Sari la conținut

Accident Calea Vitan, langa Real


Cap0ne
 Share

Postări Recomandate

In jur de ora 22 in seara asta ma duceam spre Real Vitan sa imi iau sotia de la shopping si am vazut accidentul. Initial am crezut ca s-au pupat gipanul cu dacia, apoi am vazut si motorul strecurat intre cei 2.

Am tras imediat pe dreapta si cautam motociclistul printre fieratanii si prin puhoiul de lume adunat ca la circ. Ca prin minune baiatul este ok, pe picioare, doar lovit la o mana.

Nu stiu exact cum s-a intamplat, locul accidentului era ceva de genul - jeepul care se deplasa dinspre Real, lovit nu foarte rau in fata stanga, pe 3 sferturi pe contrasens. Dacia facuta muci in spate dreapta, cu directia spre Real si motorul intre ele, cu dacia suita pe el. Nu am reusit sa ii vad numarul pt ca era lipit de gipan.

Am incercat sa il intreb pe baiat daca are cine sa ii ia motorul de acolo dar in nebunia care se crease nu am mai reusit sa vorbesc cu el. Daca il cunoasteti, dati un telefon, poate are nevoie de ceva.

Au aparut imediat salvarea, pompierii si militia asa ca am plecat si eu, bucuros ca motoristul a scapat atat de ieftin.

post-40715-1247515875_thumb.jpg

post-40715-1247515891_thumb.jpg

post-40715-1247515947_thumb.jpg

post-40715-1247515959_thumb.jpg

post-40715-1247515969_thumb.jpg

post-40715-1247515997_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e bine motociclistul....evident ca s-a strans toata spuma de cocalari spargatori de seminte sa priveasca marele "show"... :laugh:

 

Dar cum a reusit cel cu dacia sa se suie efectiv pe motor? fac pariu ca boul cu gipanul e de vina. Vreo depasire nebuna sau ceva de genul...

Stie cineva ce s-a intamplat? :laugh:

Editat de sunrise
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Vad ca e prezenta toata crema din zona :laugh:. Bine ca n-a patit nimic baiatu' cu mobra.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare s-a taiat bilete pt spectacol? :laugh: sanatate motociclistului. of ce se mai aduna astia. da sa vad si eu

nu cred ca s-au taiat bilete dar sigur s-au vandut seminte....

 

trec pe acolo defiecare data cand plec de la munca....la iesirea din parcerea real-ului plasticele alea care delimiteaza benzile sunt intrerupte si sigur manelistul conservar a iesit in tromba dupa o straduta sau din parcarea real iar cel cu jeep-anul nu a mai putut sa puna franeze...daca cel cu jeep-ul nu frana sigul il lovea in usa,dar in cazul de fata daca nu a ochit usa e bun de plata ca l-a lovit in spate....urasc conservarii de dacii...maneslisti infecti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trec pe acolo defiecare data cand plec de la munca....la iesirea din parcerea real-ului plasticele alea care delimiteaza benzile sunt intrerupte si sigur manelistul conservar a iesit in tromba dupa o straduta sau din parcarea real iar cel cu jeep-anul nu a mai putut sa puna franeze...daca cel cu jeep-ul nu frana sigul il lovea in usa,dar in cazul de fata daca nu a ochit usa e bun de plata ca l-a lovit in spate....urasc conservarii de dacii...maneslisti infecti...

