Sari la conținut

accident pe Dorobanti


zncristian
 Share

Postări Recomandate

Nimic nou! Nu sunt ptimul si cel mai probabil nici ultimul, insa pot spera sa ca macar 1-2 sa invete din patania mea.

 

Cum s'a intamplat?! Pe banda de langa axul drumului un taxist mergea agale (ca... de... n'avea unde sa se grabeasca), vin si eu din spate, dau cateva flash'uri... nimic, ma bag pe prima banda (greseala mea!!! sa nu faceti asta!!! :blink: ), accelerez, un tip de pe trotuar face semn taxistului. Asta, cu foamea'n glanda nu se uita decat la potentiala prada, baga mana in covrig, vireaza dreapta spre bordura, ma plezneste si ma azvarle sub un Nissan Patrol... vede'ti si voi pozele! Pe ultima, cea in care se si vede numarul taxistului, am postat'o cu scop... logic... cand il vedeti, va rog mult... transmiteti'i tot respectul cuvenit!!! :rose:

post-45587-1254260244_thumb.jpg

post-45587-1254260273_thumb.jpg

post-45587-1254260293_thumb.jpg

post-45587-1254260311_thumb.jpg

post-45587-1254260332_thumb.jpg

post-45587-1254260352_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... din cate stiu (si din cate se vede si in poze), o avea Dorobantiu 2 benzi pe sens, da una e ocupata cu masini parcate sau lasate pe avarii de cocalari sau pitzipoance care savurareaza o cafia la vreo tarasa din zona... Deci, daca esti cu masina, nu-ti ramane decat sa mergi pe banda a 2-a.

Ce sa zic... culpa comuna... Tu, ca ai depasit pe dreapta si pe juma de banda intai... vita, ca nu s-a asigurat.

Oricum, important e ca esti sanatos si n-ai patit nimic :rose: si sa speram ca avem ce invata din povestirea ta.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a trecut pe prima banda, nu inseamana ca a depasit prin dreapta...sheesh. Se cheama ca ai obligatia sa revii pe prima banda de cate ori ai ocazia, si daca depasesti vehiculele care circula pe banda a doua, fara sa schimbi banda in-out-in se cheama devansare. Corectati-ma daca gresesc.

 

ONtopic: Bine ca n-ai avut nimic.

Editat de Derek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e culpa comuna. nu mereu cand mergi mai repede pe banda 1-a este depasire, asa cum spune si derek , este devansare. cel din taxi era obligat sa se asigure si apoi sa semnalizeze. Indiferent ca jumatate de banda este ocupata sau nu , tu ai avut loc pe acolo. Daca era un biciclist in loc de motociclist, tot depasire ii spunea ? NU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... din cate stiu (si din cate se vede si in poze), o avea Dorobantiu 2 benzi pe sens, da una e ocupata cu masini parcate sau lasate pe avarii de cocalari sau pitzipoance care savurareaza o cafia la vreo tarasa din zona... Deci, daca esti cu masina, nu-ti ramane decat sa mergi pe banda a 2-a.

Ce sa zic... culpa comuna... Tu, ca ai depasit pe dreapta si pe juma de banda intai... vita, ca nu s-a asigurat.

Oricum, important e ca esti sanatos si n-ai patit nimic :rose: si sa speram ca avem ce invata din povestirea ta.

 

Numai bine.

 

Tu ai permis?? Daca da, poti sa-i dai foc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

in regulamentul rutier scrie ceva de genul. pe un drum cu doua sau mai multe benzi pe sens conducatorul unui vehicol are obligatia de a merge pe banda unu de langa marginea din dreapta partii carosabile. conducatorul vehicolului poate folosi si celalalte benzi atunci cand banda 1 este ocupata sau acesta efectueaza o manevra de depasire, cu obligatia de a reveni inapoi pe banda 1.

deci acum cine e de vin?? WTF :rose:

 

ieri eu si un prieten am dus un motor de langa targu neamt pana la galati.(350Km)ne-am dus cu 2 motoare si am venit pe unul, drumul a fost curat, asfaltul super bun(multe zone proaspat asfaltate) am mers mai mult pe europeana, intalneam in zonele cu 2 benzi pe sens, foarte multe pitze(99% erau blonde) care desi banda 1 era libera ele mergeau pe banda 2, sau daca aveau masina pe banda 1 mergeau in paralel cu ea, nicidecum sa treaca in fata sau spatele ei ne vedeau ca venim din spate dar nici gand sa se fereasca sa faca loc chiar daca ii dadeam Flash tot nu se ferea.

oare daca ar fi drum cu 5 benzi pe sens, ce vor face? vor merge pe banda 5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a trecut pe prima banda, nu inseamana ca a depasit prin dreapta...sheesh. Se cheama ca ai obligatia sa revii pe prima banda de cate ori ai ocazia, si daca depasesti vehiculele care circula pe banda a doua, fara sa schimbi banda in-out-in se cheama devansare. Corectati-ma daca gresesc.

 

ONtopic: Bine ca n-ai avut nimic.

 

Corect, ai dreptate, se cheama devansare... atunci cand nu schimbi banda. Doar ca... "Pe banda de langa axul drumului un taxist mergea agale (ca... de... n'avea unde sa se grabeasca), vin si eu din spate, dau cateva flash'uri... nimic, ma bag pe prima banda".

 

Ordonanta de urgenta nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Art. 45.

(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

(4) Nu constituie depasire, in sensul alin. (1), situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie.

