Sari la conținut

Mi-a Trantit Si Mie Una Motorul :((


SLV
 Share

Postări Recomandate

In timp ce eram la o terasa la un suc, marti pe la 7 da una cu spatele cu o Dacie Break si imi frige una la motor (CBR 600F2) de il tranteste de bordura. Avarii: o carena, o oglinda, o semnalizare, scarita spate si un pic zgariat carterul de la motor. Ma duc miercuri la politie declaram amandoi cum s-a intamplat, dupaia ma duc la OMNIASIG cu asigurarea ei. Dupa ce imi fac aia poze la motor trag o concluzie: DOMNE AI PICAT TU CU EA SI AI PUSO PE FEMEIA ASTA SE MINTA. Imi venea sa ii dau cu un scaun in cap. Cica acum tre sa astept dupa un "asa-zis expert" sa o evalueze. Am vreo 5 martori si sper sa nu fie vreo problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 % tipic pentru societatile de asigurari, oriunde in lume ai fi (Romania, Canada, Franta, UK, Japonia...). Sunt niste ruptzi in kur ce n-ai pomenit in viata ta. Zici ca le ceri primu' nascut atunci cand te duci sa incasezi o polita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In timp ce eram la o terasa la un suc, marti pe la 7 da una cu spatele cu o Dacie Break si imi frige una la motor (CBR 600F2) de il tranteste de bordura. Avarii: o carena, o oglinda, o semnalizare, scarita spate si un pic zgariat carterul de la motor. Ma duc miercuri la politie declaram amandoi cum s-a intamplat, dupaia ma duc la OMNIASIG cu asigurarea ei. Dupa ce imi fac aia poze la motor trag o concluzie: DOMNE AI PICAT TU CU EA SI AI PUSO PE FEMEIA ASTA SE MINTA. Imi venea sa ii dau cu un scaun in cap. Cica acum tre sa astept dupa un "asa-zis expert" sa o evalueze. Am vreo 5 martori si sper sa nu fie vreo problema.

Nasol omule,tipic pentru aia de la asigurari,eu tot ma intreb dupa ce naiba dam noi banii pe asigurari ca oricum te invart pana te enervezi si iti bagi piciorul in ea asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai sa te gandesti un pic e chiar aiurea. Asigurarile sunt una din cele mai mari tepe din istoria omenirii. Dai o suma destul de consistenta de bani spre pastrare unei entitati care n-are nici cel mai mic interes sa ti-i dea inapoi in caz de necaz.

 

La urma urmei, ai putea la fel sa-ti deschizi un mic cont de banca in care sa depui in fiecare luna niste bani pentru 'zile negre'.

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai sa te gandesti un pic e chiar aiurea. Asigurarile sunt una din cele mai mari tepe din istoria omenirii. Dai o suma destul de consistenta de bani spre pastrare unei entitati care n-are nici cel mai mic interes sa ti-i dea inapoi in caz de necaz.

 

La urma urmei, ai putea la fel sa-ti deschizi un mic cont de banca in care sa depui in fiecare luna niste bani pentru 'zile negre'.

corect. Numai ca dureaza pana strangi tu banii aia.

o asigurare pe 6 luni costa vre-o 600.000 iar daca ai necazuri iti da cateva zeci de milioane..sper sa nu aflu cate :angryfire:

asta e ... ca sa nu mai zic ca RCA-ul e obligatoriu prin lege....

oricum esti tare SLV..cred ca muream sa vad cum intra cineva in moto meu si il culca!

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io n-am inteles ceva: tanti a fost cu tine la politie si a recunoscut ca a dat ca vita inapoi, fara sa se uite, si ca EA ti-a daramat motorul.

 

dupa aceea ati fost la asigurari, banuiesc ca aveai dovada de la politie, si aia spun ca tu minti (deci si politistii mint in ceea ce au scris in dovada). nu ? ai dreacu', ce bine o dau la intors...

 

ps: sper sa se rezolve rapid, si nu pe banii tai !

