Sari la conținut

Cata Protectie Iti Poate Asigura O Casca?


marius_stp
 Share

Postări Recomandate

1. SH nu am de gand sa imi iau.

 

2. Eu am motor de o luna si nu am mers ca nu am echipament :) (de fapt nu am primit numerele inca)

 

3. Cum aflu ce marca ii casca? sau ce pot sa mai aflu despre ea? eu am vazut-o la ala de unde am luat motoru in vitrina si scria ca ii un milion. nu am alte detalii.

 

4. Daca stiti voi casca BUNA si NOUA in TM sau de unde pot face rost pana in 1,2 - 1,5 mil MAXIM scrieti va rog aici ca am nevoie URGENT. si nu ma trimiteti la topicul cu vanzari ca nu am gasit nimic :|

 

5. Nu conteaza neaparat confortul cat PROTECTIA. o suport si daca ii zgomotoasa atata timp cat ii sigura. ajutati-ma cu ceva ce nu se sparge la impact chiar daca nu are cel mai nou design sau vizor cu luneta :)

Vreau numai sa fie integrala si sa nu trebuiasca sa imi cumpar alta any time soon.

 

Mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

IN PRIMUL RIN CASCA E BUNA CA LA UN IMPACT DE 100 KM /H NU SE MAI CHINUIE SA ITI CULEAGA MATERIA CENUSIE DE PE ASFALT,STILP SAU FATA UNUI TIR :)

EU NU AM DAT PE NICI O CASCA MAI MULT DE 75 RON SI DE TAVALT SI CAPETE IN ASFALT NU AM DUS LIPSA CASATILE SUNT INTREGEI SI NICI SCANARI LA NASA NU MA DUC SA FAC SI DUPA CUM MAI SPUNEAM UNDEVA PE COLEA PE FORUM DEGEABA ARATAM CA TEUTONI,DACA NU TE FERESTI SINGUR TOTI IEPUROI BAGATI IN ARMURI SI CASTI SUNT BANI ARUNCATI :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AXA- Si primul tau motor a fost un ......, iar incepatorii isi iau acum min supersportiva de 600=> casca serioasa pentru teribilisti.

 

P.S.-la mare am intalnit un tip cu un GSX-R de 600 din 2006 care avea o casca CMS si o geaca cu protectii, atat. A spus ca nu mai are bani si pentru protectii(manusi, pantaloni...) ca e mare rata la leasing. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si lasati-o cu mersu cu 100km/h ca am rs50. in caz ca prind suta nu o sa o tin mult asa ca stati calmi. ii de cazatura la 40 km/h nu la 200.

Editat de mariusweed_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice casca, daca are eticheta aia mica ce dovedeste ca trece testele impuse de UE (CE nu-stiu-cit) este in regula, pentru ca respecta un standard.

Eu am Probiker, e chinezeasca, dar cu certificat CE si e chiar OK, nu fluiera, nu bate vintul, iar vizorul e de calitate, pentru ca rezista bine la zgirieturi. Chiar nu as da 2-300 de iepuroi ca sa ma laud cu un Arai....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probiker® X1 Integralhelm

 

Material: ABS

Gewicht: ca. 1670 g

Visier: kratzfest, klar

BelĂźftung: Kinn- und Stirnbereich, verstellbar

Futter: Mischgewebe

Verschluss: Doppeldrucktastenschloss

PrĂźfungen: ECE 22-05

 

Asta e modelul meu, l-am luat cu 25 E plus comision, de la Romi. Gasesti tot timpul reduceri la Louis.

Cum se vede, are certificare ECE 22-05, iar eticheta e cusuta pe interior, pe jugulara castii.

Testele se fac in laborator, la o anumita viteza si masa a corpului de impact. Mai e si testul de smulgere de pe cap, deci nu e un test de 2 bani...iar o casca daca il trece, e sigura, teoretic.

Practic, daca viteza ta e mai mare decit cea de la simularea de laborator, nu prea mai ai sanse, orice casca ai avea...

