Sari la conținut

THE LONG WAY HOME


flic
 Share

Postări Recomandate

5 oameni am planuit-o timp de o luna.

4 am luat startul .

3 am ajuns in Timisoara.

 

am mers la Sibiu sa vedem primele doua zile de Romaniacs.

luni am luat startul in propria noastra cursa:

Sibiu-Petrosani-Tismana-valea Cernei-Godeanu-Tarcu-Poiana Marului-Ruschita-Lugoj-Timisoara

 

toate pozele&filmele aici :

http://picasaweb.google.com/ateliertrei/Lo...feat=directlink

 

 

post-33898-1252266529_thumb.jpg post-33898-1252267196_thumb.jpg post-33898-1252267507_thumb.jpg post-33898-1252267606_thumb.jpg post-33898-1252267673_thumb.jpgpost-33898-1252267730_thumb.jpgpost-33898-1252267798_thumb.jpgpost-33898-1252267874_thumb.jpgpost-33898-1252267942_thumb.jpgpost-33898-1252268003_thumb.jpgpost-33898-1252268069_thumb.jpgpost-33898-1252268122_thumb.jpgpost-33898-1252268451_thumb.jpgpost-33898-1252268508_thumb.jpgpost-33898-1252268543_thumb.jpgpost-33898-1252268578_thumb.jpgpost-33898-1252268629_thumb.jpgpost-33898-1252268695_thumb.jpgpost-33898-1252268757_thumb.jpgpost-33898-1252268811_thumb.jpgpost-33898-1252268865_thumb.jpgpost-33898-1252268980_thumb.jpgpost-33898-1252269051_thumb.jpgpost-33898-1252269112_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Suuper tare ! Felicitari!

Powertape-ul si cofrajele de/cu oua rules :) !

La Sapte Izvoare :wacko: ca de obicei ! Ma linisteste gandul ca 90 % sunt dinspre Mehedinti si aval. Anul trecut ajunsesera pana aproape de bifurcatia spre Cerna Sat cu tigania aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi...

Dar de ce unul n-a mai luat startul? Dar cu ala care n-a mai ajuns la Tm ce s-a intamplat?

 

probabil ceva intre .... zece negrii mititei ... si balada miorita & baltagul. remix.

........

cadrul motocicletei a fost vindut la fier vechi de catre tiganii iar rotile cu cauciucuri supermoto pe ebay.

plasticele s-au spart din cadere in prapastie si autoritatile au chemat un expert sa le lipeasca pentru a executa o reconstituire.

hainele au fost gasite sfisiate de animalele salbatice ce le-au dus in vizuinele lor

........

rezumatul pe clopotel.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi...

Dar de ce unul n-a mai luat startul? Dar cu ala care n-a mai ajuns la Tm ce s-a intamplat?

 

unul n-a mai luat startul din varii motive. iar nr. 4 a trebuit sa intrerupa cursa pe Valea Cernei din motive personale.

 

am folosit 2 statii PMR destul de ok, luate de la Metro. bateau destul de bine daca cele doua statii erau in raza vizuala; daca erau pe versanti diferiti nu mai functionau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cit timp a durat iesirea?

unde ati dormit?

cu ce ati filmat?

 

Romaniacs prolog + ziua 1 (15-16.08.2009) (am stat in Sadu)

Apoi tura inapoi spre Timisoara 17-23.08.2009

Am dormit pe unde am apucat pensiuni (din ce-mi aduc aminte - Parang, pe langa Tg-Jiu unde s-a nascut Brancusi, Herculane, Poiana Marului ...).

Am filmat cu un canon super-ieftin de 500ron, slab calitativ.

Din pacate am facut foarte putine poze+filme, asta este.

La anul probabil vom fi o idee mai multi si mai bine dotati din punct de vedere foto+video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romaniacs prolog + ziua 1 (15-16.08.2009) (am stat in Sadu)

Apoi tura inapoi spre Timisoara 17-23.08.2009

Am dormit pe unde am apucat pensiuni (din ce-mi aduc aminte - Parang, pe langa Tg-Jiu unde s-a nascut Brancusi, Herculane, Poiana Marului ...).

 

ati avut pe cineva care a venit dupa voi cu masina? Cum ati facut cu haine de schimb, ulei amestec, benzina, etc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam de raspuns

Cu placere! :grinbandit:

 

ati avut pe cineva care a venit dupa voi cu masina? Cum ati facut cu haine de schimb, ulei amestec, benzina, etc ...

