Sari la conținut

Concurs Foto


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

S-a deschis votul:

 

Categoria MOTO

 

Categoria GENERALE

 

 

 

 

 

Concurs Foto Motociclism.ro

 

1. Concursul foto consta din 2 sectiuni tematice:

- fotografii cu specific moto

- fotografii generale

 

2. Etapele de desfasurare a concusului sunt:

a ). inscrierea fotografiilor - pana in 20 Aprilie, inclusiv

b ). votul membrilor motociclism.ro - 22 Aprilie - 1 Mai

c ). votul juriului - 2 Mai

d ). premierea si expunerea fotografiilor - in cadrul SMAEB

 

3. Inscrierea fotografiilor

- se face prin email, la adresa (inscrierea s-a incheiat), cu specificatia "concurs foto"

- fotografiile se trimit la rezolutie mare, fara chenare

- un participant are dreptul sa inscrie maxim doua fotografii in fiecare sectiune

- fiecare fotografie va fi insotita de un titlu si de informatii legate de autor

 

4. Votul membrilor motociclism.ro:

- pentru fiecare sectiune se vor selecta 15 fotografii, care vor fi expuse votului

- se va face online, prin vot secret, intr-un poll inchis, la fiecare sectiune

- votul membrilor motociclism.ro va conta ca al 5-lea vot la jurizare

 

5. Votul juriului

- juriul va fi format dintr-o echipa de fotografi consacrati:

--- Marcel Baciu, speolog si diaporamist, presedintele Fundatiei Capricorn

--- Vasile Dorolti speolog, diaporamist, membru al grupului "7 zile"

--- Mihai Barbu aka bizoon

--- Radu Vioreanu aka semaca

--- membrii motociclism.ro (vezi pt. 4)

- membrii juriului vor posta punctajul acordat pe forum

- in urma votului juriului se va calcula un clasament pentru fiecare sectiune

 

 

6. Expunerea la SMAEB si premierea

- in cadrul SMAEB for fi expuse toata lucrarile participante la concurs (cele 30 selectate)

- premierea se va face Sambata, 6 Mai, ora 15:00 la standul motociclism.ro

- premiile constau in produse de intretinere moto, oferite de partenerii nostri.

 

7. Copyright

- drepturile de autor asupra fotografiilor apartin exclusiv autorului

- autorul isi va da acordul pentru expunerea acestora pe perioada SMAEB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare: Ce inseamna "Rezolutie mare"? (1600x1200, 2816x2112 etc)

 

Care este rezolutia minima ca pozele sa fie acceptate?

 

Si o alta intrebare este daca este permisa editarea fotografiilor, si daca da, in ce masura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Ce inseamna "Rezolutie mare"? (1600x1200, 2816x2112 etc)

 

Care este rezolutia minima ca pozele sa fie acceptate?

 

Si o alta intrebare este daca este permisa editarea fotografiilor, si daca da, in ce masura?

 

"Rezolutie mare" inseamna de fapt rezolutie nelimitata sus. Dar trebuie sa aveti in vedere ca fotografiile selecate a fi expuse la salon for fi marite pe hartie fotografica, deci trebuie sa faca fata maririi.

 

Ne fiind (inca) specificat nimic la capitolul prelucrare inseamna ca se pot prelucra nelimitat. Totusi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne fiind (inca) specificat nimic la capitolul prelucrare inseamna ca se pot prelucra nelimitat. Totusi....

 

Editare within reason, of course :laugh: (un fundal scos, niste mici retusuri de umbre etc)

 

Gata! Ma duc sa caut niste melci :cheers: Ne vedem la salon ... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

This is a nice ideea!

 

La sectiunea tematica "fotografie generala" chiar orice se poate trimite? Ma gandesc ca s-ar face jurizarea mai greu.

 

La "moto" e mai simplu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa aveti un punct de plecare, adica o rezolutie minima.

