti , am scris coresct gramatical frazele de mai sus ? sau sunt analfabet,, corectati-ma,, voi ,

partial corect, da. oricum, nu te luam la per nu stiu cum, nici nu stiu ce inseamna aia... si nici un cuvant asemanator sau derivat din ala nu am folosit. scuze daca te-am facut sa te simti prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah Roockie, dar daca motorul ala era suit peste tine pe trotuar sau iti facea masina parcata varza tot asa plin de respect erai ? :)

 

"BAH" TARKA 2, personal mi se rupe ... nimeni nu stie nimic clar dar totusi abereaza ... era vb de respect vis a vis de userii din acest forum ... se injura lumea ca la usa cortului ... la asta m-am referit cand am zis ca topicul a devenit indecent ... mi se rupe mie (la o adica) ca i-a zburat aluia capul ... asta e .. ghinion de nesansa dubla ...

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu inteleg cum kil pot unii sa dea cu RIP pentru toti fatalaii fara permis care se infig in copaci.... :)

pai cred ca toti oamenii merita sa se odihneasca in pace. a facut-o pe pielea lui, acum, gata. e naspa ca fapta. foarte nesabuit, iresponsabil, etc. dar tot om e, tot familie are, tot durere a lasat in urma, etc. a, ca nu e motociclist, ca nu a fost responsabil si ca a fost infractor inainte sa moara e alta treaba. dar a murit. pe barba lui. acum, sunt si oameni sensibili care dau cu rip, altii care gandesc mai clar si vad faptul ca irationalitatea lui e mai prejos decat faptul ca a murit si ca, poate, nu merita asta, etc. sunt sigur ca nu ai inteles nimic. hai s-o zic mai scurt. cum pot unii sa dea cu rip pentru toti fatalaii? asa cum faptul ca ala a murit fara casca nu te afecteaza cu nimic pe tine, dar cu toate astea il faci fatalau. unii dau cu rip pentru un mort, altii injura un mort. tu cam care crezi ca-i atitudinea corecta in asemenea situatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreti sa vedeti ce "balarii" mi-au mai spus prietenii lui ?

- avea 16 ani

- motor 400 nu 600

- comunitarii il vazusera si cu o seara inainte cand alerga fara casca/toba

- motor luat de parinti

- denivelare+80 =...

vroiam sa merg la locul unde s-a intamplat ... dar pana sa ajung mi s-a spus ca nici lumanarile nu mai sunt acolo

numele strazii:izbiceni langa un parculet

 

all i know & all i wanted to know

Editat de AqAries
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca toti oamenii merita sa se odihneasca in pace. a facut-o pe pielea lui, acum, gata. e naspa ca fapta. foarte nesabuit, iresponsabil, etc. dar tot om e, tot familie are, tot durere a lasat in urma, etc. a, ca nu e motociclist, ca nu a fost responsabil si ca a fost infractor inainte sa moara e alta treaba. dar a murit. pe barba lui. acum, sunt si oameni sensibili care dau cu rip, altii care gandesc mai clar si vad faptul ca irationalitatea lui e mai prejos decat faptul ca a murit si ca, poate, nu merita asta, etc. sunt sigur ca nu ai inteles nimic. hai s-o zic mai scurt. cum pot unii sa dea cu rip pentru toti fatalaii? asa cum faptul ca ala a murit fara casca nu te afecteaza cu nimic pe tine, dar cu toate astea il faci fatalau. unii dau cu rip pentru un mort, altii injura un mort. tu cam care crezi ca-i atitudinea corecta in asemenea situatie?

exact :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreti sa vedeti ce "balarii" mi-au mai spus prietenii lui ?

- avea 16 ani

- motor 400 nu 600

- comunitarii il vazusera si cu o seara inainte cand alerga fara casca/toba

- motor luat de parinti

- denivelare+80 =...

vroiam sa merg la locul unde s-a intamplat ... dar pana sa ajung mi s-a spus ca nici lumanarile nu mai sunt acolo

numele strazii:izbiceni langa un parculet

 

all i know & all i wanted to know

 

 

Lucrez in acea zona si intradevar sunt denivelari pentru limitare de viteza pentru ca urmeaza o intersectie in care daca vrei sa mergi inainte trebuie sa te asiguri de 1 mil de ori inainte sa treci pentru ca cei care vin dinspre Baneasa prin Damaroaia nu au vizibilitate din cauza unei curbe.In zona mai este si o linie de tramvai dar si limita de 30 care nu o respecta nimeni.

Multa putere familiei si sa dea de gandit parintilor pe viitor ce cumpara la copii.

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti alpinist si mori pe munte, nu meriti sa ti se faca slujba religioasa?

 

Te legi de amanunte. Vroiam sa subliniez ca e sinucidere ce-a facut pustiul asta....ajutat consistent de parintii lui ...daca e adevarat ca i-au cumparat motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...