Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

p.s. acum scriu de la Albula-Tiefencastel, aseara am dormit la pensiunea de la Gries si evident nu am ratat Aqua Dome azi. Prietenii din prima calatorie "stiu de ce"... de data asta insa trebuie sa fac pasurile cu masina ca sunt cu ai mei.

o fi rau sa te tot plimbi asa , ba cu moto , ba cu masina ...

vedeti , daca nu ne-a placut cartea ....

ps Vlad : o sa-ti creasca solzi frate , de la thermele alea

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am intors astazi din tarile scandinave.Am un sac plin de informatii in eventualitatea unei ture la Nordcap.

 

 

salutare zile repedea ca ma pregatesc sa plec intracolo Pompi sunama daca vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors astazi din tarile scandinave.Am un sac plin de informatii in eventualitatea unei ture la Nordcap.

 

Asta inseamna ca facem nordcapul la anul! Ca am mai auzit pe cineva care ar vrea. Drum bun pompi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O excursie in Alpi este un paradis fiscal fata de una in tarile nordice.Inceputul excursiei a fost in Danemarca la Copenhaga unde o bere la o terasa normala este sapte euro.In Norvegia la Oslo berea costa zece euro la o terasa asemanatoare.La magazine alimentare gasesti doar bere slab alcoolizata.Masini mai putine decit in Bulgaria din cauza unor taxe de prima inmatriculare de 200 la suta.In Norvegia benzina fara plumb este 1.6 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O excursie in Alpi este un paradis fiscal fata de una in tarile nordice.Inceputul excursiei a fost in Danemarca la Copenhaga unde o bere la o terasa normala este sapte euro.In Norvegia la Oslo berea costa zece euro la o terasa asemanatoare.La magazine alimentare gasesti doar bere slab alcoolizata.Masini mai putine decit in Bulgaria din cauza unor taxe de prima inmatriculare de 200 la suta.In Norvegia benzina fara plumb este 1.6 euro.

 

 

bai sa fie

nu stiu cum se face dar tot astia care se plimba/bogatii se plang de scoruri mari

 

vezi de aceea era bine sa fii cu moto

 

 

...nu bei bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O excursie in Alpi este un paradis fiscal fata de una in tarile nordice.Inceputul excursiei a fost in Danemarca la Copenhaga unde o bere la o terasa normala este sapte euro.In Norvegia la Oslo berea costa zece euro la o terasa asemanatoare.La magazine alimentare gasesti doar bere slab alcoolizata.Masini mai putine decit in Bulgaria din cauza unor taxe de prima inmatriculare de 200 la suta.In Norvegia benzina fara plumb este 1.6 euro.

braga n-aveau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine si asa Vlad.Singura problema va fi de stiut cit de cit datele pentru ca trebuie sa-mi planific si excursia din vara cu familia.Dar pina in 2010 cum facem sa trezim putin veteranii-Mae-Andrei plescoi-Bogdan Stefan-Dan Stefan-Gigel-Horatiu-Mitone-Marius si pe altii pe care imi cer scuze daca nu i-am pomenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai sa fie

nu stiu cum se face dar tot astia care se plimba/bogatii se plang de scoruri mari

 

vezi de aceea era bine sa fii cu moto

 

 

...nu bei bere

 

aia de care vorbesti tu pentru ca umbla au termen de comparatie si isi pot da seama de diferente. de asemenea avand prin forte proprii resurse mai mari se pricep mai bine sa le gestioneze. e problema mare aici in romania cu creierele la oameni. pentru ca pe de o parte sunt indobitociti genetic de 50 de ani de comunism, pe de alta parte pentru ca se fura peste masura inclusiv la nivel institutional, s-a creat asa un fel de conspiratie a prostilor si saracilor care asimileaza in mod invariabil pe unul mai instarit cu hotii, escrocii..etc, fara sa stie de fapt nimic despre omul ala, ce poate e de 1000 de ori mai destept sau mai harnic decat ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar in nici un caz la 18, poate inspre 20 sa poata sa ajunga si crestinii care au servici pana la 19...

