Sari la conținut

Ce Ghinion Pot Sa Am Frate !


Valmotor2
 Share

Postări Recomandate

Ma scuzati ... :) :) :crack: ,sunt al draqului de nervos , eu bine merci la semafor cu suzuka mea (gixxerul) in asteptarea semaforului sa se faca verde si sa plec , un (cuvant urat) cu o pi**a in masina (BMW seria 5 ,gri metalizat (nr : ot - 44-bmw)) , nu ma vede cretinu , si intra in mine in fundul de la motocicleta iar pe mine ma arunca in mijlocul intersectiei cu tot cu motocicleta .Eu nervos imi revin imediat alerg repede spre trotuar , noroc ca nu a fost o masina in interesectie , am purtat costumul si cu casca si cu tot , apoi m-am dus la cretinul ala cu bmw , si i-am futut o casca in gura ( pt asta m-am ales cu o amenda 50 RON ) iar el pt ca nu ma vazut, 3 luni pe bara !

Totusi tot nu imi explic ce p**a mea vedea idiotul la tipa aia din masina de nu era atent la trafic .

 

Si tot astazi mi-am bagat si motocicleta la service pe banii idiotului .Iar eu m-am ales cu o trauma si costumul julit . Casca putin zgariata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sorry man. Incredibil. Bine ca nu esti tu rupt. Casca in gura e geniala si face toti banii (sper sa nu te trezesti cu "vatamare corporala"). Avand in vedere: locatia accidentului, nr. de inmatriculare al conservei si specia conservei, combinat cu prezenta fufei inauntru nici macar nu pot sa exclud varianta unei rea vointe. "Ii dau si la motoretistu asa un tampon ca prea-s ei jmecheri, sa-l vars un pic, ce "ma face pe mine" un RCA?" Poate sunt paranoic dar pur si simplu nu pot exclude varianta.

 

Sper sa-ti repari motoru rapid (si complet, eventual ii faci si un tuning exterior pe banii cretinului: niste crashpaduri alea alea). Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca s-a meritat amenda aia de 50 ron pt o casca data lu ala.

 

:) daca as putea plati DOAR 50 ron, fara alte prostii gen "dosar penal" & shit, cred ca as munci mai mult doar ca sa pot sa pleznesc ZILNIC cate o casca in gura vreunui sofer tampit. De fapt cred ca as face abonament la politie, oare ies mai ieftin? :)

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, scuza-ma , cu vatamarea asta corporala mai vedem noi .

Dupa cum parea idiotul ,prezent, la politie , as spune ca e doar un pusti rasfatat cu bani in rest numai vorbe in vant .

Am mai avut inca un avantaj la politie , Garcea , prieten bun cu un prieten de al meu si ma cunoaste + ca ii plac si lui motoarele ,( are un ij pt inceput ) .

Ce m-a surprins pe mine a fost reactia plus declaratia lui in legatura cu asigurarea , ca nu are nevoie de asigurare obligatorie RCA ,cand am auzit asta nu de alta dar era sa fac soc ,cum era draqului sa platesc eu pagubele idiotului ? ca la asigurare ,casco, imi cere prea mult pt o motocicleta si nu prea se merita .

Oricum am scapat cu bine si a zis ca plateste el paguba ... asta ma mai usurat pe mine si ca sa fiu sigur ca o sa plateasca am vorbit cu nenea militian sa nu ii restitue permisul pana nu plateste paguba si a fost de acord cu propunerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucura-te ca ai putut sa ii troznesti o casca peste mecla. Mi s-a intamplat de multe ori sa nu o pot face. Ba era femeie, ba era bosorog, ba se vedea pe fata lui ca suceste gaturi for a living.

Te invidiez! :)

 

 

Hahahahah, mai ales la ultima faza... :crack: Am vazut shi io multi din astia de ti se-nmoaie balamalele cand te uiti la moaka lor!!!

 

D'aia incerc sa stau cuminte... ca dai peste un killer din asta ras in cap, cu muschii cat casa de matura cu tine pe jos...

 

Bafta si fara incidente... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghici ?

 

Ma acum chiar pe bune ,nici la semafor nu mai poti sta linistit ca vine un idot si te plonjeaza de nu te vezi ...

 

Si totusi chiar asa invizibili suntem ? , mda trebuie sa spun ca am si eu conserva ,dar nici chior asa nu sunt mah , da-ma naibii , merg si cu masina merg si cu motorul , si va spun sincer ,ca vad totusi , chiar si o motocicleta aflata la 1-5 km (depinde de drum cat de intins e ) dar acum la doar 50 -100 m sa nu ma vada ? Vai de capul meu ...