 

Nu vreau sa invinovatesc/dezvinovatesc pe nimeni, spuneam doar un punct de vedere neutru.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati mai bine, pe portiunea aia, e linie continua intre benzi. Deci, nici unul nu avea voie sa schimbe banda. Da` regulile se aplica numai cand ne convin sau sunt in favoarea noastra.

 

 

era linie continua pt ca era trecere de pietoni, deci motociclistu poate a trecut pe banda 1 inainte sa inceapa linia continua... iar taximetristu a tras dreapta ILEGAL incalcand linia continua, dovada fiind urmele de pe asfalt facute de scaritele motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e culpa comuna. nu mereu cand mergi mai repede pe banda 1-a este depasire, asa cum spune si derek , este devansare. cel din taxi era obligat sa se asigure si apoi sa semnalizeze. Indiferent ca jumatate de banda este ocupata sau nu , tu ai avut loc pe acolo. Daca era un biciclist in loc de motociclist, tot depasire ii spunea ? NU!

 

Da, asa e, insa se face confuzie intre depasire si devansare.

 

Ordonanta de urgenta nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Art. 45.

(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

(4) Nu constituie depasire, in sensul alin. (1), situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie.

 

Cu atat mai mult cu cat omul a povestit destul de clar cum s-a intamplat: "Pe banda de langa axul drumului un taxist mergea agale (ca... de... n'avea unde sa se grabeasca), vin si eu din spate, dau cateva flash'uri... nimic, ma bag pe prima banda".

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti trebuie multe cuvinte ca sa exprimi o parere clara: taxiul a gresit din cauza neacordarii prioritatii moto la schimbarea benzii de deplasare!

Restu sunt comentarii inutile dupa parerea mea.

Numai bine!

Tati...nu exista asa ceva. :rose:

 

@Nightwolf : Si tu nu mai rade, ca fara unii ca de pe aici ai ramana fara servici . :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, insa se face confuzie intre depasire si devansare.

 

Ordonanta de urgenta nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Art. 45.

(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

(4) Nu constituie depasire, in sensul alin. (1), situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie.

 

Cu atat mai mult cu cat omul a povestit destul de clar cum s-a intamplat: "Pe banda de langa axul drumului un taxist mergea agale (ca... de... n'avea unde sa se grabeasca), vin si eu din spate, dau cateva flash'uri... nimic, ma bag pe prima banda".

 

Bafta.

Vasile, punctul 1 se aplica daca e o singura banda pe sens, daca sunt mai multe si fiecare e pe-a lui se aplica punctul 4. E vina taximetristului ca nu s-a asigurat cand a schimbat banda si pentru ca a schimbat banda peste linia continua, motociclistul nu se stie daca nu cumva a schimbat banda inainte de linia continua asa ca e nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dreptul trecerii de pietoni precum cea in cauza, nu se circula cu maxim 30 km/h? Intreb si eu asa, intr-o doara.... :rose:

 

Lasati-o mai moale, ca rupeti pietonii in doua pe treceri sau pe trotuare... Noroc cu Nissanul ala cat casa, altfel moto ajungea pe trotuar, printre pietoni! Si poate iar era un copil care sa inceapa sa tipe..."mami, mami, mami"...

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cineva aici nu a inteles o chestie...Poate pricep eu gresit, dar initiatorul a scris ca a pus poza cu numarul taxiului in caz ca-l vede cineva sa ii ureze de bine....sa inteleg ca NU a oprit???

Ba a oprit. Altfel cand avea timp sa apara in doua poze? :blink: Probabil a pus poza cu taxiul ca sa stim de cine sa ne ferim pe viitor. :rose: Sau ca sa-l razbunam. :blink:

 

@initiator, bine ca esti ok. Mai multa paranoia pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alooo, casa de avocatura "Poiana lu Iocan"? Va rugam sa asteptati verdictul politiei rutiere. No daca tot ati aprins discutia...

 

1. Motocicleta a schimbat banda pentru a se deplasa pe directia inainte. Irelevant.

2. Motocicleta circula pe banda 1 la producerea accidentului. Relevant.

3. Taximetristul, in momentul in care a tras de volan, avea in dreapta o motocicleta. Relevant.

4. Taximetristul, la schimbarea benzii de mers, era obligat sa se asigure si - mai mult - sa acorde prioritate. Foarte relevant - motivul accidentul dealtfel.

 

E cam evident ce s-a intamplat...

 

 

In fine. Ceva daune la pilot sau motor, sau numa dracii de a avea de-a face cu situatia?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vasile, punctul 1 se aplica daca e o singura banda pe sens, daca sunt mai multe si fiecare e pe-a lui se aplica punctul 4. E vina taximetristului ca nu s-a asigurat cand a schimbat banda si pentru ca a schimbat banda peste linia continua, motociclistul nu se stie daca nu cumva a schimbat banda inainte de linia continua asa ca e nevinovat.

 

Nu exista asa ceva. Daca drumul are 1 banda pe sens, depasirea se face pe contrasens; daca are cel putin 2, se face prin stanga, cu "obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil". Ce spui tu, ar insemna ca pe Magheru, de exemplu, nu se fac depasiri.

Art. 42. - Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

 

Sanatate riderului !

 

PS: nu incerc sa iau apararea nimanui, cu atat mai mult cu cat e taximetrist si e si vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potrivit OG208,1/2010, daca pe peretii cladirii alaturate benzii I, exista grafitti cu dungi continue, motociclistul nu are voie sa cada nici macar in caz de imact! CLAR E DE VINA MOTOCICLISTUL :rose:

Pffff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...