Sari la conținut

Suzuki Dr 650 Se Merge Off Road ?


Postări Recomandate

Eu ma gandeam sa schimb dr-ul cu un tt, dar acum ca citii asta ma mai apuca si fidelitatea fata de tanti Suzi si zau ca mi se pare o varianta interesant SE-asta. Intrebare indiscreta: cat poa' sa coaste unul de prin 95, 96, pana in 30.000 km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu ma gandeam sa schimb dr-ul cu un tt, dar acum ca citii asta ma mai apuca si fidelitatea fata de tanti Suzi si zau ca mi se pare o varianta interesant SE-asta. Intrebare indiscreta: cat poa' sa coaste unul de prin 95, 96, pana in 30.000 km?

 

pai al meu din 95 cu vreo 33.000 km,ne mers de prin 2004,l-am luat de la un tip care era marinar si nu prea ii ardea lui de el(vroia chopper parca).L-am luat la 2000euro fix.E Ok motorul,patineaza ceva ambreiajul ,in rest pare ok,restu le vad in timp.Are 1 luna si am mers cam 700 km si e ok.

 

Spor.

Editat de adiviraj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge supeeeer

toata lumea zice asa

i-am dat-o unui vitezist impatimit si a ramas surprins de suspensie...

mi-am gasit unde sa tin motoru...un tip super de treaba...ii multumesc inca o data pe aceasta cale...multam Adi....

 

Fanu....esti cel mai tare

m-ai lamurit....DR e cel mai bun

 

va asteptam la Galati...

 

 

 

 

Eu ma gandeam sa schimb dr-ul cu un tt, dar acum ca citii asta ma mai apuca si fidelitatea fata de tanti Suzi si zau ca mi se pare o varianta interesant SE-asta. Intrebare indiscreta: cat poa' sa coaste unul de prin 95, 96, pana in 30.000 km?

 

 

daca e din '95 mai ieftin...cred ca pana in 2500

daca e dupa '96...de la 2800 sau chiar mai bine in sus...

 

in '96 au schimbat motoru si chiar cadrul...e diferit

 

al meu e din '97...exact ca cel din poza de mai sus....DR 650 SE '97 si am dat peste 3000 pe el

 

 

ATENTIE LA SERIILE W si X

IN REST TOTU E OK...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, n-am nimic cu dr-ul, dar pt off road mi se pare greutz...

toti prietenii mei cu enduroase se orienteaza spre ktm si mai toti ktm-isti ce-i cunosc se gandesc serios la exc 520 asa ca trageti voi concluziile(inainte sau dupa ce va dati cu un exc...) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aripi gasiti la remus, e cam 20-30 de euro una.

 

si eu am avut dr-u iar acum am ktm-u. Vreau sa spun ca aventura tot aia e! Multi dau vina pe motoare, .. ca daca aveam unu mai usor..puteam sa merg offroad. pooola. am fost de curand la Tunari unde sunt niste rampe din pamant, m-am dat cu kati dupa care am luat-o pe suzy si ma asteptam sa nu ma descurc cu ea dar surpriza!! am fost surprins de manevrabilitatea lui. In mers nu mai conteaza asa mult greutatea, problema e cand ajungi intr-o postura dificila..

 

va doresc sa va distratipost-3860-1143030803_thumb.jpg suzy&kati=Love :cheers:

Editat de Treijumate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

\

 

frumos motor........daca vrei sa intri in teren schimba -i gumele !

Salutare tuturor,

 

abia acum mi-am luat si eu primul meu motor veritabil

este Suzuki DR 650 SE din '97

am suferit ceva pana sa mi-l pot permite (vreo 3 ani)

 

intrebari:

 

cat de bun e pentru off-road ? ...mentionez ca-s incepator si nu vreau cross sau hard enduro

cat de fiabil e ? si ce probleme apar de obicei ?

piese se gasesc ?

cine mai are DR 650 SE ? pareri va rog

cum e la fiabilitate si alte alea fata de Xt 600 E ?

