Sari la conținut

Transalpina - offroad pentru ultima data


Postări Recomandate

Mda ... am crezut ca e o gluma, logic. Hai ma, cum naiba sa asfalteze Transalpina, avem doua imitatii jalnice de autostrazi in toata tara si se apuca ei sa toarne asfalt la 2000 m ... hahahaha ...

 

Pe scurt, vineri seara am dormit la Novaci, la pensiunea Ela, o casa foarte frumoasa, camera a fost 80 lei + o sticla de vin.

 

 

 

 

Sambata dimineata am plecat catre Ranca. Drumul prin Ranca prost ca de obicei. Vilele insa parca s-au dublat ca numar de anul trecut pana acum. Ma rog ... iesim din Ranca si zic ... "stai asa. ce e cu soseaua asta ???" parca nu era aici ... imi amintesc de zvonuri si ii dam inainte. Asfaltu abia turnat. Cativa km, apoi incepe drumu "prost". In sensul in care era curatat si pregatit de asfaltare. Niciun farmec. Drumul la scurt timp ne este blocat de un buldozer cu misiunea clara de a largi drumul (lua din munte si arunca la vale).

 

 

 

In rest mult praf de la camioane si multa nesimtire de la camionagii pe care brusc ii gasise harnicia si nu suportau sa le stam in cale. Cu unul chiar am avut o altercatie si noi dar si un alt motorist (scrie el daca vrea) de genu:

 

camionagiul: da-te ba la o parte mai repede, ce, am ajuns sa stau dupa un motor ?

motoristu: ia da-te tu jos sa discutam ..

camionagiul: vezi poate te dau prin statie si te bat aia la "baza" :unsure:

 

ma rog ...ceva de genu ... or fi avand instructiuni foarte clara sa termine anu asta ?? e prea SF scenariul dar cine stie ..

 

Autostrada Transalpina: pe Ranca-Obarsie ne-am intalnit cu foarte multe motoare, masini si biciclisti. Ceva poze cu aglomeratia de pe "lespezi":

 

 

 

 

La Obarsie ne-am oprit, am mancat, nu ne-am dus sa-i salutam pe Transalpisti ca a inceput ploaia si ne-am tirat imediat dupa masa. Ne-a plouat crunt timp de 45 minute. In Voineasa am oprit si ne-am salutat cu cativa motoristi pe TA-uri (aveau chiar si un BMW-ist infiltrat) si am plecat mai departe. Am avut parte de soare apoi si ne-am uscat pe drum (cat de cat).

 

 

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Magarusii, martori tacuti ai acestei atrocitati ... :unsure:

 

 

 

 

Lasa pipal, sa se bucure si ochiu la toti ghertzoii de peisajele misto ale acestei tzari ... ce dreaq, la Balea parca nu mai era niciun fun sa arunci niste ambalaje pe jos, erau deja prea multe ...

 

Sa se bucure si fratii vitezisti si cioperisti in aceeasi masura. :polite:

 

VTM scrie pe Ranca-Obarsie ! (viteza traseu montan) cam departe dar merita ... un fel de Isle of Man la mare inaltime, ai ratat o curba ajungi 1 km mai jos :crack:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, ca cine vrea cu adevarat se bucura si acuma. Uita-te la zambetul de pe fata lui si ai sa intelegi:

 

post-24812-1249218044_thumb.jpg

 

 

Da, stiu ... s-a facut si cu ciopar si cu vitezana traseul asta. Dar ce rost are sa-ti bati joc de motor ? Spuneam doar ca acum vor merge linistiti, pe tarmac custom made by romanian intelligence ... :unsure:

 

 

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă bucur nespus ca am reusit sa fac Transalpina acum, cand inca este offroad.

