Sari la conținut

Accident mortal pe autostrada


DraculRoscat
 Share

Postări Recomandate

TARKA 2 ... imi pot permite sa spun ca esti un LESINAT din toate punctele de vedere.Nu cred ca trebuie "sa ma spovedesc" la tine de unde stiu si ce stiu.Nu ai niciun fel de autoritate.Esti un NIMENI.Topicul este deschis pentru a discuta problema legata de moartea colegei mele.Weeman,ai f mare dreptate.Un om daca fura 2 mere sa le dea la familie,ca nu au ce pune pe masa,intra 7 ani lejer.In schimb,acest criminal,daca va lua 2-3 cu suspendare MARE MINUNE.In USA,pentru omor din culpa,te poti alege lejer cu 50 de ani cu drept de cautiune.(TARKA 2 ,astept sa te contrazici cu mine pe tema asta).Am ajuns sa ma contrazic cu orice LIMITAT...Doamne...in ce tara traim...

 

 

BOBO2990.......prin ce spui tu acum te contrazici singur....spui ca toata lumea poate scrie aici in leg. cu moartea colegei tale, dar imediat incepi sa ii jignesti pe cei care nu au aceeasi parere cu tine. Nu ti se pare ca dai dovada de lipsa de bun simt???? Este urat ce faci, mai ales ca, in ceea ce ma priveste, NU NE TRAGEM DE SIRETURI ca sa iti pot perimte asemenea mod de adresare....siiiiii, prin limbaj crede-ma ca te apropii vertiginos (daca nu cumva ai si ajuns) exact de atitudinea care te deranjeaza pe tine la KIKI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

TARKA 2 ... imi pot permite sa spun ca esti un LESINAT din toate punctele de vedere.Nu cred ca trebuie "sa ma spovedesc" la tine de unde stiu si ce stiu.Nu ai niciun fel de autoritate.Esti un NIMENI.Topicul este deschis pentru a discuta problema legata de moartea colegei mele.Weeman,ai f mare dreptate.Un om daca fura 2 mere sa le dea la familie,ca nu au ce pune pe masa,intra 7 ani lejer.In schimb,acest criminal,daca va lua 2-3 cu suspendare MARE MINUNE.In USA,pentru omor din culpa,te poti alege lejer cu 50 de ani cu drept de cautiune.(TARKA 2 ,astept sa te contrazici cu mine pe tema asta).Am ajuns sa ma contrazic cu orice LIMITAT...Doamne...in ce tara traim...

 

vorbeste frumos tzutzurel ca nu esti pe maidan si nici la tine in casa.

 

La cum te exprimi si la ce exprimi chiar imi da de gandit despre tara in care traim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi si uite cum devine topicul unui accident mortal un topic de discutii privind sistemul legislativ -- mai exact procedura penala. Deschis de catre un pusti care nu stie ce e aia o infractiune si continuat de catre un om care, din pacate pentru altii, are habar de ceea ce inseamna o instanta de judecata.

 

TARKA tu chiar ai timp si chef??

 

@bobo: nu gasesc acum sa-ti dau link... s-a mai explicat care este diferenta intre uciderea din culpa si delapidare, ucidearea din culpa si omorul in toate fazele sale definite (imprudent, gradul 2, gradul 1 etc.). Daca ai avea habar americanii numesc uciderea din culpa manslaughter si chiar si la ei sunt definite pe grade, grade care tin cont de imprejurari, varsta inculpatului, antecedentele, circumstante etc. Dar tu nu ai de unde sa stii asa ceva nu? Pentru ca nu ai pus in viata ta mana pe o rezolutie ce sa mai vorbim de citirea unei file de dosar penal ... Ce spui tu de statele unite esti paralel. Si uite si argumentul:

 

Manslaughter - Voluntary Manslaughter, Involuntary Manslaughter, Further Readings - Punishment

The unjustifiable, inexcusable, and intentional killing of a human being without deliberation, premeditation, and malice. The unlawful killing of a human being without any deliberation, which may be involuntary, in the commission of a lawful act without due caution and circumspection.

 

Sa-ti explic ce inseamna INVOLUNTARY MANSLAUGHTER ?? Cred ca intelegi si singur... Cati ani de puscarie se iau in state pt asta??

 

Involuntary Manslaughter: Punishment: 2-4 years in Prison.

