Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

Mesaj completat

 

 

 

salutare Bogdane ca -ntodeuna veneam dar vad aici numele unuia care nu are nimic comun cu motociclismul si mai ales cu bunul simt va salut baieti sa traiesti Vlade sarbatori fericite la cati mai multi km anul care vine fara incidente si sa va aduca mosul tot ce va doriti cu stima Pompi

 

eartama nene pompi dar sa stii ca si cu tine ma bucur s-a ma intalnesc..nu stiu daca despre mine e vorba cu bunul simt.

nu trebue sa lipsesti din cauza mia.

salutare si tie nene Bogdan !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eartama nene pompi dar sa stii ca si cu tine ma bucur s-a ma intalnesc..nu stiu daca despre mine e vorba cu bunul simt.

nu trebue sa lipsesti din cauza mia.

salutare si tie nene Bogdan !

 

sa traiesti personal nu te cunosc decat dupa forum eu team iertat de mult ce pot avea eu cu tine iti doresc tot binele din lume sa fi iubit si tot ceti doresti sa se -nplineasca un an nou fericit si la multi ani Pompi

post-20188-1261200297_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te salut domn director vin ca nu merita supararea mai ales ca vin cu bucurie sa nentalnim Pompi

 

Normal ca nu merita supararea, mai ales ca n-am avut niciodata de impartit ceva cu nenea Pompi..pe care-l respect si care poate fi un exemplu pentru mine.

E o poveste mai veche cand nenea Constantin -dom'profesor-a deschis un topic in care cerea sa spunem cu totii ce suntem in afara de motociclisti , el fiind alea-alea-alea --docent.

Si cum eu l-am luat peste picior, normal ca s-a suparat lumea pe mine.

 

Dar de-atunci muuulta apa pe Dunare a curs.Si unde mai pui ca am avut chiar si o mini-iesire cu un grup unde l-am avut alaturi chiar pe Constantin..Giurgiu parca...acum vreun an ?

 

Asta-s eu , fac lumea sa ma urasca...dar mie-mi place sa am pretini...si sigur o sa dau noroc cu Pompi ,la fel cum am dat si cu Constantin.

 

Ia zi bre' nene Ianachim...asa-i ca te-ncaltai cu fesu si te-mpiedicai in ciucuri ? :D

 

Iarta-ne nene Vlad ca scriem balarii pe topicul matale...las ca vezi tu balarii life Luni seara !

V-am pupat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Bogdane, de cateva zile abia m-am intors de la ski iar zilele astea o sa fiu cam ocupat cu targul international de turism din Viena unde sper, printre altele, sa gasesc si mai multe informatii utile pentru excursia noastra in Alpii fracezi.

 

Topicul probabil il voi deschide in 2-3 saptamani; pregatirea acestei ture este clar mai complexa decat cea de anul trecut.

Consider insa ca datele cele mai importante (perioada si durata, traseu, buget estimativ) au fost deja discutate deci mai sunt de stabilit detaliile pt care timp este destul.

 

Toate cele bune!

 

Vlad :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ceva pt franta

We all know that the French see the law as a "guideline" only. They'll do whatever they want to do...... WRONG !! That has changed since the beginning of the year 2003!! There's a new Sheriff in town, and his name is Nicholas Sarkozy, the (former) Minister of Interior and Security. Actually, he did such a good job that they moved him to Minister of Finance.....and from there he became the president of his party, and now he's the President of France.

 

The number 1 Presidential Election issue in 2003 was road security, so he got a "carte blanche" to change things. And he went out with all guns blazing !! (to be fair, he has brought down the number of traffic deaths by amazing numbers).

 

Starting June 2003, if you're caught speeding 30 kms over the speed limit, you'll lose your license for three years. Apparently, this now also applies for all EC members. Speeding fines are never really taken from abroad, but apparently, the license suspension is international. This still needs to be verified. But there are several bilateral agreements in place between France and Germany and Luxembourg (more coming), that will allow the French cops to get your money and points even if you live abroad.

 

If you're caught doing 50 kms over the limit for a 2nd time, you will go to jail for 3 months. In other words, going over the limit and getting stopped by the cops, means you'll end up in jail. No appeal !! And its automatic !! You do not pass before a judge, and you do not receive 200 US$.... You'll also lose your motorcycle.

 

Over the Speed Limit

(kph) Points off License Suspended Fine (Euros) Prison

<20 1 No 135 No

>20 and >30 2 No 135 No

>30 and <40 3 3 Years 135 No

>40 and <50 4 3 Years 135 No

>50 6 3 Years 1,500 No

> 50 2nd time 6 3 Years 3,750 3 Months

 

MAMA CE BINE E IN ROMANIAAAAAAAAAAAA

Mesaj completat

asta se pare ca este legal acolo

http://www.shop-alertegps.com/shopexd.asp?catalogid=229

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Over the Speed Limit

(kph) Points off License Suspended Fine (Euros) Prison

<20 1 No 135 No

>20 and >30 2 No 135 No

>30 and <40 3 3 Years 135 No

>40 and <50 4 3 Years 135 No

>50 6 3 Years 1,500 No

> 50 2nd time 6 3 Years 3,750 3 Months

 