De la anul probabil nu o sa avem loc de jeepane și cocălari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: uff, pacat, nu spun ca e un lucru rau ca se asfalteaza un drum care ofera asemenEa frumuseti, dar asa cum s-a spus aici, in felul asta va deveni o zona comerciala ca valea prahovei, transfagarasan, cheile bicazului si multe altele, unde, in acea salbaticie de altdata, va trebui sa ne facem loc printre suv-uri, unde vom fi cu ochii pe masinile care nu mai respecta nicio regula de circulatie, in loc sa admiram peisajul...

 

aaa ps: si unde o fanta va costa 10 ron :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-au cam stricat toate zonele frumoase din tzara asta...speram sa fac transalpina candva, la anul sau peste 2 ani.

peste mai putzin de 2 sapt incepe concediul, si o sa mi-l petrec incercand sa vad cat mai multe locuri frumoase din romania, pe motor.

azi am fost pe transfagarashan...frumos, dar la balea-lac era coada de 3 km de masini, unde sa incapa atatea masini pe varfu muntelui. La 2000+, plin de lume, masini, poluare, trafic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-au cam stricat toate zonele frumoase din tzara asta...speram sa fac transalpina candva, la anul sau peste 2 ani.

peste mai putzin de 2 sapt incepe concediul, si o sa mi-l petrec incercand sa vad cat mai multe locuri frumoase din romania, pe motor.

azi am fost pe transfagarashan...frumos, dar la balea-lac era coada de 3 km de masini, unde sa incapa atatea masini pe varfu muntelui. La 2000+, plin de lume, masini, poluare, trafic ...

 

 

Daca vei pleca anul asta, cred ca o sa mai apuci ceva km de transalpina neasfaltata.

Se lucreaza serios (probabil au un termen). Dar daca vrei sa il faci peste 2 ani, stai linistit ca tot offroad va deveni drumul, stai sa treaca doua ierni si se va strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot vineri, o parte din Transalpisti am ales - dupa ce am ajuns la Ranca - sa ne intoarcem pe acelasi drum. Muncitorii tocmai blocasera drumul: "V-am spus ca nu va mai puteti intoarce pe aici!" Si totusi, au fost draguti si au pus excavatorul sa mai niveleze pietrele pentru a ne putea trece:

post-4446-1249239766_thumb.jpg

Editat de Spirit Honda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Dominatorului meu i s-a stricat o supapa si a inceput sa bata la 10km de la tabara transalp. Astfel mi-am lasat motocicleta la "baza" si am fost pasager pe un DR Big. Mare pacat avand in vedere ca va fi ultimul an cu asa mult offroad. Macat bine ca am ajuns inapoi pe motocicleta la Cluj.

 

La anul probabil vor incepe sa sape in padure si in stanca din Pasul Urdele, crosetand noul drum pentru grataristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar,cel mai trist lucru o sa fie aparitia"grataristilor",dar am impresia ca acestia o sa se cam limiteze la zona umbrita;putini o sa urce sa isi faca gratare la inaltime.Pe de alta parte,daca "la baza" o sa fie o benzinarie,sunt atatea drumeaguri si carari adiacente,incat se poate arde tot ce e in rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceleasi probleme le-am avut si noi ieri pe Transalpina ,plin de caminoane (care binenteles se credeau probabil la Dakar ,cu ce viteza mergeau pe acolo)nu mai conta nimeni pt ei,escavatoarele, binenteles la loc de cinste in mijlocul drumului,dar nu va speriati ,peste 3-4 ierni se va crapa toto asfaltul ala.Dupa de am facut Transalpina cu un nod in stomac (de nervi) ne-am decis sa facem si Valea Cernei(inca nu au apucat sa o sfalteze si pe asta :rolleyes: ) ,foarte frumos si pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Da...TRANSALPINA...."ultimul bastion al motociclistilor" este sortit la pieire... :rolleyes: In curand pasul Urdele va colcai de cocalari si manelari. Hm...

 

 

Buna, buna asta ... clar Transalpina era ultimul bastion al motociclistilor, de'acum ne bagam motoarele la garaj ca nu mai avem pe unde sa ne dam.

