Sari la conținut

Accident Pieton Inconstient


csman
 Share

Postări Recomandate

uite ca am ajuns sa postez si in rubrica neagra :goodposting: , acum 20 min am comis-o si eu in felul urmator : mergeam spre casa prin parcare pe drumul arhicunoscut , copii f multi care se jucau , eu mergeam super incet ptr ca nu mai aveam benzina mergeam pe rezerva nu cred ca mai aveam juma' de litru si erau multi copii , mai merg vreo 20 m si erau 4 copii care traversau , am redus ptr a facilita trecerea lor dar a ramas o fetita cam de vreo 10-12 ani care nu a traversat cu ei eu mergeam cam cu 20-25 nu aveam mai mult de atata , cand ajung cu 1-2 metri in dreptul ei ea traverseaza in fuga si sare cand ajunge in dreptul meu franez cat pot de tare , si o calc pe piciorul stang opresc cu vreo 2 metri dupa asta , ma dau jos sa vad care e treaba dar se pare ca trasese mai mult o sperietura ca , plangea am ajutat-o sa se ridice si putea sa stea pe piciorul respectiv fara mari probleme , mai stau umpic cu ea sa o calmez dupaia ma duc acasa sa imi bag motorul in basca , cand sa deschid usa vine maicasa si urla la mine ca ma baga in puscarie si ma intreaba pe unde se merge cu motocicleta , eu ii zic politicos ca pe strada , si ea zbiara si imi zice ca nu pe acolo se merge eu i-o dau cu susta si ii spun ca si masinile merg pe acolo ... cam atat , martori am destui sper sa nu iasa cu politie ptr o sperietura si neatenti si poate inconstienta . CONDUCETI PREVENTIV IN ORICE SITUATIE SI GANDITI SI PTR PIETONI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo!

Bine ca s-a lasat doar cu sperietura.

Pai, ce sa-i faci, maica-sa o fi luat de buna treaba pe care i-o fi povestit-o aia mica. Iti dai seama, parinte, pe deasupra si mama, o innebunit cand o aflat. Majoritatea oamenilor isi cam pierd rationamentul in astfel de situatii.

Totul e sa nu te enervezi, si daca mai face gat, sa-i spui ca data viitoare sa-si supravegheze fetita, ca daca in locul tau era o masina, era grav accidentul.

Sa-si invete naibii odrasla sa nu sara pe strada de parca ar fi in gradina in spatele casei. Pana la urma e responsabilitatea parintilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebiua sa o duci tu acasa si sa ii zici ce sa intamplat.

si au am patit acum cativa ani cu un copil de 5 ani ce mi-a sarit in fata si l-am lovit. noroc ca nu a fost grav si vina nu a fost a mea ca a fost ce celor ce nu l-au supravegeat. asa ca toti cand mai patiti asa ceva e bine sa ii duceti la spital sau la parinti sa le ziceti ce sa inatmplat ca nu iasa cu surprize.

asa puteai fi acuzat ca fugit de la locul accidentului. sa speram ca nu are nimic fata si a fost doar o sperietura . ij timpul shocului nu prea simt ce li sa intamplat si zic ca sunt bine dar defapt nu tot timpul asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da ma cu fuga asta da putea sa mearga pe picioare , si in cel mai rau caz o luxatie ca daca ii rupeam ceva tipa ca din gura de sarpe , stiu si eu ca mi-am rupt oase

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da ma cu fuga asta da putea sa mearga pe picioare , si in cel mai rau caz o luxatie ca daca ii rupeam ceva tipa ca din gura de sarpe , stiu si eu ca mi-am rupt oase

copilul pe care l-am lovit eu, asta a sarit din ceva tufe si nu l-am vazut, dar nu a zis nimic ma si era plin de sange , in zona gambei era taiat sa si cu bisturiul iar maneta de frana ia intrat in cap ma si nu o simtit nimic l-am luat in brate si am fugit cu el la spital.

sa sparam ca nu o sa apara nimic grav la fata . multa bafta ma dar alta data sa sti cum sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai vine aia sa iti faca gura, sa ii zici ca dai un telefon la protectia copilului sa vada si aia cum are grija de fetita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebiua sa o duci tu acasa si sa ii zici ce sa intamplat.

si au am patit acum cativa ani cu un copil de 5 ani ce mi-a sarit in fata si l-am lovit. noroc ca nu a fost grav si vina nu a fost a mea ca a fost ce celor ce nu l-au supravegeat. asa ca toti cand mai patiti asa ceva e bine sa ii duceti la spital sau la parinti sa le ziceti ce sa inatmplat ca nu iasa cu surprize.

asa puteai fi acuzat ca fugit de la locul accidentului. sa speram ca nu are nimic fata si a fost doar o sperietura . ij timpul shocului nu prea simt ce li sa intamplat si zic ca sunt bine dar defapt nu tot timpul asa

Daca esti cu masina da, il duci tu acasa sau la spital, da nu cred ca e o idee buna sa duci un copil (sau adult ) ranit si speriat pe motor. Asta cu dusu la spital merge doar daca e vreun spital fff aproape ca altfel poti agrava situatia (poate sa fie ceva mult mai grav decat iti dai seama pe loc) asa ca mai bine chemi salvarea imediat.