 

Deci in State de la 2 la 4 ani, la noi de la 2 la 7 ani. La noi ia cu suspendare, in State il tine sub control judiciar, adik cu acel dispozitiv legat de glezna care iti transmite date si cand te duci la WC.

 

It`s a simple wiki thing .... :laugh: inainte sa aberezi!!

 

Aaa sa nu uit: nu confunda involuntary cu voluntary ... sunt doi termeni diametral opusi...

 

 

Iti recomand cu caldura varianta electronica a codului penal si a celui de procedura penala, capitolele legate de infractiune, infractiune flagranta, definitiile participantilor si procedura judecatoreasca .... uaf ... daca si la 19 ani am ajuns sa fim experti in drept....

Mesaj completat

nu e chiar asa. aia care fac 7 ani pentru cateva mii de lei sunt recidivisti (adica au avut cel putin o condamnare, care daca a fost prima a fost cu suspendare, sau sunt eliberati de proba, si au comis-o din nou, etc). hai sa nu exageram, ca nu faci puscarie pentru cateva mii de lei furate daca ai un cazier alb, primesti cu suspendare cel mult (cel mai probabil amenda penala); cand ai din nou o condamnare, executi si ce ai luat cu suspendare.

 

este foarte discutabil un caz de omor din culpa in accidente rutiere: greu poti diferentia un accident soldat cu victime in care vinovatul a avut "ghinion" (si ghinion poate avea oricine) si unul in care vinovatul este genul de om care zilinic isi verifica nivelul de benzina in rezervor aprinzand bricheta. aici lucrurile sunt greu de separat.

 

chiar in cazul acestui accident, este greu de crezut ca marele le_kiki a vrut sa o termine pe fata cand s-au suit pe motor. judecand dupa ce mentalitate afiseaza si dupa comportament, poti in mod rezonabil sa consideri ca probabilitatea sa produca un accident era ridicata. dar astea sunt aspecte subiective, si nu pot fi rezonabil cuantificate. si oricum nu demonstreaza ca a existat intentia de a comite un omor, deci va fi vorba de ucidere din culpa (deci pedeapsa cu suspendare).

 

oricum, tema a mai fost dezbatuta destul de aprins pe topicul accidentului de pe plevnei (pe la pag 80). si sunt acolo niste posturi din partea unor oameni avizati si competenti, cu explicatii complete.

 

Ideea e sa se faca diferenta intre ceea ce vrea poporul si ceea ce spune legea. In cazul in care fratele, tatal, varul lui ar fii fost in locul lui kiki nu s-ar fii aprins in halu` asta ... din contra acum cerea clementa ... dar in fine ... fiecare cu cel doare ... si noi ne chinuim dejeaba cu explicatiile

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze,dar atata timp cat el imi vorbeste asa...nu inteleg de ce eu l'as respecta...Daca se contrazice cu mine pe tema "Condamnarii",e nasol...macar daca se contrazicea Nightwolf,il intelegeam,ca are cunostinte in domeniu si poate mai invatam cate ceva de la el.Monik30,fiecare are dreptul la replica,toti sunt liberi sa'si exprime parerea.Nu mi se pare ca dau dovada de lipsa de bun simt.Cine imi vorbeste frumos,ii vorbesc frumos,cine nu este de acord cu masura condamnarii lui Kiki,este treaba lui,cine este de acord ca este de vina si ca trebuie sa plateasca,BRAVO LUI.Melciu,nu cred ca ti'am vb urat vreodata,nu de alta,dar nu am de ce.Cred ca sunt mult mai bine educat decat f multi de pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi si uite cum devine topicul unui accident mortal un topic de discutii privind sistemul legislativ -- mai exact procedura penala. Deschis de catre un pusti care nu stie ce e aia o infractiune si continuat de catre un om care, din pacate pentru altii, are habar de ceea ce inseamna o instanta de judecata.

 

TARKA tu chiar ai timp si chef??

