Sari la conținut

Caut model de enduro-touring


naminator2003
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Sunt un incepator care nu sunt inca hotarat in privinta modelului de motocicleta pe care sa mi-l aleg, asa ca poate aveti voi idei mai bune.

Nu imi plac vitezanele, asa ca eram aproape hotarat sa imi cumpar touring, din cele de categoria 650 cmc, de genul aprilia pegaso, honda dominator sau yamaha tenere. Si asa am ajuns sa vad in realitate, nu doar in poze, o yamaha tenere in stare perfecta, XTZ660 din 1996, cea cu doua faruri rotunde in fata, 3YF modelul nou. Am fost surprins sa vad ca este muuultt mai mare decat ma asteptam in realitate, si un pic cam grea pentru mine, asa ca m-am cam razgandit in privinta touringului de 650 cmc. In plus, era si destul de naravasa, si nu mi se pare ca as putea stapani asa ceva, cel putin nu acum..

 

Asa ca va cer voua ajutorul, ca nu stiu de ce model sa ma interesez. Caut o motocicleta ceva mai mica, atat la capacitate cilindrica, cat si la greutate/dimensiuni. As vrea sa fie in primul rand pentru sosele si macadam iar apoi pt drumuri cu gropi sau soft enduro..

La scoala de motociclisti, ma simteam foarte bine pe o honda XR de 400 cmc, dar care arata oarecum altfel de modelul XR400, avea forma de enduro, dar cu carene si stabilitate foarte buna.

 

Ce sugestii de modele aveti? ceva pe la 400 cmc? Oare mai merita sa caut sa vad honda dominator, cand tenere mi s-a parut foarte mare, in sensul ca e pe aproape sau e mare diferenta?

 

Multumesc mult pentru raspunsuri, bafta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Sunt un incepator care nu sunt inca hotarat in privinta modelului de motocicleta pe care sa mi-l aleg, asa ca poate aveti voi idei mai bune.

Nu imi plac vitezanele, asa ca eram aproape hotarat sa imi cumpar touring, din cele de categoria 650 cmc, de genul aprilia pegaso, honda dominator sau yamaha tenere. Si asa am ajuns sa vad in realitate, nu doar in poze, o yamaha tenere in stare perfecta, XTZ660 din 1996, cea cu doua faruri rotunde in fata, 3YF modelul nou. Am fost surprins sa vad ca este muuultt mai mare decat ma asteptam in realitate, si un pic cam grea pentru mine, asa ca m-am cam razgandit in privinta touringului de 650 cmc. In plus, era si destul de naravasa, si nu mi se pare ca as putea stapani asa ceva, cel putin nu acum..

 

Asa ca va cer voua ajutorul, ca nu stiu de ce model sa ma interesez. Caut o motocicleta ceva mai mica, atat la capacitate cilindrica, cat si la greutate/dimensiuni. As vrea sa fie in primul rand pentru sosele si macadam iar apoi pt drumuri cu gropi sau soft enduro..

La scoala de motociclisti, ma simteam foarte bine pe o honda XR de 400 cmc, dar care arata oarecum altfel de modelul XR400, avea forma de enduro, dar cu carene si stabilitate foarte buna.

 

Ce sugestii de modele aveti? ceva pe la 400 cmc? Oare mai merita sa caut sa vad honda dominator, cand tenere mi s-a parut foarte mare, in sensul ca e pe aproape sau e mare diferenta?