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a dat banii casco in orice problema si orice mica crapatura a avut moto sau masina. Sunt cazuri in care intr-adevar NU dau ,dar ganditi-va si voi logic(si nu va mai victimizati atata) cati si-au cumparat motociclete NOI si cati motociclete SH(de fapt nu se mai stie la a cata mana a fost). Care e ideea?...una e sa ai o motocicleta de 3000 de euro si sa-ti crape carenele si sa tipi in gura mare ca le vrei noi ,iar noi ,niste bucati de plastic ,sa valoreze cat toata motocicleta si alta e sa ai o motocicleta de 15000 euroi si sa ti se intample un accident si atunci ,eu zic ,sa ai pretentia sa le vrei noi. Mi se pare o chestie de bun simt. Ganditi-va cati inainte au ars societatile de asigurari ....ce sa fac domne' a cazut de pe cric si s-a dus zgariat putin toba....gata ,vreau una noua si exemplele pot continua. Asta ca un exemplu ca ati spus ca sunt tepe cu asigurarile....eu unul sunt PRO-ASIGURARI :angryfire: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... din moment ce platesc Casco nu intzeleg care este problema? am un motor de 3 000 euro, daca platesc casco si se intampla ceva...am pretentia sa recuperez pagubele, caci PLATESC CASCO! daca nu plateam..no problem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a dat banii casco in orice problema si orice mica crapatura a avut moto sau masina. Sunt cazuri in care intr-adevar NU dau ,dar ganditi-va si voi logic(si nu va mai victimizati atata) cati si-au cumparat motociclete NOI si cati motociclete SH(de fapt nu se mai stie la a cata mana a fost). Care e ideea?...una e sa ai o motocicleta de 3000 de euro si sa-ti crape carenele si sa tipi in gura mare ca le vrei noi ,iar noi ,niste bucati de plastic ,sa valoreze cat toata motocicleta si alta e sa ai o motocicleta de 15000 euroi si sa ti se intample un accident si atunci ,eu zic ,sa ai pretentia sa le vrei noi. Mi se pare o chestie de bun simt. Ganditi-va cati inainte au ars societatile de asigurari ....ce sa fac domne' a cazut de pe cric si s-a dus zgariat putin toba....gata ,vreau una noua si exemplele pot continua. Asta ca un exemplu ca ati spus ca sunt tepe cu asigurarile....eu unul sunt PRO-ASIGURARI :angryfire: .

Dude, una e casco, alta e RCA. La casco aia stiu ca, daca nu-ti convin serviciile companiei, te duci la anu' la altul. La RCA, te doare la basca de cel ce tre' sa-si recupereze banul, tu-i dai asigurarea si-l lasi pe el sa se lupte cu asiguratorul.

 

Iar la casco, daca nu se poate repara o piesa, de ce ma rog sa nu ti-o dea noua? Doar platesti pentru asigurare, de multe ori sume mult mai mari decat iti recuperezi de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca daca aveai CASCO ,puteai lua banii de la firma la care esti tu asigurat iar firma la care esti tu asigurat se judeca cu cealalta firma de asigurari si-si luau banii.Eu credeam ca ai casco si puteai lua banii de la societatea ta de asigurari ,iar ei si-i recuperau de la ceilalti. My mistake :angryfire: :angryfire: :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a dat banii casco in orice problema si orice mica crapatura a avut moto sau masina. Sunt cazuri in care intr-adevar NU dau ,dar ganditi-va si voi logic(si nu va mai victimizati atata) cati si-au cumparat motociclete NOI si cati motociclete SH(de fapt nu se mai stie la a cata mana a fost). Care e ideea?...una e sa ai o motocicleta de 3000 de euro si sa-ti crape carenele si sa tipi in gura mare ca le vrei noi ,iar noi ,niste bucati de plastic ,sa valoreze cat toata motocicleta si alta e sa ai o motocicleta de 15000 euroi si sa ti se intample un accident si atunci ,eu zic ,sa ai pretentia sa le vrei noi. Mi se pare o chestie de bun simt. Ganditi-va cati inainte au ars societatile de asigurari ....ce sa fac domne' a cazut de pe cric si s-a dus zgariat putin toba....gata ,vreau una noua si exemplele pot continua. Asta ca un exemplu ca ati spus ca sunt tepe cu asigurarile....eu unul sunt PRO-ASIGURARI :angryfire: .