Wow! Am fost in Alpii francezi de doua ori in 2007, cu masina. O data la sfarsitul lui mai, a doua oara in august. Am batut destul de bine drumurile intre coasta si Geneva, cu accent pe drumurile de munte si in special cateva trecatori in regiunea Savoie. Vreau sa spun ca nicaieri nu m-am simtit mai bine, mai liber si mai fermecat de natura si de drumuri... cel putin din ce am vazut pana acum. Habar n-aveam de regulile stricte de mai sus si amenzile respective. Soselele erau destul de libere, chiar si in august daca e sa fac o comparatie cu Italia de ex. In aproape 3 saptamani petrecute in total in cele doua excursii nu am vazut picior de politist si de doua ori am intalnit avertismenul de control video; am inteles ca in general aceste camere sunt anuntate.

 

Si un exemplu in ceea ce priveste diferenta de abordare in privinta traficului si a soselelor intre Franta si Elvetia de ex: In Elvetia, sunt localitati unde nu poti intra cu masina in oras, decat daca e electrica... lasi masina la 30km, platesti parcarea 1, 2 zile si iei un tren pana la destinatie; in Franta, am dat de un satuc mic si frumos (dar destul de cunoscut ptr farmecul sau), pe coborarea dintr-un pas, iar la intrare era un panou prin care te rugau(!), ca daca se poate, sa vizitezi satul lor mergand pe jos si iti si multumeau. In timp ce in Elvetia sau Austria ii vezi cum stau cu pistoalele radar pititi pe dupa o casa sau ghereta de lemn, aici am vazut unul sau doi jandarmi (nu politisti, ca au si de-aia) in 3 sapt si probabil vreo 2000+ km. Ce incerc sa spun e ca mi s-a parut o tara mult mult mai prietenoasa, insa poate am avut si noroc. Acum ca stiu de regulile de mai sus si faza cu luarea carnetului pe 3 ani as fi clar mai atent.

 

In alta oridine de idei, as mai adauga ca in luna august am asteptat 2 zile pentru ca sa putem parcurge Col de l'Iseran, inchis din cauza ninsorii. Deci e bine sa luati in calcul si posibile astfel de surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala e un dispozitiv gps care se incarca (preincarca) cu lista radarelor fixe de pe sosele. aceasta lista trebuie actualizata permanent. unii la cumparare ofera update pe viata, altii pe baza de abonament. mai nou detectoarele radar au inglobata aceasta functie. sunt foarte multe de acest tip. respectiva lista se poate incarca si in gps ca o suma de poi-uri. zumo, nuvi, au asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Bogdane, de cateva zile abia m-am intors de la ski iar zilele astea o sa fiu cam ocupat cu targul international de turism din Viena unde sper, printre altele, sa gasesc si mai multe informatii utile pentru excursia noastra in Alpii fracezi.

 

Topicul probabil il voi deschide in 2-3 saptamani; pregatirea acestei ture este clar mai complexa decat cea de anul trecut.

Consider insa ca datele cele mai importante (perioada si durata, traseu, buget estimativ) au fost deja discutate deci mai sunt de stabilit detaliile pt care timp este destul.

 

Toate cele bune!

 

Vlad :)

Pana se deschide topicul nou cu excursia a III-a cu Vlad pun si eu o interebare aici. Cati sunt hotarati pt participare? Eu vin 100/%. Mai am putin si termin pregatirile pt sezonul 2010. Chiar daca nu mi-am schimbat motorul, m-am dotat cu GPS, comunicare cu pasagerul si urmeaza casti noi. Asfalt uscat cat mai curand! ;)

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana se deschide topicul nou cu excursia a III-a cu Vlad pun si eu o interebare aici. Cati sunt hotarati pt participare? Eu vin 100/%. Mai am putin si termin pregatirile pt sezonul 2010. Chiar daca nu mi-am schimbat motorul, m-am dotat cu GPS, comunicare cu pasagerul si urmeaza casti noi. Asfalt uscat cat mai curand! :)

 

Clar merg si eu. Singur sau cu pasagera - care o fi, daca o fi sa fie - da' de venit vin sigur. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana se deschide topicul nou cu excursia a III-a cu Vlad pun si eu o interebare aici. Cati sunt hotarati pt participare? Eu vin 100/%. Mai am putin si termin pregatirile pt sezonul 2010. Chiar daca nu mi-am schimbat motorul, m-am dotat cu GPS, comunicare cu pasagerul si urmeaza casti noi. Asfalt uscat cat mai curand! :)

 

Salut Bogdan,

 

...si eu vin...si am inceput si pregatirile. Mi-am schimbat motorul (650-ul recte 800 a devenit R1200 GS) si casca.

Sa ne revedem cu bine, Dan Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa asteptam sa scrie vlad topicul de 2010

si dupa sa ne tot anuntam pana in mai - iunie

da prietene , dar ... ne plictisim ...

zapada nu mai este , macar mai ieseam si dadeam zapada de la poarta

lemne in soba am bagat ...

ciorapii i-am peticit ...

mai ne incalzeam degetele pe tastatura asta blestemata , pana se mai duce namolu

 

asteptam , ca asa-i normal

 

sa fiti iubiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...