Daca ai chef de offroad gasesti sute de mii de km in tara asta, nu s'a terminat offroadul odata cu asfaltarea Transalpinei, e chiar un lucru bun, ganditi'va si la cei ce trebuiau sa ocoleasca sute de km pt a ajunge in Ardeal, nu numai la o mana de motociclisti ce treceau doar ca sa se laude cu poze pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic! Eu cred ca asfaltul o sa tina mai mult de 3-4 ani acolo.

Asta e.....s-a dus si Transalpina.

 

Cat despre camionagii........dezastru. Curbe luate la vale in derapaj cu manelele la maxim.....fara pic de grija ca ar putea sa mai fie cineva pe drum (masina. motor, biciclist)....niste inconstienti. Din ce am aflat sunt platiti la cursa .... de aia circula in halul asta.

Trasee o sa gasim in continuare, dar parca asta era totusi special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, buna asta ... clar Transalpina era ultimul bastion al motociclistilor, de'acum ne bagam motoarele la garaj ca nu mai avem pe unde sa ne dam.

Daca ai chef de offroad gasesti sute de mii de km in tara asta, nu s'a terminat offroadul odata cu asfaltarea Transalpinei, e chiar un lucru bun, ganditi'va si la cei ce trebuiau sa ocoleasca sute de km pt a ajunge in Ardeal, nu numai la o mana de motociclisti ce treceau doar ca sa se laude cu poze pe forum...

Care sute de km de ocolit pentru a ajunge in Ardeal? Ai Valea Jiului la 20km catre Vest unde altitudinea maxima e de 500m si Valea Oltului la 80km catre Est unde altitudinea de trecere e de 300m. Asfaltarea Transalpinei nu este deloc economic fezabila, o masina consumand mult mai mult pentru a urca pana la 2200m altitudine decat facand un ocol de maxim 50km. In plus, traversarea se va face maxim 5 luni pe an, iar camioanele nu pot trece pe acolo.

 

E exact aceeasi argumentatie si pentru Transfagarasean. Daca te grabesti sa ajungi la Sibiu/Cluj in august, pe unde o iei? Valea Prahovei/Valea Oltului sau Transfagarasean?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, buna asta ... clar Transalpina era ultimul bastion al motociclistilor, de'acum ne bagam motoarele la garaj ca nu mai avem pe unde sa ne dam.

Daca ai chef de offroad gasesti sute de mii de km in tara asta, nu s'a terminat offroadul odata cu asfaltarea Transalpinei, e chiar un lucru bun, ganditi'va si la cei ce trebuiau sa ocoleasca sute de km pt a ajunge in Ardeal, nu numai la o mana de motociclisti ce treceau doar ca sa se laude cu poze pe forum...

 

 

ce a zis uzunu

 

+

 

Arata-mi si mie sutele alea de mii de km de ofrod. Sau macar 2-3 drumuri de rangul Transalpinei. Si daca ar fi, le-ar asfalta si pe alea in curand. Si ce mai e offroad in tara asta o sa fie in curand parc / rezervatie, daca nu cumva e deja.

 

Dar e bine totusi ca acum putem sa ajungem mai repede in Ardeal :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mmda, va dezvolta judetul din punct de vedere al turismului (volumic vorbind)...fiindca valoric...o sa se umple de posesori de ghiuluri, iubitori de manele si gratarele o sa sfaraie la pasul udrele....

Suntem o natie de grataragii...zici ca e sport national...mi se face scarba de fiecare data cand trec pe valea prahovei...

 

Bine ca am apucat sa fac Transalpina inainte sa se apuce de "modernizat"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mmda, va dezvolta judetul din punct de vedere al turismului (volumic vorbind)...fiindca valoric...o sa se umple de posesori de ghiuluri, iubitori de manele si gratarele o sa sfaraie la pasul udrele....

