Sari la conținut

sange pentru Alien/Razvan


vlad.tepes
 Share

Postări Recomandate

Un prieten de-al meu - Alien - (uni s-ar putea sa-l stie de Razvan Colteanu) este in coma la spitalul sf. Pantelimon. (in Bucuresti)

 

Impreuna cu el mai este si o fata (Ana) - tot in coma.

 

Au fost implicati intr-un accident de masina pe autostrada (erau pasageri, pe locurile din spate), au fost in operatie si s-ar putea sa mai intre iara - daca este nevoie.

 

El are grupa de sange A, ea are AB+.

 

In acest moment la spital sunt mai multi amici de-ai lor, vor sa doneze sange maine dimineata.Rog pe aceasta cale cine poate dona sange sa li se alature.

 

De asemenea se mai poate dona sange si la Institutul de Hematologie - nu numai grupele lor, orice grupa este binevenita, mereu este nevoie.

Problema este ca (din cate am inteles la tel) la sf. Pantelimon nu se poate depozita sangele prea mult timp, si daca/cand o sa reintre in operatie sangele necesar va fi adus din rezervele dela institut (care nu sunt extrem de mari).

 

Am postat acest mesaj atat la caritabile, regionale cat si accidente. Daca nu e Ok rog un moderator sa stearga/mute unde e cazul.

 

Multumesc,

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am aflat de Alien si Ana de la un amic.

 

Groaznic. Maine ma duc la Bucuresti de urgenta pentru ca astazi n-am nicio sansa. Sper din tot sufletul sa pot face si eu ceva si sa NU fie tarziu!

 

Doamne, nu imi vine sa cred ca omu' cu care am reglat ambreiajul la mobra acu ceva zile este in coma la spital!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poti ajuta pe Ana-Maria Onisor, care a fost implicata vineri seara intr-un groaznic accident de circulatie. Nesansa a facut ca Ana sa fie proiectata prin parbrizul masini tocmai de pe bancheta din spate, iar acum este internata, in coma, la sectia de Terapie Intensiva a spitalului Sf. Pantelimon. In urma accidentului Ana a suferit multiple fracturi craniene si a pierdut foarte mult sange. Din cauza anemiei de care sufera acum datorata pierderii masive de sange, Ana nu poate fi operata pentru a i se indeparta cheagurile de sange de pe creier.

 

Ana are nevoie de ajutorul vostru. Are nevoie de o cantitate cat mai mare de sange pentru a putea supravietui accidentului si operatiilor caruia trebuie sa fie supusa. Puteti dona sange la Institutul de Hematologie Bucuresti din strada Doctor Felix in fiecare zi intre orele 8 si 11. Atunci cand ajungeti acolo va rog sa specificati ca donati sange pentru Ana-Maria Onisor internata la spitalul Sf. Pantelimon.

 

http://www.doneazasange.ro/donatori.html

http://www.doneazasange.ro/cine_poate_dona.html

 

Ar fi ideal daca o parte din voi ati putea ajunge spre sfarsitul saptamanii, din ce am inteles, nu se poate pastra sangele prea mult timp, iar astazi, cel putin, au fost multi dintre colegii mei sa doneze. Poate vorbesc prostii, dar macar datele de mai sus pot ajuta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu va suparati pe mine daca o spun dar ...asta este inca un accident auto ( nu moto ce-i drept) ale carui urmari puteau fi altele daca TOTI cei din masina purtau centurile de siguranta. Stiu ca au fost cazuri cand centurile au facut si rau, ca au ramas victimele intre fiare, dar astea au fost cazuri foarte rare. Am vazut ca foarte multi, nu stiu de ce si nu ii inteleg chiar deloc, renunta la o masura de siguranta foarte la indemana si prefera sa circule fara. E ceva gen mers pe moto fara casca.

Sper ca asa ...o sa mai deschida cativa ochii si o sa poarte centura.

Sanatate si refacere cat mai completa celor doi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel sper. Sunt unul dintre "panicosii" care poarta centura de siguranta si cand sta pe bancheta din spate, si mi se falfaie de ce cred ceilalti despre asta.

 

Poate ar trebui mentionat ca soferul masinii este motociclist, si ca s-a ajuns in situatia asta din cauza unui "jmecher" pe doua roti, din cate am inteles.. Deh, teribilismul e in floare.. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry, eram obosit cand am dat mesajul.

 

Numele intregi & complete:

RAZVAN CONTEANU - grupa A - poate primi de la O si A

Onisor Ana-Maria-Alexandra - grupa AB - poate primi de la toate cele 4 grupe (O,A,B,AB)

 

Ambii sunt la sf. Pantelimon - in coma.

 

Am inteles de la baietii care's acolo ca s-a donat deja ieri/azi. Din cate stiu eu partile diferite din sange se pot depozita diferit , iar sangele proaspat doar cateva zile - din cauza trombocitelor. ( * Trombocitele trebuiesc folosite in maxin 5 zile de la donare. * Celulele rosii pot fi pastrate la rece pentru maxim 42 de zile. Celulele rosii inghetate pot fi pastrate pana la maxim 10 ani, dar datorita costurilor pe care le implica, doar o mica parte din rezerva de sange poate fi inghetata. * Plasma este in general inghetata si se foloseste pe parcursul unui an.)

