Sari la conținut

Un Film Din Care Poate Invata Toata Lumea


Aspirant
 Share

Postări Recomandate

Da ...

 

Chiar stie cineva in astfel de caz cine e vinovat ?

 

E culpa comuna sau cum se face ?

 

Trist oricum . Trebuie sa fii "vigilent"!

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa spun dar io's de acord cu ala cu gipu...cand stii ca-i banda continua(chiar dubla) si apare strada pe care tu vrei s-o iei la stanga(intersectie , adik acolo unde n-ai voie sa depasesti....si pe stanga) ...e numai si numai vina mobristului...plus ca in afara astia sunt foarte revoltati cand faci astfel de prostii pt ca ei sunt civilizati si considera ca ar trebui sa fi si tu ca nu esti mai cu motz...cum de altfel e normal....:moto:...ma rog Anormal pt tara noastra....si astfel nu s-a mai gandit ca mai apare un nebun dupa primu...poate aici a gresit un pic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culpa comuna (judecind dupa codul rutier romanesc); la orice schimbare de directie, te asiguri; daca mobristul s-a aflat fix in unghiul mort al oglinzilor (ca asa pare) ghinion de nesansa.

 

MARE ATENTIE: legislatia romana nu exonereaza de vina persoana care nu s-a asigurat DIN DIRECTIA DE UNDE NU AVEA VOIE SA VINA NIMENI; cazuri clasice:

- strazi cu sens unic

- depasiri pe contrasens

- cei care depasesc in intersectie pe dupa refugiul de tramvai si merg inainte, incomodind pe cei ce fac viraj stinga.

MARE ATENTIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa spun dar io's de acord cu ala cu gipu...cand stii ca-i banda continua(chiar dubla) si apare strada pe care tu vrei s-o iei la stanga(intersectie , adik acolo unde n-ai voie sa depasesti....si pe stanga) ...e numai si numai vina mobristului...plus ca in afara astia sunt foarte revoltati cand faci astfel de prostii pt ca ei sunt civilizati si considera ca ar trebui sa fi si tu ca nu esti mai cu motz...cum de altfel e normal....:moto:...ma rog Anormal pt tara noastra....si astfel nu s-a mai gandit ca mai apare un nebun dupa primu...poate aici a gresit un pic...

Si ma rog ala cu gipu nu putea sa puna frana?sau uza placutele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune ca la orice schimbare de directie tb. sa semnalizezi intentia, sa te asiguri, sa dai prioritate, sa executi manevra in siguranta. In ordinea asta. Nu neg ca mobrishtii au greshit. Ba da, dar asta este alta contraventie, dar care nu este cauza "legala" a producerii accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca a fost vina motociclistului,nu avea voie sa depaseasca acolo ,mai ales PRIN STANGA,cel cu masina probabil s-a asigurat(asa din mers :moto: ) ca trebuia sa dea prioritate celor care vin din fatza,nu si din spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream la legea din multe state din America unde mi s-a parut mie ca e filmuletul. Nu exista prioritate in orice conditii, e putin mai practica: daca vii cu triplul vitezei legale, sau in unghiuri aiurea se considera ca nu avea cum sa-l vada si gata. Ceea ce e teribil de adevarat si daca in loc sa intelegem asta il luam pe nu in brate si aratam la lege nu rezolvam nimic ca nu mai conteaza din groapa cine a fost ala legalu. Nu se uita NIMENI in spate cind face stinga linga linia continua, oamenii se holbeaza in fata (in cazul bun) sa nu taie calea cuiva. Nu o sa aprecieze nimeni cu ce viteza vii daca esti la triplul vitezei legale si daca iti sare unul in fata, asta e.

Parerea mea e ca o lege care nu tine cont de limitarile astea (umane) e nerealista si partinitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Al doilea motociclist face mai multe greseli legate de "conduita preventiva"

-> cu 3 secunde inainte sa intre in depasire e semn de intersectie stanga

-> depaseste in intersectie

-> depaseste chiar daca suv-ul franeaza (de ce oare) inainte de o intersectie

-> merge in spatele suv-ului si tasneste in depasire

---- primul motociclist sta cateva secunde pe partea stanga, astfel incat soferul sa-i inteleaga intentia de depasire

---- cel mai probabil, soferul a vazut un singur motociclist care incearca sa-l depasasca, si dupa ce a trecut acesta nu l-a mai vazut pe al doilea care a venit repede din spate