Neavand o rezolutie minima o sa va treziti bombardati cu o groaza de fotografii facute chiar si cu telefonul mobil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa carcotesc si eu ceva: pesterile sunt frumoase, da' de unde pana unde numa' speologi in juriu? Pot sa le trimit pozele facute de tata in pesteri? Ca din cate stiu el a inceput cu foto pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa carcotesc si eu ceva: pesterile sunt frumoase, da' de unde pana unde numa' speologi in juriu? Pot sa le trimit pozele facute de tata in pesteri? Ca din cate stiu el a inceput cu foto pe acolo.

Fi linistit, se pricep si la altceva decat fotografia din pesteri. :laugh:

 

Poti sa trimiti poze facute in pesteri la categoria generala. Dar nu pozele facute de tata! (doar daca-i faci si dansului cont pe motociclism.ro si se inscrie dansul in concurs)

:laugh:

 

Trebuie sa aveti un punct de plecare, adica o rezolutie minima.

Neavand o rezolutie minima o sa va treziti bombardati cu o groaza de fotografii facute chiar si cu telefonul mobil.

Se pot castiga concursuri cu fotografii facute cu mobilul. Nume mari au demonstrat-o. :lol:

Oricum, la votul pe forum vor ajunge doar 30 de fotografii. Sa speram ca ne va fi cat de greu triajul pana la acesta cifra! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie cont pe forum pentru a participa la concurs?

Este concursul nostru, al celor de pe motociclism.ro deci cam da.

Al nostru pentru distractia noastra, ce rost ar avea sa vine outsideri?

 

urzica a deschis odata un topic din care a reiesit ca sunt pasionati de fotografie printre noi! Si unele pozele ce au fost incluse in alte posturi au sugerat acelasi lucru: ca se ridica la statutul de fotografii ale unor pasionati! Pentru acestia este concursul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot castiga concursuri cu fotografii facute cu mobilul. Nume mari au demonstrat-o. :laugh:

:cheers:

va fi interesant sa vedem printuri de 45x30 cm pe baza unor fotografii facute cu mobilul.ar trebui sa impuneti o anumita rezolutie.asta daca doriti sa le expuneti la smaeb.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este concuresul nostru, al celor de pe motociclism.ro deci cam da.

Al nostru pentru distractia noastra, ce rost ar avea sa vine outsideri?

 

 

nu stiu, ar fi mai bine sa fie pentru toata lumea. si oricum, cum poti proba ca ai cont?

 

de exemplu la concursul anual de fotografii organizat de "Orange" poate participa oricine, nu numai abonati "Orange" :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va fi interesant sa vedem printuri de 45x30 cm pe baza unor fotografii facute cu mobilul.ar trebui sa impuneti o anumita rezolutie.asta daca doriti sa le expuneti la smaeb.

 

 

Si eu sunt tare curios sa le vad! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Rezolutie mare" inseamna de fapt rezolutie nelimitata sus. Dar trebuie sa aveti in vedere ca fotografiile selecate a fi expuse la salon for fi marite pe hartie fotografica, deci trebuie sa faca fata maririi.

 

Ne fiind (inca) specificat nimic la capitolul prelucrare inseamna ca se pot prelucra nelimitat. Totusi....

 

Imi permit sa intervin si eu cu o observatie. Cred ca nu ar trebui sa se permita prelucrarea fotografiilor. Cel mult trecerea la sepia sau poate variante alb-negru. Altfel, cine stie un pic mai mult Adobe sau alte programe de editare foto (si sunt destule), poate trimite niste poze super meseriase, care.... nici ca au existat vreodata in realitate. :lol:

Iar la rezolutie, cred ca 300 dpi ar fi OK pt un print pe A4 sau A3.

 

Salut ideea si... poate trimit si eu o poza manufacturizata pe computer :laugh: :laugh: ... dupa posibilitati, deh :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu il propun si il votez de pe acum pe bizoon. :laugh:

da' de unde pana unde numa' speologi in juriu?

bizoon si semaca au fost cooptati in juriu, pentru a lasa fotografii amatori sa se desfasoare in voie, asa ca ... inscrieti-va pozele :lol:

 

 

 

 

trebuie cont pe forum pentru a participa la concurs?