Sper sa te fi ajutat. Intra pe Louis la sectiunea casti (HELME) si alege-ti ce-ti place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mariusweed_:

uite 2 exemple de casti (la ce-a de-a doua vei prinde aproape sigur una in comanda):

1. http://www.louis.de/_202d1b704c8fa92a2f48b...tnr_gr=20411200

 

2. http://www.louis.de/_202d1b704c8fa92a2f48b...artnr_gr=203590

 

Prima ti-o aduce romi sigur sub 30 euro, a doua probabil undeva pe acolo 30 si un pic, vorbeste cu el, e cel mai bine:

/ROMI3-m944.html

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristi-mic: mersi inca o data. iti raman dator. si nu am de gand sa circul cu viteza mare :ok:

 

deci acum ma duc sa il caut pe remi sa vad de casca.

 

mersi la toti

la inceput am avut o casca cumparata de mine din germania MT ... are un design foarte frumos cu desene si asa dar bate vantu grav prin ea...nici nu vreau sa dau cu capu` de ceva sa incerc , dupa aceea am luat o casca scumpa AGV xr-2 ...cu totu altceva...am purtat si shoei si arai...maaari diferente ,dar nu am testat nici una la impact...ai mare grija cu capul tau..ca ai doar unu si fara el nu merge,la inceput ia o casca mai ieftina si mergi foarrte precaut si incet...intre timp strange bani de una mai buna si de restu de echipament...

bafta

 

 

 

PS din ce oras esti?

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa spun ca am "testat" de ce e Shoei top of the top. Iar eu personal, in afara de Shoei sau Arai nu pun altceva in cap.

 

Casca de un milion?! Ma intreb ce-ti ofera. Nu zic,e mai bine decit cu capu' gol, dar eu n-as lua asa ceva decit f f constrins de imprejurari, si doar temporar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt fan SHOEI. Am luat-o acum OPT ani si inca e :ok:

M-a costat mai mult decat valora motorul meu de atunci.

Intre timp am mai incercat si altele (Nolan, Pro-biker, IXS, Shark, Shuberth), dar pentru ca nici una nu s-a ridicat la inaltimea Shoei-ului meu, am ramas tot cu ea :)

 

Sper totusi ca am s-o schimb anul asta, ca s-a tasat putin captuseala si e cam cu un numar prea mare, si in mod normal castile se schimba la cel mult 5 ani, daca nu mai repede.

 

Un filmulet pentru reclama la casti, in general :moto:

 

http://www.sportriders.com/helmet_test.mpeg

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un arai corsair rx7, l-am primit cadou. Ce pot sa zic... e adevarat ca nu bate vantul prin ea, dar nici nu ma spala pe dinti, nici nu imi face freza. E tot o casca. Diferenta probabil se vede numai "la o adica".

Sfatul meu - cum zicea si cineva mai sus - o casca trebuie sa fie integrala si "civilizata", adica sa aiba trecuta pe ea o norma de testare, ceva cu "euro". A... si foarte important - casca se poarta obligatoriu LEGATA, eu unul la inceput nu stiam treaba asta, ca la o cazatura, daca nu ai casca legata de cap, casca zboara la primul contact, apoi ramai cu capul gol (si la propriu si la figurat probabil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Timisoara.

 

Momentan nu imi permit sa fac mofturi ca imi bata vantul in casca. Vreau sa fiu pregatit in caz ca pic sa nu se sparga ca un ou ca o trecut Pastele. in rest.. cam atat. imi cumpar probiker si la anu daca am bani cumpar ceva mai "performant".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, Shoi si Arai ies din calcul cam din start pt cei de varsta noastra din simplul fapt ca nu prea avem finante (exceptand pe cei care rezolva problema printr-o solicitare scurta la taticu'), pt multi din noi pretul unei astfel de casti insemnand poate mai mult decat pretul animalului de sub noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sebby Posted Today, 06:50 PM

"Baieti, Shoi si Arai ies din calcul cam din start pt cei de varsta noastra din simplul fapt ca nu prea avem finante (exceptand pe cei care rezolva problema printr-o solicitare scurta la taticu'), pt multi din noi pretul unei astfel de casti insemnand poate mai mult decat pretul animalului de sub noi."