 

@bobo: nu gasesc acum sa-ti dau link... s-a mai explicat care este diferenta intre uciderea din culpa si delapidare, ucidearea din culpa si omorul in toate fazele sale definite (imprudent, gradul 2, gradul 1 etc.). Daca ai avea habar americanii numesc uciderea din culpa manslaughter si chiar si la ei sunt definite pe grade, grade care tin cont de imprejurari, varsta inculpatului, antecedentele, circumstante etc. Dar tu nu ai de unde sa stii asa ceva nu? Pentru ca nu ai pus in viata ta mana pe o rezolutie ce sa mai vorbim de citirea unei file de dosar penal ... Ce spui tu de statele unite esti paralel. Si uite si argumentul:

 

Manslaughter - Voluntary Manslaughter, Involuntary Manslaughter, Further Readings - Punishment

The unjustifiable, inexcusable, and intentional killing of a human being without deliberation, premeditation, and malice. The unlawful killing of a human being without any deliberation, which may be involuntary, in the commission of a lawful act without due caution and circumspection.

 

Sa-ti explic ce inseamna INVOLUNTARY MANSLAUGHTER ?? Cred ca intelegi si singur... Cati ani de puscarie se iau in state pt asta??

 

Involuntary Manslaughter: Punishment: 2-4 years in Prison.

 

Deci in State de la 2 la 4 ani, la noi de la 2 la 7 ani. La noi ia cu suspendare, in State il tine sub control judiciar, adik cu acel dispozitiv legat de glezna care iti transmite date si cand te duci la WC.

 

It`s a simple wiki thing .... :laugh: inainte sa aberezi!!

 

Aaa sa nu uit: nu confunda involuntary cu voluntary ... sunt doi termeni diametral opusi...

 

 

Iti recomand cu caldura varianta electronica a codului penal si a celui de procedura penala, capitolele legate de infractiune, infractiune flagranta, definitiile participantilor si procedura judecatoreasca .... uaf ... daca si la 19 ani am ajuns sa fim experti in drept....

 

 

bine, dar sistemul romanesc de drept nu are nici o legatura cu cel din SUA. Al nostru este copiat dupa cel din Franta, iar in SUA functioneaza cel din Anglia (common-law)...daca gresesc corectati-ma va rog.

In afara de asta, comparatia dintre cel ce fura ptr familia lui si cel ce produce un accident in urma caruia exista victime, nu etse prea inspirata tocmai ptr ce am spus si acum ceva timp: intentia cu care s-a savarsit fapta.....si asta nu este singurul factor pe care il au in vedere cei ce sunt pusi sa aplice o pedeapsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, dar sistemul romanesc de drept nu are nici o legatura cu cel din SUA. Al nostru este copiat dupa cel din Franta, iar in SUA functioneaza cel din Anglia (common-law)...daca gresesc corectati-ma va rog.

In afara de asta, comparatia dintre cel ce fura ptr familia lui si cel ce produce un accident in urma caruia exista victime, nu etse prea inspirata tocmai ptr ce am spus si acum ceva timp: intentia cu care s-a savarsit fapta.....si asta nu este singurul factor pe care il au in vedere cei ce sunt pusi sa aplice o pedeapsa.

 

 

Este perfect adevarat ceea ce spui tu insa daca intram si in diferentele dintre sisteme nu imi ajungeau 3 pagini .... asa ca ... anyway hai sa nu facem istoria dreptului European in || cu cel American ...

Mesaj completat

Multumesc frumos pentru explicatii Nightwolf. :laugh:

 

Cu multa placere pt alte nelamuriri exista PM sau Google ... sfat prietenesc :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf, tu n-ai ce face!! Stai pe forum sa explici notiuni legislative intr-un topic in care s-a ajuns la asta din spiritul de "hai sa mai scriem ceva, sa stim ca a fost scris". Chiar e relevant, intr-un accident mortal, care e legislatia din US? Chiar e relevant ce se va intampla cu le kiki? Concret: avem UN MORT, un forum, un vinovat cu durere apriga la cot, o mana de indivizi vorbareti ("scriitori") si un politist.

 

Thing goes: toti, dar absolut toti, vor uita ce s-a scris aici in urmatoarea saptamana. Majoritatea vor uita pana la prima bere in Bikers' sau unde merg ei. Tu ramai cu timp pierdut, explicatii date, un post in plus pe un forum care nu ti-a adus NICIUN beneficiu, vreodata. Asta daca nu cumva consideri gratularile diverselor "fane" drept beneficiu.

 

Cand iti mai trece prin cap sa te apuci de detalieri de gen, adu-ti aminte: "Facerea de bine, f***re de mama!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

S-a lasat cu dosar penal si revin cu detalii cand se cunoaste sentinta.

Mesaj completat

Banuiesc ca se poate inchide.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...