Suntem o natie de grataragii...zici ca e sport national...mi se face scarba de fiecare data cand trec pe valea prahovei...

 

Bine ca am apucat sa fac Transalpina inainte sa se apuce de "modernizat"...

 

 

salve tovarase, ai mare dreptate.

 

mie imi pare rau ca nu am ajuns acolo. poate anu asta... cine stie :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sute de km de ocolit pentru a ajunge in Ardeal? Ai Valea Jiului la 20km catre Vest unde altitudinea maxima e de 500m si Valea Oltului la 80km catre Est unde altitudinea de trecere e de 300m. Asfaltarea Transalpinei nu este deloc economic fezabila, o masina consumand mult mai mult pentru a urca pana la 2200m altitudine decat facand un ocol de maxim 50km. In plus, traversarea se va face maxim 5 luni pe an, iar camioanele nu pot trece pe acolo.

 

E exact aceeasi argumentatie si pentru Transfagarasean. Daca te grabesti sa ajungi la Sibiu/Cluj in august, pe unde o iei? Valea Prahovei/Valea Oltului sau Transfagarasean?

 

Incearca sa pleci din Ranca spre Sebes pe Transalpina sau pe valea Jiului/Oltului si arata'mi diferenta de 50km...

Poate eu vreau sa ajung mai repede, nu ma intereseaza consumul de 3l in plus.

 

ce a zis uzunu

 

+

 

Arata-mi si mie sutele alea de mii de km de ofrod. Sau macar 2-3 drumuri de rangul Transalpinei. Si daca ar fi, le-ar asfalta si pe alea in curand. Si ce mai e offroad in tara asta o sa fie in curand parc / rezervatie, daca nu cumva e deja.

 

Dar e bine totusi ca acum putem sa ajungem mai repede in Ardeal :rolleyes:

 

 

Adica s'au terminat campurile, dealurile si muntii odata cu asfaltarea Transalpinei????Drumul ala se facea si cu masina, daca vrei offroad la fel ca pe Transalpina mergi pe centura Bucurestiului, nu e diferenta.

Sau iti e greu sa iesi de pe asfaltul Transalpinei doar 5m ca sa faci offroad?!?Nu va opreste nimeni fratilor sa mergeti paralel cu asfaltul si sa evitati manelistii care nu au alt tel in viata decat sa va faca rau!

Editat de IraSciBil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa pleci din Ranca spre Sebes pe Transalpina sau pe valea Jiului/Oltului si arata'mi diferenta de 50km...

Poate eu vreau sa ajung mai repede, nu ma intereseaza consumul de 3l in plus.

Argumentatia ta e proasta, imi pare rau sa ti-o spun. Exact cati locuitori din Ranca crezi ca se duc anual la Sebes? Sau nu neaparat de la Ranca, ci intr-o raza de 50km. Apoi de ce crezi ca o trecere in linie dreapta e mai rapida? Gandeste-te ca trebuie sa urci pana la 2200m pe serpentine serioase. Lui nea Gica cu Dacia din '80 crezi ca-i plac serpentinele? Dar sotiei? Si saraca Dacie abia trage la altitudinea aia in ditamai panta. Si chiar si asa, repet, doar 4-5 luni pe an ai putea folosi trecerea asta "rapida". Economic vorbind, merita sa dai 380 de milioane de euro (cat a costat proiectul) din banii tai pe un drum pe care tu l-ai folosi de 2 ori pe an in locul unui tronson 40km de autostrada sau salarii mai bune pentru medici si profesori? Gandeste-te singur.

 

In plus, daca tot suntem in frenezia asta de a conecta fiecare orasel in parte pentru a scurta timpii de tranzit, hai s-o facem ca lumea. Din acelasi ciclu ar trebui facut drum asfaltat peste munti si intre Baia de Arama si Sarmisegetuza, Targu Jiu de Caransebes direct peste Godeanu, Victoria de Campulung si Intorsura Buzaului de Focsani. Nu?

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...