SE PASTREZAZA ORA 18.00 , asa am facut rezervarea , pe numele de Eduard

ne vedem diseara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, ok, incerc si eu

Mesaj completat

Unde va intalniti? Sau este un loc conspirativ, ivaluit in mister ;)

 

se cheama "casa Warsteiner" si este pe sos. Uverturii nr.132, cum vii de la pasaj la 1-2 statii de autobuz pe partea dreapta se vede din strada, langa o cladire placata cu aluminiu.

 

http://www.casa-warsteiner.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se cheama "casa Warsteiner" si este pe sos. Uverturii nr.132, cum vii de la pasaj la 1-2 statii de autobuz pe partea dreapta se vede din strada, langa o cladire placata cu aluminiu.

 

http://www.casa-warsteiner.ro/

 

Lui Bogdan, ca sta in zona, ii spui mai simplu: traversezi bulevardul, treci printre blocuri si gata. ;)

 

 

Didi (sau cine o mai are), poate iei si harta cu Alpii diseara sa aruncati un ochi. Nu pot spune inca traseul detaliat pe zile dar revin in putin timp (azi) cu un post cu mai multe detalii despre locurile unde vom merge ca sa aruncati un ochi.

Mesaj completat

Vad ca deja e tarziu, in Ro e deja ora 17:00, daca mai apuca cineva sa printeze ce scriu acum, sa arate si celorlalti la intalnire si vazut pe harta:

 

- daca sunteti de acord, prima zi sa facem cca 650km (amestecat drum national si autostrada in functie de cum preferati proportia) sa ajungem in Tirol.

Primele 3 nopti (dupa cea din Viena) de dormit acolo.

Trasee si locuri de parcurs/vizitat: Cascada Rheinfall (caderea Rinului) la Schaffhausen in Elvetia; lacul BodenSee; vizitat Vaduz/Lichtenstein; Silvretta HochAlpenStrasse; pasuri: Hahntennjoch 1884m (langa Imst), Hochtannbegpass, Furkapass (cel din Austria), Flexenpass, Fernpass etc.

 

- miercuri 23sept parcurgem distanta (cu traseu aferent) pana la cazarea urmatoare in zona Berchtesgaden (aproape de Austria/Salzburg) unde stam celelalte 3 nopti pana sambata. De aici la Viena mai sunt cca 330km.

Aici sunt multe trasee de facut, terme de mers seara, de vizitat Eagles Nest (casa lui Hitler), plimbare pe lacul KĂśnigSee cu mancat pastrav afumat, drumul Rossfeld PanoramaStrasse; tura in zona lacurilor Alpine de langa Salzburg etc etc.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Nu mai este prea mult timp si trebuie sa fac rezervarile si implicit sa stiu sigur cine vine. Asadar va rog sa depuneti deja avansul pentru excursie 150 euro/persoana in contul meu in EURO la orice unitate Raiffeisen Bank. Numar cont: 11704858, pe numele Vlad Marica.

 

Va rog sa treceti la justificarea platii numele vostru: "Nume Prenume - avans excursie" si bineinteles sa pastrati devizul. Eu voi vedea banii on-line si nu este nevoie sa-mi trimiteti vreun fel de dovada, decat eventual un PM. Ideal ar fi sa faceti depunerea pana luni 17august inclusiv.

 

Avand in vedere ca de joi pana duminica voi pleca o tura in Dolomiti si nu cred ca o sa mai am acces la internet, va rog sa ma sunati in caz ca aveti intrebari sau nelamuriri. (0722-327433)

 

Vlad ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cati suntem ?

eu plec vineri dim din buc cu oprire la arad seara , si ajungere la W sambata la 14-15.00 .

e cineva interesat de traseu asta ?

tot la acelasi hotel stam ( in Wiena ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cati suntem ?

eu plec vineri dim din buc cu oprire la arad seara , si ajungere la W sambata la 14-15.00 .

e cineva interesat de traseu asta ?

tot la acelasi hotel stam ( in Wiena ) ?

[/quote

 

Eu in principiu sunt de acord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...