 

Multumesc mult pentru raspunsuri, bafta.....

dominatorul e si mai mic, si mai putin salbatic. modesta mea parere e ca ti-ar placea. la fel dr-ul de 650, sau tenereul de 600, nu 660, cel racit pe aer.

daca totusi e cam mare, incearca cagiva canion, de 500, racita pe aer. beton mobra.

ramane si alternativa dominatorului de 250, care e racit pe lichid, pune la bataie 27cp si e foarte fiabil, economic si usor si ieftin de intretinut.

spor la alegere, comunica rezultatul.

cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Sunt un incepator ....o yamaha tenere in stare perfecta, XTZ660 din 1996, ... Am fost surprins sa vad ca este muuultt mai mare decat ma asteptam in realitate, si un pic cam grea pentru mine, asa ca m-am cam razgandit in privinta touringului de 650 cmc. ...., ma simteam foarte bine pe o honda XR de 400 cmc, dar care arata oarecum altfel de modelul XR400, avea forma de enduro, dar cu carene si stabilitate foarte buna.

 

Ce sugestii de modele aveti? ceva pe la 400 cmc? ....

Omul s-a exprimat foarte clar. un dominator, dr, kle/r, xt, aprilia, cagiva, bmw (am omis ceva? :grinbandit: )clasa 500-600-650cc etc. este la fel sau aproape la fel de greu ca un xtz660.

Xr 400 este o solutie buna, mai poti cerceta si un DR 350 sau DR-Z 400 daca vrei mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti fa griji iti poate parea greu pe loc cateva zile apoi te obinuiesti si ti se potriveste ca o manusa. Asta daca nu esti scund. DR600 sau DR650 sunt motociclete excelente de invatat condus pe strada si pe off-road. Si ieftine in stare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca un bmw f 650 te-ar coafa:)

spunea cineva mai devreme ca nu exista diferente de dimensiune si greutate intre motocicletele de clasa 650.

BA exista!:grinbandit:

cauta date tehnice ( e plin netul ) depre motoreta ce ti-am propus-o si o sa te identifici usor cu ea.

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca un bmw f 650 te-ar coafa:)

spunea cineva mai devreme ca nu exista diferente de dimensiune si greutate intre motocicletele de clasa 650.

BA exista!:grinbandit:

cauta date tehnice ( e plin netul ) depre motoreta ce ti-am propus-o si o sa te identifici usor cu ea.

numai bine!

Pe ce baza l-ar coafa un BMW, care e cea mai grea din clasa asta? Omu s-a speriat de Tenere, daramite de bembeu...

 

 

 

 

Eu am de un an de zile un Dominator, iar cand l-am luat reactia a fost: "bai, esti nebun, e prea mare". Proprietarul a ras si a venit langa mine. Era mai scund si tot la fel de greu, si tocmai facuse vreo doua giumbuslucuri inainte sa ajunga langa mine :unsure: De naravasa, nu e naravasa daca esti cumpatat. Nu mi s-a intamplat decat o data sa scap mana in gaz, si atunci m-a salvat reflexul de a trage ambreiaju. Dupa fix 3 ore de scoala (si inainte de asta, mers pe mobra vreo 10m in TOTAL), ma dadeam prin parcare cu mobra fara nici o greata, ba chiar ma jucam cu ea.

 

E drept, din clasa 650 monocilindrice, Dominatorul e printre cele mai usoare si mai blande. Cu toate ca un domi tunat (bagat in el bani cu basculanta) bate cam orice 500-650 cc enduro.

 

Sunt foarte multi care se sperie de caprele astea de 150-200kg imediat dupa scoala, mai ales daca au avut norocul sa mearga pe motociclete usoare acolo. Eu am facut cu o namila de 300kg cred, si domi-ul mi se parea un fulg cand m-am urcat pe el (cu toate ca eu nu prea ajung cu picioru jos...). Crede-ma cand iti spun ca te obisnuiesti, chiar si cu Tenere-ul ala; totul e sa ai curajul sa incerci si sa nu te sperie prejudecata ta (total nefondata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti fa griji iti poate parea greu pe loc cateva zile apoi te obinuiesti si ti se potriveste ca o manusa. Asta daca nu esti scund. DR600 sau DR650 sunt motociclete excelente de invatat condus pe strada si pe off-road. Si ieftine in stare buna.

asta o spui prin prisma experientei tale, el nu are.