Oricum, nasol de tot asta cu accidentat pietonii, chiar daca e din vina lor ...; Csman, daca ai calcat-o pur si simplu cu roata nu are nimic (copii au oase mult mai elastice, pt ca sunt in crestere) asa ca stai linistit; incearca sa te intelegi cu parintii inainte sa faca vreo reclamatie la politie, explica-le exact ce s-a intamplat (daca nu ai avut inca ocazia).

Drive safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa mergi la politie si sa declari accidentul si sa spui ca copilul a fugit mai departe. Ca altfel se duce ma-sa la politie si te baga intr-un C_A_C_A_T atat de mare ca nu o sa poti iesi din el nici cu scara. Ii scoate copilei certif de la IML si te da in judecata pentru vatamare corporala iar un politist zelos iti poate baga si "fuga de la locul accidentului". Ai 48 de ore sa declari, pierzi cateva ora la politie, il declari si gata.

 

Asta e sfatul meu.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa mergi la politie si sa declari accidentul si sa spui ca copilul a fugit mai departe. Ca altfel se duce ma-sa la politie si te baga intr-un (cuvant urat) atat de mare ca nu o sa poti iesi din el nici cu scara. Ii scoate copilei certif de la IML si te da in judecata pentru vatamare corporala iar un politist zelos iti poate baga si "fuga de la locul accidentului". Ai 48 de ore sa declari, pierxi cateva ora la politie, il declari si gata.

 

Asta e sfatul meu.

 

Ry.

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: :goodposting:

Perfect de acord cu Hellryder.. Lasa netul si du-te ACUM la politie in seara asta.. ca te mai pune sa si sulfi in fiola... sa nu zica dreq careva ca erai si beat (chit ca daca n-o dovedesc legal nu cred ca conteaza).

 

(A nu se intepreta nevoia de a "intari" spusele cuiva cu cea de a posta aiurea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol - mai ales ca un copil nu e foarte vinovat - atata stie (l-au educat parintii) atata face. Pe de alta parte, parerea mea e sa nu declari asa ceva la politie, pentru ca se poate interpreta urat de tot. Fara leziuni si probe, ma-sa poate vorbi oriunde - sunt doar vorbe. Daca e ceva, ia-o si tu tare ca e responsabilitatea ei legala sa-si supravegheze copilul (mentioneaza decaderea drin drepturile parentale). Evident, si in cazul tau sunt doar vorbe, dar e mai bine sa se termine cu un set de injuraturi decat cu un proces.

Mult noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol - mai ales ca un copil nu e foarte vinovat - atata stie (l-au educat parintii) atata face. Pe de alta parte, parerea mea e sa nu declari asa ceva la politie, pentru ca se poate interpreta urat de tot. Fara leziuni si probe, ma-sa poate vorbi oriunde - sunt doar vorbe. Daca e ceva, ia-o si tu tare ca e responsabilitatea ei legala sa-si supravegheze copilul (mentioneaza decaderea drin drepturile parentale). Evident, si in cazul tau sunt doar vorbe, dar e mai bine sa se termine cu un set de injuraturi decat cu un proces.

Mult noroc!

 

O vanataie poate fi o vatamare corporala. Si sa vezi ce de-a ancheteaza politistii la cazuri marunte mai ales daca e cineva care le freaca ridichea cu legea in mana. Ca de fapt, legea prevede cam aceeasi pedeapsa pentru fuga de la locul accidentului soldat cu o vanataie la fel de bine cum s-ar fi putut solda si cu maini si picioare rupte. Doar de la un prag incolo devine "vatamare corporala GRAVA" in loc de "vatamare corporala" sii consecintele sunt si mai nasoale.

Si nu cred ca tu vei fi tratat asa de bland ca madam Paunescu care a omorat 2 oameni si a ranit un al treilea calcandu-i cu gipu' si a primit 2 ani cu suspendare. Probabil vei fi considerat pericol social si fapta ta "tentativa de omor cu premeditare" sau "act terorist" si vei primi 20 de ani cu executarea pedepsei intr-un penitenciar de maxima securitate. Doar esti baicar, nu?