Nu, din pacate, desi ne-am gandit la asta ... sperăm sa reusim la anul faza cu masina.

Pentru ca rucsacii ne-au omorat ... cred ca am avut 25 kg in spate cu tot cu apa din rezervorul camelbak.

Haine = minimal, o pereche flip-flop, un pantalon scurt, un tricou, setul de ploaie, o pereche sosete MX de schimb. In rest (toata ziua) in echipamentul enduro.

Fiecare (3x 2T) avea in rucsac 1L ulei de amestec (motul 800 in recipientul original) care aproape ca ne-a ajuns ... doar ultima zi a trebuit sa cumparam ceva de scooter dintro benzinarie obscura.

Benzina ... alimentare in fiecare dimineata din cel mai apropiat "peco", plus 2x 2L in peturi de apa de fiecare montate pe aripa fata si ghidon.

A ajuns la limita limitei, am avut noroc ca unul din noi avea rezervor de 13L.

Intrun singur loc, la pasul Vulcan parca, am vorbit cu un cunoscut din zona si ne-a adus 40L benzina ca nu erau pecouri prin zona.

De 3 ori ne-a prins noaptea ... este absolut jegos sa mergi bazandu'te pe un far chel si pe un head-mount minimalist.

De altfel eu personal am luat cele mai groaznice "trante" mergand noaptea.

Un element de maxima importanta a fost si crema "bepantene plus", special pentru iritatii-arsuri care apar inevitabil cand mergi atatea zile.

Deasemenea a trebuit sa cărăm Âşi piese de schimb (manete, pedale, discuri ambreiaj, capace ambreiaj, lichid ambreiaj+frana, bujie, placute frana etc)

Mancare = batoane energizante toata ziua, luate de prin pecouri ... in rest la pensiuni.

Dar a fost frumos, foarte frumos.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata stima pentru voi,pentru simplul motiv ca ati facut ceea ce altii doar viseaza.

sunt convins ca sunt prin tara o gramada de trupe de enduristi ce tot zic " la anu' facem o iesire de citeva zile legate" si ramine la stadiul de proiect.

la faza cu dormitul la pensiuni,ma gindesc ca acolo macar ati avut rezervari,sau si acolo pe "neve"?

mobrele sunt inmatriculate?

au fost si portiuni de sosea ma gindesc.....

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata stima pentru voi,pentru simplul motiv ca ati facut ceea ce altii doar viseaza.

sunt convins ca sunt prin tara o gramada de trupe de enduristi ce tot zic " la anu' facem o iesire de citeva zile legate" si ramine la stadiul de proiect.

la faza cu dormitul la pensiuni,ma gindesc ca acolo macar ati avut rezervari,sau si acolo pe "neve"?

mobrele sunt inmatriculate?

au fost si portiuni de sosea ma gindesc.....

 

am avut citeva rezervari, dar in majoritatea am mers la plezneala , pentru simplul motiv ca seara ne prindea pe unde apucam. de ex am ajuns pe linga hobita (GJ) cind noi ar fi trebuit sa ajungem in Herculane.

 

motoarele erau toate inmatriculate si aveam talonul la noi. numere de inamtriculare nu aveam montate, deci eram pasibili de amenda.am avut si portiuni de asfalt, pentru ca in fiecare dimineata era obligatoriu sa trecem pe la un peco pentru alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, dpdv logistic mi se pare undeva la limita masochismului :grinbandit: Poate ca sunt eu mai comod ...

Pai cam aÂşa e, alea ~25 de kile din spate te cam rupeau plus că stricau echilibrul (fragil) pe motor.

Iar alea 2 sticle de 2L fiecare de benzina ingreunau si ele fața ... până le vărsam în rezervor :unsure:

De aia sper ca la anul sa rezolvam cu masina de logistica ... altfel te dai fără kilele din spate :wacko:

 

am avut citeva rezervari...

mda, la un prieten in Parâng :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare tura, felicitari! Imi pare rau ca nu am avut loc sa va primesc la pensiune. Si ai dreptate e destul de nasol cu coboratul noaptea prin padure, voi a-ti coborat in Poiana Marului de pe Nedeia pe intuneric ceea ce nu-i o chestie chiar placuta. :grinbandit:

Editat de Sasa25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intr'un fel si treaba cu greutatea mare in spate va ajuta. Acuma, cand te dai fara greutate mare in spate, nu iti e muuult mai usor? Nu te simti mai usor, parca ai putea sa faci o multime de lucruri?

 

Felicitari pentru excursie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...