---- un caz similar am citit pe forum anul trecut: un grup de motociclisti depasea o masina, iar soferul incercand sa faca loc celor care-l depaseau pe stanga, a tras dreapta - acrosand un motociclist care depasea prin dreapta

---- ideea e ca soferii cand observa un motociclist (sau alt mobil) care preseaza pentru depasire sunt atenti acolo, si nu se mai uita in celelalte oglinzi, iar dupa ce "pericolul" a trecut, se relaxeaza

 

In concluzie, e bine ca la depasiri sa va asigurati ca soferul v-a vazut inainte - se uita in retrovizoarea stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrajitor, am subliniat: DUPA LEGEA ROMANA (sa ma rog, aplicarea ei) e culpa comuna. Am citeva cazuri de cunoscuti automobilisti care au patit-o in circumstante similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul e de vina. Depaseste peste linia continua dubla. Depaseste in curba (linia continua merge spre stinga). Indicatorul galben de pe dreapta arata ca drumul principal vireaza la stinga. Directia inainte este pe un drum secundar, vizibil mai ingust decit cel principal...

Conserva nu e de vina... for once...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se pare că maÂşina circula regulamentar: conform indicatorului Âşi a peisajului drumul cotea spre stânga Âşi în față era intrarea către o proprietate sau un drum secundar. În acest caz nu se consideră că maÂşina a virat stânga ci a contnuat deplasarea pe drumul principal. Nu sunt sigur, dar aÂşa pare situația.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un caz exact la fel mi s-a intamplat mie, dar cu conserva. In acest caz pot exista 2 vinovati, care sunt decisi de militieni.

1. Intri in depasire si observi ca autovehiculul depasit semnalizeaza stanga inainte ca tu sa il depasesti, se produce accidentul ---> tu esti vinovat partial (el nu s-a asigurat, dar a semnalizat intentia cand inca nu era depasit!!!).

2. Intri in depasire si autovehiculul depasit nu semnalizeaza, dar schimba directia de mers (adica nu semnalizeaza intentia) ---> el este vinovat.

ACESTEA SUNT LEGILE ROMANESTI!!!

 

In cazul de fata, suv-ul poarta vina accidentului pt ca: a observat ca l-a depasit un motociclist (deci mai poate fi unul), nu s-a asigurat si nu a semnalizat schimbarea directiei de mers.

Motociclistii pot primi amenda pentru depasirea limitei legale de viteza (contestabil; viteza e in mph) si depasirea liniei continue.

 

Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flexule, nu la tine m-am referit...

Ma streseaza ca voi faceti ce faceti si va impartiti vinile in favoarea motociclistilor... de asta nu am incredere in nimic din ce citesc pe forumul asta.

Uite si exemplul de mai sus: pai domle acolo e o zona locuita dupa cum se vede uitindu-te la cite cutii postale sint. In zonele locuite de obicei limita de viteza e 30mph. Din cite am vazut eu acolo ei mergeau cu 50 si. Nu exagerat dar suficient.

Semnnalizarea nu se poate dovedi in nici o legislatie din lumea asta daca nu e film... iar in film nu cred ca se poate vedea ca era miezul zilei. Dar intradevar e posibil ca ala sa nu fi semnalizat dupa lege (~30m)... Oricum asta e abatere minora (daca toata lumea respecta legea semnalizarea nu era necesara in zona aia) comparativ cu depasirea pe linie continua in curba si chestia cu viteza legala.

Dar sa lasam legea: din pdv MORAL cind despasesti pe linie continua in intersectie, cu viteza mare, nu mai ai ce sa pretinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile vrajitor, eu am avut 2 (doua) accidente cu conserva pentru ca 2 covrigari nu stiau ce ii aia semnalizare! Si de fiecare data era sa mor! Crezi ca daca ar fi semnalizat as mai fi intrat in depasire?

Si asa ca fapt divers: tu NU te asiguri de fiecare data cand schimbi directia de mers la stanga? Nu te uiti in oglinda stanga retrovizoare macar 1 data?

Daca nu o faci, te rog frumos sa o faci de acum inainte, pentru ca nu-i o joaca sofatul, oamenii pot muri...

Exemplu: Eu te depasesc pe tine si tu vrei sa schimbi directia de mers (sau vrei sa depasesti la randul tau alta masina). Tu tragi pe mine cu masina fara sa te asiguri si fara sa semnalizezi?

Este exact la fel ca si in filmuletz. Acuma uita-te inca o data la filmuletz si spune-mi (frana se vede, deci si semnalizarea ar trebui) daca suv-ul semnalizeaza.