Asculta si ce zice bcristian si fa asa cum crezi tu ca e bine.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud de asa ceva Csman, mi-a adus aminte (pentru a mia oara) de ceva similar care mi s-a intamplat acum un an doar ca eu atunci aveam 40 la ora si eram sigur ca pe nenorocita aia de trecere nu se mai afla nimeni si nimeni nu avea intentia sa traverseze. M-am inselat rau de tot, o pustoaica a reusit "performanta" ca in 2 secunde sa se razgandeasca (pe trotuar, trecuse cu cativa pasi de trecere) si din trei salturi sa-mi apara in fata unde s-a si oprit, uitandu-se uimita la farul aprins al motorului aflat la 10 metri de ea.

In afara de parintii idioti care nu-s in stare sa-si tina progeniturile in viata dandu-le un sfat simplu ca acela de a nu "tasni" in mijlocul strazii sau de a nu traversa strada pe bicicleta, trotineta, tricicleta, role sau mai stiu eu ce pasapoarte catre lumea cealalta, mai exista un vinovat in caz ca "napasta" traverseaza pe trecerea de pietoni chiar in stilul de mai sus: NOI. Mare atentie la trecerile de pietoni, nu presupuneti ca vor fi traversate de oameni care merg normal si care ofera timp de reactie !!! E de ajuns un inocent d-asta mic si plin de viata ca sa se taie filmul.

Referitor la cazul tau, daca suspectezi ca pustiul ar putea avea o rana oarecare de la micul (sper din toata inima) accident pe care l-ati avut, urmeaza sfatul lui Hellryder si mergi la politie. Daca n-a fost decat o sperietura stai calm, nimeni n-are ce sa-ti faca daca nu exista o paguba sau vatamare, daca n-are nici o vanataie si e ok copilul practic (legal vorbind)nu s-a intamplat nici un accident. Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am reflectat si am ajuns cu stupoare la urmatoarea concluzie : cum (cuvant urat) mea sa fiu eu vinovat ?? daca dracu ala nu stie sa traverseze nu l-a invatat curva de masa ca altfel nu pot sa ii zic dupa cum mi-a vorbit , ce naiba tot eu sunt vinovat ca mergeam cu cel mult 30 da nu cred ca aveam atat ... am reusit sa opresc aproape instantaneu si tot eu sunt vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am reflectat si am ajuns cu stupoare la urmatoarea concluzie : cum (cuvant urat) mea sa fiu eu vinovat ?? daca dracu ala nu stie sa traverseze nu l-a invatat curva de masa ca altfel nu pot sa ii zic dupa cum mi-a vorbit , ce naiba tot eu sunt vinovat ca mergeam cu cel mult 30 da nu cred ca aveam atat ... am reusit sa opresc aproape instantaneu si tot eu sunt vinovat

 

 

Asculta de cei care au postat mai sus.Stiu ei ce stiu.

Poti sa fi scos vinovat foarte usor.

Du-te la politie, si da o declaratie, te poate ajuta daca si mama fetitei a depus plangere.

Poate ar fi bine sa treci si pe la fetita sa vezi ce face, la o adica mai vorbesti si cu mama ei , ii explici varianta ta, si poate se mai linisteste.

Dar ia-o prima data cu frumosu, si apoi daca nu merge, macar stii cum sa reactionezi si macar stii la ce sa te astepti.

 

Sa speram ca totul va fi bine!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am reflectat si am ajuns cu stupoare la urmatoarea concluzie : cum (cuvant urat) mea sa fiu eu vinovat ?? daca dracu ala nu stie sa traverseze nu l-a invatat curva de masa ca altfel nu pot sa ii zic dupa cum mi-a vorbit , ce naiba tot eu sunt vinovat ca mergeam cu cel mult 30 da nu cred ca aveam atat ... am reusit sa opresc aproape instantaneu si tot eu sunt vinovat

Se cheama vatamare corporala din culpa. E ca si cum l-ai impinge pe unul, ala ar cadea, s-ar lovi cu capul de o bordura si ar da coltul (bine, ar fi omor din culpa). Ideea e ca tu nu intentionezi sa-l ranesti, insa actiunile tale au dus in mod direct la ranirea persoanei respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea tarziu a venit politia la mine mi-au spus ca au fost la medic cu fetitza lor si are nush ce zdrobit ... in fine imi vine greu sa cred ptr ca putea merge nush ce o sa fac mai departe ma cam apuca disperarea :goodposting:

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene...nu stiu cum ai luat tu sala...pai ce te-au invatat frate aia la legislatie. cum sa faci un accident de acest gen si sa nu-l declari la politie??? sincer, ti-ai facut-o cu mana ta, mai ales ca ti s-au tinut si scurte lectii de legislatie, chiar aici pe forumul asta pe care intrii cu incapatanare, in loc sa faci ceea ce trebuie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai astia is cretitni ma nu se multumesc ca nu am avut viteza ca daca aveam praf o faceam si nu imi trebuia mai mult de 40 si am mai si incercat sa o evit cu riscul de a cadea ... ce naiba ma traim intro tara in care legile is facute ptr a scoate nevinovatu vinovat ??

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...