 

Nu prea e corecta logica ... Tu nu te poti duce la reprezentanta si sa ceri carene uzate la pret redus sau orice alta piesa. Ori gaseste societatea de asigurari piese in stare similara cum erau inainte, daca nu omul ce face ? Pune din buzunar pt. greseala altuia chit ca nu vroia carene noi ? :angryfire:

Pe de alta parte, ca sa se reduca bataia asta de joc cu asigurarile de ce nu fac o prima RCA cu valoare reala si care sa acopere toata paguba ? Cum e in Sua par exemplu de te usuca asigurarea si multi prefera sa mearga fara - din cate stiu la ei nu e obligatorie. Asa am scoate din circulatie si multe dacii rapciugoase ca nu ar mai avea taranii bani de asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e corecta logica ... Tu nu te poti duce la reprezentanta si sa ceri carene uzate la pret redus sau orice alta piesa. Ori gaseste societatea de asigurari piese in stare similara cum erau inainte, daca nu omul ce face ?
Eu m-am referit la faptul ca au fost si sunt multi tepari care tepuiesc societatile de asigurari ,iar ei ,e logic ,sa fie mai sceptici indiferent cat de real e accidentul....stii cum este ,cand te arzi odata ,sufli si in iaurt. Iar mie ,unul ,nu mi se pare normal ,ca tu sa ai o motocicleta VECHE cu carene MUCI facute si lipite si raslipite si trase cu scoci si daca te loveste unul sa tipi in gura mare ca vrei carene noi ,care de multe ori depasesc valoare intreaga a motocicletei cu mult. E parerea mea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea de baza e ca de cand societatea de asigurare are voie sa conteste ce a scris nenea militianul, ala cu basca smantanita? Eu stiam ca diviziunea muncii e clara, asigurarile inghit lozul, politia constata stricaciunile, asigurarea decarteaza lozul... Gresesc?

Numai ca din timp in timp se umfla orezul in cate un p..lica franaru' de inpector de daune sau poate nici atat, doar un belit de functionaras doritor de spaga, sa se dea important ca sa-i creasca libidoul. Sa ne c..cam in blidul lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu inteleg de ce nu puneti problema ca omul poate avea o moto din 1940 in perfecta stare.

Dupa asigurari, asta nu mai valoreaza mare lucru. Dar ca valoare istorica e nepretuita.

Evident, este un exemplu, dar se cunosc multe moto tinute foarte bine, chiar daca sint vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IPMan, ai dreptate si nu prea... Indiferent daca motorul este lipsit de valoare sau e nepretuit, este expus in trafic (chiar stand pe loc) la rezultatele prostiilor, fie ele facute de proprietar sau de altii.

La noi nu-l poti asigura dupa bunul plac, la cat crezi tu ca valoreaza obioectul sau fiinta asigurata, esti obligat sa accepti regulile asigurarilor, care in cazul vehiculelor iau in calcul strict valoarea comerciala bruta, luata din catalog. Cand platim asigurarea CASCO, probabil ne place, dar cand incasam despagubiri este clar ca multi sunt dezavantajati.

AM vazut ca societatile de asigurari, deobicei grijulii cu masinile, sunt teribili de zgarcite cand vine vorba de despagubit motociclisti. Cred ca trebuie si ei educati, ideea e ca asigurarea RCA trebuie sa-ti restituie vehicolul bulit de asiguratul lor in aceeasi stare in care a fost inainte, nu carpit cu cat binevoiesc ei sa dea... Nasol e ca desi ne obliga sa facem RCA, ba mai mult acum vor RCA si pe perioadele in care nu putem circula, se foloseste dublu standard, si obliga motociclistii in multe cazuri sa se judece fie cu societatile de asiguirare, fie cu vinovatul, bazandu-se pe reactia omuilui scarbit, care o lasa balt a cand da cu capul de "justitie".

