Sari la conținut

Ce trebuie sa fac?


florinik86
 Share

Postări Recomandate

Mila nu isi are rostul. Trebuie sa fii corecta fata de tine si fata de el. Depune declaratiile necesare si fa toate demersurile ca sa ti se faca dreptate. Cu sange rece, fara frustrari si sentimentalisme, fara "iertari" si "pedepse".

Intre timp, ca sa grabesti lucrurile, cere-i banii de motor. Daca ti-i da poti sa-l ajuti oricum consideri dar fara sa-ti schimbi declaratia, asta ar insemna sa te minti singura si sa-l lasi sa ti se intoarca impotriva oricand doreste.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cucoana, ai gresit ca nu ai lasat lucrurile sa-si urmeze cursul firesc. ala dosar penal (cu NUP ori ba), tu cu proces verbal si motoreta reparata. voiai sa pozezi in bunul samaritean, ii cereai tovarasului echivalentul in bani al daunelor de pe motoreta si-l lasai apoi sa se duca in plata domnului. altfel, se cheama ca ti-ai luat plasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa nu schimbi declaratia. Omu' este cumsecade pentru ca stie ca este in rahat si este vinovat.

Daca schimbi declaratia se poate considera ca ai pierdut tu controlul si motocicleta a avariat masina din cauza ta.

Ai grija ca limita intre nevinovat si vinovat este una foarte subtire, mai ales in romania. Parerea mea este ca prin schimbarea declaratiei lasi loc de interpretare, si in mod sigur o sa iti ei o mare teapa. Poate "vinovatul" asta asteapta si d'aia se comporta "omeneste" cu tine. Odata ce nu-l mai ai la mana iar actele nu-l mai inculpa, o sa-si schimbe comportamentul si te-ai putea trezi in situatia in care el iti va cere daune pentru ca tu ai cazut INAINTE conorm interpretarii declaratiei tale modificate.

 

Este vinovat, sa plateasca. Trebuia sa se gandeasca INAINTE la soarta lui. Mai ales ca asa isi castiga existenta.

Am avut un astfel de incident in care bunatatea mea a fost interpretata ca semn de slabiciune, si abia am reusit sa "remediez" situatia; prin urmare sfatul meu este sa nu. Nu mai avea tu incredere in oameni.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am inteles fara nici o urma de bunatate. Dar aveti idee care sunt demersurile?

In afara de declaratia data la accident eu nu am facut nimic.Ce urmeaza acum?

Deci certificat medico-legal nu am , doar ingrijiri medicale, spuneti-mi la ce sa ma astept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai avut spitalizare ,ma indoiesc ca vei scoate mare lucru de la el ,in afara celor platiti de asigurator pt reparatia motorului.Lucrurile de genul asta e bine sa fie rezolvate atunci ,pe loc ,din scurt.O sa cheltui bani si timp cu procesul si mare branza nu vei obtine.Daca poti scoate ceva de la el ,bine ,daca nu ,iarasi,bine.Mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferii de tir in general nu sunt ei de plans pe parte financiara. clocoteste sigur ceva sub pernutza lui. Asteapta sa vezi daca iti da vreun ban sa`ti faci motorul si abia dupa retrage plangerea / declaratia. Intarzie si tu un pic hotararile astea bruste pe cale le iei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din proprie experienta: politia o sa ceara de la spital (daca nu a cerut deja) certificatul medico-legal, dosarul tre sa ajunga si pe la un procuror, tu neavind spitaizare nu o sa fie cine stie ce zile de ingrijiri medicale, deci "fapta nu exista". rezolutia dosarului va fi "Neinceperea Urmaririi Penale" (NUP), moment in care iti vei putea repara motocicleta pe asigurarea vinovatului. daca vrei altceva de la el va trebui sa te constitui parte civila si sa il actionezi in judecata.

in legatura cu mersul dosarului nu poti face mai nimic, poti doar sa astepti

daca gresesc cu ceva ii rog pe cei cu mai multa experienta sa ma corecteze si sa detalieze, va reamintesc faptul ca si eu sunt in aceeasi situatie: astept terminarea dosarului sa imi dea RCA'ul sa imi fac fierul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot spui ca prin shofat isi castiga el painea, de ce nu s`a gandit inaitne sa intre pe contrasens ?daca iti facea topic cineva la accidende(vb unuia de mai sus) de se lasa cu R.I.P.`uri???? inteleg ca ti`sa facut mila de el, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te "umilesti" schimband declaratia si sa iesi tu vinovata.... poate se intoarce impotriva ta sau nu , dar nu asta este important. nu trebuie sa`i faci tu favoruri asa de "sentimentale" ca vezi doamne ramane fara paine ... poate matura strada, ca tot are legatura circulatia

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l sa plateasca pentru ce a facut. O merita din plin. Nu vreau sa fiu rau, sau crud, dar....a gresit. Ceea ce vrei tu sa faci este frumos, bine intentionat si foarte uman. Dar nu functioneaza in Romania.

Sa spunem ca faci asta, el isi recapata permisul, tu iti primesti de la el banii pentru motor integral. O sa fii impacata cu tine insati. Dar el nu va fi decat incurajat pe viitor. Si daca peste 1 ani afli pe forum ca a omorat un motociclist? Atunci vei mai fi impacata cu tine insati? Stiind ca datorita tie avea permisul sa circule in ziua aia?