 

parerea mea este ca un bmw f 650 te-ar coafa:)

spunea cineva mai devreme ca nu exista diferente de dimensiune si greutate intre motocicletele de clasa 650.

BA exista!:laugh:

cauta date tehnice ( e plin netul ) depre motoreta ce ti-am propus-o si o sa te identifici usor cu ea.

numai bine!

 

binenteles ca exista diferente de greutate la clasa 500-600, dar nu sunt semnificative :unsure:

Pe ce baza l-ar coafa un BMW, care e cea mai grea din clasa asta? Omu s-a speriat de Tenere, daramite de bembeu...

ca are el benveu, d-aia. :wacko: si el stie sa mearga bine cu benveu' si se simte bine pe el.

Da de ce nu-ti iei Supertenere, ca io ma simt tare bine si merg in oras cu ea precum cu un scuter printre masini si mai tot timpul am rezervorul plin. :grinbandit:

Bre', cea mai buna treaba e sa te sui pe ele si sa simti care-ti place.

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce baza l-ar coafa un BMW, care e cea mai grea din clasa asta? Omu s-a speriat de Tenere, daramite de bembeu...

 

 

 

 

Eu am de un an de zile un Dominator, iar cand l-am luat reactia a fost: "bai, esti nebun, e prea mare". Proprietarul a ras si a venit langa mine. Era mai scund si tot la fel de greu, si tocmai facuse vreo doua giumbuslucuri inainte sa ajunga langa mine :grinbandit: De naravasa, nu e naravasa daca esti cumpatat. Nu mi s-a intamplat decat o data sa scap mana in gaz, si atunci m-a salvat reflexul de a trage ambreiaju. Dupa fix 3 ore de scoala (si inainte de asta, mers pe mobra vreo 10m in TOTAL), ma dadeam prin parcare cu mobra fara nici o greata, ba chiar ma jucam cu ea.

 

E drept, din clasa 650 monocilindrice, Dominatorul e printre cele mai usoare si mai blande. Cu toate ca un domi tunat (bagat in el bani cu basculanta) bate cam orice 500-650 cc enduro.

 

Sunt foarte multi care se sperie de caprele astea de 150-200kg imediat dupa scoala, mai ales daca au avut norocul sa mearga pe motociclete usoare acolo. Eu am facut cu o namila de 300kg cred, si domi-ul mi se parea un fulg cand m-am urcat pe el (cu toate ca eu nu prea ajung cu picioru jos...). Crede-ma cand iti spun ca te obisnuiesti, chiar si cu Tenere-ul ala; totul e sa ai curajul sa incerci si sa nu te sperie prejudecata ta (total nefondata).

 

 

Switch-ul are dreptate aici,Dominatorul pare mare dar ii cam cel mai usor din clasa celor de 650 cc Enduro-Touring...oricum la inceput aproape orice motor respectabil iti va parea cam mare dar este doar chestie de obisnuinta.Eu te-as sfatui sa te indrepti catre un Domi si asta nu pentru ca am eu unul de vanzare.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa fie in primul rand pentru sosele si macadam iar apoi pt drumuri cu gropi sau soft enduro..

 

Suzuki XF 650 Freewind.

 

greutate aprox 180kg, monocilindru de 644 cmc, ~48 cp, ~ 50 Nm. Rezervor 18L, consum 4-5L/100km in functie de stilul de mers.

Editat de LycanC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

Ceea ce am vazut eu arata asa:

28m3cqu.jpg

 

Nu era neaparat problema ca era naravasa, doar ca era groasa in carene, mai ales in fata, ca am vazut ca totusi este destul de manevrabila, si lunga. Adica mai bine as lua una sa imi ramana mica mai repede, decat cu aia, sa patesc ceva din cauza ca imi scapa de sub control si ca e prea mare.