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ultima vreme numai tampiti am putut sa vad pe drumurile astea din Romania :baldy:

Mare dreptate ai omule ! :) Ieri dimineata veneam in oras si un idiot intr-un tractor cu plug mergea pe mijlocul strazii, ca na, e drumu' lu' ta-su' ! Claxonez, fac flashuri si se da pe dreapta. Intru in depasire si cand sunt in dreptul lui, vine cu plugul spre mine ! :) Am iesit de pe sosea, noroc ca nu am cazut de la pietrisul din sant, ma bag in fata lui, opresc, ma dau jos si incep sa-l iau la rost: bai animalule, vrei sa ma omori ? La care el statea cu o fata de vitel tamp si dadea din umeri.

Am vrut sa intru in cabina sa-i modelez falca cu carboanele :crack: , dar am zis ca-i Sfantul Paste si ma mai bate Dumnezeu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi am aflat astazi o veste proasta ! :) voi ramane fara motor o vreme ,circa 2 saptamani ,pana imi vin piesele.

Acum raman sa merg cu conserva ,desi sunt satul , si totusi e vremea frumoasa ... nici nu vreau sa ma gandesc ce fac eu 2 saptamani fara motor si asta nici nu e sigur ca vor veni piesele la timp ca sa o scot din nou dupa 2 saptamani ... (daca :)( )

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de tine. In acelasi timp nu sunt de acord cu comportarea ta.

 

Din lectiile de motociclism primite in strainatate:

1. La stopuri se sta sprijinind motocicleta cu piciorul stang. Piciorul drept pe frana (face moto mai vizibila), motocicleta in usor unghi - dreapta daca faci la dreapta, stanga daca faci la stanga (marirea sectiunii vizibile), cutia de viteze in treapta intai, ambreiajul strans, ochii pe rand in oglinda si pe strada cu care te intersectezi, gata sa-i dai gaz daca conserva nu te vede! Evitati folosirea benzii din mijloc ca nu poti so iei nici pe trotuar nici pe rondu' de flori din mijloc ci numai in trafic!!!

2. Daca totusi te-a lovit si te scoli si te duci si-i dai un cap in gura el plateste amenda si poate iti face motocicleta, tu faci puscarie pentru asalt. Motivul: fapta lui a fost fara intentie, a ta a fost intentionata.

Tu n-ai fost accidentat fizic, el poate veni ulterior cu certificat medical de fracturi dentare, mandibula, etc. Deci grija mare!!!

 

De unde as trage concluzia ca nici aici nu-i raiul pe pamant.

Bafta si grija data viitoare da-te din drum, sau relaxeaza-te numai dupa ce ai o conserva in spate care s-a oprit deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ion54 - e si asta de luat in considerare ... dar hai sa fim un pic seriosi , e frumos afara , e lume , plus ca eu stateam de 10-15 secunde la semafor , mai aveam cred ca vro` 40 sec pana se facea verde, asta ca avem semafoare cu ceas , cum doamne sa poti sta tot timpu incordat chiar si la stop ,care acolo te mai recreezi un pic , te mai odihnesti ... si in fine , de unde sa stiu eu asa ceva ? crezi ca asta am invatat la scoala ? ... nu taica , am invatat numai 8 , visam numai opturi ... Restu pe propria mea piele , cu jawa :) sa traiasca ! ca bine mi-a prins .

 

Si inca ceva , fapta pe care am facut-o nu o regret , asa poate ii mai deschid ochii la trafic ca data viitoare sa fie atent , si sa ma dea in judecata daca cu asta il incalzeste ,fapt care mai ramane de vazut ...

 

remu1 - 2 luni ?!?!??! Sper ca glumesti ... Pai si ce fac domne yo 2 luni de zile ?

Nasoala situatia ...

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca voua nu prea va zice de nimic in scoala, tocmai asta am incercat eu, sa va spun ce au aflat altii in tari in care nu prea se intampla. Daca aici poti sta cu ochii pe oglinzi la stop, totusi nu inteleg de ce n-o poti face acolo. Relaxarea se face cand ajungi la destinatie si te-ai dat jos si ai parcat in siguranta. In rest, tine minte, esti INVIZIBIL si n-ai caroserie in jurul tau. Mi-e mi-a intrat asa de bine in cap ca si in masina stau cu ochii pe oglinzi la stop si atunci cand franez ma mai uit si in spate sa ma asigur ca nu ma loveste unul din spate. Poate de asta nu mor asa de multi aici la traficul care este.

