Sari la conținut

Accident in Baneasa, Bucuresti


disney
 Share

Postări Recomandate

Acum cca o ora a avut loc un accident in zona podului Baneasa, la hotel Phoencia (sau cum ii zice), destul de grav. Cel care conducea KTMul exc 520 a intrat intr-o masina si si-a rupt ambele picioare. Prietenii mei, care sunt acum acolo, mi-au spus ca nu vine nimeni sa ia moto. Pe baiat il cheama Bogdan ANDORA . nr moto B 78 HWD.

 

 

Daca se nimereste vreo ruda sau vreun prieten de-al lui pe aici, il rugam sa sune la 0752 201 040 Claudiu.

 

 

Multa sanatate ii doresc! :)

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, a fost luat motorul de acolo, pe roti, deoarece nu am gasit cu ce sa-l transportam.

el este este la elias internat si asteapta sa intre in operatie. are fracturi multiple deschise si inchise la ambele picioare.

verisorul lui este la spital cu restul familiei.

Editat de DomnulK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-a intors in fata un bmw care vroia sa intre la hotel fenicia in parcare.

Bogdan ANDORA este in momentul de fata in operatie, care ar trebui sa tina cca 3 ore..

sper sa iasa cu bine. Insanatosire grabnica.

Editat de DomnulK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar, cate se intampla din cauza zmeilor cu conserve care se cred regii soselelor .. nu te poti plimba linistit cu moto .. ca apare vre`un iepure si`ti taie calea sau intoarce in fata ta, sau te scoate afara de pe sosea .. insanatosire grabnica..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-a intors in fata un bmw care vroia sa intre la hotel fenicia in parcare.

Bogdan ANDORA este in momentul de fata in operatie, care ar trebui sa tina cca 3 ore..

sper sa iasa cu bine. Insanatosire grabnica.

Daca are nevoie de ceva nu ezita sa postezi un nr de tel, sau lasa-mi un pm pe privat.

Insanatosire!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa si recuperare cat mai rapida ! Din pacate se intampla...

Nu sariti sa va luati de ala cu masina daca nu stim detalii exacte ! Imediat e posibil sa aflati ca riderul merge pe linia de tramvai si ala cu masina a vrut sa vireze normal spre hotel si nu l-a vazut ca venea pe linie...

Ceasul rau... Inca odata sanatate maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e un loc foarte periculos iar cel cu bemveu nici el nu prea a fost rau intentionat. Era pe semnal stg sa intoarca, au oprit masinile de pe banda 1 si banda 2, iar el din pacate a vz prea tarziu bunavointa celorlalti si a trecut printre masini intrand in aripa dr fata si in roata.

Socul a fost foarte puternic, el zburand peste masina si aterizand pe genunchi, din cate am inteles de la martorii oculari. La masina ia sarit airbag-ul lateral sa rupt bascula si a crapat janta de aliaj originala bmw si bineinteles aripa dr fata , capota far.

Legal soferul este vinovat dar moral vina este impartita si ar fi bine sa ne ferim cat mai mult pentru ca sunt oasele noastre in joc si nu ne premiaza cunostintele pentru ca am ajuns cu 2 minute mai devreme.

Multa sanatate sper ca a nimerit pe mana la un doctor bun pentru ca situatia lui nu e de loc roza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imediat e posibil sa aflati ca riderul merge pe linia de tramvai si ala cu masina a vrut sa vireze normal spre hotel si nu l-a vazut ca venea pe linie...

Si e interzisa circulatia pe linia de tramvai?

 

 

Socul a fost foarte puternic, el zburand peste masina si aterizand pe genunchi

Nu avea genunchere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara in jurul orei 11 am trecut pe acolo venind dinspre aeroportul Baneasa spre Podul Baneasa,circlatia era deviata pe linia de tramvai,iar vreo 4 politisti faceau asuratori iar unul dintre ei lua declaratie (cred ca soferului din BMW).

Tin sa precizez ca BMW-ul era tras pe partea dreapta a carosabilului pe partea cu OMW, iar langa el era un KTM ,la fata locului nu era nici o salvare ,probabil plecase de mult .

Nu am putut face poze pentru ca politia indemna partcipantii la trafic pentr fluidizare .

Imi pare rau pentru motociclist.Insanatosire .

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca avea genunchere era alta situatia...

Insanatosire grabnica motociclistului.

 

Total off topic : merg zilnic prin traficul asta si pana acum n-am vazut NICIUN motociclist pe supermoto sau enduro care sa poarte genunchere (unii doar casca si manusi...) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar, cate se intampla din cauza zmeilor cu conserve care se cred regii soselelor .. nu te poti plimba linistit cu moto .. ca apare vre`un iepure si`ti taie calea sau intoarce in fata ta, sau te scoate afara de pe sosea .. insanatosire grabnica..

 

Eu zic sa te linistesti prietene pentru ca diferenta intre Sighetul Marmatiei si Bucuresti este enorma... aici la noi nu prea conteaza cu ce te plimbi eu era sa mor ieri pe Iuliu Maniu si eram in masina dat fiind faptul ca nesimtirea unora a depasit orice limita normala a bunului simt ... iar in Bucuresti nu te poti plimba linistit nici macar pe jos ce sa mai vorbim de altceva ....