Decat sa postezi prostia asta mai bine ai fi avut rabdare sa urmaresti reportajul. Eu am facut-o si am inteles ca cel cu Dacia se incadrase regulamentar si semnaliza stanga sa intre pe o straduta intr-un loc in care are voie sa faca asta si ca gibonul cu gipan Mercedes l-a pocnit in fund de l-a aruncat pe contrasens astfel incat omul s-a urcat fara sa vrea pe o motocicleta care circula regulamentar din sens opus si pe care presupun ca o astepta ca sa-i dea prioritate. Asa ca nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca manelarul era in Dacia care circula legal, cand si nenea politistul le da certificate de buna purtare la ala cu Dacia si la motociclist... Mie mi se pare clar ca singurul suspect de a fi mare "telefonist" si poate de ascultat manele dar cert de condus cu picioarele e gipanezul aici.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa postezi prostia asta mai bine ai fi avut rabdare sa urmaresti reportajul. Eu am facut-o si am inteles ca cel cu Dacia se incadrase regulamentar si semnaliza stanga sa intre pe o straduta intr-un loc in care are voie sa faca asta si ca gibonul cu gipan Mercedes l-a pocnit in fund de l-a aruncat pe contrasens astfel incat omul s-a urcat fara sa vrea pe o motocicleta care circula regulamentar din sens opus si pe care presupun ca o astepta ca sa-i dea prioritate. Asa ca nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca manelarul era in Dacia care circula legal, cand si nenea politistul le da certificate de buna purtare la ala cu Dacia si la motociclist... Mie mi se pare clar ca singurul suspect de a fi mare "telefonist" si poate de ascultat manele dar cert de condus cu picioarele e gipanezul aici.

Moldovane.., ca bine le zici! Cat despre cel care l-ai apostrofat ii recomand un... :laugh: ! Distruge imaginatia bolnava! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te mai mira nimic azi..insanatosire bikarului

eu azi spre exemplu (si astfel de exemple is zilnice !!) pe tunarii, un dobitoc, ca altfel nu-i pot zice intra din dreapta de fapt forteaza din dreapta ca apoi brusc sa faca din nou dreapta.. de cand il vazusem mi-am zis "asta sigur o sa faca ceva", ca incepi sa fi ca mama omida, incepi sa vezi cu cateva secunde mai devreme ce vrea sa faca..cert e ca era sa ma de-a jos.. ma duc la geamu lui si incepem circul si normal tot el cu gura mare ca sa invatam sa mergem, ca sa murim cu toti, ca ce el a dat semnal si altele si altele...

intr-o zi am sa fac pana la urma gestul...am sa o pun pe cric.. am sa ma duc la el...ii fuck una seriosa si plec..nu de alta da ti se urca sangele la cap!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc pe biker, a iesit un pic sifonat, 3 copci la mana si 2 degete luxate, bine ca nu a fost mai rau. Motorul este destul tavalit, carena sparta, far spart scarita indoita si multe altele.

Stie cineva un service ok unde poate sa si repare motorul?

Am inteles ca are asigurarea vinovatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc pe biker, a iesit un pic sifonat, 3 copci la mana si 2 degete luxate, bine ca nu a fost mai rau. Motorul este destul tavalit, carena sparta, far spart scarita indoita si multe altele.

Stie cineva un service ok unde poate sa si repare motorul?

Am inteles ca are asigurarea vinovatului

Mare minune ca cineva a postat la subiect. Sa inteleg ca bikerul e cat de cat OK si nu are nevoie de donatii de sange si/sau alte chestii din astea mai serioase?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu postul acum cateva zile, dar abia acum am primit confirmarea de validare a contului...

 

sunt okay... merci pt incurajari.... maine ma duc sa imi scot copcile de la mana dreapta...

 

sa lamuersc cateva chestii... totul s-aa intamplat langa biserica aia dintre real si bravu, pe linie dreapta... dacia era oprita sa imi dea mie prioritate si ml-u a intrat in spatele ei si a impins-o pe contrasens in fata mea la cativa metri.... norocul meu a fost ca din instinct, reflex sau nu stiu cum am culcat motoru exact inainte de impact si asa am scapat usor, ca motoru s'a lovit si de ml si a intrat sub dacie, si m-a protejat pe mine....

 

acum despre motor, chiar m-ar ajuta niste sfaturi unde sa il repar, pt ca de la asig mi-au zis ca o sa imi iau mai putin decat paguba. era un cbr 600f de 1999 si am inteles ca o sa imi dea 15% din valoarea ei de noua...