 

De aceea ce s-a donat ieri/azi se va folosi cel mult pana vineri/sambata. Cei ce au donat deja nu mai pot dona timp de 70-72 de zile. Prin urmare cine mai poate dona ar fi cel mai bine sa doneze pe joi/vineri/sambata ca sa se poata folosi in zilele ce urmeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multe detalii pentru donare...

daca sunt din alt judet pot sa vin sa donez in bucuresti? de ce acte am nevoie?

pe la ce ore pot veni sa donez daca se poate? (am probele scrise la BAC dimineata dar pot veni dupa proba la bucuresti)

Editat de dudaroc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu regula era ca nu poti dona decat in judetul tau (ca nu aveu un sistem centralizat si nu puteau tine altfel evidenta donatorilor, pt ca cineva sa nu doneze azi in Bucuresti si maine in Ploiesti). Poate intre timp s-a schimbat, nush, aici poate stie cineva sigur.

 

Ca acte cred ca buletinul e suficient daca nu ai carnet de donator (iti fac ei); daca ai deja carnet de donator cred ca trebuie sa-l ai la tine.

 

- toate centrele de recoltare au programul 07.30-13.30

- adresa institutului: Centrul de transfuzie sanguina Bucuresti (dr. Felix)

Str. C.CaracaÂş nr.2-8, sector 1

Tel.: 0314251230, 0314251231, 0314251232, 0314251233

 

Nu oricine poate dona sange (de ex. eu pana acum nu aveam voie sa donez pt ca am boli de piele pe sistem nervos; aproape mi-au trecut, vreau sa vad daca ma lasa sa dau acum). Ca sa poti dona trebuie sa:

* Ai varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani;

* Ai o greutate corporala minima de 50 kg fetele/60 kg baietii (depinde de la doctor la doctor daca accepta 1-2 kg diferenta);

* Ai tensiunea arteriala maxima de 20(0) mmHg iar minima 10(0) mmHg;

* Nu ai afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer; hepatita, TBC alte boli transmisibile

* Au trecut 70 zile de la ultima donare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca donez aici in oltenita (este la doar 60 km de bucuresti), ajunge sangele la ei?

am aflat ca trebuie donat in centrele locale si sa specificam numele persoanei pentru care donam si spitalul (nu am inteles prea bine dar sangele donat de noi nu ajunge direct la ei ci se face un fel de schimb...adica donezi in contul persoanei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie mentionata o chestie: sangele donat nu merge imediat catre donator. Trebuie facute analize si vazut ce si cum e cu el, dar de obicei in "contul" acelui sange se scoate din banca sange gata verificat, considerat ok .

 

PS: Daca oamenii astia au ajuns in spital din cauza unuia pe 2 roti...nu mai zic nimic.

Oricum ..purtati mai oameni buni casti si puneti-va centurile cand sunteti in masina. Chiar nu costa nimic. It's for free...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.eu ma duc joi atunci...mai vine cineva? Cate zile de chiulangeala de la servici se dadeau? 1 sau 2 sa nu ma trezesc ca ma dau astia afara..daca stau o saptamana :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o mentiune - n-am stat sa citesc daca a fost facuta deja , dar in primele posturi n-am vazut-o

 

Se poate dona ORICE GRUPA de sange, nu conteaza. Celui care are nevoie i se va da grupa sange din grupa corespunzatoare, din banca spitalului. Deci cata vreme puteti dona, nu conteaza foarte mult ce grupa aveti voi si ce are alalalt.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o mentiune - n-am stat sa citesc daca a fost facuta deja , dar in primele posturi n-am vazut-o

 

Se poate dona ORICE GRUPA de sange, nu conteaza. Celui care are nevoie i se va da grupa sange din grupa corespunzatoare, din banca spitalului. Deci cata vreme puteti dona, nu conteaza foarte mult ce grupa aveti voi si ce are alalalt.

Exact. Mai ales ca Ana accepta orice grupa de sange, din ce am inteles! (banuiesc ca are AB, in cazul asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din grupele de sange COMPATIBILE cu sangele persoanei in cauza se poate tranfuza o data o cantintate de ~500 ml... dupa care se asteapta o vreme si se mai poate transfuza o alta cantitate de sange de grupa compatibila. sange de aceasi grupa se poate transfuza in cantitati mari.

 

Din experienta proprie pot sa va spun ca nu se poate dona sange decat in localitatea de domiciliu specificata pe buletin SAU daca aveti FLOTANT pe alta localitate, atunci puteti dona acolo. (cazul meu, sunt din Baia Mare , am flontant pe Timisoara si am donat la Timisoara).