 

Irelevant care e limita de viteza! Tu ca sofer nu trebuie sa te bazezi ca fiecare sofer merge cu 50 kmph in localitate. NU AR EXISTA RADARE IN ACEST CAZ !!!

 

Spune onorabilule, care greseste mai mult: motociclistul ca a depasit limita si linia continua sau suv-ul ca nu a acordat prioritate? Si dupa ce stii raspunsul, intreaba un militian tanar de la accidente...

 

Tot ce am scris se aplica pentru legile Romaniei; nu cunosc legile din TOGO DE SUS sau nu stiu eu de unde!

 

O zi buna!

 

PS: Imi pare rau ca m-am turat asa, dar mi-am facut masina varza de 2 ori din cauza unor ... oameni, in aceeasi ipostaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

 

Irelevant care e limita de viteza! Tu ca sofer nu trebuie sa te bazezi ca fiecare sofer merge cu 50 kmph in localitate. NU AR EXISTA RADARE IN ACEST CAZ !!!

 

....

 

Amice, las-o ca macane! Ce vrei tu sa spui e "beleste in paula mea ochii, ca unii sunt mai coiosi si nu respecta regulile de circulatie si trebuie sa-i feresti". Tu ai vazut filmuletul? Cum era drumul cu prioritate? esti sigur ca ala a facut stanga, sau a facut drumul stanga?

PS: la faza asta

.....

a observat ca l-a depasit un motociclist (deci mai poate fi unul),

...

am ras cu lacrimi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cRAZy, vrajitorul vorbeste de legile americane, cele care guverneaza locul unde s-a produs accidentul, adicatelea America din cate-mi dau seama. Si mie imi pare rau ca nu exista aceeasi chestie si in Romania: ai 200 la ora in oras (fie ca esti masina sau motocicleta sau avion cu reactie zburand la nivelul solului), esti mai vinovat de accident decat cel care a presupus ca turbatu' aflat la 500 de metri de el merge cu 50 la ora (pentru cei nefamiliarizati, limita maxima de viteza pentru localitate, cu mici exceptii), asa ca a patruns linistit in intersectie. Sau tu astepti sa se elibereze strada complet inainte de a schimba directia de mers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca motociclistul a cutat-o .. pe langa asta am sentimentul ca nici el nu era extrem de hotarat sa "arda" masina aia (daca tot tai dubla, macar o fac in viteza mare si repede ).

 

acum .. omul din jeep poate s-a uitat in oglizi si asta era in unghiul mort si, chiiar daca nu e o scuza,lumea mai uita semnale aprinse gresit, se mai ard becuri etc.. nu iau apararea nimanui dar nu te poti baza numai pe becuri . stiu ca nu e legal .. dar nu e rentabil nici sa mori cu legea in brate ca nu cred ca incanta pe nimeni o cruce facuta din monitorul oficial.

 

parerea mea este ca motociclistul este vinovat .

faptul ca un om nu emnalizeaza nu este la fel de grav ca viteza excesiva, depsirea in intersectie, taiera dublei, etc..

 

un caz clebru care mi a atras atentia : in america un om a fost condamnat la 6 luni de inchisoare . de ce ? in metrou 4 negri au vrut sa il jefuiasca si i-a impuscat e toti patru .. asa ca a luat 6 luni a nu avea permis de port arma si nu era inregistrata arma.

 

stau si ma gandesc daca motocilistii sunt vanati pe strazi sau o cauta cu lumanarea ... cand vad ca eu merg cu legala viteza de 70 si trec pe langa mine motorete care au cel putin 50 peste viteza mea ma intreb daca e normal.

 

in 1500 km facuti anul asta in bucuresti (de cand a dat vremea frumoasa) nu am avut nici un incident potential grav cand am mers cu viteze sub 65-70 si am avut parte de neplaceri numai cand eu am lovit oglinzi ca treceam printre masini oprite la stop sau cand am facut diverse nereguli (depasit cooana pe contrasens, depasit orice linie continua, mers pe sensuri unice in sens invers etc...) este la fel de adevarat ca in anii trecuti am avut 2 accidente grave si nu am avut nici cea mai mica uma de vina . oricum concluzia mea este ca daca cirucl legal sansele sa scap sunt mai mari, iar daca vreau senzatii tari, ies din oras... numai bine..

 

 

 

si indiferent daca avem sau nu dreptate, in momentul cand mori ratezi o mare parte din viata .. si parca nu merita sacrificiul ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...