Aveti grija de voi ca nimeni nu va protejeaza!

 

Partea cu casca o inteleg, dar, din nou, ti-am spus ce se intampla aici. Pe mine erau sa ma aresteze numai ca am tipat la o vaca batrana care s-a oprit in mine (eram cu masina si nu eram primul la stop asa ca m-am bucurat ca n-a venit destul de tare ca sa ma tranteasca si in cel din fata) si mi-a indoit bara la o masina cu numai 2000 km la bord (nici doua saptamani de cand o luasem). Daca ma trimetea in masina din fata as fi fost de vina ca n-am oprit la distanta suficienta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi aici e Romania , aici e coruptie , se poate face orice ... pana la legiile alea , mai avem cale lunga de strabatut pana ne atingem scopul ca si tarile civilizate !

 

 

 

P.S. Aiurea , imi merge prost netul asta si trebuie sa stau sa modific ca apare ciudat ...

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ... :) :) :crack: ,sunt al draqului de nervos , eu bine merci la semafor cu suzuka mea (gixxerul) in asteptarea semaforului sa se faca verde si sa plec , un (cuvant urat) cu o pi**a in masina (BMW seria 5 ,gri metalizat (nr : ot - 44-bmw)) , nu ma vede cretinu , si intra in mine in fundul de la motocicleta iar pe mine ma arunca in mijlocul intersectiei cu tot cu motocicleta .Eu nervos imi revin imediat alerg repede spre trotuar , noroc ca nu a fost o masina in interesectie , am purtat costumul si cu casca si cu tot , apoi m-am dus la cretinul ala cu bmw , si i-am futut o casca in gura ( pt asta m-am ales cu o amenda 50 RON ) iar el pt ca nu ma vazut, 3 luni pe bara !

Totusi tot nu imi explic ce p**a mea vedea idiotul la tipa aia din masina de nu era atent la trafic .

 

Si tot astazi mi-am bagat si motocicleta la service pe banii idiotului .Iar eu m-am ales cu o trauma si costumul julit . Casca putin zgariata .

Lumea spune : sa te feresti de cei cu numere de OT si de CS ! Se vede ca gura lumii adevar graieste !Iti dau un sfat : Cand esti pe motor chiar daca stai la stop,ochii in toate partile,inclusiv in oglinzi ! Poti evita situatii de acest gen ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asculta-l pe Ion54. E taticul taticilor si a facut scoala regala. El stie tot la nivel inalt si nu se poate sa ratezi asa sfaturi.

 

E frumos din partea ta(Ion54) ca ne impartasesti din vasta experienta - vorbesc foarte serios, dar tonul tau superior poate deranja uneori cand se posteaza ''la cald'' si tu vi si spui ca e vina celui care a cazut.

Lasa-ne !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumea spune : sa te feresti de cei cu numere de OT si de CS ! Se vede ca gura lumii adevar graieste !Iti dau un sfat : Cand esti pe motor chiar daca stai la stop,ochii in toate partile,inclusiv in oglinzi ! Poti evita situatii de acest gen ! :)

el e din OT,are la moto numar OT,deci e inconjurat de multi OT :crack: mai bine te muti :) ..

PS nu trebuia sa dai cu casca,da-i cu pumnu ca e mai marfa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturile sunt bine venite , dar nu crezi ca sfaturile astea trebuiau sa fie deja la scoala cum e normal nu sa le inveti pe propria ta piele ? si cu statul cu ochii in toate partile , asta o stiu si eu , si am aplicat-o dar de unde naiba era sa stiu ca mi se va intampla acolo si intr-o intersectie semaforizata banala :?? chiar nu ma asteptam ...

 

puya123123 : sincer , singurul lucru care mi-a trecut prin cap atunci a fost o casca ... si de consecinte ,pur si simplu nu mi-a pasat la cati nervi mi-a facut...

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce se posteaza la cald e bine sa stai un pic ca sa te racoresti si sa vezi ce poti face sa nu ti se mai intample, deci, incerc sa va zic ce ar fi bine de facut, mai ales ca sunteti in Romania unde conducatorii auto stiu totul si sunt cei mai buni :) . Daca nu ma credeti uitati-va la forumurile auto.

Faptul ca nu ati aflat de verificarea oglinzilor la stop, ca si de alte lucruri la scoala, o stiu tot de la voi (am facut numai opturi) care va plangeti ca scoala e de rahat in Romania, deci, din nou, incerc sa va ajut.