 

Procedeul:

Va deplasati la centrul de donare si transfuzie sanguina (ceva de genul se numeste), va trebuii sa mergeti la un ghiseu (camera) unde veti fi intrebati daca ati mai donat, veti da buletinul , o sa fiti intrebat daca ati avut tbc, sifilis si hepatita in cazul in care NU doamna de acolo va completeaza o hartie pe care o semnati, primiti buletinul inapoi si hartia (hartie ce contine tot felul de intrebari de genul cand ati avut ultima data o sangerare masiva, daca ati fost la stomatolog, ati suferit operatii , ati fost la rapandule, sau sunteti rapandula... etc etc etc) mergeti cu aceasta hartie la o alta camera unde este de obicei o asistenta care o sa ma invinte pe un scaun, va curata cu spirt pe un deget si va inteapa cu un ac mic (similar ca si la aparatele de insulina-diabet) si pune un picur de sange pe o banda de la un aparat de laborator care va spune daca sunteti sau nu anemic... si mai colecteaza 3 picuri de sange pe o bucata de sticla unde pune niste reactanti colorati si va spune in 5 secunde grupa de sange si va lipeste un abtibild pe buletin c grupa de sange.

 

In cazul in care toate ies OK, mergeti in sala de asteptari de la camera de transfuzii unde asteptati si o sa fiti chemat din nou intr-un birou unde este o doamna doctor care se uita atent la voi, ca masoara din ochi si va intreaba inaltime si greutate si alte intrebari aiurea printre care este "donati benevol sau pentru cineva" , in cazul in care donati pentru cineva spuneti numele spitalului, orasul, pacientul si eventual doctorul daca il stiti.

dupa aia asteptati pana va striga din nou si intrati in centru unde sunt noste scaune de stomatolog si aparate de colectare de sange...

Acolo va cauta vena, va inteapta , aparatul intra in functie, (pentru ca sunteti noi recipientul de colectare care arata ca si o perfuzie are o zona de by-pass de unde mai ia vreo 20-30 ml de sange pentru analize), in general se ia 450ml de sange si tot timpul puteti vedea cat vi s-a luat pe indicatorul aparatului.

Dupa ce terminati o sa ramane in aceea incinta sub observatie 10-15 minute timp in care puteti servii niste sucuri de pastile efervescente cu calciu si magneziu ...

Vi se ofera si bonuri de masa de vreo 60 ron (daca bine retin) asta dupa finalizarea donarii , undeva la o cusmelie unde apare deja numele vostru pe o lista si un nenea sau o tanti va pune sa semnati pentru bonuri.

Dupa 4-5 zile puteti sa mergeti inapoi la primul birou si sa cereti analizele de sange... analize complete (nu extrem de complete) dar va scuteste de niste cheltuieli si stiti cum stati cu multe chestii din organism.

 

Imi cer scuze de eventualele greseli gramaticale, confuzie in exprimare... am avut un weekend cu un traseu frumos, si o zi de luni bestial de urata si este deja 2 dimineata :disappointed:

 

Bafta si insanatosire rapida celor doi !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna,

 

am info noi de la o amica care e acum la spital. Pe scurt :

- Alien a iesit din coma (de bine); e inca pe aparate (nu chiar atat de bine). Speram sa-si revina, e puternic. Multumesc celor ce au donat sange.

- Onisor Ana-Maria-Alexandra e inca in coma (nu chiar atat de bine); daca nu se mai imbunatateste ceva este posibil sa o bage in operatie pe creier (si mai putin de bine). De asemenea am inteles (de prin alte parti, nu de la colega de la spital, deci nu stiu exact cat de buna e info) ca a dezvoltat si DIC (coagulare intravasculara diseminata, o conditie care ii impiedica sangele sa se coaguleze)… Este a patra zi de coma

Editat de vladase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.eu ma duc joi atunci...mai vine cineva? Cate zile de chiulangeala de la servici se dadeau? 1 sau 2 sa nu ma trezesc ca ma dau astia afara..daca stau o saptamana :D

Vin eu joi dimineata, la spitalul de hematologie. Am inteles ca e undeva in zona Victoriei, pe Ion Mihalache (cumva in spatele cladirii BRD). Sper sa fiu acolo pe la 8 - 8:30. Ana este prietena a unui fost coleg si bun prieten din scoala generala. M-a rugat personal sa o ajut daca pot.

 

Si apropo de donatii... nu era o initiativa intre motociclisti sa donam sange o data la cateva luni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa aflati mai multe detalii de AICI!

 

Si apropo de donatii... nu era o initiativa intre motociclisti sa donam sange o data la cateva luni?

Poti sa donezi o data la 72 de zile, da, era o initiativa, dar era pentru motociclisti. Nu stiu daca poate fi pusa in practica, insa, avand in vedere faptul ca nu se poate pastra sangele pentru o perioada prea mare.. Degeaba doneaza 400 de oameni astazi, daca peste doua saptamani (doar un exemplu) sangele devine inutilizabil! Mai ales daca peste perioada aceasta, dar in limita celor 72 de zile, inca un nefericit are nevoie de sange, iar cei 400 nu mai pot dona!!

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vladase: informatiile sunt corecte din cate stiu.

saveana.wordpress.com

 

Haideti la donat. Ana consuma foarte mult sange in acest moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...