 

am visat mult timp la XT 600 E si asta o sa-mi iau dar dupa ce ma obisnuiesc cu suzi si dupa ce testez un Xt 600 E

va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aripi gasiti la remus, e cam 20-30 de euro una.

 

si eu am avut dr-u iar acum am ktm-u. Vreau sa spun ca aventura tot aia e! Multi dau vina pe motoare, .. ca daca aveam unu mai usor..puteam sa merg offroad. pooola. am fost de curand la Tunari unde sunt niste rampe din pamant, m-am dat cu kati dupa care am luat-o pe suzy si ma asteptam sa nu ma descurc cu ea dar surpriza!! am fost surprins de manevrabilitatea lui. In mers nu mai conteaza asa mult greutatea, problema e cand ajungi intr-o postura dificila..

 

va doresc sa va distratipost-3860-1143030803_thumb.jpg suzy&kati=Love :cheers:

 

 

ASA, zi-le tu treijumate.

ROCK :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, am observat ca iti cautai de ceva vreme. E un an mai decent decat sper eu sa imi iau.

Drumetii cat mai placute? Spune-mi, varianta asta are si kick?

 

Da e varianta ce are si kick si demaror si e si mai usoara cu vreo 10 - 15 kg decat DR-urile dinaintea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

oameni buni....daca vorbiti de DR-ul 650 SE '97 va zic io ca stiu......NU ARE KICK....

si are 160 kg la plin...

Editat de zzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc ceva mai cramponat

e08 is prea de strada

 

vad io...bani sa am... :angryfire:

 

ASTEPT PARERILE POSESORILOR DE XT 600E, DR 650 SE, LC4, XR-uri,Dominatoare si KLR-uri

 

DAR NU NUMAI...

ORICINE E BINE VENIT SA-SI DEA CU PAREREA

Eu am incaltat KLR-ul cu Mitas E-08,am ales acest model pentru k folosesc motorul 80%strada si 20%teren accidentat.La strada se comporta excelent,au aderenta super buna si nu simti sub tine nici cea mai mica vibratie chiar si la 150km/h!La teren nu prea m-am bagat dar am fost de curiozitate pe niste drumuri de munte si am constatat ca se comporta binisor dar numai sa nu fie noroi!Daca folosesti motorul mai mult la strada acest model este perfect! :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: si mai trage putin stanga, ghidonul e putin cam flexibil in cavaleti, rotile nu se prea aliniaza si se mai si intampla sa se opreasca putin in viraje....adiviraje :goodposting: :blbl: in rest ...numai de bine, unde mai pui ca are si rezervorul de 21 l. Editat de CheluRebel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incaltat KLR-ul cu Mitas E-08,am ales acest model pentru k folosesc motorul 80%strada si 20%teren accidentat.La strada se comporta excelent,au aderenta super buna si nu simti sub tine nici cea mai mica vibratie chiar si la 150km/h!La teren nu prea m-am bagat dar am fost de curiozitate pe niste drumuri de munte si am constatat ca se comporta binisor dar numai sa nu fie noroi!Daca folosesti motorul mai mult la strada acest model este perfect! :goodposting:

 

 

da, am si eu o pereche de Mitas E-8, cum dai de ceva umed ajungi pe jos.......

imi bag picioarele in ele, mi-am bagat gume de cross si-s f multumit.

Daca te dai mai mult pe strada poti sa te bazezi pe ele...si pe iarba uscata

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am si eu o pereche de Mitas E-8, cum dai de ceva umed ajungi pe jos.......

imi bag picioarele in ele, mi-am bagat gume de cross si-s f multumit.

Daca te dai mai mult pe strada poti sa te bazezi pe ele...si pe iarba uscata

Bafta!

 

baieti, da ce parere aveti de E07? mie mi s-au recomandat E07 de unii, altii au zis E09.