 

 

:moto:

Editat de mariusweed_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da deci vreau sa spun k yo chiar il cunosc pe Domnul Marius si cu prima ocazie cand o sal vad o sai dau una dupa cap sai iasa tampeniile din cap :ok: . Yo nu mias pune o casca din aia pe cap nici k sa merg cu ea pe trotuar darmite sa imi risc viatza cu ea. Chiar dak e motor de 50 nu inseamna k nu merge tare. Yo am enduro de 50 si merge 85 deci RSul lui merge 100 probabil, deci nui de gluma cand vine vorba de "dovlecel". PAREREA MEA :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca omu zice ca nu are bani de alta mai buna deocamdata, e buna si asta, decat deloc.

cam oftopic: nu sunt eu in masura sa comentez despre altii, dar mi se pare ciudat ca aici vine marius si zice ca nu are bani de o casca cu o treapta mai sus, si in alt topic isi cumpara neoane, boxe si alte alea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copilarii, ce vrei si tu ... evident, banii pentru CAPUL LUI ar trebui sa fie mai multi decit cei pentru ochii si urechile ALTORA, dar poate i-o veni mintea cea de pe urma ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai toti banii sunt pentru casca, neonu si etc o sa le cumpar cand termin cu casca. acum nu o sa mai cheltui bani pe nimic niciodata pt cu nu am Arai??? si porculetz a dat pe casca 140 sau 170 de euro, ce vrei sa merg fara pana am 5 milioane?? momentan o sa fie bine cu casca aia probiker (parca), ca doar nu erau cretini aia care or facut-o. nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e super, dar e ok si iti va apara tartacuta la o adica la fel ca una mai de soi, daca e masura potrivita si o porti corect (adica legata si nu "largut").

 

Sa o porti sanatos :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu consideri neoanele si alte smecherii de "fatada" mai importante decit capul tau, atunci ramine la alegerea ta ce faci.

Eu personal nu mi-as pune capul in ea. Evident, e doar opinia mea. Si capul tot al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni nu mai bagati "din top" ...chiar si cu cele mai bune intentii, realitatea noastra e alta.

 

E diferenta mare intre:

1. a da cu casca de pamint sau de parbrize de draci sau a lua una SH (fratilor da nu vi se face greata? chilotii ii luam de la SH ca sintem saraci?) sau a purta una care a fost deja data tare de pamint si si-a dovedit ineficienta (vezi accidentul din Constanta si ce grozavii se pot intimpla la 40kmh) si

2. a lua o casca mai ieftina (evident daca CHIAR nu ai bani, nu sa tii banii pentru prostii) si a avea grija de ea, si sa nu o arunci chiar la prima cadere pe pamint de a 1m cum ar trebui.

 

Punctul 1 e prostie, punctul 2 e lipsa de bani. OK, am inteles, iti iei casca mai ieftina dar NOUA si cu dovezile de testatare si nu arunci cu ea dupa vrabii si ai grija de ea. Daca tot treci prin inconfortul de a o purta, macar sa fie una buna cit de cit.

Iar cu chestia cu banii nu sint de acord... adica cine a avut bani de motocicleta nu are 3-4 milioane de o casca decenta? Hai ma, da motorul cu ce si la luat? Da cu ce-l repara? Da benzina cu ce mama naibii baga ca 3-4 milioane abia sint 100 de litri de benzina, citeva rezervoare. Tai citeva mii de km si iti iei casca, mare lucru. Mult mai bine decit sa fii leguma in spital de la o prostie.

Oricum cea mai mica tura in spital depaseste repede banii astia. Astea sint adevaruri simple si usor de vazut: casca ieftina si lipsa de echipament costa foarte mult. O simpla julitura care te tine in spital citeva zile (nu mai zic de oase rupte si organe interne terminate) te costa o groaza de bani in spagi, salarii pierdute, medicamente, timp, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...