 

Ontopic: auzit despre acc ... pare rau... acolo la Phonicia aka Biharia/Aerogarii e un punct negru in ceea ce priveste accidentele moto si nu numai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca avea genunchere era alta situatia...

Insanatosire grabnica motociclistului.

 

Total off topic : merg zilnic prin traficul asta si pana acum n-am vazut NICIUN motociclist pe supermoto sau enduro care sa poarte genunchere (unii doar casca si manusi...) :)

 

Pai de ce sa poarte genunchere. Alea de cross sunt mari si urate. Multi nici protectii de coloana nu poarta. Nu inteleg cum a putut sa treaca printre cele doua masini, cand alea stationau pentru un motiv. . . . :)

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la socul pe care la avut putea sa aibe si mama genuncherelor ca tot cioburi se faceau picioarele, cum am mai zis echipamentu diminueaza dar nu te saveaza de la traume in totalitate.

Aici a incalcat niste reguli nescrise de supravietuire in trafic:

 

1. depasirea masinilor in coloana cu viteza mai mare de cat posibilitatea sa opresti fierul in aprox 5 m

2. daca vezi ca masina pe care o depasesti franeaza, chiar daca tu nu vezi nimic, franezii deaorece nu sti ce are in cap conducatorul sau ce a vazut ( caine sau pieton care ii sare in fata, sau vireaza peste tine sa intoarca sau sa intre in parcare sau ca in cazul de fata lasa pe altul sa treaca)

3. daca ai cauciucuri de cross cu crampoane mergi mai incet pentru ca te opresti mult mai greu de cat iei viteza.

4. frana fata neaerisita corespunzator si maneta de frana montata gresit

 

pe langa acesti factori ghinionul de a se inalta destul de mult in inaltime la impact si primul contact sa se faca in genunchi unde nu avea ce sa mai amortizeze, ori se fac oasele chiselita ori iti iese femurul prin bazin, ceva tot cedeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la socul pe care la avut putea sa aibe si mama genuncherelor ca tot cioburi se faceau picioarele, cum am mai zis echipamentu diminueaza dar nu te saveaza de la traume in totalitate.

Aici a incalcat niste reguli nescrise de supravietuire in trafic:

 

1. depasirea masinilor in coloana cu viteza mai mare de cat posibilitatea sa opresti fierul in aprox 5 m

2. daca vezi ca masina pe care o depasesti franeaza, chiar daca tu nu vezi nimic, franezii deaorece nu sti ce are in cap conducatorul sau ce a vazut ( caine sau pieton care ii sare in fata, sau vireaza peste tine sa intoarca sau sa intre in parcare sau ca in cazul de fata lasa pe altul sa treaca)

3. daca ai cauciucuri de cross cu crampoane mergi mai incet pentru ca te opresti mult mai greu de cat iei viteza.

4. frana fata neaerisita corespunzator si maneta de frana montata gresit

 

pe langa acesti factori ghinionul de a se inalta destul de mult in inaltime la impact si primul contact sa se faca in genunchi unde nu avea ce sa mai amortizeze, ori se fac oasele chiselita ori iti iese femurul prin bazin, ceva tot cedeaza.

 

Normal ca echipamentul diminueaza traumatismele (in cazul de fata genuncherele).Asta este si motivul pentru care il purtam.

Daca ai genunchere cand cazi nu-ti mai lasi muschii pe asfalt dar fracturile depind de cat de dur este impactul si cat de tari ai oasele.

Sincer nu cred ca nu ar fi ajutat genuncherele, oricat ai spune...

Totusi stie cineva ce echipament avea motociclistul la momentul accidentului?

(Sa nu vorbim in plus pe aici...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca echipamentul diminueaza traumatismele (in cazul de fata genuncherele).Asta este si motivul pentru care il purtam.

Daca ai genunchere cand cazi nu-ti mai lasi muschii pe asfalt dar fracturile depind de cat de dur este impactul si cat de tari ai oasele.

Sincer nu cred ca nu ar fi ajutat genuncherele, oricat ai spune...

Totusi stie cineva ce echipament avea motociclistul la momentul accidentului?

(Sa nu vorbim in plus pe aici...)

 

nu inteleg ce importanta mai are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce importanta mai are

 

Dupa parerea mea are o oarecare importanta pentru a face o comparatie intre echipament vs non echipament. Poate unii care nu poarta genunchiere+tibiere se gandesc de 2 ori inainte de un ride si poate le folosesc pana la urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea are o oarecare importanta pentru a face o comparatie intre echipament vs non echipament. Poate unii care nu poarta genunchiere+tibiere se gandesc de 2 ori inainte de un ride si poate le folosesc pana la urma...

 

ma dar voi chiar sunteti batuti in cap? cum faci tu o comparatie? crezi ca seamana o cazatura cu alta? clar era mai bine sa poarte genunchere dar cel mai bine e sa casti in pana corbului ochii si sa gandesti de 15 mii de ori inainte sa te bagi.

Nu am echipament ma doare in p_la ......ca stiu pe unu de si-a rupt tibia si peroneul cu cisme de motocross sidi de 400 eur si genunchere de 1200 eur si foarte bine putea sa cada fara echipamnet in alta pozitie si sa nu aibe nimic ce mai intelegeai din asta?

Editat de icv45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...