Imi cer scuze daca tonul meu a fost interpretat ca "superior". N-am vrut decat sa ajut pe cei care se vor afla in situatii asemanatoare (masina vine din spate si nu se opreste) sa nu pateasca acelasi lucru. V-am spus asta pentru ca desi aici nu prea se intampla asa ceva totusi se practica: statul cu ochii in oglinzi la stop si motorul in viteza gata de plecare. Nu ma consider cu nimic superior voua si-mi pare rau ca v-am dat impresia asta unora din voi. Nervii nu ajuta la nimic. Daca esti calm ai mai multe sanse sa gasesti o solutie mai buna decat cand esti nervos si daca stii mai multe ai mai multe sanse sa ai solutii pentru ceea ce iti apare in fata sau in spate, dupa caz.

Daca ii supar pe toti cu posturile mele ii rog sa-mi spuna si voi inceta, limitandu-ma doar la cititul posturilor voastre.

Editat de Ion54
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK ! Scopul scuza mijloacele. Vad ca esti bine intentionat deci eu iti accept scuzele. Nici eu nu am vrut sa te supar dar iti dai uneori gratis cu parerea.

In cazul meu sunt convins 100% ca soferul a vrut sa ma vada in dificultate. In cel mai fericit caz a vrut sa faca o gluma neasteptandu-se la asemenea consecinte. Punct.

Dezbaterile in scris pot fi interpretate pentru ca nu pot fi redate situatii cu acuratete de 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian,

 

Nu-i nici o problema. Crede-ma m-am uitat la profilul tau inainte sa postez in accidentul tau. Imi pare sincer rau de ce ai patit si de tot ce patiti in traficul din Romania. Am placerea sa conduc si in Romania din doi in doi ani, cand vin sa-mi vizitez rudele, dar folosesc o masina. Stiu mentalitatea soferilor si inteleg nervii pe care ii aveti, dar scopul este sa supravietuiesti si sa te bucuri de viata si de moto.

De asemenea m-am obisnuit cu stilul de aici - Canada, in care, de cele mai multe ori, cei care au accident il explica si incearca sa faca analiza greselilor proprii. Scopul rubricii de accidente noi il vedem ca fiind un manual deschis, cu lectii de perfectionare in prevenirea producerii accidentelor indiferent de cauze, pentru ca rezultatele se stiu, ca motociclist dai de pamant si te alegi cu oase rupte si pagube materiale.

Si eu am invatat sa merg pe moto in Romania si credeam ca merg bine. Cand mi-am luat moto aici m-am dus la scoala pregatit sa-mi pierd banii ($300) si vremea - doua zile pline (sambata si duminica) numai ca sa-mi scada asigurarea.

Nu-ti poti inchipui ce revelatie a fost. Nu am avut nici macar un moment in care am considerat banii sau vremea ca fiind pierdute. A fost pe departe cea mai buna scolarizare pe care am primit-o aici.

Fiindca voi nu aveti asa ceva incerc sa va impartasesc din ce te invata aici. Din pacate nu am timp suficient sa scriu si cred ca multi nu se vor uita, dar daca la fiecare accident vine si un sfat pentru motociclisti sunt mai multe sanse ca rand pe rand experienta sa se transmita.

 

Sperand ca n-am parut din nou "superior"

 

Toate bune, insanatosire grabnica, reparatie grabnica si un rest de sezon plin de drumuri frumoase la toti! Sa speram sa ne vedem mai des la forumurile cu excursii pe doua roti decat aici!

 

Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad ca tot nu v-a intrat in cap ca orice accident e din vina voastra. Cu cit va intra asta mai repede si mai adinc cu atit va creste speranta de viata. Ca idee eu am 3 prieteni in care s-a intrat in timp ce stateau la semafor, doi cu masini, unul cu motor, intr-unul cu ~90kmh pe o strada cu limita 50 (din fericire asta era in masina, io facut armonica volkswagenul in SUV-ul din fata). Deci se intimpla si degeaba ai dreptate daca esti mort sau schilod. Mai bine te pazesti la maxim in toare conditiile, inidferent cita prioritate/etc ai avea.

Ce ar putea ala sa faca: IML, certificat medico legal => dosar penal, pagube mult peste piesele de motor. Poti sa stii toti garcea din oras ca nu te salveaza. Si nici ala nu parea vreun sarantoc.

@Ion: sint sigur ca exista o cale imprejur si in Canada.... temporary insanity sau cum vrei sa-i spui... deci nu mai e chiar intentionat, dar pierzi bani la avocat. Pe de alta parte toti prietenii mei canadieni (get beget) sint inumani de calmi si linistiti... asa ceva chiar n-am mai vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...