 

poate gasesc si eu piese pe la dezmembrari pe undeva...

orice sfat e de folos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daune morale la tipu cu ml .... o sa dureze mult da iti iei cbr nou , daca o avut bani de ML sa te loveasca pe tine va avea bani si sa iti cumpere motor :) poate asta intentiona ! sa te faci tu cu un motor nou ! cat despre cel cu ML pot sa spun doar .... rip :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu postul acum cateva zile, dar abia acum am primit confirmarea de validare a contului...

 

sunt okay... merci pt incurajari.... maine ma duc sa imi scot copcile de la mana dreapta...

 

sa lamuersc cateva chestii... totul s-aa intamplat langa biserica aia dintre real si bravu, pe linie dreapta... dacia era oprita sa imi dea mie prioritate si ml-u a intrat in spatele ei si a impins-o pe contrasens in fata mea la cativa metri.... norocul meu a fost ca din instinct, reflex sau nu stiu cum am culcat motoru exact inainte de impact si asa am scapat usor, ca motoru s'a lovit si de ml si a intrat sub dacie, si m-a protejat pe mine....

 

acum despre motor, chiar m-ar ajuta niste sfaturi unde sa il repar, pt ca de la asig mi-au zis ca o sa imi iau mai putin decat paguba. era un cbr 600f de 1999 si am inteles ca o sa imi dea 15% din valoarea ei de noua...

 

poate gasesc si eu piese pe la dezmembrari pe undeva...

orice sfat e de folos...

 

Salut si bine ai scapat :)

O chestie importanta: ai trecut de politie si te duci la inspectorul de daune. Ala o sa inceapa sa te brambureasca: ca sa vezi, ca e veche, ca is scumpe carenele si sigur nu iei toti banii (adica incepe sa te pregateasca psihologic ca ti-o trage). La final stiu ca iti zice asa: iti dam maxim x euroi. Tu sa ii ceri prin ce integrale triple si ecuatii Navier-Stokes a ajuns el la suma aia. Daca face pe nebunul, toarna cu incredere la CSA.

De ce iti zic asta: pe langa tabelul cu deprecieri legate de vechimea mobrei, mai au inca unul, corespunzator starii tehnice, cam asa:

0-1 ani: 90%

1-2 ani: 80%

2-3 ani: 70%

...................

Acum, la coeficientul asta se aplica asa: 100% stare tehnica f buna, 90% stare tehnica buna,..., 50% stare tehnica nesatisfacatoare

Din cate stiu, sunt cam 5 gradatii aici. Coeficientii astia se inmultesc, ca la casele de pariuri :lol:

La ani nu are cum sa te pacaleasca, pentru ca e data in talon. Dar o sa iti puna cea mai proasta stare tehnica posibila, ca sa iti traga in jos valoarea maxima de despagubire.

Conform exemplului de mai sus, valoarea de nou este 10.000 euro iar mobra ta are 2 ani juma. Poti lua maxim 10.000 x 70% x 100% = 7.000 euro, dar el va trage la 10.000 x 70% x 50% = 3.500 euro. Ia zi, se simte diferenta asta? Mai mizeaza si pe faptul ca esti bucuros ca ai scapat (cat de cat) intreg si zici "buni si banii astia, bine ca nu am mierlit-o".

Acu gurile rele si cei bolnavi de teoria conspiratiei zic ca inspectorul de daune e motivat sa te traga cat mai in jos, pt ca ia un comision din diferenta cu care reuseste sa te pacaleasca.

Nervi tari in lupta cu nemernicii astia de la asigurari. Gipanezul a ramas fara carnet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da a ramas fara permis, dar e pe dovada ca dureaza pana se judeca cazul, ca e trecut pe inceperea urmaririi penale. eu nu am dat nici o declaratie ca nu puteam sa scriu, si o sa dau direct la judecatorie.

cu cel de la asig o sa vad cum fac sa vad cat imi mai iau... ideea e ca aveam cauciucuri noi, discuri fata noi braking wave, toate mai putin de 150 km, nici nu facusem rodaju. sper ca discurile sa fie intregi...

merci pt sfat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...