Gandeste-te bine inainte sa faci ceva. Pentru tot ce gresim trebuie sa mai si platim. Asa e normal, corect, moral. Daca ramane fara permis acum, nu este din cauza ca nu ai vrut sa-ti retragi plangerea, ci pentru ca el nu a stiut sau nu a vrut sa stie cum sa circule. Este doar din vina lui. Nu a ta.

Si vorba cuiva de mai sus: ar fi fost mai bine sa-ti deschida altcineva topicul asta? Eu sunt motociclist de putina vreme. Dar nu vreau sa fiu calcat de tir-ul unuia care a inceput sa creada ca poate sa scape din oricecu bani, pentru ca tu ai fost fata de treaba si ai acceptat bani pentru schimbarea declaratiei. Pentru ca daca le iei la rece, asta este de fapt, nu crezi?

 

Fa-te bine, fa bine si motorul si mergi in continuare regulamentar. E ceea ce ar trebui sa faca orice sofer, indiferent de ceea ce conduce.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de topicul asta si de faza cu intratu pe contrasens..am umplut la frigidere zilele astea pe un drum Buc-Valcea-SB-Cartisoara,au fost cativa nenorociti care s-au bagat pe contrasens ....toti cu masini mici.Sa vedem azi la intoarcere pe Dn 1 ce donatii fac !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija ce declari !

 

Daca vei schimba declaratia in care vei spune ca ai cazut inainte de impact deci ca te-ai autoaccidentat, ti se va deschide TIE dosar. Sunt patit in 2 randuri. Asta este legea in RO si cred ca multi pot confirma. De fiecare data (cu toate ca nu au existat victime, cel mult eu), mi s-a facut dosar penal (de care am scapat pana la urma dupa niste luni de asteptari), si asta doar pentru ca "ei" au vrut sa elucideze in ce conditii m-am accidentat. Astia ori au prea mult timp liber ori legea e facuta aiurea.

 

A cazut omul, nimeni n-a patit nimic, case closed... Gata ! Asta ar fi in State probabil sau in tarile cu apa calda, dar in ROmania e jale si prapad la capitolul asta. Daca ai cazut, mai bine pleci de acolo acasa sau te duci singur la spital, c-apoi vine zelosii de politisti, te iau la intrebari si-ti deschid dosar... BIne ca ai ramas cu permisul in buzunar.

 

Deci la fel cum spunea cineva mai sus, nu face treaba asta deoarece o dai in altele. Din victima, devii acuzata, ala o sa sacpe bazma curata si tu iti iei adio de la reparatia motorului, eventual ii platesti si aluia daune morale ca l-ai tinut in sah pana acum. Think twice... !

Editat de FLAMINGO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat adineaori un organ apt sa dea un raspuns . Zice ca Rca`ul tau in mod sigur nu ti`l face indiferent de ce declaratie vrei sa dai mai departe si deoarece a fost caz de ambulanta ( accident cu victime ) soferului tot ai ia permisul. Aparte de dosar penal daca e cazul. Daca el e gasit nevinovat scapa de toate acuzele dar tu ti`l faci pe banii tai .

 

Poti sa-i transmiti din partea mea "organului" aluia ca pentru explicatia care ti-a dat-o tie ramane strict la stadiul de "organ". Ar mai trebui sa citeasca Cpp inainte sa se pronunte. Auzi tu... caz de ambulanta :D Daca el e gasit nevinovat de ce? E acuzat de ceva? E inculpat cumva? Invinuit? Faptuitor? Care este stadiul sau in momentul de fata? Pfoai frate decat sa veniti cu astfel de citate pe forum si sa invatati lumea numa` tampenii abtineti-va ... sunt 3 pagini numai de debitari fantasmagorice monstruoase inclusiv partea cu schimbatul declaratiilor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fii proasta ca pe urma o sa regreti.Toti sunt miei blanzi pana se vad iesiti din situatie si dupa aceea se dau la tine.Daca vrei sa probezi pe pielea ta fa-o , dar mai8 tarziu o sa-mmi dai dreptate.Tu il ierti si el ti-o trage pe la spate.O sa vezi.

 

Unde nu gasesc si eu o femeie de-asta! Asa, sa ma ierte zilnic... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on-topic pt initiatoare: daca tot vrei sa fii miloasa cu tiristul, as zice ca cel mai bine ii ceri banii pe care ii pretinzi de la el si dupa ce ii primesti declari la politie ca nu vrei sa formulezi plangere prealabila fata de el. dar ai grija ca ai numai 2 luni la dispozitie ca sa formulezi plangerea, daca nu o faci in termenul asta se considera ca nu doresti sa o depui. in ce priveste certificatul medico-legal, acesta se poate elibera numai de un institut medico-legal, adeverinta de la spital nu are aceasta valoare si nici nu este relevanta pt nr de zile de ingrijiri medicale dpdv juridic.

 

off-topic si nu prea: oi fi eu mai afurisita decat media, dar zau ca daca as fi accidentata de un sofer profesionist fara sa am nici o culpa nici prin cap nu mi-ar trece sa ma strofoc ca sa scape un pericol public de raspundere. m-as duce la iml sa-mi scot certificat medico-legal si daca as avea peste 10 zile as formula plangere prealabila fata de el si as face pangere si la prim-procuror si la instanta impotriva unei eventuale solutii de scoatere de sub urmarire penala si amenda administrativa. mare lucru n-as realiza, dar cred ca daca soferul ,,profesionist" pierde vreun an si ceva cu dosarul dand cu subsemnatul prin diverse parti o sa se gandeasca mai bine data viitoare daca se baga peste alt om care merge linistit in treaba lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...