 

Ar fi o idee sa vad vreun dominator prin bucuresti, nu doar din poze, si sa imi fac cat de cat o parere, daca voi ziceti ca e cel mai usor din clasa lui.

 

Am cam 1.80, la intaltime era f bun tenere-ul, dar am doar cam 65 kile, adica nu prea sunt solid, si de aia probabil mi s-a parut asa mare.

Mesaj completat

M-am uitat acum si XR400 pare prea enduro, doar modelele mai noi...2006 incoace arata ca ar mai merge pentru strada.

Editat de naminator2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cam 1.80, la intaltime era f bun tenere-ul, dar am doar cam 65 kile, adica nu prea sunt solid, si de aia probabil mi s-a parut asa mare.

Eu am 1.92 si 65kg. Calaresc zilnic un 1100 GS de 250kg. N-am absolut nicio problema in a struni autobuzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt, ti-am dat si PM acum, voiam sa vbim si pe messenger daca poti :grinbandit:

Asta cautam si eu, sa vad un dominator prin bucuresti, sa ma conving asupra marimii lui.....

Daca totusi vrei sa vezi si un KLE, da-mi de stire la sfarsitul saptamanii viitoare, cand ma intorc in Bucuresti.

Bafta!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Ar fi o idee sa vad vreun dominator prin bucuresti, nu doar din poze, si sa imi fac cat de cat o parere, daca voi ziceti ca e cel mai usor din clasa lui.

 

Am cam 1.80, la intaltime era f bun tenere-ul, dar am doar cam 65 kile, adica nu prea sunt solid, si de aia probabil mi s-a parut asa mare.

[

 

Stiu la amici urmatoarele motoare de vanzare: Yamaha SuperTenere f buna la 1350 EUro, Suzuki DR 650 pe la 1100 EUro, alt Suzuki DR tot pe la pretul ala, Aprilia Pegaso buna la 1400 Euro. PM pentru detalii. Nu te mai trage pe fese codi si purcede de ia un fier cat e ieftin si e carnetul proaspat.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ieri mi-am luat si eu o honda dominator nx650 din 1998, cu 25 000km pe bord, in stare foarte buna, cu tot cu topcase.

Sunt incantat de ea pentru inceput, doar ca o sa mai dureze pana ma obisnuiesc cu demarajul ei foarte nervos. Este o motocicleta draguta, fiabila, si nu extrem de grea.

Le multumesc tuturor de aici pentru ajutorul in alegerea facuta, mai ales lui switch :).

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Switch-ul are dreptate aici,Dominatorul pare mare dar ii cam cel mai usor din clasa celor de 650 cc Enduro-Touring...oricum la inceput aproape orice motor respectabil iti va parea cam mare dar este doar chestie de obisnuinta.Eu te-as sfatui sa te indrepti catre un Domi si asta nu pentru ca am eu unul de vanzare.Bafta

Daca i asa de bun Dominatorul de ce vrei sa il vinzi?

Dominatorul userului 50Bani[Dexter]e la mine in curte si mam dat foarte mult.Nu ma incalzeste de loc mai bine un XT600.

Cat despre Tenere 660 e superb,mult mai puternic decat XT,Dominator,DR 650 si racirea pe apa un mare avantaj vara.

Cauta pe cineva care detine modelul ce iti place si da o tura cu el,apoi da cate o tura si cu celeelalte,sa faci diferenta.

Dintre toate Tenere 660 e cel mai brutal[vanos] dintre toate.urmat de bmw f 650

Mesaj completat

Pai daca ai 1.80 si 65 de kile banuiesc ca te-ai descurca bine cu KLE-ul, avand in vedere ca mie nu-mi pune niciun fel de probleme din cauza inaltimii si greutatii, eu avand 170 cm / 62 kg. Recomand un test, macar intr-un poligon.

Motorul de pe Kle e pt fetite de oras,nu pt enduro[cuplu de loc in ture mici]asa ca taiel din lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...