Oricum, normal ar fi ca atunci cand crezi ca motorul tau valoreaza 10 mii de euro si esti dispus sa platesti prima de asigurare corespunzatoare, sa poti face contract de asigurare asa cum il doresti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am referit la faptul ca au fost si sunt multi tepari care tepuiesc societatile de asigurari ,iar ei ,e logic ,sa fie mai sceptici indiferent cat de real e accidentul....stii cum este ,cand te arzi odata ,sufli si in iaurt. Iar mie ,unul ,nu mi se pare normal ,ca tu sa ai o motocicleta VECHE cu carene MUCI facute si lipite si raslipite si trase cu scoci si daca te loveste unul sa tipi in gura mare ca vrei carene noi ,care de multe ori depasesc valoare intreaga a motocicletei cu mult. E parerea mea

 

omule , teparii aia de care zici tu , fac treaba asta pe CASCO, adica iau bani pe facturi luate de unde stim noi , si oparte de piese le pastreaza , dupa caz, iar celalta parte le iau noi. deci vantaj net tepar, adica cistig la bani. deci nu ai fost atent la ce a scris SLV. SI O ALTA INTREBARE: exceptind cazul cu carenele lipite cu scotch, daca ele erau in perfecta stare inainte de accident , si moto valoreaza 3000 euro , ce varianta vezi tu in afara de cea a in locuirii cu una noua? BTW: il cunosc pe SLV, motorul era impecabil: carene fara chit, schotch si alte minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cateva zile am transportat o motocicleta la rar, si m-am intors frumos cu ea, am dat-o jos din papuc....si .... in timp ce strangeam chingile cu care fusese legata motocleta, o gagik da cu spatele si .. ghici ce,... da peste motocicleta... "scuza-ma ca nu am vazut, motocicleta nu era acolo acum 5 minute" dar daca era un tanc acolo, il vedea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol e ca desi ne obliga sa facem RCA, ba mai mult acum vor RCA si pe perioadele in care nu putem circula,
Si care ar fi perioadele alea in care nu putem circula ,caci am vazut destui pe aici care merg si in miezul iernii cu ele. Asa ca ,cam care sunt acele perioade ,caci si eu vara ,cand e sezon frumos ,NU circul cu masina ,dar asta inseamna sa se umfle muschii pe mine si sa spun "domne' eu nu platesc ca nu merg"?
omule , teparii aia de care zici tu , fac treaba asta pe CASCO, adica iau bani pe facturi luate de unde stim noi , si oparte de piese le pastreaza , dupa caz, iar celalta parte le iau noi. deci vantaj net tepar, adica cistig la bani. deci nu ai fost atent la ce a scris SLV.
Daca ai fi citit ce am scris mai sus ai fi vazut ca m-am referit la cazul in care AR FI AVUT casco ,adica el ISI LUA BANII DE LA CASCO ,IAR FIRMA LUI DE ASIGURARI S-AR FI JUDECAT CU CEALALTA FIRMA si isi recupera banii. Dar cum nu are casco ,am spus ,my mistake

 

 

Iar faza cu motocicleta din 1940 ,ar trebui exact ca in afara:ai frate bani de o masina de epoca ,atunci decarteaza calumea si la asigurari ,caci in cazul in care ai face vreo boroboata ,piesele or sa coste destul de mult.La noi poate exista una ,doua motociclete vechi in stare EXCELENTA ,in rest motocicletele vechi sunt destul de hingherite ,dar se tipa in gura mare ca vor o motocicleta noua. Exact ca in cazul acelora pe care ii despagubea statul pt casele distruse:a vazut un taran jegos ca le da statul bani de casa noua(sau ma rog ,mult mai buna decat jegul lui de casa) ,hai sa-i dau si eu foc la casa si sa tip in gura mare la stat ,ca aveam palat cu aur in el.Asta e "cultura" noastra :angryfire: .Dar e doar parerea mea :angryfire:

 

 

Iar in legatura cu motocicleta lui SLV ,eu nu am facut nici o afirmatie ,eu doar mi-am expus punctul de vedere vis-a-vis de asigurari. Un alt exemplu:un prieten bun de al meu a avut accident cu o motocicleta NOU-NOUTA din vina unui automobilist. RCA-ul NU a comentat absolut nimic si l-a despagubit ,era motocicleta nou-nouta si era LOGIC ca un om care isi ia moto noua ,nu e nebun la cap sa faca accident si ca sa ce?!...era de 3-4 luni luata si repet RCA-ul NU a comentat absolut nimic

Editat de SILVIU.C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu motocicleta noua nici nu aveau cum sa comenteze si si-au dat si ei seama.

In fine, conform legislatiei asigurarilor ei trebuie sa dea un calificativ de stare (satisfacatoare, medie si buna) pt. moto mai vechi de 5 ani. De ce sunt jegosi si dau numai satisfacator pt toate ? Chit ca motocicleta arata impecabil in rest. Gradul de uzura pt. satisfacatoare este de 85% si pt. buna 63%. In traducere furt pe fata.

In cazul in care zici tu sa cotizam mai mult la asigurari, cred ca nu prea esti la curent. Multe firme refuza sa faca CASCO sau alt tip de asigurare pt. motociclete vechi. Pt. 1940 cred ca nici nu se uita la tine.

 

 

Dupa cum am zis si precedent, solutia care o vad este marirea taxei RCA de 4-6 ori mai mult. Societatile sa-si gaseasca service-uri agreate pt. majoritatea moto/auto din .ro care sa fie sigure ca dau facturi proforme la valoare reala. Si despagubirea totala a daunei fara sa mai comenteze.

Nu cred ca nimeni intra intr-o conserva si-si rupe o mana, un picior etc. doar ca sa insele societatea de asigurari !

 

Uite un caz ipotetic, a luat cineva o moto din `90 sa zicem. A dat 2000 euro pe ea. Are accident din vina altuia si ii e distrusa complet motocicleta. Societatea de asigurari da dauna completa, se cauta valoarea de catalog, sa zicem 6000 usd. Se pune din start coeficient de uzura 85% (stare satisfacatoare) din care se dau pe urma doar 75% si omul pleaca acasa cu fo 600 usd.

El ca sa mearga din nou pe motocicleta va trebui sa puna din buzunar restul pana la 2000 Euro. E corect ?

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care zici tu sa cotizam mai mult la asigurari, cred ca nu prea esti la curent. Multe firme refuza sa faca CASCO sau alt tip de asigurare pt. motociclete vechi. Pt. 1940 cred ca nici nu se uita la tine.
Eu am spus cum este IN AFARA :daca ti-ai cumparat o masina veche ,cu valoare istorica ,inseamna ca ai bani taticu si iti permiti sa poluezi si aerul si ca atare ai si taxe de asigurare corespunzatoare :angryfire: ....dar ,repet ,ma refeream pt afara!!!
Uite un caz ipotetic, a luat cineva o moto din `90 sa zicem. A dat 2000 euro pe ea. Are accident din vina altuia si ii e distrusa complet motocicleta. Societatea de asigurari da dauna completa, se cauta valoarea de catalog, sa zicem 6000 usd. Se pune din start coeficient de uzura 85% (stare satisfacatoare) din care se dau pe urma doar 75% si omul pleaca acasa cu fo 600 usd.
Acest caz ipotetic ,este REAL in cazul unei cunostinte.Este vb despre un zzr600 din 91 luat cu 3500 ,da unul peste el si CICA i-a dat toti banii,dupa calculele lor ,inclusiv casca si geaca de pe el. Dar aici am o mare reticienta ,stiind ca aceasta cunostinta MINTE DE INGHEATA apele....eu doar am spus ce mi-a zis el ,dar repet am o mare abtinere stiind cat de mult poate minti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...