La sectiunea tematica "fotografie generala" chiar orice se poate trimite? Ma gandesc ca s-ar face jurizarea mai greu.

Este un concurs "motociclism.ro", deci normal ca vor participa utilizatorii forumului, motociclisti si pasionati de motociclism. Am inclus 2 categorii, pentru ca la o plimbare mai faci o poza cu motorul, una cu vaca de pe camp, mai o floare, mai un melc, etc.

 

 

Trebuie sa aveti un punct de plecare, adica o rezolutie minima.

Neavand o rezolutie minima o sa va treziti bombardati cu o groaza de fotografii facute chiar si cu telefonul mobil.

Intentionam (nu e totul stabilit) sa imprimam pe A3 si/sau A2, deci plecand de la minim 150 dpi pana la optimul 300 dpi - calculati si voi rezolutia. Oricum, voi trimiteti ce aveti mai bun, si vom face tot posibilul sa le imprimam la calitate ok.

 

 

 

 

Renunt la premiu dar vreau un stand .Am peste 5000 de poze cu tematica moto. :laugh:

Pentru oferte comerciale de tapetat, la sectiunea potrivita va rog :cheers:

 

 

Imi permit sa intervin si eu cu o observatie. Cred ca nu ar trebui sa se permita prelucrarea fotografiilor. Cel mult trecerea la sepia sau poate variante alb-negru.

Fiecare dupa simtul lui artistic. Daca tu simti ca o poza sepia te reprezinta, inscrie-o. In final se va face o selectie, iar utilizatorii forumului si juriul vor vota.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa intervin si eu cu o observatie. Cred ca nu ar trebui sa se permita prelucrarea fotografiilor. Cel mult trecerea la sepia sau poate variante alb-negru. Altfel, cine stie un pic mai mult Adobe sau alte programe de editare foto (si sunt destule), poate trimite niste poze super meseriase, care.... nici ca au existat vreodata in realitate. :lol:

Iar la rezolutie, cred ca 300 dpi ar fi OK pt un print pe A4 sau A3.

 

Salut ideea si... poate trimit si eu o poza manufacturizata pe computer :laugh: :laugh: ... dupa posibilitati, deh :cheers:

prelucrarea fotografiilor inseamna mai mult decat niste efecte trantite .cum editarea este aproape unanim folosita in fotografia digitala nu vad de ce s ar face exceptie aici.si in fine editarile extreme au aproape intotdeauna ca rezultat un kitch si cum juriul preliminar este format din oameni cu ochiul format astea vor pica din prima.iar prelucrearea se refera in primul rand la optimizarea unei fotografii si apoi la adaugarea de efecte creative.

 

dau spre exemplu de fotografie prelucrata prea mult aceasta poza care am editat-o acum in doua minute ca sa va serveasca drept exemplu.asadar asa NU.originalu e poza de la id ul meu.sau mai stii,poate va place :D))

post-9103-1142972005_thumb.jpg

Editat de allias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dupa discutii aprinse cu membrii juriului, in speta bizoo_n, si cu "parintele concursului", adica gogu007, regulamentul s-a modificat dupa cum urmeaza:

- fiecare membru poate inscrie 2 fotografii la fiecare sectiune, deci 4 in total

- votul motociclism.ro va conta ca al 5-lea vot in juriu

 

 

Asadar, curaj la inscrieri. Haideti ca la intalniri e plinde poze de peste tot :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut cu respect!

va citesc mai de mult dar abia acum m-am hotarat sa ma inscriu... mai mult datorita concursului foto :laugh: va urez multa bafta tuturor celor care participati!

Bine ai venit! Speram ca vei participa si tu! :cheers:

 

P.S. felicitari pentru pozele facute duminica pe Amckart!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...