 

eu merg cel mai mult pe sosele, dar se intampla sa vreau sa ma bag pe un drum forestier cand ajung la munte (gen sinaia - babele, transalpina, etc). voi ce ziceti?

 

cum sunt ca aderenta si ca viteza maxima? E07 / E08 / E09 ?

 

PS: daca e vreun topic specializat cu chestia asta spuneti-mi si mie .. eu nu l-am gasit :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, da ce parere aveti de E07? mie mi s-au recomandat E07 de unii, altii au zis E09.

 

eu merg cel mai mult pe sosele, dar se intampla sa vreau sa ma bag pe un drum forestier cand ajung la munte (gen sinaia - babele, transalpina, etc). voi ce ziceti?

 

cum sunt ca aderenta si ca viteza maxima? E07 / E08 / E09 ?

 

PS: daca e vreun topic specializat cu chestia asta spuneti-mi si mie .. eu nu l-am gasit :angryfire:

 

Eu am avut si de-alea si de-alea

Mergi si cu 07 pe forestiere. Nu mergi prin noroi sau pe iarba.

E 09 sunt mai bune off road si te tin si 6-7,000 pe asfalt.

Cu ambele mergi 140. Poate si mai mult, insa nu-ti recomand - e greu sa te opresti

 

Eu te sfatuiesc sa le incerci pe rand pe ambele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut si de-alea si de-alea

Mergi si cu 07 pe forestiere. Nu mergi prin noroi sau pe iarba.

E 09 sunt mai bune off road si te tin si 6-7,000 pe asfalt.

Cu ambele mergi 140. Poate si mai mult, insa nu-ti recomand - e greu sa te opresti

 

Eu te sfatuiesc sa le incerci pe rand pe ambele

 

OK, acum inca o intrebare.. fara sa incerc nu am cum sa stiu, dar va intreb pe voi: se simte diferenta considerabila intre cauciucurile mele de strada si un E07 la utilizare pe drum de pamant? (fara noroaie si iarba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa incerc ceva de la Metzeler...MC4 sau UNICROSS sau macar un SAHARA

de la BRIDGESTONE as vrea un TRAIL WING nou...ale mele is cam uzate

si mai sunt cauciucuri misto cu bun compromis intre strada si enduro

 

INTREBAREA MEA ESTE :

 

DE UNDE GASESC SA-MI IAU CAUCIUCURI NOI DE GENUL MENTIONAT MAI SUS ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

OK, acum inca o intrebare.. fara sa incerc nu am cum sa stiu, dar va intreb pe voi: se simte diferenta considerabila intre cauciucurile mele de strada si un E07 la utilizare pe drum de pamant? (fara noroaie si iarba)

 

Tocmai am pus un E 09. Diferenta e uriasa. Prin locuri de pe unde ma cam intorceam sau le ocoleam acuma trec fluierand. Daca e uscat, cred ca si 07 e foarte ok.

Bafta!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam

cred ca iau intai METZELER ENDURO 3 SAHARA daca am bani

daca nu iau E07 sau E09...vad io

ideal ar fi sa am 2 roti echipate mai soft si 2 mai hard si sa le schimb...

 

vise...la cate am in cap...s-ar speria si Bill Gates...

incerc sa ma multumesc cu cat am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am XT si sunt multumit de el, ma dau cu el 100% offroad si se comporta excelent. Oricum este destul de greu in situatile in care trebuie sa il ridici de jos de multe ori sau sa il scoti dintr-o situatie grea. Oricum eu zic ca e un motor bun pt. inceput si normal ca pe viitor vreau si eu sa fiu Ready To Race pe un KTM :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...KTM-ul bantuie pe multi prin vise...

sper candva sa-mi indeplinesc visele toate...

oricum...e bine si cu Suzi...chiar f bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care dintre acestea sunt facute in UE, pt a nu plati taxe?

 

Suzuki DR 650 SE '97

Yamaha XT 600 E '97

Honda NX650 '97

Honda Transalp '97

 

sau ce produse au aceste firme pt UE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...